Elektronika.lt
 2025 m. sausio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
Sausio 7 d. 20:21
Naujieji „Audi A5“ ir „Audi S5“ jau pasiekė Lietuvą: stiliaus, sportiškumo ir inovacijų derinys
Sausio 7 d. 17:50
Namų interneto ateitis: ko tikėtis?
Sausio 7 d. 14:41
„Garmin“ pristato du naujus produktus – HRM 200 širdies ritmo matuoklį ir „Instinct 3“ laikrodžių seriją
Sausio 7 d. 11:30
Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu
Sausio 7 d. 08:48
Priklausomi nuo kompiuterinių žaidimų vaikai – alfa kartos realybė
Sausio 6 d. 20:12
Lietuvių mokslininkai kuria inovatyvias nanodaleles ankstyvajai odos vėžio diagnostikai
Sausio 6 d. 17:25
„Solet“ įrengė penkias saulės elektrines Armėnijoje
Sausio 6 d. 14:21
Kaip garsios kompanijos paslydo dėl BDAR – keletas vertingų pamokų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Duomenų vagystė: jos išvengti padės paprastas sprendimas

Publikuota: 2020-08-20 16:36
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Pasaulį drebinančios įvairaus masto ir formos programišių atakos priverčia atkreipti viso pasaulio ir Lietuvos žmonių dėmesį į savo socialinių tinklų paskyrų ir asmeninės informacijos apsaugą. Ekspertų teigimu, ją užtikrinti padeda dviguba autentifikacija (angl. 2FA) – dviejų žingsnių prisijungimo paslauga. Kaip veikia šis apsaugos būdas ir kaip pradėti jį naudoti, pasakoja „Bitės Profai“.

Duomenų vagystė: jos išvengti padės paprastas sprendimas

„Įsivaizduokite situaciją, kad po skambučio į jūsų namų duris už jų stovinčio savo draugo paprašote ne tik prisistatyti vardu ir pavarde, bet ir parodyti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Nors skamba keistai, tokiu būdu būtumėte visu šimtu procentų tikri, kad už durų tikrai stovi jūsų draugas ir galite jį saugiai įsileisti vidun. Panašiai veikia ir dviguba autentifikacija, kurios metu dviem etapais patikrinama jūsų tapatybė, iki suteikiant prieigą prie „Facebook“, „Google“ ar banko paskyros“, – sako Andrius Archangelskis, „Bitės Profas“ dirbantis Kauno „Bitės“ salone ir plačiau pristato dvigubos autentifikacijos naudas.

Kas yra dviguba autentifikacija?

Norėdami prisijungti prie bet kurios mūsų duomenis saugančios paskyros, turime suvesti prisijungimo duomenis tam, kad patvirtintume savo tapatybę ir galėtume pasiekti asmeninę informaciją. Tokios apsaugos lygiai skiriasi priklausomai nuo jūsų duomenų svarbos – pavyzdžiui, jungiantis prie socialinių tinklų pakanka suvesti tik prisijungimo vardą ir slaptažodį, o bandant pasiekti elektroninės bankininkystės paskyrą, jau reikalingas prisijungimo kodas, mobilusis parašas, asmens kodas ar kitos priemonės. Tokiais atvejais, kai prisijungimui naudojamas daugiau negu vienas žingsnis, ir yra atliekamas dvigubas autentifikavimas (angl. Two-factor authentification arba 2FA).

„Dviguba apsauga, arba kitaip dviejų žingsnių autentifikavimas, yra būdas patvirtinti vartotojo tapatybę, naudojant dviejų apsaugos veiksmų derinį. Pirmasis veiksmas – toks, kuriam naudojame mums žinomą informaciją, pavyzdžiui, apsaugos slaptažodį. O antrajam naudojame tai, ką automatiškai kiekvieno jungimosi metu sugeneruoja puslapis, prie kurio jungiamės, ar papildomos programėlės“, – sako A. Archangelskis.

Jungiantis prie paskyrų, antrajam žingsniui gali būti naudojamas vis kitoks procesas – pavyzdžiui, prie banko paskyrų įprastai jungiamasi su mobiliuoju parašu ar „Smart ID“ programėle, prie „Apple ID“ – su SMS patvirtinimu, prie socialinių tinklų – jiems skirtomis programėlėmis.

„Naudojant bet kurį būdą, pagrindinė ir svarbiausia dvigubo autentifikavimo funkcija išlieka ta pati – užtikrinti didesnį vartotojų duomenų saugumą. Net jei jūsų paskyros slaptažodis ir būtų nulaužtas, su šia technologija paskyrą galėsite apsaugoti tiesiog atmesdami neatpažintą bandymą prisijungti prie jūsų paskyros antrame registracijos žingsnyje“, – pasakoja „Bitės Profas“.

Kaip pradėti naudotis technologija?

Pradžioje verta pasirinkti svarbiausią ir daugiausiai informacijos saugančią paskyrą bei pradėti nuo jos apsaugos. Vartotojams, norintiems pradėti naudoti „2FA“ metodą, rekomenduojama dėmesį atkreipti į „Google“ paskyrą, nes jis saugo ypač daug mūsų asmeninės informacijos.

„Norėdami apsaugoti „Google“ paskyrą, prie jos prisijunkite įprastu būdu ir kairėje puslapio pusėje esančiame meniu pasirinkite skiltį „Sauga“ (angl. Security). Ten, prisijungimo prie „Google“ skiltyje, rasite parinktį, leidžiančią prisijungimo metu naudoti ne tik slaptažodį, bet ir dviejų žingsnių patvirtinimą (angl. 2-Step Verification). Aktyvuokite šią galimybę ir būsite perkelti į jos įdiegimo instrukcijos langą. Sekite ekrane pasirodančius žingsnius ir netrukus tokią funkciją patogiai bei lengvai aktyvuosite“, – pasakoja A. Archangelskis.

Aktyvavus papildomą „Google“ apsaugą, prisijungimo metu atsiras dar vienas papildomas apsaugos žingsnis. Suvedus duomenis į registracijos laukelius, „Google Authenticator“ programėlė jūsų telefone sugeneruos specialiai šiam prisijungimui skirtą 6–8 skaitmenų kodą. Jį suvesti turėsite kodui skirtame laukelyje, esančiame prisijungimo puslapyje. Tik po šio žingsnio galėsite patekti į savo paskyrą. Šis procesas panašus į prisijungimą prie banko, naudojant mobilųjį parašą arba programėlę „Smart-ID“.

„Toks prisijungimo būdas gali būti naudojamas ir jungiantis prie socialinių tinklų. Aktyvavę šią parinktį socialiniame tinkle „Facebook“, jungdamiesi prie jo taip pat gausite vienkartinį kodą, kurį privalu suvesti antrame autentifikacijos žingsnyje. Tokia registracija gerokai saugesnė ir sunkiau „nulaužiama“. Pavyzdžiui, jei nevykdydami jokio prisijungimo vis tiek gausite pranešimą, kad kodas sugeneruotas, tai reikš, kad prie jūsų paskyros bandoma neteisėtai jungtis. Tokiu atveju jums tereikės kodo generavimo etape procesą sustabdyti ir įtartinas prisijungimas bus iškart nutrauktas“, – pataria A. Archangelskis.

Norėdami dviejų žingsnių autentifikaciją aktyvuoti, pavyzdžiui, „Facebooke“, pirmiausia, prie paskyros prisijunkite įprastu būdu. Dešiniame viršutiniame kampe rasite strėlytę, kurią paspaudus, atsivers meniu. Spauskite mygtuką „Nustatymai“ ir atsidursite nustatymų puslapyje. Jame pasirinkite skiltį „Saugumas ir prisijungimas“, o ten aktyvuokite parinktį „Dviejų veiksnių autentifikavimas.

Ką daryti pametus telefoną?

Pametus telefoną, vartotojams daugiausiai baimės gali sukelti ne paties įrenginio praradimas, bet jame esančių duomenų saugumas. Jei pametėte įrenginį, kuriame įdiegta „2FA“ programėlė, be įprastų saugumo žingsnių – SIM kortelės blokavimo ar svarbiausių paskyrų slaptažodžių pakeitimo – pasirūpinkite ir dviejų žingsnių autentifikacijos atnaujinimu.

„Pametus „2FA“ palaikantį telefoną, iškyla problema, nes antrajam prisijungimo žingsniui reikalingą kodą galėtų sugeneruoti bet kas, rankose turintis jūsų įrenginį, tad paskyros tarsi nebėra apsaugotos. Vis tik verta prisiminti, kad dvigubo autentifikavimo funkcija beprasmė, jei neįveikiamas pirmasis registracijos žingsnis, kurio metu būtina įvesti paskyros slaptažodį. Tad net ir naudojant „2FA“ metodą, pirmiausia, būtina pasirūpinti saugiais paskyros slaptažodžiais“, – aiškina A. Archangelskis.

Svarbu atsiminti, kad slaptažodžiui reikėtų pasirinkti sudėtingesnę skaičių kombinaciją ar daugiau skaitmenų nei keturis reikalaujančią užrakto versiją. Taip pat pravartu vengti slaptažodžiui naudoti gimimo datą, itin paprastą skaičių seką – 1111, 1234, ar stulpelį klaviatūroje sudarančią kombinaciją, pavyzdžiui, 2580 ir panašias.

Tam atvejui, jei slaptažodis vis tik būtų nulaužtas, būtina perkurti „2FA“ paskyrą ir sujungti ją su programėlėmis kitame įrenginyje – tokiu atveju, jei paskyros slaptažodis ir bus panaudotas, antrąjį žingsnį patvirtinti galėsite tik jūs, naujame ir jūsų rankose esančiame telefone, o ne senajame įrenginyje.

„Norėdami atnaujinti, pavyzdžiui, „Google“ paskyros „2FA“ prisijungimus, prie tam skirtos programėlės „Google Authenticator“ prisijunkite naudodami atsarginius kodus, sukurtus praėjusios registracijos metu. Prisijungę prie paskyros, spauskite „Change Phone“ (liet. pakeisti telefoną) parinktį ir paskyrą susiekite su nauju įrenginiu. Dabar dvigubai autentifikacijai bus galima naudoti ne pamestą ar pavogtą įrenginį, bet tik naująjį, jūsų rankose esantį, todėl jūsų duomenims telefoną pasisavinę žmonės negalės nieko padaryti“, – pataria „Bitės Profas“.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus

Jungiantis prie įvairių Wi-Fi tinklų, sistema prisijungimų prie jų duomenis įsimena ir vėliau prie tų tinklų gali prijungti automatiškai. Kartais tai patogu, o kartais tai gali padaryti „meškos paslaugą“.

Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams

Pastaruoju metu dažnai pranešama apie kibernetinių nusikaltėlių taikiniu tapusius vyresnio amžiaus asmenis. Naudodamiesi žmonių patiklumu ir emociniu spaudimu vagišiai išvilioja tūkstantines sumas. Kibernetinio saugumo specialistai senjorams pataria gavus įtartinus laiškus, žinutes neskubėti vykdyti nurodymų ir nebijoti abejonėmis pasidalinti su artimaisiais.

Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?

Sakoma, kad Naujuosius reikia sutikti be nebaigtų darbų, bet tik nedaugelis prisimena apie skaitmeninius. Pagrindinis jų – seniai nekeisti ir jau sukčių rankose galimai atsidūrę mūsų slaptažodžiai, kurie lyg tiksinti bomba bet kada galia apkartinti mūsų kasdienybę.

2024-12-27 11:36
Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“
2024-12-17 20:33
Nustokite mokėti už papildomą vietą savo „Gmail“ paskyroje
2024-12-06 08:29
DI tampa puolimo įrankiu: 6 patarimai kaip apsisaugoti
2024-12-04 20:25
Egzistuoja daugiau nei 20 internetinių nusikaltėlių atakų būdų: ar įvardintumėte bent vieną iš jų? (2)
2024-11-24 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
2024-11-22 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
2024-11-22 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
2024-11-21 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
2024-11-20 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
2024-11-19 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
2024-11-18 11:26
Kaip paslėpti nuotraukas ar vaizdo įrašus „iPhone“
2024-11-13 16:23
Ar „ChatGPT“ meta iššūkį „Google“? Nauja paieškos funkcija ir kaip ja naudotis
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama