Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 20 d. 10:12
KTU aviacijos inžinerijos ekspertai: kokios yra tikrosios lėktuvų katastrofų priežastys?
Balandžio 19 d. 16:13
Ką daryti, kad telefonas nesijungtų prie kitos šalies tinklo
Balandžio 19 d. 10:50
Paaiškino, kokių pokyčių elektros kainoms gyventojams atneša didėjanti gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių
Balandžio 18 d. 20:20
Kompiuteriniai žaidimai jau tapo kasdienybės dalimi: ar tai naujos kartos pramoga, o gal blogis?
Balandžio 18 d. 17:27
KTU ekspertai: domenų varduose – švepluojama, lietuviška programinė įranga – nepageidaujama
Balandžio 18 d. 14:32
„Yukon Group“ žengia į gamtos stebėjimo rinką
Balandžio 18 d. 11:27
Saulės elektrinių galia dažnai viršija namų ūkių poreikius
Balandžio 18 d. 08:32
Verslo klasė elegancijos viršūnėje: Naujasis „A6 Sedan“
Balandžio 17 d. 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
Balandžio 17 d. 17:27
Kaune – svarbus žingsnis link puslaidininkių ateities: atidaryta KTU Lustų akademija
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Dešimt patarimų perkantiems internetu

Publikuota: 2005-10-02 07:13
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Autorius: el. paštas Artūras Vedrickas
Aut. teisės: el. paštas ©Lietuvos Rytas, UAB
Inf. šaltinis: el. paštas Kompiuterija – PC World
  1. Svarbiausia – kompiuterio saugumas. Kompiuteryje turėtų būti ne tik antivirusinė programa, bet ir šnipinėjimo programas galinčios šalinti priemonės, iš kurių viena geriausių – „Ad-aware SE Pro“ (www.lavasoft.de). Savo darbą taip pat puikiai atlieka „Pest Patrol“ (www.pestpatrol.com). Šiomis programomis bent kartą per savaitę ar dvi patikrinkite savo kompiuterį. Nepamirškite atnaujinti jų duomenų bazių.
  2. Apsaugokite interneto ryšį. Neretai kompiuterių vartotojai nežino, kokie duomenys jiems naršant internete iškeliauja iš kompiuterių. Ypač naudinga įdiegti užkardą, padedančią ne tik valdyti programų darbą internete, bet ir visiškai paslėpti kompiuterį nuo įsilaužėlių. Į „Zonelabs Security Suite“ (www.zonelabs.com) rinkinį įtraukta antivirusinė programa ir užkarda, daug kitų naudingų priemonių. Galite išmėginti ir „Agnitum Outpost Firewall Pro“ (www.agnitum.com).
  3. Niekada neatverskite jums nežinomų laiško priedų. Turėkite galvoje, kad elektroninio pašto laiškus visada galima suklastoti, tad nesusigundykite el. paštu gautomis vykdomosiomis ar kitomis nežinomomis rinkmenomis. Jei kenkėjiška programa yra nauja ar sukurta specialiai jums, antivirusinės programos jos gali nepastebėti. Norėdami patikrinti, ar elektroninis laiškas nesuklastotas, peržiūrėkite laiško tarnybinę informaciją („headers“), iš kurios suprasite, ar laiškas buvo siųstas per nepatikimą tarnybą. Laiško tarnybinę informaciją išnagrinėsite pasitelkę „SmartWhois“ (www.tamosoft.com) įskiepį, skirtą „MS Outlook 2003“ programai.
  4. Atnaujinkite programinę įrangą. Nors naujose programų versijose yra nemažai klaidų, tačiau senose jų dar daugiau. Taigi nuolat atnaujinkite programinę įrangą, o pasirodžius oficialiam saugumo pranešimui tai padarykite nedelsdami. Saugumo tinklalapiuose (www.secunia.com, www.securityfocus.com) pateikiamos naujos programinės įrangos spragos.
  5. Naršykite anonimiškai. Kiekvieną jūsų žingsnį internete seka paieškos svetainės, elektroninės parduotuvės, reklamos tarnybinės stotys. Informacija apie jūsų naršymo įpročius įrašoma į „cookies“ rinkmenas. Kitos svetainės šią informaciją gali perskaityti ir pagal ją parinkti reklamas ar prekes. Svarbu tai, kad įrašomas ir IP adresas, tad pirkėjo tapatybę nustatyti labai paprasta. Tarpinės tarnybinės stotys („proxy“, „socks“) tampa savotišku tiltu, jungiančiu kompiuterį ir interneto svetaines. Anoniminės „proxy“ stotys visiškai paslepia pirkėjo tapatybę. „Internet Anonym“ programą galite atsisiųsti iš www.steganos.com tarnybinės stoties. Jei nenorite naudotis „proxy“, atsisakykite priimti slapukus (Internet Options  Privacy (settings)  Block All Cookies). Tokiu atveju išsaugosite savo privatumą, tačiau nepaslėpsite IP adreso.
  6. Pirkite patikimoje parduotuvėje. Sukurti interneto parduotuvę (ar imituoti jos veiklą) nėra sudėtinga, todėl visada patikrinkite, ar joje pateikti „Verisign“ arba kitos saugumo kompanijos sertifikatai. Jei nesate tikri, kad parduotuvė patikima, sužadinkite „Whois“. „SmartWhois“ (www.tamosoft.com) parodys, kam priklauso ir kada buvo užregistruotas domenas. Jei perkate aukcione (www.ebay.com), pasidomėkite, kiek pardavėjas jau yra sudaręs sandėrių, taip pat paskaitykite pirkėjų atsiliepimus.
  7. Neskubėkite. Nepirkite prekių ar paslaugų (nenurodykite kredito kortelių ar asmeninių duomenų), prieš tai nesusipažinę su parduotuvės privatumo politika („Privacy policy“). Turėkite galvoje, kad kai kurios svetainės gali parduoti jūsų duomenis kitiems asmenims.
  8. Sužinokite atsiskaitymo būdus. Ne visi atsiskaitymo būdai gali būti priimtini. Visiškai tikėtina, kad jūs neturėsite sąskaitos tam tikroje mokėjimo internetu sistemoje (pvz., E-Gold ar Paypal). Sužinokite, kiek kainuos prekės pristatymas, ar jai suteikiama garantija, ar nėra papildomų mokesčių (pvz., už tarpininkavimą aukcione).
  9. Ryšio šifravimas ir sertifikatai. Įsitikinkite, kad parduotuvė duomenis šifruoja SSL būdu (kitos finansinės institucijos tai daro PGP būdu). Apatinėje naršyklės juostoje turėtų būti spyna, o tinklalapio adresas turi prasidėti „https://“. Parduotuvės SSL sertifikatas būtinai turi būti galiojantis ir pasirašytas sertifikatus išduodančios kompanijos, antraip galite patekti į apgavikų parduotuvę, besinaudojančia nepatvirtintu sertifikatu („self signed certificate“).
  10. Slaptažodžiai. Praėjus tam tikram laikui, interneto bankai automatiškai paprašo pakeisti slaptažodį, tad būkite tam pasirengę. Žinoma, visus slaptažodžius galima atspėti juos paprasčiausiai perrenkant („brute-force“), tačiau jei slaptažodį sudarys 6 ar daugiau simbolių (raidės, skaičiai, specialieji simboliai), įsilaužėliams gali neužtekti nei laiko, nei pastangų. Slaptažodžius puikiai generuoja „Password Generator“ (www.securesafepro.com/pasgen.php) programa. Jei nerimaujate, kad galite pamiršti slaptažodžius, naudokitės „My Password Manager“ (www.mypasswordmanager.com) programa, taikančia AES (Advanced Encryption Standard) duomenų šifravimo būdus.

Internete gausu sukčių, tariamai prekiaujančių kompiuterių įranga, mobiliaisiais telefonais (70 proc. pigiau) ar kitaip viliojančių naivuolius.

Niekada nepirkite panašaus pobūdžio svetainėse (apskritai net nesilankykite jose), nes galite būti apgauti. Turėkite galvoje, kad atpažinti apgavikus nėra paprasta.

Aferistų tinklalapių adresų sąrašą rasite antiripper.narod.ru svetainėje.

Taigi itin saugu pirkti tik patikimose interneto parduotuvėse. Prieš pirkdami prekę gerai apgalvokite savo pasirinkimą, nes internete cirkuliuoja elektroniniai pinigai, todėl realybės pojūtis nėra toks stiprus, kaip apsilankius tikroje parduotuvėje.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Daugiau jokių dramų ir keistų įrašų: 7 paprasti socialinio tinklo „Facebook“ triukai

Žmonės dažnai galvoja, kad žino viską apie „Facebook“. Paskelbiate nuotrauką, parašote komentarą, pasidalijate nuoroda – viskas atrodo paprasta. Tačiau po šiuo paviršiumi slypi kur kas daugiau nei tik laiko juosta. „Facebook“ turi daugybę funkcijų, kurios dažnai lieka nepastebėtos, bet iš tiesų gali visiškai pakeisti jūsų patirtį platformoje.

Tik slaptažodžio nepakanka: apsaugos priemonė, apie kurią dažnas pamiršta

Kibernetiniai sukčiai nuolat ieško naujų būdų, kaip išvilioti asmeninius duomenis, o viena iš efektyviausių priemonių nuo to apsisaugoti – dviejų veiksnių autentifikavimas. Vis dėlto, ją pasitelkia vos trečdalis Lietuvos gyventojų. Kaip veikia ši apsaugos priemonė ir kodėl verta ja naudotis?

Kaip „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ nurodyti pasirinktus „iCloud“ failus saugoti įrenginyje

Ankstesnėse nei „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ operacinių sistemų versijose sistema pati nusprendžia kokius „iCloud“ failus ir kiek laiko saugoti įrenginyje. Naujose „Apple“ operacinėse sistemose, daryti įtaką šiam procesui, bus pagaliau leista ir įrenginių naudotojams

2025-04-07 08:51
Edukacija ir tėvų įsitraukimas yra raktas į vaikų saugumą internete
2025-03-31 08:40
Kaip perkelti nuotraukas ir vaizdo įrašus iš „Google Photos“ į „iCloud Photos“
2025-03-28 08:19
SEO ateitis – optimizavimas atsakymų paieškos sistemoms (AEO)
2025-03-27 20:22
Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?
2025-03-27 14:36
Pavogė el. pašto paskyrą – pavogs ir duomenis
2025-03-26 08:28
El. parduotuvės – kibernetinių nusikaltėlių akiratyje: ne tik nutekina duomenis, bet ir pašalina iš „Google“ paieškos
2025-03-24 20:25
Kaip „macOS“ panaikinti failo atsisiuntimo šaltinio informaciją
2025-03-20 08:18
„Spotify” ir „Netflix” traukia ne tik milijonus vartotojų, bet ir kibernetinius nusikaltėlius: 6 patarimai, kaip apsisaugoti
2025-03-16 13:18
Kaip užtikrinti interneto svetainių ir el. parduotuvių saugumą?
2025-03-14 11:25
Jūsų duomenys jau interneto sukčių rankose: kaip jie gali būti panaudoti prieš jus?
2025-03-03 11:42
IT ekspertas: norint išvengti kibernetinių gaisrų, dūmų detektoriaus neužteks
2025-02-20 19:24
Ekspertai pataria, kaip neužkibti ant internetinių sukčių kabliuko
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama