Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
Gruodžio 19 d. 11:15
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
Gruodžio 19 d. 08:14
Gaisrą sukelti gali ir kalėdiniai papuošimai: ekspertai pataria, kaip to išvengti
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Ryšio technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Apie grėsmes internete su vaikais kalbasi dar ne visi tėvai: ką aptarti tiesiog būtina?

Publikuota: 2024-05-16 11:37
Tematika: Ryšio technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ Lietuvoje atlikto tyrimo duomenys rodo, kad šalyje pastebima sveikintina tendencija – vis daugiau tėvų su savo vaikais pasikalba apie grėsmes internete. Tačiau 14 proc. tėvų vis dar palieka vaikus savarankiškai naršyti prieš tai nepasikalbėję apie tai, kaip derėtų elgtis ir ko tikėtis virtualioje erdvėje. Pasak ekspertų, tai gali turėti ir itin neigiamų pasekmių – nusikaltimų prieš vaikus internete skaičius didėja.

Apie grėsmes internete su vaikais kalbasi dar ne visi tėvai: ką aptarti tiesiog būtina?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Besikalbančių daugėja

„Tele2“ jau antrus metus iš eilės vykdomas interneto saugumo vaikams tyrimas* parodė, kad mažėja tėvų dalis, kurie nėra kalbėję su savo vaikais apie pavojus, sutinkamus internete. Praėjusiais metais tokių tėvų buvo penktadalis (21 proc.), o šiemet – 14 proc.

„Tokia tendencija – sveikintina. Net 8 iš 10 tyrime apklaustų tėvų sutinka, kad internetas nėra saugi vieta vaikams, tad akivaizdu, kad su vaikais apie įvairias galimas situacijas ir grėsmes pasikalbėti yra būtina. Ypač atsižvelgiant į tai, kad nusikaltimų prieš vaikus ir žalingo turinio skaičius kasmet didėja“, – sako Donatas Drakickas, „Tele2” produkto vadovas.

Ekspertas pabrėžia, kad vien per praėjusius metus „Tele2“ visos grupės mastu užblokavo daugiau kaip 5 milijonus bandymų pasiekti puslapius, kuriuose talpinamas nepilnamečių seksualinį išnaudojimą vaizduojantis turinys. Būtent tai labiausiai kelia nerimą ir tėvams.

„Per metus reikšmingai padidėjo rodikliai beveik visose temose, kurias tėvai aptaria su vaikais. Labiausiai – 11 proc. – per metus padaugėjo tėvų, vaikus perspėjančių be jų žinios neiti susitikti su internete sutiktais žmonėmis. Taip pat net 9 proc. išaugo vaikų informavimas apie bendravimą su nepažįstamais asmenimis. Tai galėjo paskatinti įvairios viešoje erdvėje nuskambėjusios istorijos“, – pastebi D. Drakickas.

Būtina aptarti kelias pagrindines temas

Remiantis tyrimo duomenimis, tėvai su savo atžalomis dažniausiai aptaria kelias svarbiausias temas. Daugiausiai tėvų su vaikais pasikalba apie asmeninės informacijos neatskleidimą (62 proc.), pataria neatsidarinėti nežinomų nuorodų (60 proc.), kalbasi apie slaptažodžių, prisijungimų nesidalinimą su kitais asmenimis (59 proc.).

Anot eksperto, dar prieš įteikiant pirmą išmanųjį įrenginį, tėvams patartina su vaiku aptarti jo naudojimo taisykles. Jos gali būti susijusios ir su paties prietaiso apsaugojimu, ir su saugiu elgesiu naršant internete ar naudojantis programėlėmis.

„Vaikas turi suprasti, kad išmanusis nėra žaislas – tai, visų pirma, yra ryšio priemonė, skirta susisiekti su tėvais. Tuomet reikėtų susitarti dėl išmaniojo prietaiso naudojimo laiko – kada ir kur vaikas gali juo naudotis bei turėti interneto prieigą. Būtina vaikui papasakoti apie internete esančias grėsmes – kenksmingas programas, žalingą turinį, patyčias, propagandą ir dezinformaciją, kibernetinius nusikaltėlius. Svarbu perspėti nebendrauti internetu su nepažįstamais žmonėmis ir jokiu būdu niekam neatskleisti jokios asmeninės informacijos“, – sako D. Drakickas.

Jis ragina su vaikais būtinai pasikalbėti ir apie socialinius tinklus. Šiuolaikiniai vaikai juose praleidžia daug laiko, o itin populiarios tarp jauno amžiaus vaikų – „Snapchat“, „TikTok“ ir „WhatsApp“ programėlės. Daugeliui jų taikomas amžiaus apribojimas – jos rekomenduojamos nuo 13 metų, tačiau neretai šį ribojimą vaikai sugeba apeiti.

„Norint sukurti paskyrą, reikia įvesti savo gimimo datą, tačiau amžius netikrinamas, todėl jaunesni nei 13 metų vaikai irgi gali lengvai užsiregistruoti. Kadangi šiuose soc. tinkluose pridėti draugų labai lengva, jų sąraše gali atsirasti daug žmonių, kurių vaikas nepažįsta. Svarbu aptarti su vaiku šiuos pavojus – tai gali tapti argumentu, kodėl siūlote atidėti vaiko naudojimąsi socialiniais tinklais“, – pataria D. Drakickas.

Ekspertas rekomenduoja reguliariai patikrinti vaiko veiklą šiose programėlėse – įvertinti, su kuo vaikas bendrauja. Be to, būtina pasikalbėti apie tai, kokiu turiniu vaikas gali dalintis, įspėti nepriimti į draugus nepažįstamų suaugusių žmonių ar vaikų. Vaikus taip pat reikėtų paskatinti pranešti tėvams apie visus atvejus, kai jiems rašinėja įtartini asmenys arba prašo atsiųsti nuotraukų, o išklausant vaiką išlikti supratingiems. Tėvai taip pat gali patarti ir kaip atpažinti patyčias bei pačiam nebūti jų iniciatoriumi, taip pat pasirinkti kai kuriuos kontrolės nustatymus.

Pataria apsisaugoti

Anot D. Drakicko grėsmių, su kuriomis internete gali susidurti tiek vaikai, tiek suaugusieji, skaičius nuolat didėja. Ekspertas atkreipia dėmesį, kad padėti gali tam tikri interneto saugumo įrankiai. Jais naudojantis, vaikai automatiškai apsaugomi nuo daugelio grėsmių internete.

Pavyzdžiui, „Tele2“ tinklo lygmeniu įdiegta apsauga suteikia tėvams galimybę blokuoti netinkamą turinį: nustatyti, kad neveiktų tam tikri socialiniai tinklai, būtų užblokuota prieiga prie pornografinio turinio, prie su lošimais susijusių ir kitų žalingų svetainių.

Be to, paslauga automatiškai aptinka kenkėjiškus puslapius ir akimirksniu užblokuoja prieigą prie jų. Apie bandymus įsilaužti klientai gali būti informuojami SMS žinute ar el. laiškais. Šią paslaugą užsisakyti galima operatoriaus savitarnos svetainėje, ji veikia tinklo lygmeniu, todėl įrenginyje nereikia kažko papildomai įdiegti ar konfigūruoti.

* Tyrimą „Vaikų saugumas internete“ bendrovės „Tele2“ užsakymu atliko UAB „Norstat“ 2024 m. vasario 15–26 d. Tyrimas reprezentuoja 18–65 metų amžiaus Lietuvos gyventojų, kurie turi vaikų iki 18 metų, nuomonę. Tyrimo metu apklausta 400 respondentų.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Pastebėjus vieną iš šių ženklų savo telefone – reaguoti būtina tučtuojau

Mūsų telefonuose saugomos nuotraukos, vaizdo įrašai, žinutės, bankininkystės duomenys – iš esmės visas mūsų gyvenimas. Tačiau jei nesate atsargūs, šis patogumas susijęs ir su rizika – kenkėjiškomis programomis. Kaip ir kompiuteriai, mūsų „Android“ telefonai yra jautrūs joms.

Kaip sustiprinti „iPhone“ apsaugą nuo vagišių

Tikėkis geriausio, bet ruoškis blogiausiam – teigia viena patarlė. Kaip apsunkinti „iPhone“ aptikimo atjungimą, jei jį kartais pavogtų ar pamestumėte?

Klaidos, kurios kainavo: trys pamokos iš 2024-ųjų

RRT kasmet suteikia tūkstančius konsultacijų vartotojams ir sprendžia jų ginčus su paslaugų teikėjais, pavyzdžiui, mobiliojo ryšio operatoriais ar pašto paslaugas teikiančiomis organizacijomis. Atsižvelgdami į konkrečius atvejus, RRT ekspertai išskyrė tris pasitaikančias klaidas, kurios vartotojams gali kainuoti ir tūkstančius eurų.

2024-11-25 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
2024-11-15 08:16
Jeigu jūsų telefono baterija išsikrauna greičiau nei norėtumėte – rekomenduojame peržiūrėti šiuos patarimus
2024-11-13 10:49
Pasitikrinkite, ar jūsų telefone įjungti saugos pranešimai
2024-11-09 20:34
Saugumo spraga jūsų stalčiuje: kaip senas telefonas gali tapti nusikaltėlių taikiniu?
2024-11-05 14:50
Kaip nufotografuoti visą interneto svetainės puslapį „iPhone“ ir „iPad“
2024-10-30 11:14
Kol miegate, jūsų Wi-Fi maršrutizatorius „laužia“ banką: kaip jį sustabdyti?
2024-10-30 08:34
Pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis gerokai prailginti „iPhone“ telefono baterija baterijos tarnavimo laiką
2024-10-29 18:18
Ketinate įsigyti sulenkiamą išmanųjį telefoną? Pateikiame 7 kriterijus, kuriuos būtina įvertinti
2024-10-28 14:25
Kaip įdarbinti NFC žymas „iPhone“
2024-10-27 16:36
„iPhone“ ir „iPad“ jau galima valdyti lietuvių kalba: nustatyti – labai paprasta
2024-10-14 20:39
Patikrinkite kokią jūsų „iPhone“ esančią informaciją mato kiti žmonės
2024-10-03 08:28
Naujas tyrimas atskleidžia: 86 proc. vartotojų nepaiso maršrutizatoriaus saugumo
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama