Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Naudinga atmintinė: ką turite žinoti apie savo duomenų apsaugą?

Publikuota: 2021-01-28 11:50
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Sausio 28-ąją, minima Europos duomenų apsaugos diena. Šia proga technologijų ekspertai primena, kokių taisyklių reikėtų laikytis norint, kad jūsų asmeniniai duomenys būtų apsaugoti.

Naudinga atmintinė: ką turite žinoti apie savo duomenų apsaugą?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalinasi šešiais patarimais, kaip apsaugoti savo privatumą internete.

1. Jūsų pateikiama informacija. Internetinės svetainės, kuriose lankomės, dažnai mūsų prašo pateikti savo privačius duomenis. Asmeninę informaciją turime suvesti kuriant naują elektroninio pašto dėžutę, registruojantis socialiniame tinkle ar elektroninėje parduotuvėje. Tačiau pateikiamos informacijos kiekį galite riboti. Nebūtina užpildyti visų prašomų eilučių. Saugodami savo duomenis, galite suvesti tik tą informaciją, kurią pateikti yra privaloma. Pavyzdžiui, socialiniuose tinkluose verčiau nenurodykite savo telefono numerio, gyvenamosios vietos ir kitų jautrių duomenų.

Norėdami išsaugoti savo privatumą, atidžiai įvertinkite savo skelbiamą viešą informaciją ir nuotraukas socialiniuose tinkluose, tinklaraščiuose, skelbimų portaluose ar internetinėse grupėse. Bendraudami su nepažįstamais žmonėmis internete, stenkitės neatskleisti per daug asmeninių detalių.

2. Atidumas slapukams. Kiekviena svetainė, naudojanti slapukus (angl. „Cookies“), privalo apie tai informuoti savo lankytoją ir suteikti jam galimybę rinktis – juos atmesti arba patvirtinti. Savo pasirinkimą bet kada galėsite pakeisti interneto naršyklės nustatymuose.

Pavyzdžiui, „Google Chrome“ naršyklėje slapukus galite tvarkyti paspaudę trijų taškelių simbolį naršyklės lango viršuje, dešinėje pusėje. Tuomet paspauskite „Nustatymai“, skiltyje „Privatumas ir sauga“ pasirinkite „Svetainės nustatymai“ ir spauskite „Slapukai“. Čia galėsite valdyti slapukus – juos įgalinti, uždrausti arba ištrinti.

Slapukai naudojami siekiant įsiminti naudotojo parinktis, užtikrinti svetainės funkcionalumą ir surinkti anonimišką informaciją apie svetainės naudojimą. Jei svetaine nepasitikite ir manote, kad joje gali būti pažeistas jūsų privatumas, pasirinkite mygtuką „Atmesti“.

Svetainėje taip pat turi būti nurodyta ir privatumo politika, kurioje yra aprašyta kaip renkami, kur naudojami ir kaip apsaugomi jūsų pateikiami duomenys. Kiekvienas asmuo turi teisę susipažinti su duomenimis, kuriuos apie jį yra sukaupusi įmonė ar organizacija. Taip pat jis turi teisę apriboti duomenų tvarkymą arba reikalauti ištrinti apie jį sukauptus duomenis („teisė būti pamirštam“).

3. Saugus interneto ryšys. Nors nemokamas belaidis „Wi-Fi“ ryšys labai vilioja, juo naudotis reikėtų labai atsargiai. Vieši ir kodais neapsaugoti interneto tinklai yra labai pažeidžiami.

Norėdami prisijungti prie elektroninės bankininkystės, darbe naudojamų programų ar kitų svetainių, kuriose reikia įrašyti savo prisijungimo ar kitus konfidencialius duomenis, viešu interneto prieigos tinklu geriau nesinaudokite. Tokius veiksmus ir finansines operacijas atlikite prisijungę prie namų arba mobilaus interneto.

Jei visgi retkarčiais tenka prisijungti prie el. bankininkystės ar kitų elektroninių paslaugų svetainių naudojantis viešu tinklu, darykite tai prisijungę prie VPN (angl. „Virtual Private Network“) privataus tinklo. Jis užšifruoja jūsų duomenis ir saugiai juos perduoda tarp kompiuterio bei serverio. VPN yra vienintelis būdas saugiai naudotis internetu oro uostuose, kavinėse ir kitose viešosiose erdvėse.

4. Svetainių patikrinimas. Lankydamiesi naujoje interneto svetainėje, atkreipkite dėmesį į svetainės adresą naršyklės lange. Saugaus tinklapio adresas visada prasideda raidėmis „https“. S raidė įrodo, kad svetainė turi specialų SSL (angl. „Secure Sockets Layer“) sertifikatą, kuris užtikrina kliento duomenų saugumą. Be šio sertifikato žmonių paliekama informacija svetainėje yra labiau pažeidžiama.

Verta patikrinti ir tai, ar naršyklės lange, suvedus svetainės pavadinimą, atsiranda spynelės simbolis. Jis užtikrina, kad svetainės savininkas turi patikimus saugumo partnerius ir ja naudotis yra saugu. Norėdami peržiūrėti išsamią svetainės saugumo politiką ir leidimus, paspauskite ant spynos simbolio.

5. Neįveikiami slaptažodžiai. Siekiant užtikrinti savo asmeninių duomenų apsaugą, svarbu naudoti sudėtingus, sunkiai nulaužiamus slaptažodžius ir periodiškai juos atnaujinti.

Jei atsiminti visus slaptažodžius sunku, išbandykite slaptažodžių tvarkyklę, pavyzdžiui, „Last Pass“. Čia galėsite saugiai laikyti savo prisijungimo duomenis, o prieigai prie jų reikės tik vieno pagrindinio slaptažodžio. Šios slaptažodžių saugyklos veikia jų kodavimo principu. Užsiregistravus sistemoje, šis įrankis užkoduos visus jūsų naudojamus slaptažodžius ir padės sugeneruoti naujus, itin stiprius slaptažodžius.

Patikrinti ar jūsų slaptažodis nebuvo paviešintas galite kibernetinio saugumo eksperto Troy Hunto sukurtoje svetainėje „Have I been pwned. Taip pat čia galite pasitikrinti ir naujai sugalvoto slaptažodžio tinkamumą.

6. Sukčių pinklės. Pastaruoju metu padaugėjo kibernetinių nusikaltėlių atakų, kurių metu jie siekia pasisavinti vartotojų asmeninius duomenis arba išvilioti jų pinigus. Sukčiai siunčia suklastotus elektroninius laiškus ir nuorodas į suklastotas internetines svetaines.

Šie laiškai atrodo taip, lyg iš tiesų būtų siunčiami iš banko, valstybinės įstaigos, tarptautinės kompanijos ar kitos patikimos ir gerą reputaciją turinčios organizacijos. Laiškuose dažniausiai slepiasi kenksmingos nuorodos arba prašymai pasidalinti savo prisijungimo duomenimis. Jokiu būdu jų nespauskite ir neatidarykite prie laiško prisegtų failų. Sulaukę tokių abejones keliančių užklausų, pirmiausia susisiekite su šaltiniu oficialiais kontaktais ir pasiteiraukite, ar iš tiesų įmonės atstovas į jus kreipėsi.

Siekiant atpažinti suklastotą laišką ar nuorodą, atkreipkite dėmesį į adresato elektroninio pašto adresą, laiško turinį arba siunčiamos nuorodos svetainės pavadinimą. Juose dažniausiai rasite gramatinių klaidų ar kitų neatitikimų. Suklastotos svetainės adresas gali skirtis vos vienu ar keliais simboliais. Taip pat patikrinkite ar jūsų interneto ryšys yra saugus – prisijungimas prie tikros svetainės vykdomas „https“ protokolu.

Atidžiai perskaitykite ir laiško žinutę – joje dažnai rašoma apie skolą ar apie netikėtą laimėjimą. Jei laiške yra prašoma pateikti prisijungimo duomenis prie savo elektroninės bankininkystės, žinokite, kad tai yra apgaulė. Patikimos organizacijos niekada neprašo prisijungimo informacijos pateikti elektroniniu paštu ar telefonu.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?

Šviesolaidinio ryšio technologija, šiuo metu Lietuvoje gali užtikrinti net iki 2,5 Gbps spartos interneto ryšį, o artimiausioje ateityje planuojama šią spartą padidinti net iki 10 Gbps. Kita vertus, tikrai ne kiekvienai veiklai ir kiekvienam vartotojui pačio sparčiausio interneto gali prireikti. Kaip suprasti, kada ir kokios interneto spartos Jums reikia, kad vėliau naudojant internetą kasdienybėje, netektų nusivilti.

Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?

Artėjant šventėms, pas mus sugužėsiantys svečiai gali atsinešti nelauktų dovanų. Vos prisijungę prie namų „Wi-Fi“ tinklo, jų išmanieji telefonai mūsų įrenginius gali apkrėsti virusais, o privačią informaciją be skrupulų ir patys nežinodami perduoti aferistams. Geriausias būdas nuo to apsisaugoti – svečiams sukurti atskirą „Wi-Fi“ tinklą.

Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu

Besiruošiant didžiausioms metų šventėms, dažnai dovanas artimiesiems skubame pirkti didžiųjų metų išpardavimų – juodojo penktadienio ar kibernetinio pirmadienio metu. Visgi reikėtų nepamiršti, kad šie išpardavimai – tai dar viena palanki proga, skatinanti aktyviau veikti ir sukčius, kurie siekia išvilioti jūsų pinigus ir asmeninę informaciją.

2024-11-21 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
2024-11-20 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
2024-11-19 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
2024-11-18 11:26
Kaip paslėpti nuotraukas ar vaizdo įrašus „iPhone“
2024-11-13 16:23
Ar „ChatGPT“ meta iššūkį „Google“? Nauja paieškos funkcija ir kaip ja naudotis
2024-11-12 18:14
Kaip „Mac“ kompiuterio garsą mažinti ar didinti mažesniais žingsneliais
2024-11-09 14:29
Domėjimasis kitais socialiniuose tinkluose: kada smalsumas tampa per didelis?
2024-10-21 20:27
Kaip „macOS“ nurodyti nekurti „.DS_Store“ failų tinklo ir USB diskuose
2024-10-18 14:21
Kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 4 priemones, kurios padės apsisaugoti nuo atakų
2024-10-18 08:16
Paruoškite savo telefoną naujajai „Android“ operacinės sistemos versijai
2024-10-14 14:39
8 patarimai, kurie padės apsaugoti vaiką nuo pavojų internete
2024-10-14 10:25
Amžiaus ribos vaikams socialiniuose tinkluose – mitas? Ekspertė atsako, kaip apsaugoti vaikus ir sukurti pasitikėjimu grįstą ryšį
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama