Elektronika.lt
 2025 m. sausio 5 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 5 d. 17:38
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
Sausio 5 d. 11:46
LINPRA: priešingai europinėms tendencijoms, Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonei 2024-ieji buvo geri metai
Sausio 4 d. 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
Sausio 4 d. 11:40
KTU mokslininkas: kaip išmanieji laikrodžiai gali užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms?
Sausio 3 d. 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
Sausio 3 d. 14:29
„Vilnius Tech“ įkurtas Skaitmeninės gynybos kompetencijų centras: netradicinis požiūris skatins ilgalaikį atsparumą
Sausio 3 d. 11:26
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?
Sausio 3 d. 08:38
Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją
Sausio 2 d. 17:25
Kibernetinio saugumo ekspertas atskleidė, kaip pats apsaugo savo telefoną
Sausio 2 d. 14:27
Elektromobilių baterijos: pigesnės, efektyvesnės ir tvaresnės technologijos keičia rinką
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos

Publikuota: 2021-05-14 10:33
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Pasaulyje kas 30 sekundžių įvyksta kibernetinė ataka ir 95 proc. jų pasitaiko dėl neatsargaus žmogaus elgesio. Paspausta provokuojanti antraštė, užsilikę gamykliniai parametrai ar atidarytas nesaugus draugo laiškas – kviečiame programišių užsukti vidun! O kaip gi to išvengti? Sumažinti kibernetinių atakų riziką galima vos 5 žingsniais.

Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Keiskite gamyklinius parametrus

Viena pirmųjų rekomendacijų, norint išvengti duomenų vagystės namuose – maršrutizatoriaus gamyklinių parametrų keitimas. Kaip pasakoja „BK grupės“ techninio palaikymo vadovas Egidijus Dargis, toks, atrodytų, paprastas dalykas kaip nepakeistas pradinis tinklo pavadinimas, gali tapti tramplinu prie visų namuose esančių įrenginių ir jų duomenų.

„Maršrutizatorius yra pagrindinis prietaisas tinkle, prie kurio jungiasi visi kiti namuose esantys įrenginiai“, – pasakoja technikas. Todėl vos įsigijus šį įrenginį, būtina pakeisti gamyklinius jo parametrus: tinklo pavadinimą, maršrutizatoriaus ir belaidžio interneto ryšio (Wi-Fi) slaptažodžius. Praleidus šiuos prietaiso instaliavimo etapus, tinklas gali atskleisti įrenginio gamintoją ar net modelį. O turėdami tokią informaciją, maršrutizatoriaus instrukcijoje internetiniai sukčiai mato ir kitus gamyklinius parametrus ar slaptažodžius, kuriais pasinaudoję nesudėtingai prisijungs prie jūsų duomenų.

Rinkitės sudėtingo konstrukto slaptažodžius

Naudojate vienodus slaptažodžius „Facebook“, „Instagram“ ir elektroninio pašto dėžutei? Esate lengvas kibernetinių sukčių taikinys. Specialistas pastebi, kad priminimas skirtingose skaitmeninėse platformose naudoti unikalius prisijungimus vartotojams nėra naujiena, tačiau į rekomendaciją dažniausiai sureaguojama pavėluotai. Pamirštama slaptažodžius keisti reguliariai ir neatsižvelgiama į siūlomą sudėtingą konstruktą. Tokie vartotojai tampa lengvesniu grobiu duomenų vagišiams.

„Tvirtas slaptažodis turi būti sudarytas iš kuo daugiau simbolių – tai raidės, skaičiai, įvairūs ženklai“, – išskyrė E. Dargis. – „Taip pat nereikėtų naudoti informacijos, kuri galėtų atskleisti žmogaus tapatybę (vardo, pavardės, gyvenamosios vietos)“. Atrodo paprasta, tačiau tyrimai rodo, kad populiariausi slaptažodžiai vis dar itin nesudėtingi ir lengvai nuspėjami.

Naudokite saugų prisijungimą

Rekomenduojama pasitikrinti, ar naudojami įrenginiai bei interneto svetainės, jungiantis į tinklą, palaiko saugų duomenų perdavimo protokolą, pavyzdžiui HTTPS. Naudojamuose įrenginiuose įjunkite jį, o suvedinėdami duomenis interneto svetainėse, atkreipkite dėmesį į protokolo veikimą naršyklėje.

Kaip veikia tie duomenų perdavimo protokolai? Naršymo internete metu, naudodami HTTP protokolą, svetainėse įvedami duomenys nėra šifruojami. Reiškia, jog sukčius, esantis tarp jūsų ir serverio, gali nutekinti slaptažodžius ar kitą jautrią informaciją, kuri yra įvedama naršant. Priešingai veikia HTTPS protokolas. Jis suteikia mums šifruotą prisijungimą į tinklą, kurio metu bet kokia informacija yra užkoduojama. Kitaip tariant, slaptažodžiai ir kiti įvedami asmeniniai duomenys serveryje tampa simbolių kratiniu, kuris programišiams tampa sunkiau prieinamas. Tokį prisijungimą naudoja daugelis svetainių, kuomet naršyklės viršuje iškyla pranešimas, jog naršymas yra saugus.

Tą pačią HTTPS protokolo funkciją galime pritaikyti ir prietaisams, turintiems programinę įrangą. Stebėjimo kameros, tinklinės talpyklos ar įvairūs serveriai gali būti pasiekiami nuotoliniu būdu. O šia funkcija dažniausiai naudojamės per interneto naršyklę. HTTPS protokolo panaudojimas – būdas saugiai prisijungti prie norimo įrenginio per atstumą.

Atnaujinkite programinę įrangą

Robotai siurbliai, telefonai, kompiuteriai – kiekvienas šių įrenginių turi programinę įrangą, kurią reikia nuolat atnaujinti. Kaip tai susiję su saugumu? Kasdien naudojamos sistemos savyje turi trūkumų ir tai yra neišvengiama. Sukurtos programinės įrangos reguliariai testuojamos, tobulinamos ir šios korekcijos dažniausiai skirtos saugumo problemoms spręsti. „Programinės įrangos atnaujinimas suteikia tam tikrų naujų saugumo funkcijų, pagerina įrenginio stabilumą“, – primena „BK grupė“ technikas ir pastebi, kad labai svarbu šią įrangą prižiūrėti, nuolat pasitikrinti vadinamuosius updeitus bei juos atlikti.

Specialistas siūlo namuose atlikti savotišką naudojamų įrenginių auditą: „Būtina patikrinti visų prietaisų programinę įrangą ir neturinčius automatinio atnaujinimo, tai padaryti rankiniu būdu“. Esant poreikiui, tas atnaujinimus galima pasitikrinti kiekvieno gamintojo oficialiame puslapyje pagal savo modelį.

Būkite atsargūs

Ir pabaigai, bet ne mažiau svarbus žingsnis, norint užtikrinti kibernetinį saugumą jūsų namuose – atsargus vartojimas. Kuomet naršote internete, socialiniuose tinkluose, būtina atkreipti dėmesį į tai, ką spaudžiate, kur jungiatės, kokie laiškai ar failai atidaromi. „BK grupė“ technikas ragina nepamiršti, jog praktikoje dažnai susiduriama su situacija, kuomet naršant iššoka šokiruojančios clickbait nuorodos: „Paspaudę ant jų iškart galime įsileisti virusą į savo namų tinklą, kuris gali pakenkti kitiems įrenginiams“.

Taip pat būtina atkreipti dėmesį į gaunamus elektroninius laiškus: pasitikrinkite, kas yra siuntėjas, neatidarinėkite laiške esančių priedų neįsitikinus, kad laiškas gautas iš žinomo šaltinio. Padeda paprasta praktika – jei laiškas siųstas draugo, užtenka parašyti jam ir paprašyti, kad patvirtintų, jog tai tikrai jo siųsta informacija, o ne kenkėjiškos programos spam‘as.

Rekomenduojama pasidomėti ir kitomis įrenginių saugumo funkcijomis bei nepamiršti jomis pasinaudoti. Kartais užtenka vos kelių daug pastangų nereikalaujančių veiksmų, tačiau tai gali būti labai svarbus aspektas, saugantis nuo kibernetinių atakų.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams

Pastaruoju metu dažnai pranešama apie kibernetinių nusikaltėlių taikiniu tapusius vyresnio amžiaus asmenis. Naudodamiesi žmonių patiklumu ir emociniu spaudimu vagišiai išvilioja tūkstantines sumas. Kibernetinio saugumo specialistai senjorams pataria gavus įtartinus laiškus, žinutes neskubėti vykdyti nurodymų ir nebijoti abejonėmis pasidalinti su artimaisiais.

Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?

Sakoma, kad Naujuosius reikia sutikti be nebaigtų darbų, bet tik nedaugelis prisimena apie skaitmeninius. Pagrindinis jų – seniai nekeisti ir jau sukčių rankose galimai atsidūrę mūsų slaptažodžiai, kurie lyg tiksinti bomba bet kada galia apkartinti mūsų kasdienybę.

Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“

„Universali iškarpinė“ („Universal Clipboard“) įprastai veikia patikimai, tačiau kai kuriems naudotojams nutinka taip, kad ši funkcija „macOS“ nustoja veikusi be jokios aiškios priežasties. Kaip ją vėl priversti veikti?

2024-12-17 20:33
Nustokite mokėti už papildomą vietą savo „Gmail“ paskyroje
2024-12-06 08:29
DI tampa puolimo įrankiu: 6 patarimai kaip apsisaugoti
2024-12-04 20:25
Egzistuoja daugiau nei 20 internetinių nusikaltėlių atakų būdų: ar įvardintumėte bent vieną iš jų? (2)
2024-11-24 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
2024-11-22 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
2024-11-22 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
2024-11-21 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
2024-11-20 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
2024-11-19 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
2024-11-18 11:26
Kaip paslėpti nuotraukas ar vaizdo įrašus „iPhone“
2024-11-13 16:23
Ar „ChatGPT“ meta iššūkį „Google“? Nauja paieškos funkcija ir kaip ja naudotis
2024-11-12 18:14
Kaip „Mac“ kompiuterio garsą mažinti ar didinti mažesniais žingsneliais
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama