Darbui namuose ir socialinei distancijai jau tampant gyvenimo būdu, vis daugiau žmonių yra priklausomi nuo interneto, kuris naudojamas ir darbui, ir mokymuisi, ir pramogoms.
Kaip rašo sciencealert.com, toks išaugęs internetinio ryšio poreikis didina tinklų infrastruktūros apkrovą ir gali lėtinti interneto ryšį. Interneto paslaugų teikėjai ne visuomet gali operatyviai reaguoti į tokius pokyčius. Štai keli būdai, kaip padidinti savo namų interneto greitį.
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com
Kodėl sulėtėja internetas?
Internetas gali sulėtėti dėl daugybės priežasčių. Geram interneto ryšiui užtikrinti reikalinga patikima jūsų įrenginio jungtis su vieta, kurioje yra tarnybinė stotis. O pastaroji fiziškai gali būti net kitame pasaulio gale.
Ir jūsų ryšys su ta tarnybine stotimi pakeliui gali „apsilankyti“ šimtuose įrenginių. Ir kiekvienas iš šių įrenginių yra potencialus trikdys. Jeigu vienas taškas šiame kelyje tinkamai nefunkcionuoja, tai gali smarkiai paveikti visą naudojimąsi internetu.
Tarnybinės stotys dažnai veikiamos išorės veiksnių, ypač DOS atakų, kuomet dėl didelio duomenų srauto tarnybinėje stotyje sukuriamas „kamštis“, trikdantis funkcionavimą.
Nors jūs negalite šių dalykų kontroliuoti iš savo namų tinklo, tai nereiškia, kad nėra jokių galimybių pagerinti interneto ryšio.
Sustiprinti belaidžio interneto signalą
Prieigos taškas (maršrutizatorius) jūsų namų tinkle yra naudojamas prijungti įrenginius prie interneto. Dauguma prieigos taškų siunčia belaidžio interneto signalą ribotu skaičiumi kanalų, kuriuos gali veikti šalia siunčiami signalai, tarkime, jūsų kaimyno.
Tas „kanalas“ iš esmės yra tarsi „vamzdis“, kuriuo perduodami duomenys. Nors maršrutizatoriai paprasti sukurti taip, kad išvengtų tokių trikdžių automatiškai keičiant kanalus (paprastai jų būna 14), kartais verta patikrinti maršrutizatoriaus parinktis, nes kartais jis nustatomas tik vienu kanalu. Siekiant sumažinti trikdžių poveikį, patartina nustatyti kanalus 1, 6 ar 11, nes jie padeda sumažinti problemas (2,4GHz belaidžio interneto ryšio atveju).
Ką dar galima padaryti?
Taip pat galima imtis ir kitų veiksmų, siekiant pagerinti belaidžio interneto signalą. Jeigu jūsų maršrutizatorius palaiko 5GHz belaidžio interneto signalą, perėjimas prie tokio signalo leistų gerokai pagreitinti duomenų perdavimą, tačiau trumpesniais atstumais. Patartina maršrutizatorių namuose pastatyti kur nors namų vidury.
Skirtumas tarp 2,4GHz ir 5GHz interneto signalų yra tas, kad jie perduoda duomenis skirtingu greičiu. 5GHz leidžia perduoti duomenis greičiau (yra 23 kanalai), tačiau 2,4GHz leidžia perduoti duomenis platesniu diapazonu. Jeigu jums reikia greičio, rinkitės 5GHz. O jeigu norite didesnės aprėpties, rinkitės 2,4GHz.
Kai kurie namuose naudojami prietaisai taip pat gali trikdyti maršrutizatoriaus signalą. Vertėtų patikrinti, ar mikrobangų krosnelė, belaidis namų telefonas ar kūdikio radijas netrikdo interneto ryšio, nes jie gali veikti tokiu pat dažniu.
Virusai ir kenkėjiškos programos
Norėdami apsisaugoti nuo kompiuterinių virusų, reguliariai tikrinkite, ar nėra jūsų kompiuteriui skirtų naujinių bei naudokitės antivirusine programa. Taip pat vertėtų karts nuo karto perkrauti maršrutizatorių, kad būtų išvengta tokių kenkėjiškų programų, kaip „VPNFilter“. Pastarąja daugiau nei 50-yje šalių „užsikrečia“ daugiau nei pusė milijono maršrutizatorių.
Taip pat reikėtų:
- Pakeisti maršrutizatorių nauju modeliu, jeigu šis yra naudojamas daug metų. Naujesni modeliai turi geresnių funkcijų ir užtikrina spartesnį interneto ryšį.
- Pasitikrinti, ar įmontuotoji programinė įranga jūsų maršrutizatoriuje nėra pasenusi. Tai gali padaryti maršrutizatoriaus gamintojo interneto puslapyje. Tai leis išspręsti problemas ir užtikrinti papildomą funkcionalumą. Mažai tikėtina, kad toks atnaujinimas yra atliekamas automatiškai.
Planuokite savo naudojimąsi internetu
Jeigu jūsų namuose keli žmonės vienu metu internete žiūri vaizdo medžiagą, kam dažnai prireikia dešimt kartų daugiau ryšio, nei įprastai, nesistebėkite, kad jūsų interneto ryšys sulėtėja. Stenkitės planuoti savo ir šeimos narių veiklą internete piko metu. Prieš kylant pandemijai, aktyviausias naudojimasis internetu buvo fiksuojamas vakare po darbų. Tačiau dabar, kai daug žmonių dirba namuose, o vaikai mokosi nuotoliniu būdu, internetas naudojimas didžiausias yra dieną.
Taip pat rekomenduojama didelės apimties dokumentus ar kitus duomenis siųstis naktį, kai interneto naudojimo apimtys gerokai sumažėja.
Kaip gerinti gaunamo ryšio kokybę?
Nors savo namuose galima imtis priemonių optimizuoti ir gerinti interneto ryšį, vargiai galima daryti kokią įtaką už jūsų namų esančiam tinklui. Todėl geriausias sprendimas yra susisiekti su savo interneto tiekėju ir spręsti šį klausimą su juo.
Tačiau galiausiai visi turime suprasti, kad internetas yra bendrai naudojamas ribotas resursas. Kaip ir tualetinio popieriaus ar grikių, šiuo metu interneto ypač reikia visiems, todėl juo reikia naudotis protingai.