Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Ryšio technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip patikrinti įrenginį, ar jame nėra šnipinėjimo programų

Publikuota: 2020-07-27 11:27
Tematika: Ryšio technika
Inf. šaltinis: LRT.lt

Nesvarbu, ar tai – smalsus bosas, ar pavydus partneris – niekam nėra suteikiama teisė šniukštinėti po jūsų telefoną ar nešiojamąjį kompiuterį. Tačiau taip nutinka, jei vienokiu ar kitokiu būdu į įrenginius instaliuojamos šnipinėjimo programos (angl. stalkerware). Šie programinės įrangos įrankiai sukurti taip, kad juos būtų sunku aptikti, tačiau žinant, kaip tai padaryti, viskas yra įmanoma, rašo „Wired“.

Kaip patikrinti įrenginį, ar jame nėra šnipinėjimo programų
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Šios rekomendacijos orientuotos į slaptas programas, tačiau nepamirškite, kad yra nemažai teisėtų tėvų kontrolės programėlių ar integruotų sekimo įrankių (tokių kaip „Apple Find My“), kuriuos gali naudoti jūsų šeimos nariai, ar jūsų įrenginį konfigūravę asmenys. Skirtumas tarp šių programų yra akivaizdus – įjungus pastarąsias programėles, telefone iš karto matosi, kad jos naudojamos, tačiau net ir tokiu atveju turėtumėte pasidomėti, kaip jos naudojamos.

Kaip patikrinti telefoną

Geroji žinia turintiems „iPhone“ telefonus yra tai, kad juose neįmanoma instaliuoti sekimo programų – „Apple“ griežtas požiūris į programas ir programų saugumą ne visuomet patinka šios firmos įrenginių naudotojams, tačiau jis puikiai pasitarnauja juos apsaugant. „iOS“ tiesiog neleidžia programėlėms prasiskverbti giliai į sistemą, kad būtų galima slapčia stebėti, ką veikiate savo telefonu.

Visgi yra viena išimtis – „nulaužtas“ telefonas, t. y. taip „patvarkytas“, kad į jį būtų galima instaliuoti bet kokias programas. Atsižvelgiant į tai, kaip sunku šiais laikais tokius dalykus įgyvendinti, tikimės, kad taip nėra – kažkas turėtų būti labai gerai pasikaustęs technologijose ir ilgesniam laikui pasiskolinti jūsų telefoną, kad tai padarytų. Lengviausias būdas patikrinti yra pažiūrėti, ar pagrindiniame ekrane yra programėlės pavadinimu „Cydia“ ir „SBSettings“.

Jei visgi išsiaiškinote, kad jūsų „iPhone“ buvo nulaužtas, problemą turėtų padėti išspręsti gamyklinių nustatymų atkūrimas (tik nepamirškite, kad tai padarius, visa telefone buvusi informacija išsitrins, todėl vertėtų pasidaryti jos kopiją). Paprasčiausia tai atlikti, prisijungus kompiuterį su „Mac“ ar „Windows“ operacine sistema – „Apple“ turi paruošę gaires, pagal kurias žingsnis po žingsnio pereisite visą procesą.

Įdiegti stebėjimo programėles į „Android“ įrenginius kiek paprasčiau, nors oficialiai jos irgi nėra leidžiamos – nustačius, kad programa vykdo sekimą, „Google“ pašalins ją iš „Play Store“. Būna, kad kai kurios programėlės praslysta pro šią kontrolę, tačiau norint, kad jos atsidurtų jūsų telefone, kažkas turės jas ten suinstaliuoti. Tai turėtų būti svarbiausias įspėjamasis signalas – jei patys konfigūravote savo „Android“ telefoną ir niekas nėra naudojęsis juo ilgiau kaip keletą sekundžių, sekimo programėlių jame būti neturėtų.

Jei su jūsų telefonu buvo atliekamos kokios nors manipuliacijos, tai galite pastebėti iš tokių požymių kaip greitais įkaitimas įkrunant bateriją, ar greitai išsikraunanti baterija, nenaudojant telefono. Gali atsirasti netikėtų pranešimų, pailgėti telefono išjungimo ir įjungimo laikas. Nieko nuostabaus, nes sekimo programos sukurtos taip, kad jas būtų sunku aptikti, tačiau bet koks neįprastas telefono elgesys jums turėtų sukelti įtarimų.

Stebėjimo programėlės paprastai slepia savo piktogramas, tačiau jos gali išlįsti bendrame programėlių sąraše kokiu nors įtarimo nekeliančiu alternatyviu pavadinimu. „Android“ telefone susiradę „Nustatymus“, spustelėkite „Programos ir pranešimai“, tuomet „Žiūrėti visas programas“ ir pasitikrinkite. Sekimo programos gali slėptis ir pačiame nustatymų meniu (dažnai su saugumu susijusiuose skyriuose) – ieškokite įtartinai atrodančių ar anksčiau nematytų meniu punktų.

Kaip patikrinti kompiuterį

Daugelis „Android“ ir iOS operacinėms sistemoms taikomų sekimo programų aptikimo principų tinka ir „Windows“ bei „macOS“. Pirmiausia, kažkas kitas turi turėti prieigą prie jūsų kompiuterio arba apgaulės būdu priversti jus pačius instaliuotis tam tikrą programą – ne taip sunku bendradarbiui iš IT skyriaus, paruošiančiam jums darbinį kompiuterį, tačiau kiek sunkiau kuriam nors šeimos nariui. Kaip visuomet rekomenduojama apsaugoti savo nešiojamąjį ar stacionarų kompiuterį asmenine paskyra su slaptažodžiu, taip pat pravartu atkreipti dėmesį į kompiuterio fizinį saugumą – kas kitas turi prie jo prieigą ir kada.

Jei patys norite pabandyti išnarplioti šį detektyvą, kompiuteryje su „Windows“ operacine sistema atsidarykite „Task Manager“ (ieškokite jo užduočių juostoje esančiame paieškos laukelyje), o kompiuteryje su „macOS“ pasirinkite „Activity Monitor“ (ieškokite jo „Spotlight“ per Cmd+tarpas), kad pamatytumėte visas veikiančias programas. Turėkite omenyje, kad sekimo programos paprastai „neprisistato“ tikruoju savo vardu, dažnai apsimeta sistemine programa ar užsikoduoja sutrumpinimu, kurio, greičiausiai, nepastebėsite.

Peržiūrėkite visas programas, kurias matote ekrane atsiradusiame lange. Jei pastebėsite nepažįstamų programų, kažkokių neatitikimų su tuo, ką esate instaliavę, ar šiaip kurios nors programos veikla pasirodys įtartina (galbūt naudoja per daug atminties), pakanka nedidelės paieškos internete, kad išsiaiškintumėte, su kuo turite reikalą.

Taip pat vertėtų patikrinti kartu su operacine sistema įsijungiančias programas, nes daugelis sekimo įrankių taip daro. Kompiuteryje su „Windows“ operacine sistemą šį sąrašą rasite „Task Manager“ „Start-up“ lange, o su „macOS“ – teks atsidaryti „System Preferences“, tuomet pasirinkti „Users & Groups“ ir „Login Items“. Vėlgi paieškokite internete informacijos apie bet kurią programą, dėl kurios nesate tikri.

„macOS“ atveju sekimo programoms reikės kelių papildomų leidimų, kuriuos galite patikrinti tokiu būdu: iš „System Preferences“ eikite į „Security & Privacy“, o tada į „Privacy“. Patikrinkite „Input Monitoring“ ir „Full Disk Access“ įrašus, nes sekimo programoms greičiausiai prireiks šių leidimų. „Windows“ tokių nustatymų neturi, tačiau programoms suteikiamus leidimus (ypač prieigą prie vietos, kameros ir pan.) galima pamatyti „Settings“ meniu pasirinkus „Privacy“ ir slenkant žemyn iki „App permissions“.

Kaip jau minėjome, jei jūsų darbdavys skaičiuoja jūsų darbo valandas, tokia programa turi būti aiškiai matoma ir naudojama su jūsų sutikimu. Tačiau jei iš tiesų nerimaujate, „Windows“ ar „macOS“ sistemos perkrovimas turėtų padėti atsikratyti didesnės dalies slaptų sekimo įrankių, jei manote, kad tokių yra (tik nepamirškite pasidaryti kompiuteryje saugomos informacijos kopijos).


LRT

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Jeigu jūsų telefono baterija išsikrauna greičiau nei norėtumėte – rekomenduojame peržiūrėti šiuos patarimus

Išmanieji telefonai eilę metų turi vieną didelę problemą, ir tai yra jų baterijos. Ir nors gamintojai jau kuris laikas siūlo itin sparčias telefonų baterijų įkrovimo galimybes, tačiau yra nemažai faktorių, kuriais turėtumėme pasirūpinti ir mes patys.

Pasitikrinkite, ar jūsų telefone įjungti saugos pranešimai

Ar esate pasiruošę gauti svarbią informaciją akimirksniu, kai to labiausiai reikia? Inovacijų eksperto, savo įrenginyje svarbu įjungti keletą nustatymų. Ekspertas dalinasi pagrindiniais žingsniais, ką turite padaryti savo telefone, kad būtumėte tinkamai pasirengę.

Saugumo spraga jūsų stalčiuje: kaip senas telefonas gali tapti nusikaltėlių taikiniu?

Kibernetiniai nusikaltėliai nuolat ieško būdų, kaip pasisavinti vartotojų asmeninius duomenis, o vienas naujausių jų taikinių – nebenaudojami išmanieji įrenginiai. Galime nė nepagalvoti, kad senas telefonas ar kompiuteris gali kelti pavojų, tačiau juose dažnai išlieka jautrios informacijos.

2024-11-05 14:50
Kaip nufotografuoti visą interneto svetainės puslapį „iPhone“ ir „iPad“
2024-10-30 11:14
Kol miegate, jūsų Wi-Fi maršrutizatorius „laužia“ banką: kaip jį sustabdyti?
2024-10-30 08:34
Pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis gerokai prailginti „iPhone“ telefono baterija baterijos tarnavimo laiką
2024-10-29 18:18
Ketinate įsigyti sulenkiamą išmanųjį telefoną? Pateikiame 7 kriterijus, kuriuos būtina įvertinti
2024-10-28 14:25
Kaip įdarbinti NFC žymas „iPhone“
2024-10-27 16:36
„iPhone“ ir „iPad“ jau galima valdyti lietuvių kalba: nustatyti – labai paprasta
2024-10-14 20:39
Patikrinkite kokią jūsų „iPhone“ esančią informaciją mato kiti žmonės
2024-10-03 08:28
Naujas tyrimas atskleidžia: 86 proc. vartotojų nepaiso maršrutizatoriaus saugumo
2024-10-01 08:25
Gavote žinutę iš banko? 3 patarimai, kaip patikrinti, ar tai ne sukčiai
2024-09-30 20:13
Paprastos gudrybės, kurios leis tausoti įrenginio bateriją
2024-09-19 08:19
Nustokite naudoti telefonams skirtus dėkliukus ar ekrano apsaugas: tai gali pridaryti daugiau žalos nei suteikti naudos (1)
2024-09-13 20:29
Į gatves grįžta rudens tamsa: kaip išmanusis gali padėti gintis nuo užpuolikų?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama