Šiltojo sezono ir atostogų metu daug laiko praleidžiame prie vandens telkinių. Džiaugiantis vasariškomis pramogomis svarbu nepamiršti, kad vanduo, lietus ir drėgmė gali padaryti didelę žalą jūsų išmaniajam. Technologijų ekspertai pranešime žiniasklaidai dalijasi patarimais, kaip tinkamai prižiūrėti savo telefoną ir apsaugoti jį nuo drėgmės ir vandens.
Asociatyvi „Unsplash“ nuotr.
Jūsų dėmesiui, Evaldas Viselga, „Tele2“ įrenginių serviso „Smart Master“ vadovas, primena apie vandens keliamus pavojus ir pataria, ką daryti, kad išvengtumėte telefono gedimų.
Pirmiausia sužinokite įrenginio galimybes
Telefonams, kaip ir kitiems išmaniems įrenginiams, taikomi IP reitingo – atsparumo aplinkos veiksniams – reikalavimai, kuriuos vertėtų išsiaiškinti ir pasirūpinti atitinkamomis apsaugos priemonėmis.
Pirmasis IP reitingo skaičius nuo 1 iki 6 suteikiamas atsižvelgiant į tai, kokio dydžio dalelės, pavyzdžiui, smėlio smiltelės ir kiti pašaliniai objektai, gali patekti į įrenginio vidų per jos jungtis. Antrasis IP reitingo skaičius nuo 1 iki 8 suteikiamas atsižvelgiant į atsparumą drėgmei.
Atsparumo drėgmei skaičius 1 nurodo, kad modelis atsparus vertikaliai krentantiems vandens lašeliams, 2 – lašams, vertikaliai krentantiems ne didesniu nei 15 laipsnių kampu, 3 – ne didesnio nei 60 laipsnių kampo apliejimui, 4 – bet kokiam apliejimui, 5 – vandens srovei, 6 – gausiai vandens srovei. Balas 7 reiškia, kad modelis gali ištverti 30 min. panardinimą 15–100 cm gylyje. 8 – modelis ištveria bet kokį panardinimą po vandeniu į didesnį nei 1 metro gylį (tikslius duomenis gamintojai nurodo individualiai).
Pavyzdžiui, „iPhone 12“ turi IP68 reitingą, o gamintojas papildomai patikslina, jog telefonas gali atlaikyti iki 6 metrų gylio 30 min. panardinimą po vandeniu.
Pasiruoškite iš anksto
Drėgmė yra vienas didžiausių išmaniojo priešų, kuris gali smarkiai pakenkti sklandžiam telefono veikimui. Vandens lašeliai per jungtis ir angas gali greitai patekti į įrenginio vidų ir pažeisti vidinius jo komponentus, įkrovimo ar ausinių lizdus ar telefono mikrofoną.
Tam, kad taip nenutiktų, svarbu išvykai, žygiui ar vandens pramogoms pasiruošti iš anksto. Norint apsaugoti telefoną, svarbu ant ekrano užsidėti tvirtą, grūdinto stiklo plėvelę ir išsirinkti sandarų telefono dėklą.
Mėgstantys ilgus žygius pėsčiomis ar dviračiais gali rinktis vandeniui atsparius, tvirto plastiko, sandariai užsisegančius maišelius. Juos patogu ir pasikabinti ant kaklo, ir įsidėti į kuprinę ar kišenę.
Tuo tarpu ekstremalaus ir aktyvaus laisvalaikio gerbėjai, pavyzdžiui, baidarių entuziastai, turėtų rinktis paties aukščiausio saugumo lygio dėklus. Tai – stabilios konstrukcijos, kietos plastmasės dėklai, neturintys ertmių jungikliams ir mygtukams. Su kai kuriais iš jų netgi galima nardyti 15 m. gylyje ir taip saugiai užfiksuoti vaizdus po vandeniu.
Ypač kenksmingas druskingas jūros vanduo
Nors dauguma naujausių flagmanų modelių turi aukščiausią atsparumo vandeniui sertifikatą IP68, tai dar nereiškia, kad telefonas yra visiškai atsparus drėgmei. Daug kas priklauso nuo paties skysčio, kuriame jis panardinamas ar kuriuo apliejamas, ir nuo kontakto trukmės.
Telefonų atsparumo drėgmei testai atliekami idealiomis sąlygomis, gėlame vandenyje. Tuo tarpu jūros, ežero ar kalkėtame vandenyje yra daug priemaišų ir kietųjų dalelių, o visų pirma – druskų, kurios gali ne tik sugadinti vidinius įrenginio elementus, bet ir sukelti koroziją-rūdijimą.
Retai pagalvojama ir apie galimą lietaus žalą. Išmaniuosius telefonus naudojant ar laikant rankoje per lietų, vandens lašai patenka ant telefono paviršiaus, o drėgmė per angas skverbiasi į telefono vidų ir sukelia telefono gedimus.
Taip pat nenaudokite savo išmaniojo telefono tokiose vietose kaip pirtis. Drėgmė ir karštis – didžiausi telefono priešai.
Daugelis naujausių išmaniųjų modelių baterijų turi specialius drėgmės indikatorius. Jie atskleidžia, kad telefonas buvo sušlapintas ir paveiktas vandens. Kadangi įrenginio apliejimas laikomas fiziniu pažeidimu, dėl šios priežasties prarandama telefono garantija.
Geriausia apsauga – telefono draudimas
Ramiausiai dėl savo įrenginio gali jaustis tie, kurie turi pilną telefono draudimą. Nutikus draudžiamajam įvykiui, tiems, kas yra apdraudę savo mobiliuosius telefonus, draudimas padengia visas arba didžiąją dalį taisymo išlaidų, priklausomai nuo taikomos fiksuotos išskaitos.
Pirmoji pagalba apliejus ar į vandenį įmetus telefoną
Telefonui įkritus į vandenį, pirmiausia jį išimkite iš dėklo, jeigu tokį naudojate, ir išjunkite. Kitas svarbus žingsnis – nusausinti įrenginį. Geriausia tiesiog padėti išmanųjį ant popierinio rankšluosčio ar popierinės servetėlės. Drėgmė susigers į popierių, o įrenginys išdžius natūraliai.
Jokiu būdu nedžiovinkite šlapio įrenginio karšta oro srove – šiluma kenkia telefono mikroschemoms. Taip pat aplieto telefono nejunkite krautis. Jei įmanoma, galite iš telefono išimti jo bateriją.
Telefono veikimas priklausys nuo to, kiek ilgai ir kokiu kiekiu vandens jis buvo aplietas. Jei telefonas nebeveiks taip kaip anksčiau ar ims išsijunginėti – kreipkitės į įrenginių priežiūros servisą. Jame specialistai atliks įrenginio patikrą ir įvertins, ar galima sutaisyti.