Jeigu norite visada turėti naujausią telefoną, rekomenduojama jį atnaujinti kas 2-3 metus, tačiau dalis vartotojų vis dėlto išmaniaisiais naudojasi daug ilgiau.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Nors gali atrodyti, kad kelerius metus nekeisdami įrenginio sutaupote, sulėtėjęs telefono veikimas ir ribotos įrenginio galimybės kainuoja daug kantrybės bei pinigų. Ekspertas aiškina, kaip žinoti, kada išmanusis jau paseno ir vertėtų jį pakeisi nauju?
Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2 Inovacijų biuro“ eksperto, reguliariai atnaujinamas telefonas ne tik leidžia naudotis visomis moderniausiomis funkcijomis, bet ir užtikrina naujausius saugumo įrankius. Jis įvardija pirmuosius telefono signalus, kurie rodo, kad atėjo laikas su juo atsisveikinti.
1. Akivaizdūs telefono pažeidimai
Sueižėjęs ekranas ar sušlapusios mikroschemos apsunkina naudojimąsi telefonu. Nors visi modeliai turi standartinę poros metų garantiją, o daugelį kilusių problemų gali išspręsti įrenginio draudimas, visada reikėtų į situaciją pasižiūrėti pragmatiškai. Verta atsiminti vieną taisyklę – remontas neturėtų kainuoti daugiau nei yra vertas taisomas įrenginys. Kai kada reikia turėti omenyje ne tik pinigines, bet ir laiko išlaidas.
2. Nebegaunate operacinės sistemos atnaujinimų
Reguliarus atnaujinimas svarbus ne tik dėl naujų funkcijų, bet ir dėl saugumo įrankių. Nauja operacinės sistemos versija reiškia ir naujus apsaugos sprendimus bei ištaisytas klaidas. Deja, gamintojai atnaujinimus paruošia ne visiems savo modeliams – ateina laikas, kai telefonai jų tiesiog nebegauna. Kaip greitai tai įvyksta, priklauso nuo konkretaus gamintojo, pavyzdžiui, „Android“ naudotojams atnaujinimai siūlomi 3-4 metus, „iOS“ vartotojams – 5 metus. Jeigu atnaujinimai jūsų jau nebepasiekia, galite pradėti galvoti apie naują telefoną, kadangi jūsiškis ims vis labiau lėtėti, strigti ir taps labiau pažeidžiamas.
3. Nebegalite įsirašyti naujausių programėlių
Šiuolaikinis telefonas būtų bent perpus mažiau vertingas be jame esančių programėlių. Kūrėjai, tobulindami naujas aplikacijų versijas, siekia užtikrinti maksimalų funkcionalumą ir efektyvumą, tačiau senesni modeliai ilgainiui tiesiog nebeturi reikiamų resursų. Šie įrenginiai nebegali susitvarkyti su užduotimis, nurodytomis aplikacijų programiniame kode, tad turite tenkintis pasenusiomis jų versijomis.
4. Telefonas neatlieka svarbių funkcijų
Ar galima sakyti, kad išmanusis visiškai atlieka savo funkcijas, jeigu jis negali palaikyti to, kas rinkoje jau senokai tapo standartu? Pavyzdžiui, šiuo metu naujausia „Bluetooth“ versija laikoma 5.0, kuri yra greitesnė, stabilesnė ir energetiškai efektyvesnė už pirmtakus. Jeigu jūsų telefone veikia, „Bluetooth 3.0“, bus sunkiau naudotis belaidėmis ausinėmis ar laikrodžiais. Tai galioja ir kalbant apie 5G ryšį – nors jo diegimas vis dar įsibėgėja, laikui bėgant, jo nepalaikančių telefonų savininkai bus priversti naudotis gerokai lėtesniu mobiliuoju internetu.
5. Telefonas pastebimai sulėtėjo
Įrenginio galia ir sparta yra procesorių nuopelnas, tačiau laikui bėgant, jie nebesusitvarko su užduotimis. Taip yra dėl to, kad tobulėjant technologijoms, įrenginiams tenka apdoroti vis didesnius duomenų srautus, o pasenusiems procesoriams tam tiesiog nebepakanka galios. Atidžiai pastebėkite savo telefono reakcijos laiką – ar greitai aktyvuojasi įjungiama programėlė ir veikia vidinė paieška, ar galite greitai ir sklandžiai naudotis nuotraukų redagavimo funkcijomis? Jeigu bent į vieną iš šių klausimų atsakėte neigiamai, galite galvoti apie naują telefoną.
6. Telefono baterija labai greitai išsikrauna
Įrenginio baterijos susilpnėjimą gali lemti daugelis faktorių, kaip vartojimo įpročiai ir vidutinė gyvavimo trukmė, kuri siekia 500-700 įsikrovimo-išsikrovimo ciklų. Po to baterija ima natūraliai prarasti savo energijos kaupimo savybes, t.y., sukaupia jos mažiau ir greičiau ją atiduoda. Tai reiškia, kad pasenusius telefonus teks įkrauti vis dažniau ir dažniau.
7. Telefonas dažnai kaista
Kaitimas taip pat yra dažna senesnių telefonų problema – dylanti baterija intensyviau kaista, o ekstremaliais atvejais netgi gali imti plėstis. Papildomos šilumos gali išskirti ir procesorius bei kitos mikroschemos – taip nutinka dėl jų bandymų susitvarkyti su dideliu krūviu. Kaistančio telefono eksploatuoti tikrai nereikėtų, tai tiesiog nesaugu.