Elektronika.lt
 2025 m. sausio 4 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 3 d. 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
Sausio 3 d. 14:29
„Vilnius Tech“ įkurtas Skaitmeninės gynybos kompetencijų centras: netradicinis požiūris skatins ilgalaikį atsparumą
Sausio 3 d. 11:26
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?
Sausio 3 d. 08:38
Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją
Sausio 2 d. 17:25
Kibernetinio saugumo ekspertas atskleidė, kaip pats apsaugo savo telefoną
Sausio 2 d. 14:27
Elektromobilių baterijos: pigesnės, efektyvesnės ir tvaresnės technologijos keičia rinką
Sausio 2 d. 11:30
Kaip seną išmanųjį iš stalčiaus prikelti naujam gyvenimui?
Sausio 2 d. 08:23
Kaip atnaujinti „HomePod“
Sausio 1 d. 17:27
Kaip energetinės transformacijos įkarštyje nepamesti galvos?
Sausio 1 d. 11:26
Papildomos „WaveSurfer“ osciloskopų funkcijos iš „Teledyne LeCroy“ – išplėstos galimybės profesionaliai įrangai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Ryšio technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

SMS klastotės

Publikuota: 2023-03-20 10:29
Tematika: Ryšio technika
Aut. teisės: ©Esaugumas.lt
Inf. šaltinis: Esaugumas.lt

Šiandieninis gyvenimas jau neįsivaizduojamas be išmaniųjų telefonų. Savo funkcionalumu šie įrenginiai prilygsta įprastiems kompiuteriams. Jiems taip pat būdingi panašūs kibernetinio saugumo iššūkiai. Virusai, šnipinėjimo ir kitos kenkėjiškos programos gali užkrėsti išmaniuosius telefonus taip pat sėkmingai, kaip ir kompiuterius. Tokiomis mažiau patyrusių išmaniųjų telefonų naudotojų baimėmis gali pasinaudoti sukčiai.

SMS klastotės

Vienas iš populiarių sukčiavimo būdų yra apgaulingų mokamų paslaugų prenumerata SMS žinutėmis. Naršydami išmaniuoju telefonu internete, iš kenkėjiškomis programomis užkrėstos naršomos svetainės galite sulaukti pranešimų, kad išmanusis telefonas užkrėstas virusais. Pranešime gali būti primygtinai siūloma telefoną nemokamai patikrinti, o tam tereikia išsiųsti SMS žinutę padidinto tarifo numeriu – ir visos kenkėjiškos programos bus ištrintos. Išsiuntus SMS žinutę, naudotojai, patys to nesuprasdami, užsisako nieko nesuteikiančią apgaulingą prenumeratą, kuri kiekvieną savaitę kainuoja po keletą eurų, ir dažnai tokios prenumeratos atsisakyti patiems be mobiliojo ryšio operatoriaus pagalbos yra sudėtinga. Svetainių administratoriai dažnai net nežino, kad jų administruojamos svetainės užkrėstos šiuo pavojingu virusu. Todėl interneto svetainėse gautus pranešimus apie užkrėstą telefoną reikia ignoruoti. Tokiose svetainėse atsiradusius pranešimų langus reikia iš karto išjungti ir jokiu būdu nesiųsti SMS žinučių. Jeigu tokią nieko nesuteikiančią apgaulingą paslaugą užsiprenumeravote ir nežinote, kaip jos atsisakyti, kreipkitės į savo mobiliojo ryšio operatorių, kad jis pagelbėtų nutraukti nepageidaujamą prenumeratą.

Kitas dažnas naudojimosi klientų patiklumu ar net sukčiavimo SMS žinutėmis užsakomų prenumeratų pavyzdys yra pramoginio turinio SMS žinučių siuntimas ir prenumeratos paslaugų užsakymas padidinto tarifo numeriais. Padidinto tarifo numeriais teikiamos įvairios informacinio ir pramoginio pobūdžio paslaugos: balsavimas renginių metu, dalyvavimas loterijose, logotipų, skambučių melodijų, žaidimų atsisiuntimas ir pan. Kaip rodo praktika, vartotojai ne visuomet aiškiai ir nedviprasmiškai supranta tokių paslaugų teikimo sąlygas – jie mano gausiantys labai pigių ar visai nemokamų paslaugų arba nesitiki, kad, išsiuntus trumpąją SMS žinutę pramoginio turinio paslaugų numeriais, bus užsakytos periodinės mokamos paslaugos, o jų atsisakyti nebus taip paprasta. Pavyzdžiui, naršant internete ir paspaudus ant reklamos laukelio klientas yra nukreipiamas į interneto pažinčių puslapį, kur paslaugų kainos, paslaugų teikimo taisyklės bei galimybė atsisakyti paslaugų nėra aiškiai nurodytos. Naudotojui siūloma išsiųsti SMS žinutę ir prisijungti prie pažinčių svetainės. Dažnai naudotojas, nežinodamas paslaugų teikimo sąlygų, SMS žinutę išsiunčia.

Kitas pavyzdys – tai įvairios SMS viktorinos. Atsakius į atsiųstą klausimą, kartu su viktorinos klausimo atsakymu siunčiama SMS žinutė automatiškai užprenumeruoja ir mokamą naujų viktorinos klausimų gavimo paslaugą. Tokiais ar kitais būdais yra siūloma prisijungti prie įvairių žaidimų, horoskopų, prognozių bei kitų SMS žinutėmis teikiamų pramogų. Labai dažnai (ypač balsuojant ar dalyvaujant SMS loterijose) nusiuntus trumpąją žinutę padidinto tarifo numeriu arba paskambinus tokiu numeriu, nepateikiamas patvirtinimas, kad veiksmas pavyko, nes paslaugų teikėjai to daryti neprivalo. Tuomet išmaniųjų telefonų naudotojai bando skambutį ar SMS žinutę pakartoti, ir taip ne vieną kartą. Finansinės tokių bandymų pasekmės išaiškėja gavus sąskaitą. Tai pat dažnai tėvai susiduria su šimtus eurų siekiančiomis sąskaitomis, kai vaikai patys to nežinodami „Google Play“ ar kitose programėlių parduotuvėse įsigyja įvairių žaidimų ar kitų paslaugų, o sąskaitos už šiuos pirkinius pridedamos prie abonento telefono sąskaitos.

Kitas pavojingas Lietuvoje plintantis reiškinys – SMS žinutės, kuriomis sukčiai siekia be savininko žinios prisijungti prie elektroninės bankininkystės svetainių ir pervesti lėšas. SMS žinutes siunčiantys sukčiai informuoja apie tariamai iš banko gautą naują svarbų pranešimą. SMS žinutėms siųsti sukčiai naudoja standartinę SMS žinučių siuntimo paslaugos funkciją, kurią teikia mobiliojo ryšio operatoriai. Ši funkcija leidžia siuntėjui nurodyti bet kokį asmenį ar įmonę. Trumpai tariant, tai reiškia, kad sukčiai jums gali atsiųsti SMS žinutę ne tik kokio nors žinomo banko vardu, bet ir nuo bet kokio realaus siuntėjo, kuriuo jūs pasitikite, pvz., nurodžius siuntėją „Vardenis Pavardenis“. SMS žinutėje pateikiama interneto svetainės nuoroda, kuri veda į suklastotą el. bankininkystės interneto svetainę, kurioje prašoma įvesti ne tik savo atpažinimo kodą, bet ir savo asmens kodą bei telefono numerį ir Smart-ID arba mobilaus elektroninio parašo priemone patvirtinti prisijungimą ar dokumentų pasirašymą (pvz., apklausos anketų, mokėjimų nurodymų ar kitų panašių dokumentų). Kibernetiniai nusikaltėliai naudojasi tokiomis interneto svetainės adresų trumpinimo paslaugomis kaip bit.ly, tinny.cc, cutt.ly ir kt. Sutrumpintuose žinutės nuorodoje pateikiamuose Interneto svetainių adresuose paslepiamas tikrasis suklastotos svetainės adresas. Taip nusikaltėliai be tikrojo savininko žinios prisijungia prie tikros elektroninės bankininkystės svetainės ir perveda turimas lėšas į kitas sąskaitas. Svetainę-klastotę nesunku atpažinti iš naršyklės adreso lauko: atvėrus interneto svetainę klastotės adresas (domenas) dažnai neturi nieko bendro su banko pavadinimu, gali būti naudojamas ir tiesiog IP adresas, pvz., http://78.44.189.122. Suklastotų svetainių adresų pradžioje beveik visuomet galima matyti trumpinį http (be raidės „s“), o bankų svetainių adresai visada prasideda https arba matomas spynelės ženklas.

Siekiant apsisaugoti nuo sukčių, niekada netvirtinkite operacijų, jei patys jų neinicijavote, būkite atidūs, netgi skeptiški, neatidarinėkite nuorodų, gautų SMS žinutėmis, net jeigu siuntėjas atrodo pažįstamas, bet SMS žinutės turinys jam nebūdingas. Prie savo el. bankininkystės paskyros visada junkitės tik patys suvesdami savo banko adresą į naršyklės langą arba naudokitės specializuotomis banko programėlėmis.

Nepamirškite, kad bankai niekada neprašo klientų pateikti el. bankininkystės slaptažodžių, mokėjimo kortelių duomenų, telefono numerio ir kitos asmeninės informacijos SMS žinutėmis ar kitais būdais.

SMS žinute ar el. paštu gavę įtartiną žinutę su prašymu prisijungti prie el. bankininkystės, informuokite savo banką ir informaciją persiųskite Nacionalinio kibernetinio saugumo centrui adresu cert@nksc.lt.


Esaugumas.lt

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kibernetinio saugumo ekspertas atskleidė, kaip pats apsaugo savo telefoną

Išmanieji telefonai yra tapę neatsiejamais mūsų kasdienybės palydovais – juose saugome ne tik asmeninę ir darbinę informaciją, bet ir naudojame juos kaip atsiskaitymo priemones. Visgi kartu su visapuse prieiga prie interneto, atsiveria ne tik naujos galimybės, bet ir pavojai. Kaip apsisaugoti nuo virusų, užtikrinti duomenų saugumą ir išvengti sukčių pinklių?

Kaip seną išmanųjį iš stalčiaus prikelti naujam gyvenimui?

Kalėdų rytą po eglute radusieji naują išmanųjį kartu „dovanų“ gauna dilemą – ką daryti su senuoju įrenginiu? Populiariausias kelias – jį ilgiems metams „užmarinuoti“ stalčiuje. Tačiau toks elgesys nei tvarus, nei praktiškas, nes senas telefonas gali sėkmingai būti prikeltas antram gyvenimui.

Sužinokite, kokius nustatymus reikia pakeisti, kad matytumėte ar jūsų išsiųsta žinutė buvo perskaityta

Kaip galite nustatyti, ar jūsų žinutė buvo perskaityta naudojant populiarias žinučių siuntimo programėles, tokias kaip „Google Messages“, „WhatsApp“, „Facebook Messenger“, „Telegram“ ir „Skype“.

2024-12-18 20:22
Pastebėjus vieną iš šių ženklų savo telefone – reaguoti būtina tučtuojau
2024-12-17 08:23
Kaip sustiprinti „iPhone“ apsaugą nuo vagišių
2024-12-10 20:14
Klaidos, kurios kainavo: trys pamokos iš 2024-ųjų
2024-11-25 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
2024-11-15 08:16
Jeigu jūsų telefono baterija išsikrauna greičiau nei norėtumėte – rekomenduojame peržiūrėti šiuos patarimus
2024-11-13 10:49
Pasitikrinkite, ar jūsų telefone įjungti saugos pranešimai
2024-11-09 20:34
Saugumo spraga jūsų stalčiuje: kaip senas telefonas gali tapti nusikaltėlių taikiniu?
2024-11-05 14:50
Kaip nufotografuoti visą interneto svetainės puslapį „iPhone“ ir „iPad“
2024-10-30 11:14
Kol miegate, jūsų Wi-Fi maršrutizatorius „laužia“ banką: kaip jį sustabdyti?
2024-10-30 08:34
Pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis gerokai prailginti „iPhone“ telefono baterija baterijos tarnavimo laiką
2024-10-29 18:18
Ketinate įsigyti sulenkiamą išmanųjį telefoną? Pateikiame 7 kriterijus, kuriuos būtina įvertinti
2024-10-28 14:25
Kaip įdarbinti NFC žymas „iPhone“
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama