Ar turite dviejų faktorių autentifikaciją savo socialinių tinklų paskyroms? O ką daryti, jei sulaukėte el. laiško, pranešančio, kad bandyta prisijungti prie jūsų socialinio tinklo paskyros? Kaip socialiniuose tinkluose elgtis atsargiau, dalijasi VU Kibernetinio saugumo laboratorijos vadovas Linas Bukauskas.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Dažniausiai visi socialinių tinklų tiekėjai, kurie gerbia savo klientus, yra įdiegę papildomą saugos funkcionalumą, pranešantį vartotojui, kai tik bandoma patekti į paskyrą“, – LRT televizijos laidai „Laba diena, Lietuva“ nurodo L. Bukauskas. – Tai gali būti ir jūs pats ar pati, bandydami patekti į socialinę paskyrą, ir jums tiesiog ateina draugiškas primintukas, kad kažkas bando patekti į jūsų paskyrą“.
Tačiau ekspertas pabrėžia, kad būtina išlaikyti šaltą protą ir, gavus tokį laišką, ramiai įsivertinti, ar tai tikrai jūsų bandymas prisijungti, o galbūt tai buvo įsilaužėlis. Tokiu atveju reikėtų nurodyti, kad tai nebuvote jūs.
VU Kibernetinio saugumo laboratorijos vadovas nurodo, kad jei per kibernetinį įsilaužimą nutekėjo jūsų slaptažodis ir piktavalis pakeitė jį, galite pabandyti slaptažodį atgauti pasinaudoję el. paštu.
„Užvaldant jūsų paskyrą, piktavalis dažniausiai pakeičia slaptažodį į jam atpažįstamą ir tokiu būdu jūs nebegalite patekti į savo prieigą. Vienintelis būdas, kurį rekomenduočiau, jeigu nesugebate į savo paskyrą, – pirmiausia pabandyti tuo elektroniniu paštu, kuriuo registravotės, išsisiųsti sau paskyros primintuką. Dauguma socialinių tinklų turi tokią galimybę priminti ne slaptažodį, o atstatyti slaptažodį į kažkokį naują, bet pasiremiant tuo, kad jūs turite elektroninio laiško aktyvią paskyrą. Tokiu būdu jūs galite gavę elektroninį laišką paspausti nuorodą, patekti į svetainę, kurioje jūs būsite pravesti pro visą žingsnių etapą, kuriame pakeisite slaptažodį“, – aiškina kibernetinio saugumo ekspertas.
Jei šis žingsnis nepavyksta, reikia kreiptis į socialinio tinklo pagalbos tarnybas.
L. Bukauskas pabrėžia, kad dviejų faktorių autentifikacija gana ženkliai stabdo įsilaužimų į socialinių paskyrų skaičių.
„Dviejų faktorių autentifikacija, kokie tai bebūtų, ar papildomas telefono įrenginys, ar pranešimas SMS žinute, ar tiesiog el. laiškas į jūsų pašto dėžutę, tai jau papildomas stabdis, kuris dalinai net pristabdo įsilaužėlius, nes jie žino, kad vartotojas bus informuotas.“