Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
Gruodžio 19 d. 11:15
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Ryšio technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kibernetinis saugumas 2022-aisiais: programišių taikinys – jūsų telefonas

Publikuota: 2022-01-31 12:24
Tematika: Ryšio technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Programišių atakos tampa pažangesnės ir sunkiau aptinkamos, o pastaraisiais metais piktavaliai vis dažniau taikosi į išmaniuosius telefonus. Jų saugumu dauguma žmonių rūpinasi mažiau nei kompiuterių, taip tik palengvindami užduotį įsilaužėliams. „Telia“ kibernetinio saugumo ekspertai prognozuoja, kad šįmet į mobiliuosius nutaikytų grėsmių tik daugės.

Kibernetinis saugumas 2022-aisiais: programišių taikinys – jūsų telefonas
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Telefonuose dažnu atveju telpa visas mūsų gyvenimas: nuo banko prisijungimų ir slaptažodžių, iki asmeninės informacijos, kontaktų, nuotraukų, vaizdo įrašų. Taigi įsilaužimai į juos yra itin pavojingi ir gali padaryti nepataisomos žalos. Mobiliųjų grėsmių neišvengsime ir 2022 metais, o kai kurie ženklai rodo liūdnas tendencijas“, – sako „Telia“ saugos komandos vadovė Odeta Baranauskienė.

„Flubot“ tik įsibėgėja?

Mobiliųjų atakų realumu ir pavojingumu geriausiai galėjo įsitikinti Skandinavijos šalių gyventojai, į kuriuos pernai nusitaikė išties įžūlus kenkėjas – SMS virusas „Flubot“. Norvegijos „Telia“ kibernetinio saugumo ekspertai prognozuoja, kad šiais metais galima tikėtis naujų viruso „Flubot“ atmainų.

Šis „Android“ kenkėjas, plintantis SMS žinutėmis ir vagiantis žmonių bankinius prisijungimus, slaptažodžius bei asmeninius duomenis, buvo aptiktas dar pernai gegužę, tačiau kelias savaites trukusi ataka išsisėmė. „Flubot“ su trenksmu grįžo metų pabaigoje: suomiai skelbė kasdien blokuojantys šimtus tūkstančių kenkėjiškų SMS, o Norvegijoje „Telia“ kasdien blokavo per milijoną tokių žinučių.

Patekęs į išmanųjį, „Flubot“ jame esantiems kontaktams siunčia SMS, kurių tikslas – apgauti gavėją, kad šis paspaustų nuorodą ir atsisiųstų virusą. Pavyzdžiui, pernai buvo siunčiamos žinutės, pranešančios apie gautą balso pranešimą, kurį norint išklausyti reikėjo paspausti nuorodą ir suteikti prašomus leidimus. Tai atlikus, kenkėjas įsidiegdavo telefone ir kartodavo procedūrą, taip pat veikdamas fone vogė telefone esančius jautrius duomenis, tokius kaip prisijungimai prie e. bankininkystės, slaptažodžiai ir pan.

„Šis SMS virusas niekur nedingo ir šįmet, keičiasi tik jį naudojančių įsilaužėlių taktika. Pavyzdžiui, dabar Norvegijoje plintančios SMS vilioja paspausti nuorodą, neva tai – vaizdo įrašas su jumis. Žinoma, tai tas pats virusas, dabar jau pasislėpęs už „Flash“ grotuvo, kurio palaikymas pernai buvo nutrauktas“, – sako O. Baranauskienė.

Tęsis pinigų vilionės ir kitos apgavystės

Dar viena piktavalių „žaidimų aikštelė“ – investicinės apgavystės pasinaudojant žmonių patiklumu ir augančiu kriptovaliutų populiarumu. Pernai Norvegijoje užfiksuotas ne vienas atvejis, kuomet žmonės buvo raginami investuoti į kriptovaliutas ir tokiu būdu gauti greitą pelną. Tam net naudoti fiktyvūs straipsniai, kuriuose cituotos vietinės įžymybės, taip pat pinigai viliojami SMS žinutėmis ir balso skambučiais.

Tokia praktika nesvetima ir Lietuvai. „Atrodo, visi puikiai žino ir supranta, kad atsiliepus telefonu nereikėtų aklai tikėti viskuo, kas jums sakoma. Tačiau viena yra žinoti, ir visai kas kita – atpažinti tokį skambutį. Be to, telefoniniai sukčiai keičia savo taktikas, įtikinėjimo būdus. Mes, kaip operatorius, galime tik blokuoti žinomus sukčių numerius, tai ir darome bendradarbiaudami su teisėsauga. Žmones raginame nelikti abejingais ir apie įtartinus skambintojus pranešti teisėsaugai“, – sako O. Baranauskienė.

„Telia“ ekspertai nuolat seka pasaulines tendencijas, bendradarbiauja ir dalijasi patirtimi su kitų šalių kolegomis bei teisėsaugos institucijomis. Taip sužinoma apie naujausias grėsmes ir būdus joms pažaboti.

Viena tokių yra numerių klastojimas (angl. spoofing), kuomet skambučio gavėjui rodomas vietinis telefono numeris, nors iš tiesų skambinama iš užsienio. Tokias taktikas naudoja sukčiai, siekiantys išvilioti pinigų arba ištraukti asmeninę informaciją.

„Šiais metais galime išvysti ir daugiau tikslinių atakų, kuomet, pasirinkę auką, sukčiai gali jai ne tik siųsti SMS ar el. laiškus, bet ir skambinti apsimesdami kokios nors institucijos ar banko darbuotojais, reikalaudami suteikti internetinės bankininkystės prisijungimo duomenis ar tiesiog atlikti pavedimą“, – įspėja O. Baranauskienė.

Kaip elgtis ir ko vengti

„Telia“ saugos komandos vadovė pateikia keletą svarbiausių patarimų, kurie 2022-aisiais padės būti saugesniais virtualioje erdvėje:

  • Nespauskite nuorodų, kurias gavote iš nepažįstamųjų. Jei nuorodą atsiuntė pažįstamas žmogus, perklauskite jo, ar nuoroda tikra ir saugi;
  • Nesisiųskite ir nediekite programėlių iš nežinomų šaltinių, geriausia naudoti „Google Play“ ar „Apple App Store“ parduotuves;
  • Niekam, niekada neatskleiskite savo internetinės bankininkystės prisijungimo kodo, net policijai;
  • Būkite atidūs ir atminkite, kad joks jums paskambinęs asmuo negali reikalauti jūsų asmeninės informacijos. Vardo, pavardės, asmens kodo ir panašių duomenų jūsų identifikavimui gali būti prašoma tik tuo atveju, jei institucijai ar paslaugų teikėjui paskambinote pats;
  • Jei kyla įtarimų, ar jums išties skambina banko ar kitos oficialios įstaigos atstovas, padėkite ragelį ir pats paskambinkite į tą įstaigą oficialiu jos numeriu;
  • Jei radote praleistą skambutį iš nežinomo užsienietiško numerio, neatskambinkite;
  • Dauguma išmaniųjų telefonų gali blokuoti jus erzinančius skambučius. Pagalbos visada galite kreiptis artimiausiame „Telia“ salone.

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Pastebėjus vieną iš šių ženklų savo telefone – reaguoti būtina tučtuojau

Mūsų telefonuose saugomos nuotraukos, vaizdo įrašai, žinutės, bankininkystės duomenys – iš esmės visas mūsų gyvenimas. Tačiau jei nesate atsargūs, šis patogumas susijęs ir su rizika – kenkėjiškomis programomis. Kaip ir kompiuteriai, mūsų „Android“ telefonai yra jautrūs joms.

Kaip sustiprinti „iPhone“ apsaugą nuo vagišių

Tikėkis geriausio, bet ruoškis blogiausiam – teigia viena patarlė. Kaip apsunkinti „iPhone“ aptikimo atjungimą, jei jį kartais pavogtų ar pamestumėte?

Klaidos, kurios kainavo: trys pamokos iš 2024-ųjų

RRT kasmet suteikia tūkstančius konsultacijų vartotojams ir sprendžia jų ginčus su paslaugų teikėjais, pavyzdžiui, mobiliojo ryšio operatoriais ar pašto paslaugas teikiančiomis organizacijomis. Atsižvelgdami į konkrečius atvejus, RRT ekspertai išskyrė tris pasitaikančias klaidas, kurios vartotojams gali kainuoti ir tūkstančius eurų.

2024-11-25 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
2024-11-15 08:16
Jeigu jūsų telefono baterija išsikrauna greičiau nei norėtumėte – rekomenduojame peržiūrėti šiuos patarimus
2024-11-13 10:49
Pasitikrinkite, ar jūsų telefone įjungti saugos pranešimai
2024-11-09 20:34
Saugumo spraga jūsų stalčiuje: kaip senas telefonas gali tapti nusikaltėlių taikiniu?
2024-11-05 14:50
Kaip nufotografuoti visą interneto svetainės puslapį „iPhone“ ir „iPad“
2024-10-30 11:14
Kol miegate, jūsų Wi-Fi maršrutizatorius „laužia“ banką: kaip jį sustabdyti?
2024-10-30 08:34
Pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis gerokai prailginti „iPhone“ telefono baterija baterijos tarnavimo laiką
2024-10-29 18:18
Ketinate įsigyti sulenkiamą išmanųjį telefoną? Pateikiame 7 kriterijus, kuriuos būtina įvertinti
2024-10-28 14:25
Kaip įdarbinti NFC žymas „iPhone“
2024-10-27 16:36
„iPhone“ ir „iPad“ jau galima valdyti lietuvių kalba: nustatyti – labai paprasta
2024-10-14 20:39
Patikrinkite kokią jūsų „iPhone“ esančią informaciją mato kiti žmonės
2024-10-03 08:28
Naujas tyrimas atskleidžia: 86 proc. vartotojų nepaiso maršrutizatoriaus saugumo
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama