Apie išmaniuosius telefonus puolančius virusus kalbama ne taip dažnai, kaip apie kompiuterinius. Tiesą sakant, daugelis interneto vartotojų netgi ginčysis dėl jų egzistavimo. Tačiau realybė yra kiek kitokie, o kenkėjiškos programos yra labiau paplitusios telefonuose nei kompiuteriuose.
Išmanieji telefonai, kuriuose saugoma daug asmeninių duomenų, skaitmeniniame amžiuje tapo būtina mūsų gyvenimo dalimi. Tačiau šis padidėjęs ryšys kelia papildomų pavojų privatumui. Svarbu žinoti apie telefono stebėjimą ir atpažinti įspėjamuosius ženklus, kad kažkas gali šnipinėti jūsų telefoną.
Šiame straipsnyje bus bandoma duoti patarimų, kaip pastebėti šiuos indikatorius ir ką galite padaryti, kad apsaugotumėte savo privatumą.
Neįprastai greitai išsikraunanti baterija
Staigus ir dramatiškas akumuliatoriaus veikimo trukmės sumažėjimas yra vienas iš akivaizdžiausių požymių, kad kažkas šnipinėja jūsų telefoną. Šnipinėjimo ir sekimo programos dažnai veikia fone, sunaudoja papildomų išteklių ir pagreitina telefono akumuliatoriaus eikvojimą.
Tai gali būti įspėjamasis ženklas, jei akumuliatorius greitai išsikrauna nepakeitus naudojimo įpročių.
Dar vienas dalykas, kai telefonas yra išjungtas ir nenaudojamas, akumuliatorius neturėtų prarasti daug energijos. Jei pastebite, kad tam tikru metu pastebimai mažėja akumuliatoriaus veikimo laikas, fone gali būti aktyvi šnipinėjimo programa ar kita kenkėjiška programinė įranga.
Programėlės, kurių niekada neįrašėte į savo telefoną
Atkreipkite dėmesį, jei jūsų telefone be jūsų žinios ar leidimo pasirodo netikėtos programėlės. Šnipinėjimo programos ar stebėjimo programinė įranga gali būti nematomos arba galite manyti, kad tai saugios paslaugos nesusijusiose programose.
Be to, neįprastas telefono elgesys, pvz., užstrigimas, persikrovimas ar lėtas atsakas, gali nurodyti į neteisėtą prieigą prie jūsų įrenginio.
Įtartinas mobilių duomenų naudojimas
Šnipinėjimo programoms reikalingas internetas, kad galėtų siųsti duomenis atgal tiems, kurie šnipinėja jūsų telefoną. Stebėkite, ar jūsų duomenų naudojimas staiga nepadidėjo. Net jei per daug nesinaudojote telefonu, galite pastebėti didelį duomenų naudojimą, kas gali būti šnipinėjimo požymis.
Taip pat, peržiūrėkite savo duomenų naudojimo tendencijas ir telefono sąskaitą. Kas nors gali šnipinėti jūsų telefoną, jei pastebėsite duomenų naudojimo šuolį, kai aktyviai nesinaudojate telefonu arba nesate prisijungę prie saugaus Wi-Fi tinklo.
Būkite atsargūs, jei, be keistų duomenų naudojimo tendencijų, pastebėsite didesnį duomenų naudojimą, kai telefonas veikia budėjimo režimu. Net jei įrenginio nenaudojate aktyviai, šnipinėjimo programos gali siųsti informaciją tiems, kurie jį nuolat stebi.
Keisti foniniai triukšmai siunčia signalą
Jei skambindami girdite keistus foninius triukšmus, statinį garsą ar aidus, tai gali reikšti, kad kažkas stebi jūsų skambučius. Nors šias problemas kartais gali sukelti tinklo gedimai, nuolatiniai ir pasikartojantys trukdžiai reikalauja tolesnio tyrimo.
Iššokantys langai ar keisti pranešimai
Saugokitės keistų tekstinių pranešimų, ypač tokių, kuriuose prašoma asmeninės informacijos arba yra nuorodų. Šie pranešimai gali būti sukčiavimo aferos arba bandymai į kompiuterį įdiegti kenkėjišką programą. Panašiai su nuolatiniais iššokančiais langais ar įspėjimais, turėtumėte būti dėmesingi, jei jie prašo leidimo įdiegti arba atnaujinti programas.
Telefone sumažėjo vietos failams
Tekstinius pranešimus, telefonų įrašus, multimedia failus ir kitų tipų duomenis dažnai įrašo ir saugo šnipinėjimo ir stebėjimo programinė įranga. Kas nors gali šnipinėti jūsų telefoną, jei pastebėsite netikėtai padidėjusį saugomų duomenų kiekį.
Telefonas staiga perkaito - rimtas pavojaus signalas
Ar jūsų telefonas įkaista net tada, kai juo aktyviai nesinaudojate? Šnipinėjimo programos gali veikti fone, per daug apkrauti įrenginį ir jį įkaitinti. Stebėkite telefono temperatūrą, ypač jei jis įšyla, kai jo nenaudojate.
Verta pastebėti ir tai, jog fone veikianti šnipinėjimo programa gali sumažinti jūsų telefono našumą. Programos, kurios paleidžiamos lėtai, sunkiai pasiekia meniu arba kitaip atrodo vangiai, gali būti stebimos.
Įrenginys netikėtai persikrovė
Jei telefonas paleidžiamas iš naujo be jokios priežasties, tai gali reikšti, kad jūsų ragelyje yra kenkėjiškų ar šnipinėjimo programų. Perkrovimai gali įvykti dėl programinės įrangos naujinimų ar klaidų, tačiau jie gali pradėti kelti susirūpinimą, jei įvyksta dažnai.
Šiuolaikinėje technologijų eroje neįmanoma ignoruoti telefono pasiklausymo rizikos. Jei norite apsaugoti savo privatumą ir asmeninę informaciją, svarbu žinoti apie signalus, kad kažkas gali stebėti jūsų telefoną. Jei manote, kad kažkas šnipinėja jūsų telefoną, nedelsdami imkitės veiksmų, kad apsisaugotumėte. Norėdami atsikratyti kenkėjiškos programinės įrangos, ištrinkite visas įtartinas programas.
Be to, atnaujinkite savo telefono operacinę sistemą ir saugos programinę įrangą ir galbūt atstatykite gamyklinius nustatymus. Naudokite stiprius slaptažodžius, įjunkite dviejų veiksnių autentifikavimą ir būkite atsargūs suteikdami leidimus programoms. Atminkite, kad iniciatyva skaitmeninės saugos srityje gali padėti stebėti galimus įsibrovėlius ir apsaugoti neskelbtinus duomenis.