Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

IT saugumo atmintinė dirbantiems iš namų

Publikuota: 2020-04-01 14:05
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Autorius: Giedrius Meškauskas
Inf. šaltinis: LRT.lt

Pasaulyje plintant COVID-19 pandemijai, daugybė žmonių pradėjo dirbti iš namų, o tai reiškia ir mažesnį įmonių informacijos saugumą. Kasdien iš viso pasaulio pranešama apie padidėjusį elektroninių erdvių nusikaltėlių aktyvumą, tačiau daugelis įmonių ne tik nepasirūpino papildoma IT infrastruktūros apsauga, bet net neinstruktavo darbuotojų, kaip apsaugoti įmonės ir savo informaciją.

IT saugumo atmintinė dirbantiems iš namų
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Ši atmintinė padės tiek įmonės vadovams, tiek darbuotojams atkreipti dėmesį į svarbiausias IT saugumo spragas, instrukciją galima persiųsti visiems kolegoms, kaip IT saugumo instrukciją, jei nesate pasirengę tokios, kuri būtų pritaikyta konkrečios įmonės situacijai:

1. Nesijunkite prie nesaugių tinklų

Ne visi Wi-Fi prisijungimo taškai yra saugūs. Tad nemokamas sūris gali tapti nuostoliu, nes nepažįstama Wi-Fi prieiga gali būti paruošta vogti perduodamus duomenis arba nukreipti į užkratus platinančias svetaines.

2. Naudokite stiprius slaptažodžius

Pasirūpinkite turimomis asmeninėmis paskyromis, taip pat sustiprinkite darbo paskyrų slaptažodžius. Šiomis dienomis, atsiradus galimybei prisijungti per atstumą prie darbo sistemų, pirmas žingsnis, kurį galite padaryti, tai nepalikti lengvų slaptažodžių prieigai prie informacijos.

3. Pakeiskite namų maršrutizatoriaus slaptažodžius

Daugelis žmonių įsirengę maršrutizatorių nepakeičia jo slaptažodžio ir tai sumažina jūsų namų tinklo saugumą. Labai daug įsilaužimų į kompiuterių tinklus įvykdoma būtent per maršrutizatorius, tad jų slaptažodžio pakeitimas – privalomas veiksmas. Pakeiskite tiek pačio maršrutizatoriaus valdymo slaptažodį, tiek Wi-Fi.

3. Jei yra galimybė – naudokite dviejų lygių autentifikavimo priemones

Idealu, jei prisijungdami prie įmonės sistemų, galėtumėte savo tapatybę patvirtinti dvigubo autentifikavimo būdu – be įprasto slaptažodžio dar naudotumėte SMS žinutes, piršto antspaudus ar papildomas autentifikacijos aplikacijas. Tokią galimybę suteikia beveik visi didieji „debesų“ sprendimai, tad jei tokius naudojate, tiesiog aktyvuokite šią funkciją. Jei įmonės sistemos tokio funkcionalumo nepalaiko, bent jau nepamirškite sustiprinti slaptažodžio.

4. Naudokite saugius prisijungimo būdus

Įmonės turi pasirūpinti saugiu prisijungimu prie organizacijos išteklių. Tiesioginis prisijungimas iš bet kur reiškia, kad ir blogiečiai gali bandyti jungtis lauždami prieigą arba išnaudodami esamas spragas. Tad pasijungimas prie organizacijos tinklo turėtų būti naudojant VPN (Virtual Private Network) sprendimą. Jei negalima užtikrinti įmonės tinklo pasiekimo per VPN, bent jau venkite nesaugių prisijungimo sprendimų kaip VNC arba RDP. Palikta RDP prieiga leidžia kenkėjiškoms programoms laužtis arba išnaudoti esamas spragas ir patekti į vidų. Būtent tokiu būdu dažniausiai plinta „ransomware“ tipo kenkėjiškos programos.

5. Siųskitės programinės įrangos naujinius.

Dalies žmonių kompiuteriai nustatyti taip, kad pirma paklaustų ar atsisiųsti naujinius. Siųskite, nes jie dažnai yra susiję su įrenginio saugumu ir sukurti atsižvelgiant į naujausias žinias apie saugumo spragas.

6. Įsidiekite apsaugines programas

Nors antivirusinės programos negarantuoja 100 proc. apsaugos, tačiau jos būtinos, norint apsisaugoti nuo paprasčiausių, o tuo pačiu ir populiariausių kenkėjiškų programų. Geriausiai saugo profesionalios mokamos programos, kurių gamintojas greitai reaguoja į informaciją apie naujausius virusus. Venkite nemokamų produktų, geriau pasiimkite bandomąją mėnesio versiją ir išnaudokite teikiamus privalomumus nemokamai.

7. Kurkite atsargines kopijas

Kad ir kaip saugotumėtės, jūsų kompiuteris vis tiek yra pažeidžiamas tiek dėl kenkėjiškos veiklos, tiek dėl fizinių grėsmių, pavyzdžiui, ne vietoje pastatyto kavos puodelio ar užklydusio „ransomware“. Periodiškai kurkite atsargines duomenų kopijas. Tai galima daryti išorinio disko pagalba, galima duomenis saugoti „debesyje“, naudojantis „Google Drive“, „iDrive“, „Backblaze“ ar panašiomis programomis.

Naudodami šias programas išjunkite sinchronizavimo funkciją, nes „ransomware“ programa gali užkoduoti ir ten esančius duomenis. Atsarginės duomenų kopijos, puiki profilaktika būtent prieš „ransomware“ atakas, kai nusikaltėliai įsilaužia į kompiuterį ir užkoduoja visą jame esančią informaciją ir reikalauja išpirkos, jei norite duomenis atgauti.

Kadangi nusikaltėliai žino, jog dabar asmeniniuose kompiuteriuose padaugėjo svarbios informacijos, padaugėjo ir šių atakų. Jos vykdomos net prieš medicinos įstaigas. Jau yra „ransomware“ versijų, kurios prieš koduodamos failus, tą informaciją pavagia. Vėliau jautri informacija gali būti viešinama dalimis, skatinant susimokėti išpirką.

8. Atskira prieiga kiekvienam vartotojui

Namuose vienu kompiuteriu dažnai naudojasi keli žmonės. Jei kažkuris šeimos narys kompiuteriu naudojasi ne tik asmeniniais, bet ir darbo reikalais, jis turi susikurti jame atskiro vartotojo prieigą su atskiru slaptažodžiu.

9. Informacija – tik iš patikimų šaltinių

„Phishing'as“ – plačiai paplitęs apgaulės būdas išvilioti duomenis. Paprastai nusikaltėliai tuo tikslu sukuria netikrą interneto puslapį, kuris panašus į gerai žinomą svetainę ir tokiu būdu auka suveda prisijungimo duomenis taip juos perduodant „blogiečiams“. Bet tai neapsiriboja tik svetainėmis, „phishing‘as“ taip pat apgaulės būdu verčia atidaryti prisegtus failus, kuriuose būna kenkėjiškos programos.

Nuo COVID-19 epidemijos pradžios užregistruota virš keliasdešimt tūkstančių naujų domenų su covid ar corona. Kai kurios svetainės yra platinančios kenkėjišką programinę įrangą, kai kurios skirtos duomenų vagystėms. Taip pat atsiranda kenkėjiškų aplikacijų „Android“ įrenginiams susijusių su koronavirusu, bet iš tiesų skirtų nusavinti jūsų duomenis. Naudokitės tik patikimais šaltiniais informacijai apie COVID-19 gauti.

Kadangi dauguma susitikimų dabar vykta elektroninėje erdvėje, labai lengva apgauti vartotoją, atsiunčiant kvietimą į susitikimą, o iš tiesų nuoroda į suklastotą „Teams“, „Zoom“, „Slack“ ar kitą aplinką, taip susirenkant slaptažodžius.

Būkite atidūs prieš atidarydami nuorodas į interneto puslapius ar atsiųstus failus. Jei kyla mažiausių abejonių – neatidarinėkite jų arba pasitikslinkite su siuntėju ar tai tikrai jo siųsta saugi informacija.

10. Saugokite asmeninius duomenis

Karantinas perkėlė didelę dalį bendravimo į elektroninę erdvę, tad labai padaugėjo įrašų socialiniuose tinkluose, čia keliama daug nuotraukų iš asmeninio gyvenimo, darbinių susitikimų. Įsitikinkite, kad jose nėra turinio, kuriuo galėtų pasinaudoti nusikaltėliai.

Prisiminkite, viskas kas patenka į internetą, ten lieka amžiams. Nesvarbu, kad jūs po kurio laiko įkeltą informaciją ištrinate. Neviešinkite darbinių temų, kolegų nuotraukų, savo naudojamų IT sprendimų socialiniuose tinkluose. Vien sužinojus, kad jūsų darbovietė naudojasi „Teams“ ar „Zoom“ konferenciniu sprendimu, labai lengva atsiųsti „phishing‘o“ laišką visai organizacijai su kvietimu į konferencinį skambutį. Kolegos prisijungs, suves savo prisijungimo prie kompiuterio slaptažodžius arba bus išplatintas užkratas, o toliau jau tik „blogiečio“ fantazijos reikalas, ką jis darys su jūsų duomenimis.

11. Saugokitės nežinomų E.parduotuvių

Didelė dalis prekybos šiuo metu persikėlė į elektroninę erdvę. Stenkitės pirkti tik iš žinomų parduotuvių, nes dalis jų, ypač siūlančių itin patrauklias kainas, gali tik nuskaičiuoti jūsų pinigus ar palikti jūsų kompiuteryje kenkėjišką programą. Netikros parduotuvės, siūlančios įsigyti populiarias prekes itin žemomis kainomis, visada buvo populiarios, tačiau šiuo metu jos dar labiau suklestėjo.

Šis komentaras yra asmeninė autoriaus nuomonė.
Giedrius Meškauskas, „TeraSky Baltic“ kibernetinio saugumo ekspertas.


LRT

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?

Šviesolaidinio ryšio technologija, šiuo metu Lietuvoje gali užtikrinti net iki 2,5 Gbps spartos interneto ryšį, o artimiausioje ateityje planuojama šią spartą padidinti net iki 10 Gbps. Kita vertus, tikrai ne kiekvienai veiklai ir kiekvienam vartotojui pačio sparčiausio interneto gali prireikti. Kaip suprasti, kada ir kokios interneto spartos Jums reikia, kad vėliau naudojant internetą kasdienybėje, netektų nusivilti.

Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?

Artėjant šventėms, pas mus sugužėsiantys svečiai gali atsinešti nelauktų dovanų. Vos prisijungę prie namų „Wi-Fi“ tinklo, jų išmanieji telefonai mūsų įrenginius gali apkrėsti virusais, o privačią informaciją be skrupulų ir patys nežinodami perduoti aferistams. Geriausias būdas nuo to apsisaugoti – svečiams sukurti atskirą „Wi-Fi“ tinklą.

Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu

Besiruošiant didžiausioms metų šventėms, dažnai dovanas artimiesiems skubame pirkti didžiųjų metų išpardavimų – juodojo penktadienio ar kibernetinio pirmadienio metu. Visgi reikėtų nepamiršti, kad šie išpardavimai – tai dar viena palanki proga, skatinanti aktyviau veikti ir sukčius, kurie siekia išvilioti jūsų pinigus ir asmeninę informaciją.

2024-11-21 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
2024-11-20 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
2024-11-19 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
2024-11-18 11:26
Kaip paslėpti nuotraukas ar vaizdo įrašus „iPhone“
2024-11-13 16:23
Ar „ChatGPT“ meta iššūkį „Google“? Nauja paieškos funkcija ir kaip ja naudotis
2024-11-12 18:14
Kaip „Mac“ kompiuterio garsą mažinti ar didinti mažesniais žingsneliais
2024-11-09 14:29
Domėjimasis kitais socialiniuose tinkluose: kada smalsumas tampa per didelis?
2024-10-21 20:27
Kaip „macOS“ nurodyti nekurti „.DS_Store“ failų tinklo ir USB diskuose
2024-10-18 14:21
Kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 4 priemones, kurios padės apsisaugoti nuo atakų
2024-10-18 08:16
Paruoškite savo telefoną naujajai „Android“ operacinės sistemos versijai
2024-10-14 14:39
8 patarimai, kurie padės apsaugoti vaiką nuo pavojų internete
2024-10-14 10:25
Amžiaus ribos vaikams socialiniuose tinkluose – mitas? Ekspertė atsako, kaip apsaugoti vaikus ir sukurti pasitikėjimu grįstą ryšį
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama