Lietuvoje prasidėjus nuotoliniam ugdymo procesui vaikai ypač daug laiko praleidžia internete, o pamokų organizavimas virtualioje erdvėje kelia naujų iššūkių ir mokiniams, ir mokytojams Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) kartu su LR švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Nacionaline švietimo agentūra parengė rekomendacijas mokytojams, kaip saugiai ir efektyviai vesti pamokas nuotoliniu būdu. Taip pat RRT parengė patarimų ir tėvams, kaip padėti vaikams būti saugesniems internete šiuo ypatingu laikotarpiu, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com
Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Arūnas Plikšnys sako, kad svarbu suprasti, jog nuotolinėse pamokose galioja tokios pačios elgesio taisyklės, kaip ir mokykloje. „Mokytojai, pastebėję netinkamą elgesį, turėtų tai fiksuoti ir pranešti mokyklos vadovui arba interneto karštąja linija“, – sako viceministras.
„Internete vaikai atranda daugybę naudingos informacijos, patrauklių bendravimo ir mokymosi įrankių, įvairių pramogų. Tačiau šalia visų gerų dalykų virtualioje erdvėje slypi ir grėsmių, tad suaugusiųjų pagalba vaikams šiuo laikotarpiu ypač reikalinga. Didelė atsakomybė gula ant mokytojų pečių – tai ir tinkamų skaitmeninių priemonių pasirinkimas, ir virtualių klasių valdymas, efektyvaus bei saugaus klasės darbo užtikrinimas. Tėvams irgi tenka ne tik padėti vaikams mokymosi procese, bet ir pasirūpinti, kad vaikų naudojami skaitmeniniai įrankiai būtų saugūs, kad jie mokėtų saugoti save virtualioje erdvėje, – sako RRT direktorius Feliksas Dobrovolskis. – Tad tikimės, kad RRT interneto karštosios linijos ekspertų parengti praktiški patarimai bus naudingi tiek mokytojams, tiek tėvams“.
Keletas patarimų mokytojams:
- Naudokite tik atsakingų institucijų rekomenduojamas nuotolinio mokymo platformas ir įrankius.
- Rinkitės tokius nuotolinio mokymo įrankius bei platformas, kurie prie Jūsų virtualios klasės leidžia prisijungti tik pakviestiems ir autorizuotiems vartotojams – Jūsų mokiniams.
- Priminkite mokiniams, kad virtualiose pamokose galioja tokios pačios drausmės ir mandagaus elgesio taisyklės, kaip ir mokykloje. Stebėkite, ką virtualioje klasėje veikia, ką kitiems demonstruoja mokiniai ir, pastebėję netinkamą elgesį, atitinkamai reaguokite.
- Paaiškinkite vaikams, kad negalima siųsti, perduoti jokių prisijungimo prie virtualios klasės nuorodų ar duomenų kitiems asmenims.
- Susidūrę su neteisėtu ar žalingu turiniu internete, praneškite apie tai interneto karštajai linijai.
Keletas patarimų tėvams:
- Susidūrę su neteisėtu ar žalingu turiniu internete arba elektroninėmis patyčiomis, praneškite apie tai interneto karštąja linija.
- Priminkite vaikams niekada neskelbti asmeninės informacijos: namų adreso, telefono numerio, asmens kodo, klasės, kurioje mokosi, ir pan.
- Priminkite, kad negalima atskleisti slaptažodžių, taip pat ir prisijungimo prie virtualių pamokų nuorodų kitiems žmonėms, ir padėkite susikurti saugius slaptažodžius.
- Padėkite vaikui nustatyti saugumo ir privatumo nustatymus socialiniuose tinkluose ir pasidomėkite, nuo kokio amžiaus juose savo paskyras gali kurtis vaikai.
- Pasidomėkite, ką vaikas veikia nuotolinių pamokų metu. Iššokančios (angl. „pop-up“) nedraugiškos nuorodos ar langai gali atsirasti ir dėl kitų kompiuteryje atvertų langų ar kenkėjiškų programų, o ne dėl nuotolinio mokymosi platformos ar įrankio.
- Priminkite, kad virtualiose pamokose galioja tokios pačios drausmės ir mandagaus elgesio taisyklės, kaip ir mokykloje!