Elektronika.lt
 2025 m. vasario 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Vasario 12 d. 08:22
Hibridinių automobilių populiarumas auga: kodėl vairuotojai persėda į juos?
Vasario 11 d. 20:06
Atsakė, ar prisiskambinsite 112 net ir be telefono kortelės
Vasario 11 d. 17:29
Pamirškite impulsyvius pirkinius: sutaupyti padės išmanusis telefonas
Vasario 11 d. 14:15
Dirbtinis intelektas inžinerijoje: palengvina darbą, ar kelia naujų iššūkių?
Vasario 11 d. 11:30
2025-ųjų darbo rinka: kas iš tikrųjų laikys vadeles? (1)
Vasario 11 d. 08:22
Mokymasis visą gyvenimą – pasirinkimas ar neišvengiama būtinybė? (1)
Vasario 10 d. 18:22
Elektromobilių įkrovimo inovacijos: ar požemiais įkrovimo sprendimai ir elektrifikuoti keliai – Lietuvos ateitis?
Vasario 10 d. 15:27
„Renault“ pristato tris universalumu pasižyminčius modelius – „Estafette“, „Goelette“ ir „Trafic“
Vasario 10 d. 12:48
Naujovės „Bolt“ programėlėje: pristatytos dvi papildomos saugumo funkcijos
Vasario 10 d. 09:32
Kaip nustatyti kada „iPhone“ automatiškai įsijungs „Low Power“ režimas
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

DDoS atakos: paliečia ir įmones, ir pavienius vartotojus. Kaip nuo jų apsisaugoti?

Publikuota: 2020-04-28 19:10
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Per metus Lietuvoje užfiksuojama daugiau kaip 350 DDoS atakų, o jų sukeltus nepatogumus pajunta dauguma Lietuvos gyventojų bei įmonių. Su tuo praėjusią savaitę susidūrė ir vienas telekomunikacijos paslaugų tiekėjas: didelio masto ataka buvo nukreipta į bendrovės klientus, dėl ko laikinai buvo nepasiekiamos kai kurios svetainės ar paslaugos. Kibernetinių atakų dalimi arba taikiniu gali tapti kiekvienas, ypač karantino periodu, kai esame itin priklausomi nuo informacinių technologijų, todėl ekspertai ragina būti atidesniems ir paaiškina, kaip apsisaugoti nuo DDoS atakų ir netapti jų bendrininku.

DDoS atakos: paliečia ir įmones, ir pavienius vartotojus. Kaip nuo jų apsisaugoti?
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Kaip atpažinti, ar kompiuteris jau tapo „zombiu“?

Kaip paaiškina „ESET Lietuva“ IT inžinierius Ramūnas Liubertas, įsilaužėliai DDoS (angl. distributed denial of service) atakas gali vykdyti tik tuomet, kai turi pakankamą užgrobtų kompiuterių (nuo keliasdešimties tūkstančių iki kelių milijonų), dar vadinamų „botais“ ar „zombiais“, tinklą. Į tokį „botnet“ tinklą dažniausiai įtraukiami nepakankamai apsaugoti kompiuteriai, kurie be jo savininko žinios yra naudojami DDoS atakoms ar automatizuotoms užduotims internetu vykdyti. Be to, toks užkrėstas kompiuteris gali kenkti ir savininkui – šnipinėti ir persiųsti aktualią informaciją, sutrikdyti darbo procesą.

Svarbu suprasti, kad neapsaugotas kompiuteris gali tapti „zombiu“ daugeliu atvejų. Tai gali nutikti paspaudus ant elektroninio laiško priedo arba užsikrėsti per vietinį tinklą nuo jau paveiktų kompiuterių. Galiausiai, gali pakakti apsilankyti užkrėstoje interneto svetainėje, kad būtų aktyvuotas kenkėjiškas kodas.

„Botnet“ tinklus valdantys programišiai taikosi į lengvai pasiekiamas prieigas – jie bando prisijungti prie tinklo išteklių, SQL serverių įrenginių ar naudojantis apkrėsta sistema sužinoti vartotojo vardus ir slaptažodžius.

R. Liuberto teigimu, ne visuomet lengva nustatyti, ar kompiuteris įtrauktas į „botnet“ tinklą. Pirmieji požymiai – jei kompiuteris tapo neįprastai lėtas, vėluoja, ar neatsako į užklausas, taip pat neleidžia prisijungti prie tam tikrų interneto svetainių, o vartotojas gauna daugiau brukalų (angl. spam). Kilus įtarimui, rekomenduojama apsilankyti Nacionalinio kibernetinio saugumo centro interneto svetainėje ir pasitikrinti, ar jūsų kompiuteris nėra įtrauktas tarp dalyvaujančių „botnet“ ar DDoS kenkėjiškoje veikloje.

DDoS atakų mastai pasaulyje

Pasak R. Liuberto, DDoS atakos yra aktyviai rengiamos visame pasaulyje ir jų mastai itin dideli. Dažniausiai toks tinklas pasitelkiamas atakoms prieš strategines ir vertingos informacijos turinčias institucijas bei verslo įmones. O tokių atakų bendrininkais kartais tampa niekuo neišsiskiriantys namuose ar biure prie interneto prijungti įrenginiai: IP kamera, interneto maršrutizatorius, išmanusis televizorius, šaldytuvas, elektros skaitiklis, termostatas ir pan.

Štai, pavyzdžiui, praėjusiais metais kibernetinio saugumo bendrovė „Imperva“ skelbė informaciją apie atrastą „botnet“ tinklą, kuris buvo užvaldęs net 402 tūkst. daiktų interneto įrenginių ir 13 dienų jais vykdė ataką, į aukos svetainę masiniu būdu siųsdamas sugeneruotus prisijungimo duomenis, vidutiniškai 100 tūkst. užklausų per sekundę dažnumu. O prieš dvejus metus tarptautinių teisėsaugos institucijų operacijos „Power Off“ metu, kuriai vadovavo Jungtinės Karalystės Nacionalinė nusikaltimų agentūra ir Nyderlandų policija, buvo uždaryta, kaip manoma, didžiausia DDoS atakų nuomos paslaugas siūlanti interneto svetainė pasaulyje. Ši svetainė teikė paslaugas daugybėje šalių ir įvykdė virš 4 mln. kibernetinių atakų. Tokių tinklų „šeimininkus“ įprastai ypač sunku aptikti, dėl to organizuotam nusikalstamumui internete atsiveria neribotos galimybės, o už tokias paslaugas į virtualias nusikaltėlių pinigines keliauja bitkoinai.

R. Liuberto teigimu, tik gerai išmanydami potencialias grėsmes, galime tinkamai pasiruošti jų prevencijai. „Kibernetinis saugumas yra nenutrūkstantis procesas, kurį tenka nuolat tobulinti pagal esamą ir būsimą kibernetinių grėsmių aplinką, kad galėtume laiku atremti atakas ir maksimaliai apsaugoti savo duomenis. Rodos, jau išmokome saugotis nuo išpirkos reikalaujančių kenkėjų, tačiau reikėtų susirūpinti ir mūsų aplinkoje prie interneto prijungtų daiktų sauga“, – sako IT saugumo kompanijos ekspertas.

Pradėti – nuo interneto maršrutizatoriaus

Pasak R. Liuberto, norint apsisaugoti, vertėtų pradėti nuo už interneto ryšį atsakingo įrenginio. „Interneto maršrutizatorius, prie kurio jungiasi visi išmanieji namų ar biuro įrenginiai, įprastai yra mažiausiai apsaugotas, dėl to labiausiai pažeidžiamas kibernetinių atakų ar kenkėjų. Nesaugus maršrutizatorius gali nukreipti vartotoją į kenkėjišką puslapį arba būti panaudotas atakuojant kitus įrenginius namų / biuro tinkle, šnipinėti vartotojus per išmaniuosius įrenginius. Pažangios antivirusinės programos aptinka maršrutizatoriaus pažeidžiamumus: nustato silpnus slaptažodžius arba pasenusią programinę įrangą. Taip pat leidžia vartotojams įvertinti, ar jų įrenginiai neturi pažeidžiamumų, kurie sukeltų grėsmę duomenims“, – paaiškina R. Liubertas.

Ragina neatsipalaiduoti jau patyrusiems ataką

R. Liubertas ragina neatsipalaiduoti ir įmones, kurios jau patyrė kibernetinę ataką: „Neapsaugota įmonė yra itin patrauklus kibernetinių nusikaltėlių taikinys. Jeigu kartą pavyko išsisukti patyrus tik minimalius nuostolius, tai turėtų būti įspėjimas pasirūpinti įmonės saugumu. Kitas kibernetinis išpuolis gali jūsų įmonę privesti net iki bankroto, nes, praradę itin svarbius duomenis, visiškai prarasite ir klientų pasitikėjimą.“

Kompanijos „ESET Lietuva“ ekspertas taip pat primena, kad net ir už patį geriausią duomenų atstatymo po išpuolio planą geresnis sprendimas yra pasistengti tų grėsmių išvengti. Atitinkamos priemonės – programinės įrangos ir sistemų atnaujinimai, darbuotojų švietimas ir mokymai IT saugumo klausimais, nuolatinis sistemų tikrinimas, gerokai sumažina kibernetinių pavojų riziką.

Žingsniai, siekiant užtikrinti namų arba biuro įrenginių apsaugą:

  • Reguliariai atnaujinkite operacinę sistemą ir antivirusinę įrangą. Rekomenduojama įdiegti visus gamintojų siūlomus saugumo sprendimų atnaujinimus.
  • Naudokite sudėtingus prisijungimo slaptažodžius. Tai aktualu įmonėms, siekiančioms išvengti atakų, nukreiptų prieš internetines svetaines. Rekomenduojama reguliariai keisti svetainių valdymo slaptažodžius ir nesaugoti jų interneto naršyklėse ar kitose elektroninėse laikmenose.
  • Niekuomet neišjunkite ugniasienės ir laiku reaguokite į jos perspėjimus. Naršant internete, ugniasienė sudaro reikalingą saugumo barjerą tarp svetainės ir interneto.
  • Atidžiai junkite išorines laikmenas prie kompiuterio. Būtinai patikrinkite jas antivirusine programa.
  • Venkite nepatikimų svetainių iš nežinomų tiekėjų, nespauskite įtartinų nuorodų, nediekite nepatikimos programinės įrangos, ribokite administratoriaus paskyros naudojimą.

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kibernetiniai nusikaltimai: ko galima pasimokyti ir kaip apsisaugoti? (1)

Kibernetinių atakų skaičius sparčiai auga ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje, o nusikaltėliai nuolat tobulina savo puolimo metodus. Aptardamas reikšmingus kibernetinius incidentus, ekspertas dalijasi patarimais, kaip apsisaugoti nuo tokių grėsmių.

Kada verslui būtina pasinaudoti IT priežiūros paslaugomis?

Šiuolaikinis verslas remiasi pažangiomis technologijomis, kurios užtikrina operatyvumą, efektyvumą ir duomenų saugumą. Tačiau IT infrastruktūros valdymas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis specializuotų žinių ir nuolatinės priežiūros. Štai kodėl daugelis įmonių pasirenka profesionalias IT priežiūros paslaugas. Kada jos tampa būtinos?

Saugumo spragos įmonių el. pašto sistemoje: 6 efektyvūs būdai, kaip jas panaikinti

Daugumai įmonių elektroninis paštas yra esminė komunikacijos priemonė, leidžianti greitai dalintis informacija ir bendradarbiauti. Visgi dėl savo plačiai paplitusio naudojimo tai taip pat tampa pagrindiniu kibernetinių atakų taikiniu, keliančiu rimtą grėsmę tiek duomenų saugumui, tiek organizacijų veiklos tęstinumui.

2025-01-27 17:44
Kada laikas keisti „Mac“ kompiuterį?
2025-01-20 14:13
Rekomenduojami kontaktai dalinantis turiniu „iPhone“ ir „iPad“
2025-01-17 20:24
Kas yra dviejų žingsnių autentifikacija ir kaip tai gali apsaugoti nuo sukčių?
2025-01-09 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
2025-01-06 11:25
Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus
2025-01-05 17:38
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
2025-01-04 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
2024-12-27 11:36
Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“
2024-12-17 20:33
Nustokite mokėti už papildomą vietą savo „Gmail“ paskyroje
2024-12-06 08:29
DI tampa puolimo įrankiu: 6 patarimai kaip apsisaugoti
2024-12-04 20:25
Egzistuoja daugiau nei 20 internetinių nusikaltėlių atakų būdų: ar įvardintumėte bent vieną iš jų? (2)
2024-11-24 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama