„World Of Warcraft“ žaidėjai turėtų žinoti kerėtojo gebėjimą sielos šukėje išsaugoti savo ar kito žaidėjo sielą ir tokiu būdu leisti jam akimirksniu prisikelti iš numirusiųjų. Operacinės sistemos atvaizdo (image) kūrimo programos kažkuo primena šį užkeikimą, nes jomis visiškai sugadintą OS galima atkurti per 5-10 minučių.
Kaip kuriami atvaizdai?
Nieko sudėtingo. Anot animacinio filmo herojus, tai – tik technikos reikalas. Tokio pobūdžio sistemos veikia paprastai: skaito disko skirsnio duomenis ir juos išsaugo (įrašo). Skaitomi ne atskiri duomenų failai, o visa sistema su visa tarnybine informacija. Tuo atvaizdo kūrimo programos skiriasi nuo įprastų atsarginio kopijavimo (backup) sistemų, saugančių tik duomenis.
Sistemos atvaizdų kūrimo priemones sąlygiškai galima suskirstyti į tris tipus. Pirmojo tipo programos tiesiog skaito skirsnį nesigilindamos į jo turinį. Neretai atvaizdą jos gali atkurti tik tokio pat dydžio ar tik tame pačiame skirsnyje. Tačiau jos gali sukurti bei atkurti bet kurios sistemos atvaizdą, jei tik gebės perskaityti ir įrašyti skirsnį. Kitos programos veikia truputį „protingiau“ ir prieš išsaugodamos atvaizdą nagrinėja skirsnio turinį. Jos geba ne tik sukurti mažiau vietos užimančius atvaizdus, bet ir atkurti juos bet kuriame kaupiklyje. Kai kurios programos net leidžia atnaujinti sistemos atvaizdą, užuot kūrus jį iš naujo.
Specializuotos duomenų apsaugos plokštės gali automatiškai atkurti OS būseną kiekvieno kompiuterio perkrovos metu. Duomenų atkūrimo skirsnis gali būti visiškai paslėptas ir nepasiekiamas iš OS.)
Trečiojo tipo programos yra susijusios su kokia nors įranga. Tai gali būti specializuota duomenų apsaugos plokštė, pavyzdžiui, „Lenten Reborn“, arba bendrovės „Gigabyte“ pagrindinė plokštė, kuriai pritaikyta „Xpress Recovery 2“ programa. Tokias programas paprastai galima sužadinti spragtelėjus mygtuką kompiuterio įkrovos metu ir atkurti sistemos būseną keliais mygtukų spustelėjimais. Tai gana patogu, tačiau teks paaukoti dalį diskinio kaupiklio vietos, kuri bus paslepiama nuo OS ir kurioje bus saugomi sistemos atvaizdai.
Acronis True Image
True Image – vienos pirmaujančių duomenų atkūrimo ir tvarkymo bendrovių „Acronis“ kūrinys. Bendrovė siūlo keletą True Image versijų, kurios skiriasi savo galimybėmis ir, žinoma, kaina. Naudotis True Image programa paprasta: reikia tiesiog iš meniu išsirinkti norimus veiksmus ir sekti vediklio nurodymais.
Programa geba analizuoti failų sistemos turinį ir sukurti atvaizdus, nepriklausomus nuo skirsnio, todėl operacinę sistemą galima ne tik išsaugoti, bet ir perkelti į kitą kaupiklį. Programa geba atnaujinti anksčiau sukurtą atvaizdą, todėl po sėkmingų OS pakeitimų naujo atvaizdo kurti nereikia. Anksčiau sukurto atvaizdo atnaujinimas yra gerokai spartesnė operacija, nei naujo kūrimas. Įdiegus papildomas programas, OS atvaizdą galima atnaujinti nuolat ir sumažinti duomenų praradimo riziką. Programa gali veikti tinkle ir atvaizdus saugoti tolimajame serveryje.
Atkūrimo duomenis True Image gali išsaugoti specialiame skirsnyje, iš kurio galima įkrauti kompiuterį ir atkurti sugadintą sistemą. Tačiau šis skirsnis yra prieinamas OS ir gali būti pažeistas viruso ar neatsargaus vartotojo.)
Taip pat reikėtų paminėti True Image gebėjimą sukurti atskirą Acronis protected zone disko skirsnį, kuriame būtų saugomi sistemos atkūrimo duomenys. Vartotojui pakanka nurodyti, kad atvaizdas būtų rašomas ne į diskinį kaupiklį ar tinklą, o į specialų „Acronis“ skirsnį, ir nustatyti, kiek disko vietos skirti atvaizdams saugoti. Aktyvavus šį skirsnį, kompiuterio būseną galima atkurti be jokių papildomų programų – tiesiog pasirinkus reikiamą įkrovos meniu punktą.
Partimage
Partition Image – nedidelė Linux sistemoms pritaikyta programa, galinti išsaugoti ext2/3, ReiserFS, FAT16/32, HPFS, JFS, XFS, UFS, HFS ir NTFS failų sistemų atvaizdus ir juos atkurti. Kaip ir daugelis kitų Unix šeimos programų, ji buvo kuriama pagal minimalistinį principą: programa turi atlikti vieną užduotį, tačiau tai privalo padaryti gerai.
Paleidus Partimage, pateikiamas Linux sistemai žinomų skirsnių sąrašas ir siūloma pasirinkti norimą veiksmą: sukurti ar atkurti skirsnio atvaizdą arba iš atvaizdo atkurti sugadintą OS įkrovos įrašą (MBR). Pakanka nurodyti atvaizdo aprašą. Spragtelėjus OK, programa pradeda kopijuoti duomenis.
Programa gali veikti ir tinkle, t.y. kitame kompiuteryje sužadinus „Partition Image Daemon“ (Partimaged) programą, atvaizdus galima išsaugoti ar paimti iš kito kompiuterio. Tokia galimybė gali praversti kompiuteryje esant tik vienam skirsniui ar nesant pakankamai laisvos vietos atvaizdui saugoti.
Partition Image programa skirta tik Linux sistemoms, todėl kitoms sistemoms išsaugoti teks pasitelkti specialų įkrovos CD, kuris leis duomenis išsaugoti ne tik savo, bet ir kitame tinklo kompiuteryje.)
Partimage gali apdoroti tik neprijungtus skirsnius, todėl panorėjus pasinaudoti šia programa kompiuterį greičiausiai teks įkrauti iš įkrovos CD. Be to, kitaip nei „True Image“, ji negali atnaujinti sukurto skirsnio atvaizdo, tad ši programa gali būti nepatogi dažnai keičiant sistemos nuostatas. Kadangi ši programa skirta tik Linux terpei, panorėjus ja išsaugoti kitas sistemas reikės specialaus Linux įkrovos CD, pavyzdžiui, PING (Partimage Is Not Ghost). PING CD leidžia kur kas daugiau nei „Norton Ghost“, apie kurią užsimenama CD pavadinime.
Interneto nuoroda:
http://www.thefreecountry.com/utilities/backupandimage.shtml tinklalapyje pateikiama daug nemokamų sistemos atvaizdų ir duomenų archyvavimo programų.