Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 27 d. 11:36
Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“
Gruodžio 26 d. 11:22
Prenumeratoms – vidutiniškai 700 eurų per metus: kaip jas pagaliau atšaukti?
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Ryšio technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Skelbimuose klesti sukčiai: kaip neįsigyti išmaniojo, kuris tiks nebent vinims kalti?

Publikuota: 2023-08-10 06:25
Tematika: Ryšio technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Naujas, blizgantis ir du kartus pigesnis, nei operatoriaus salone – tokių išmaniųjų telefonų pasiūlymų gausu kiekviename skelbimų portale. Tačiau jais susigundžius, natūralus noras dvigubai sutaupyti greitai gali virsti dviguba problema. Ekspertai įspėja apie antrinėje išmaniųjų rinkoje išpopuliarėjusią sukčiavimo schemą, kuri naujųjų įrenginių savininkus palieka ir be telefono, ir su aibe nemalonumų.

„Skelbimų portaluose labai aktyviai veikia sukčiai, kurie pardavinėja išsimokėtinai įgytus išmaniuosius telefonus. Šie įrenginiai vilioja patraukliomis kainomis, tačiau dažnai dar net nespėjus pasidžiaugti nauju pirkiniu, būna blokuojami dėl įsipareigojimų nevykdymo. Toks išmanusis tampa brangia stalo puošmena, o tikimybė atgauti aferistui sumokėtus pinigus dažnai prilygsta nuliui“, – teigia „Telia“ Rizikų valdymo vadovas Vytautas Bučinskas.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

Naudojasi trečiaisiais asmenimis

Pasak V. Bučinsko pastaraisiais metais teisėsauga ir operatoriai fiksuoja vis daugiau atvejų, kai palankiomis akcijomis neapsunkinant piniginės įsigyti išmaniuosius telefonus pasinaudoja ne sąžiningi vartotojai, o nelegaliai praturtėti norintys piktavaliai. Labai dažnai išsimokėtinai pirkti telefonų sukčiai keliauja ne tik neketindami mokėti būsimų mėnesio įmokų, bet ir su svetima tapatybe.

„Nusikaltėliai į savo schemas įtraukia trečiuosius asmenis, kuriems už pasinaudojimą jų dokumentais sumokama tam tikra suma, taip pat tam specialiai įsteigtas ar prie bankroto ribos esančias įmones. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai pasitelkiamos būsto nuomininkui patikėtos niekuo dėtų asmenų dokumentų kopijos, įsilaužus į kompiuterius ar įvairias elektronines paslaugas nutekinti asmens duomenys ar tiesiog pavogti pasai ir asmens tapatybės kortelės“, – schemą detalizuoja pašnekovas.

Dėl šios priežasties reikėtų vengti siųsti savo dokumentų kopijas tretiesiems asmenims, o pametus asmens dokumentus būtina nedelsiant apie tai pranešti naudojantis elektroninių migracijos paslaugų sistema MIGRIS arba atvykstant į patogų teritorinį Migracijos tarnybos skyrių. Tai padarius, dokumentas paskelbiamas negaliojančiu ir negali būti naudojamas jokioms tokio tipo apgavystėms.

Patikrinti ne visada įmanoma

„Telia“ atstovo teigimu, aferistų išsimokėtinai įsigyti išmanieji paprastai jau kitą dieną atsiduria skelbimų portaluose ir labai dažnai pirkėjus masina 20–30 proc., o kartais net ir perpus mažesnėmis kainomis, nei oficialių prekybininkų svetainėse. Dažnai šie pardavėjai negali pateikti jokių pirkimo dokumentų ir tai bando motyvuoti teigdami, kad išmanųjį gavo dovanų arba pirko užsienyje.

„Šiais melais nesunku patikėti, nes išmanusis būna labai geros būklės ir puikiai veikia. Be to, sukčiams dalią palengvina tai, kad telefonai nėra blokuojami po pirmos nesumokėtos įmokos. Nesulaukus kelių įmokų, pradedama riboti mobiliojo ryšio paslaugų tiekimą, o skolai susikaupus tada jau telefonas gali būti blokuojamas“, – atskleidžia ekspertas.

Yla iš maišo pradeda lįsti tada, kai vieną dieną vartotojas pastebi nebegalintis skambinti, siųsti SMS žinučių ir prisijungti prie mobiliojo interneto. Paprastai tai palaikoma techniniu gedimu, tačiau sužinojus tikrąją priežastį neišvengiamai patiriama daug nepatogumų. Jei įrenginys pamestas arba vogtas, gali tekti jį grąžinti policijai, o blokavimo dėl nevykdomų įsipareigojimų atveju vieninteliu būdu telefone vėl įjungti ryšį tampa skolos padengimas. Liūdniausia tai, kad dėl suklastotos tapatybės naudojimo arba slapstymosi užsienyje tikrieji šių aferų autoriai dažnai lieka nenubausti ir iš jų neįmanoma išsireikalauti padengti nuostolius.

Pagrindinis ginklas – budrumas

Nors Lietuvoje ir kitose šalyse, kurių operatoriai naudojasi GSMA sistema, veikiantis mobiliojo ryšio blokavimas sukčių aukoms sukelia nemažai nepatogumų, „Telia“ Rizikų valdymo vadovas teigia, jog tai yra svarbiausias ginklas, siekiant pažaboti išmaniųjų telefonų vagystes ir kitus su šiais įrenginiais susijusius nusikaltimus. Dar 2018 m. lapkričio 1 d. priimtos Elektroninių ryšių įstatymo 77 straipsnio pataisos, kurios ir suteikė teisę operatoriams nutraukti ryšio paslaugų teikimą neteisėtai įgytiems išmaniesiems, svariai prisidėjo vogtų telefonų importo ir eksporto mažinimo.

„Prieš išsimokėtinai parduodami telefonus atliekame daugybę saugumo procedūrų, o nustatę sukčiavimo atvejus visada kreipiamės į teisėsaugą, tačiau svarbiausią vaidmenį vis dar vaidina pirkėjo budrumas. Labai svarbu suvokti, jog naujų įrenginių nelogiškomis kainomis niekas be reikalo nepardavinėja, todėl jų pirkimas visada bus rizikingas. Tad prieš priimant sprendimą tarp pirkimo iš oficialaus pardavėjo ir skelbimų, vertėtų įvertinti, kiek svarbu, kad telefonas staiga nenustotų veikti išvykus į tolimą kelionę ir kiek kainuos mūsų laikas, aiškinantis galimo nusikaltimo kaltininkus. Galbūt kur kas geresnis sprendimas ramybę ir taupymą suderinti operatoriaus salone įsigyjant atnaujintą prietaisą?“, – svarsto V. Bučinskas.

Apsisprendus rizikuoti ir telefoną pirkti antrinėje rinkoje, specialistas rekomenduoja pirmiausia patikrinti jo IMEI kodą duomenų bazėje. Kita vertus, svarbu turėti omenyje, kad dėl minėto skolos susikaupimo laikotarpio „švari“ įrenginio „tapatybė“ tikrinimo laikotarpiu ateityje dar negarantuoja laimingo pirkinio, tad iš pardavėjo reikėtų papildomai reikalauti pirkimo dokumentų, kuriuose matytųsi visa, o ne dalinė, sumokėta suma. Tuo metu, siekiant dar didesnio saugumo, apsimoka rinktis bent metus naudotą egzempliorių – jei jis nėra blokuotas, egzistuoja didesnė tikimybė, kad nepapulsite į sukčių pinkles.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Pastebėjus vieną iš šių ženklų savo telefone – reaguoti būtina tučtuojau

Mūsų telefonuose saugomos nuotraukos, vaizdo įrašai, žinutės, bankininkystės duomenys – iš esmės visas mūsų gyvenimas. Tačiau jei nesate atsargūs, šis patogumas susijęs ir su rizika – kenkėjiškomis programomis. Kaip ir kompiuteriai, mūsų „Android“ telefonai yra jautrūs joms.

Kaip sustiprinti „iPhone“ apsaugą nuo vagišių

Tikėkis geriausio, bet ruoškis blogiausiam – teigia viena patarlė. Kaip apsunkinti „iPhone“ aptikimo atjungimą, jei jį kartais pavogtų ar pamestumėte?

Klaidos, kurios kainavo: trys pamokos iš 2024-ųjų

RRT kasmet suteikia tūkstančius konsultacijų vartotojams ir sprendžia jų ginčus su paslaugų teikėjais, pavyzdžiui, mobiliojo ryšio operatoriais ar pašto paslaugas teikiančiomis organizacijomis. Atsižvelgdami į konkrečius atvejus, RRT ekspertai išskyrė tris pasitaikančias klaidas, kurios vartotojams gali kainuoti ir tūkstančius eurų.

2024-11-25 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
2024-11-15 08:16
Jeigu jūsų telefono baterija išsikrauna greičiau nei norėtumėte – rekomenduojame peržiūrėti šiuos patarimus
2024-11-13 10:49
Pasitikrinkite, ar jūsų telefone įjungti saugos pranešimai
2024-11-09 20:34
Saugumo spraga jūsų stalčiuje: kaip senas telefonas gali tapti nusikaltėlių taikiniu?
2024-11-05 14:50
Kaip nufotografuoti visą interneto svetainės puslapį „iPhone“ ir „iPad“
2024-10-30 11:14
Kol miegate, jūsų Wi-Fi maršrutizatorius „laužia“ banką: kaip jį sustabdyti?
2024-10-30 08:34
Pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis gerokai prailginti „iPhone“ telefono baterija baterijos tarnavimo laiką
2024-10-29 18:18
Ketinate įsigyti sulenkiamą išmanųjį telefoną? Pateikiame 7 kriterijus, kuriuos būtina įvertinti
2024-10-28 14:25
Kaip įdarbinti NFC žymas „iPhone“
2024-10-27 16:36
„iPhone“ ir „iPad“ jau galima valdyti lietuvių kalba: nustatyti – labai paprasta
2024-10-14 20:39
Patikrinkite kokią jūsų „iPhone“ esančią informaciją mato kiti žmonės
2024-10-03 08:28
Naujas tyrimas atskleidžia: 86 proc. vartotojų nepaiso maršrutizatoriaus saugumo
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama