Elektronika.lt
 2025 m. sausio 10 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip sužinoti, kad jūsų paskyra „nulaužta“?

Publikuota: 2020-08-31 10:37
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Programišiai išpuolius rengia kas 39 sekundes, rodo tyrimų duomenys, tad vartotojai yra nuolatiniame kibernetinių atakų pavojuje. Jų metu gali būti pavogti asmens duomenys, jautri asmeninė informacija, prisijungimai prie paskyrų, kurias atgauti – sudėtinga. Atpažinti atakas padės neįprastas dažniausiai naudojamų paslaugų veikimas, o apsisaugoti – tinkami slaptažodžiai, dvigubos autentifikacijos funkcija ir prevencinės priemonės.

Kaip sužinoti, kad jūsų paskyra „nulaužta“?

„Įprastai kibernetinės atakos būna nutaikytos į svarbias pareigas einančius arba žinomus žmones, turtingas organizacijas, ar net valstybes. Taip yra todėl, kad šie „taikiniai“ sėkmingos atakos atveju turi tai, ko programišiams labiausiai reikia – arba svarbios, naudingos, skandalingos informacijos, arba pakankamai pinigų išpirkai už ją. Bet tai visiškai nereiškia, kad atakos negali būti nukreiptos į „paprastus“ žmones – jos taip pat dažnos, skiriasi tik jų mastas ir forma – dažniausiai siekiama ne gauti pinigų, bet naudojantis vartotojo paskyra dalintis kenkėjiškomis nuorodomis, reputacijai kenkiančia informacija, apgaulingomis žinutėmis“, – sako Saulius Skirmantas, „Bitės“ kibernetinio ir IT saugumo vadovas, bei paaiškina, kaip atpažinti kibernetinės atakos ženklus ir nuo programišių apsisaugoti.

Ar sunku atpažinti atakas?

Dažniausiai apie įsilaužimą sužinome tuomet, kai žala jau padaryta – vartotojo socialiniuose tinkluose atsiranda neįprasti įrašai, draugai informuoja apie gautas keistas žinutes, banko sąskaitoje pastebime pinigų trūkumą ir kitais atvejais.

„Viena ryškiausių detalių, nurodančių galimą įsilaužimą, yra neįprastas įprastų paskyrų veikimas. Pavyzdžiui, įtarimų turėtų kelti situacija, kai su savo prisijungimo duomenimis negalite pasiekti dažniausiai naudojamų paskyrų, ar banko sąskaitoje matote kad ir mažus, bet niekada jūsų neatliktus pavedimus. Visa tai gali nurodyti, kad į jūsų paskyras įsilaužta arba pavogti jūsų asmeniniai duomenys, leidžiantys prisijungti prie šių paskyrų ir jomis naudotis be jūsų leidimo“, – sako „Bitės“ ekspertas.

Apie įsilaužimus ar neteisėtus prisijungimus praneša ir pačios programėlės – pavyzdžiui „Facebook“ ir „Google“ siunčia pranešimus ir elektroninius laiškus apie tai, kad paskyrą buvo bandoma pasiekti be savininko žinios. Gavus tokią žinutę ir iš karto sureagavus, įmanoma užkirsti kelią programišiams dar iki tol, kol nepadaryta didesnė žala.

„Tokios įspėjamosios žinutės turi tik vieną trūkumą – jos nurodo tiek bandymą jungtis prie paskyros, tiek sėkmingą prisijungimą. Antruoju atveju paskyros apsaugoti galite ir nespėti, nes gali būti pakeisti prisijungimai prie jos ar kiti svarbūs nustatymai, neleidžiantys jos pasiekti teisėtam savininkui“, – sako S. Skirmantas.

Apie įsilaužimus ir duomenų vagystes dažniausiai tiek viešai, tiek asmeniškai vartotojams praneša ir juos patyrusios kompanijos ar programėlės. Gavus tokią žinutę galima iš karto patikrinti, ar nuo atakos nenukentėjote ir imtis saugumo priemonių, kurias įprastai pateikia apie ataką pranešusios kompanijos.

Kaip paskyras susigrąžinti?

Pastebėjus, kad paskyra nulaužta, pirmiausia būtina atgauti jos valdymą tam, kad būtų galima ją iš naujo apsaugoti ir pakeisti prisijungimo duomenis.

„Pirmiausia, susisiekite su kompanijomis, kurių produktus naudojate. Pavyzdžiui, jei negalite prisijungti prie „Google“ paskyros, keliaukite į jos atkūrimo puslapį ir atlikite visas reikiamas procedūras. Jei manote, kad įsilaužta į jūsų „Facebook“ paskyrą, taip pat pagalbos ieškokite tam skirtame puslapyje. Pastebėję įtartinus pavedimus iš jūsų banko sąskaitos, kreipkitės pagalbos į banką“, – sako S. Skirmantas.

Negalėdami prisijungti prie savo paskyros ir turėdami įtarimų, kad ji gali būti užgrobta, venkite keisti slaptažodį, naudojant kiekviename puslapyje esančią funkciją „Forgot my password“ (liet. Pamiršau slaptažodį), prideda ekspertas. Naujasis slaptažodis dėl programišių pakeistų paskyros nustatymų gali būti išsiųstas ne į jūsų el. pašto dėžutę, tad toks veiksmas susigražinti paskyros nepadės.

„Jei vis tik prie užgrobtos paskyros prisijungti galite, tuoj pat pakeiskite jos slaptažodį nauju – tokiu būdu senasis, kurį pagrobė programišiai, nebeteks prasmės. Jei senąjį slaptažodį naudojote ir kitose paskyrose, jį pakeiskite ir ten“, – prideda S. Skirmantas.

Kitas svarbus žingsnis – tik atsiradus galimybei, nedelsiant apie paskyros užgrobimą ir visą situaciją informuoti žmones, kurie galėjo ar gali nuo to tiesiogiai nukentėti.

„Dažnai programišiai iš jūsų paskyros gali išsiųsti užkratą turinčias žinutes, jas paspaudę jūsų draugai pateks į pavojingą interneto puslapį, kur ir jų duomenys gal būti pavogti. Jei pastebėjote, kad tokios žinutės išsiųstos, nedelsiant informuokite jų gavėjus, kad atsiųstų nuorodų neatvertų“, – sako S. Skirmantas.

Esant reikalui, apie įsilaužimą galima informuoti ir Lietuvos policiją, tačiau skubių saugumo priemonių rekomenduojama imtis patiems.

Kaip apsisaugoti iš naujo?

Atgavus užgrobtų paskyrų kontrolę, jas reikia iš naujo tinkamai apsaugoti, kad būtų užkirstas kelias tolimesniems nesklandumams ateityje.

„Pirmiausia, paskyros turi būti apsaugotos tinkamais slaptažodžiais. Kurdami naują, venkite naudoti savo gimimo datą, itin paprastą skaičių seką – 111111, 123456, ar stulpelį sudarančią kombinaciją, pavyzdžiui, 7410 ir panašias. Verčiau rinkitės logikos neturinčių ženklų kombinaciją, sudarytą iš raidžių, simbolių ir skaičių. Idealiu atveju, kiekvienai paskyrai naudokite skirtingus slaptažodžius, o juos saugokite tam skirtose, užraktus turinčios programėlėse, pavyzdžiui, „LastPass“, – pataria S. Skirmantas.

Paskyras rekomenduojama papildomai apsaugoti naudojant dvigubą autentifikaciją (angl. Two-factor authentification arba 2FA) – dviejų žingsnių prisijungimo prie paskyros paslaugą.

„Tai būdas patvirtinti vartotojo tapatybę, naudojant dviejų apsaugos veiksmų derinį. Pirmasis veiksmas – toks, kuriam naudojame mums žinomą informaciją, pavyzdžiui, apsaugos slaptažodį. O antrajam naudojame tai, ką automatiškai kiekvieno jungimosi metu sugeneruoja puslapis, prie kurio jungiamės, ar papildomos programėlės. Funkciją aktyvuoti galite paskyrų, kurias norite apsaugoti, nustatymuose“, – sako S. Skirmantas.

Tokia registracija gerokai saugesnė ir sunkiau „nulaužiama“. Pavyzdžiui, jei nevykdydami jokio prisijungimo vis tiek gausite pranešimą, kad kodas sugeneruotas, tai reikš, kad prie jūsų paskyros bandoma neteisėtai jungtis. Tokiu atveju jums tereikės kodo generavimo etape procesą sustabdyti ir įtartinas prisijungimas bus iškart nutrauktas.

Kaip neužkibti ant programišių kabliuko?

Tinkamai apsaugojus paskyras slaptažodžiais, verta galvoje turėti keletą saugumo patarimų, kurie padės nepakliūti į programišių pinkles. Pirmiausia, būtina pasirūpinti tinkamomis programėlėmis ir jų atnaujinimais.

„Vienas dažniausių būdų, kaip programišiai patenka į mūsų telefonus – per nesaugias išmaniąsias programėles. Todėl rekomenduojama dominančias siųstis tik iš patikimų šaltinių – oficialių programėlių parduotuvių, pavyzdžiui, „App Store“ arba „Google Play“, – sako S. Skirmantas.

Net jei programėlė sukurta patikimo gamintojo, ji gali turėti saugumo spragų. Programėlių kūrėjai jas skuba užtaisyti kurdami produkto atnaujinimus, todėl juos atlikti – prasminga. Dėl tos pačios priežasties rekomenduojama nuolat atsinaujinti ir telefono operacinę sistemą – tas padės užtikrinti telefono saugumą.

„Taip pat rekomenduočiau atsargiau vertinti atvirus „Wi-Fi“ tinklus ir verčiau naudoti mobiliojo interneto paslaugą, kuri tiek pat patogi, bet, svarbiausia – saugi. Jei tokios galimybės neturėsite ir prie atviro „Wi-Fi“ tinklo vis tik prisijungsite, neatlikite jokių svarbių operacijų – bankinių pavedimų, registracijų naudojant asmens duomenis, svarbios informacijos perdavimo“, – sako „Bitės“ ekspertas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja

Tik kas antras Lietuvos gyventojas savo skaitmeninius įgūdžius vertina kaip pagrindinio ar aukštesnio lygio, rodo Eurostato duomenys. Nors atitinkame Europos Sąjungos vidurkį, to nepakanka – vis dar per mažai žmonių geba atpažinti ir apsisaugoti nuo penkių populiariausių sukčiavimo būdų.

Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus

Jungiantis prie įvairių Wi-Fi tinklų, sistema prisijungimų prie jų duomenis įsimena ir vėliau prie tų tinklų gali prijungti automatiškai. Kartais tai patogu, o kartais tai gali padaryti „meškos paslaugą“.

Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams

Pastaruoju metu dažnai pranešama apie kibernetinių nusikaltėlių taikiniu tapusius vyresnio amžiaus asmenis. Naudodamiesi žmonių patiklumu ir emociniu spaudimu vagišiai išvilioja tūkstantines sumas. Kibernetinio saugumo specialistai senjorams pataria gavus įtartinus laiškus, žinutes neskubėti vykdyti nurodymų ir nebijoti abejonėmis pasidalinti su artimaisiais.

2025-01-04 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
2024-12-27 11:36
Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“
2024-12-17 20:33
Nustokite mokėti už papildomą vietą savo „Gmail“ paskyroje
2024-12-06 08:29
DI tampa puolimo įrankiu: 6 patarimai kaip apsisaugoti
2024-12-04 20:25
Egzistuoja daugiau nei 20 internetinių nusikaltėlių atakų būdų: ar įvardintumėte bent vieną iš jų? (2)
2024-11-24 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
2024-11-22 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
2024-11-22 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
2024-11-21 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
2024-11-20 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
2024-11-19 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
2024-11-18 11:26
Kaip paslėpti nuotraukas ar vaizdo įrašus „iPhone“
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama