Elektronika.lt
 2025 m. vasario 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Vasario 12 d. 08:22
Hibridinių automobilių populiarumas auga: kodėl vairuotojai persėda į juos?
Vasario 11 d. 20:06
Atsakė, ar prisiskambinsite 112 net ir be telefono kortelės
Vasario 11 d. 17:29
Pamirškite impulsyvius pirkinius: sutaupyti padės išmanusis telefonas
Vasario 11 d. 14:15
Dirbtinis intelektas inžinerijoje: palengvina darbą, ar kelia naujų iššūkių?
Vasario 11 d. 11:30
2025-ųjų darbo rinka: kas iš tikrųjų laikys vadeles? (1)
Vasario 11 d. 08:22
Mokymasis visą gyvenimą – pasirinkimas ar neišvengiama būtinybė? (1)
Vasario 10 d. 18:22
Elektromobilių įkrovimo inovacijos: ar požemiais įkrovimo sprendimai ir elektrifikuoti keliai – Lietuvos ateitis?
Vasario 10 d. 15:27
„Renault“ pristato tris universalumu pasižyminčius modelius – „Estafette“, „Goelette“ ir „Trafic“
Vasario 10 d. 12:48
Naujovės „Bolt“ programėlėje: pristatytos dvi papildomos saugumo funkcijos
Vasario 10 d. 09:32
Kaip nustatyti kada „iPhone“ automatiškai įsijungs „Low Power“ režimas
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip pasitikrinti, ar mobilioji programėlė yra saugi?

Publikuota: 2020-11-09 14:33
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Jeigu manote, kad kenkėjišką programėlę galima atsisiųsti tik į „Android“ operacinę sistemą turinčius telefonus, klystate. Tiek šie, tiek „iOS“ įrenginiai nėra visiškai apsaugoti nuo virusų. Technologijų ekspertai sako, kad vienas esminių dalykų, kuris lemia tai, ar jūs susidursite su kenkėjiškomis programėlėmis, yra jūsų elgesio internete įpročiai, rašoma pranešime.

Kaip pasitikrinti, ar mobilioji programėlė yra saugi?
Asociatyvi „Unsplash“ nuotr.

Kaip veikia kenkėjiškos aplikacijos?

Pastaruosius metus daugelis technologijų ekspertų vis garsiau kalba apie telefoninius virusus, kenkėjiškas programėles ir būdus, kaip nuo to apsisaugoti. Nuolat tobulėjant išmaniesiems telefonams ir vartotojams daugiau laiko praleidžiant jais naudojantis, šie įrenginiai vis dažniau tampa sukčių taikiniais.

Lina Survila, technologijų tarptautinių ryšių ekspertė ir internetinio žurnalo vykdančioji redaktorė sako, kad kenkėjiškos programėles dažnai prašo prieigos prie įvairių vartotojo duomenų, tokiu būdu surinkdamos sau aktualią informaciją.

„Siunčiantis bet kokią programėlę raginu pagalvoti, kodėl tam tikros aplikacijos nori prieiti prie jūsų buvimo vietos duomenų. Ar tikrai konkrečiai programėlei veikti ši informacija yra reikalinga? Dažnai pasitaiko ir tokių programėlių, kurios neklausdamos vartotojo, iš karto gali prieiti prie jūsų visų duomenų, kai tik ją instaliuojate. Nors tai ir prieštarauja aplikacijų parduotuvių taisyklėms. Tokiais atvejais žala gali būti įvairi, jeigu tai renkama ir parduodama informacija – jūs tiesiog nebeturėsite privačių failų, o neretai asmeniniai duomenys gali būti panaudoti šantažui arba itin jautrios informacijos pasisavinimui“, – pasakoja L. Survila.

Vartotojui net nežinant kenkėjiškos įrenginių programėlės gali įrašinėti telefono pokalbius, susirašinėjimus ar nuskenuoti prisijungimus prie interneto banko. Nors kenkėjiškas programėles aptikti nėra lengva, tačiau jei pastebite, kad jūsų išmaniojo telefono baterija išsikrauna greičiau nei įprastai, įrenginys veikia lėčiau ar tiesiog pats persikrauna, tai gali rodyti, kad telefone kažkas vyksta be jūsų leidimo.

L. Survila sako, kad įvairias programėles patalpinti į „Google Play“ yra žymiau paprasčiau nei į „iOS“ parduotuvę, todėl kenkėjiškų aplikacijų kūrėjai tuo naudojasi. Tokias programėles jie gali žymiai lengviau ir greičiau sukurti, tad „Android“ virusų yra daugiau. Visgi tie, kurie mano, kad „iOS“ įrenginiai yra visiškai apsaugoti nuo sukčių atakų, klysta.

„Vartotojų naudojančių „Android“ operacinę sistemą visame pasaulyje yra žymiau daugiau, o sukčiai veikia ten, kur gali sulaukti didesnio pelno. Todėl ir virusų sukurtų pakenkti šiai programinei įrangai yra daugiau. Tačiau netiesa, kad kitos operacinės sistemos to gali išvengti. Pavyzdžiui, 2015 m. buvo paplitęs virusas kuris užkrėtė beveik 500 programėlių, esančių „iOS“ parduotuvėje, ir paveikė apie 2 mln. vartotojų“, – pasakoja Liga Bite, „Samsung Electronics Baltics“ komunikacijos vadovė Baltijos šalims.

Kaip žinoti, ar mobilioji programėlė yra saugi?

L. Survila sako, kad jeigu iki šiol nesate susidūrę su kenkėjiška programėle, įsitikinti 100 proc., kad aplikacija, kurią esate atsisiuntę arba norite atsisiųsti, yra saugi, nepavyks.

„Yra keli dalykai, į ką svarbu atkreipti dėmesį. Prieš siųsdamiesi programėlę įsitikinkite ar įtarimo nesukelia jos vartotojų skaičius, gal yra įtartinų netikrų atsiliepimų. Pasižiūrėkite, kas šią programėlę patalpino. Jeigu nemokamoje programėlėje nėra reklamų, gali būti, kad kūrėjai uždirba iš parduodamos informacijos apie jus ir galimai ją renka prašydami įvairių prieigų prie jūsų duomenų“, – patarimais dalinasi technologijų tarptautinių ryšių ekspertė.

Pasak L. Survilos, neretai kenkėjiškos programėles yra kasdienės. Tos, kurios dažniausiai turėtų būti mokamos, tačiau randamos ir nemokamos jų versijos. Pavyzdžiui, nuotraukų redagavimo, dokumentų skanavimo ir panašios programėlės.

Tuo, kad kuo mažiau kenkėjiškų programėlių pasiektų vartotojus, rūpinasi ir aplikacijų parduotuvės, ir išmaniųjų telefonų gamintojai. Jie visada išleisdami operacinės sistemos atnaujinimus, kartu su jais šalina ir saugumo spragas būtent tam, kad vartotojai išvengtų įvairių virusų.

„Savo ruožtu darome ne tik tai. „Samsung“ siekdama užtikrinti vartotojo telefono duomenų apsaugą, iš anksto įrenginius aprūpina saugumo platforma „Knox“. Tai yra speciali darbo aplinka, sukurta tam, kad apsaugotų įrenginį nuo įsilaužimų, kenkėjiškų programų, duomenų vagystės, nuo bandymų įsilaužti į prietaisus, kai jie yra pavagiami ar pametami, ir kitų grėsmių. Taip pat naujausiuose telefonuose yra įdiegtas saugus dokumentų segtuvas „Saugus aplankas“, kuriam galima sukurti atskirą slaptažodį ir laikyti tam tikrą informaciją, kurią vartotojas nori paslėpti ar apsaugoti nuo kitų“, – pasakoja L. Bite.

Tiek L. Survila, tiek L. Bite sako, kad ir patys telefonų savininkai turi imtis priemonių tam, kad apsisaugotų nuo kenkėjiškų programėlių ir įvairių virusų.

„Svarbu kritiškai žiūrėti į tai, kokias programėles renkatės. Jeigu tai yra nemokama programėlė, neturinti didelio kiekio vartotojų, įtartinu kūrėjo vardu, ko gero, ji nėra patikima. Tikrinkite atsiliepimus ir pasidomėkite plačiau prieš ją instaliuodami“, – pataria L. Survila.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kibernetiniai nusikaltimai: ko galima pasimokyti ir kaip apsisaugoti? (1)

Kibernetinių atakų skaičius sparčiai auga ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje, o nusikaltėliai nuolat tobulina savo puolimo metodus. Aptardamas reikšmingus kibernetinius incidentus, ekspertas dalijasi patarimais, kaip apsisaugoti nuo tokių grėsmių.

Kada verslui būtina pasinaudoti IT priežiūros paslaugomis?

Šiuolaikinis verslas remiasi pažangiomis technologijomis, kurios užtikrina operatyvumą, efektyvumą ir duomenų saugumą. Tačiau IT infrastruktūros valdymas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis specializuotų žinių ir nuolatinės priežiūros. Štai kodėl daugelis įmonių pasirenka profesionalias IT priežiūros paslaugas. Kada jos tampa būtinos?

Saugumo spragos įmonių el. pašto sistemoje: 6 efektyvūs būdai, kaip jas panaikinti

Daugumai įmonių elektroninis paštas yra esminė komunikacijos priemonė, leidžianti greitai dalintis informacija ir bendradarbiauti. Visgi dėl savo plačiai paplitusio naudojimo tai taip pat tampa pagrindiniu kibernetinių atakų taikiniu, keliančiu rimtą grėsmę tiek duomenų saugumui, tiek organizacijų veiklos tęstinumui.

2025-01-27 17:44
Kada laikas keisti „Mac“ kompiuterį?
2025-01-20 14:13
Rekomenduojami kontaktai dalinantis turiniu „iPhone“ ir „iPad“
2025-01-17 20:24
Kas yra dviejų žingsnių autentifikacija ir kaip tai gali apsaugoti nuo sukčių?
2025-01-09 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
2025-01-06 11:25
Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus
2025-01-05 17:38
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
2025-01-04 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
2024-12-27 11:36
Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“
2024-12-17 20:33
Nustokite mokėti už papildomą vietą savo „Gmail“ paskyroje
2024-12-06 08:29
DI tampa puolimo įrankiu: 6 patarimai kaip apsisaugoti
2024-12-04 20:25
Egzistuoja daugiau nei 20 internetinių nusikaltėlių atakų būdų: ar įvardintumėte bent vieną iš jų? (2)
2024-11-24 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama