Internetas, socialiniai tinklai ir technologijos – šių dienų moksleiviams pažįstami nuo mažų dienų. Dažnas jų žino virtualių gudrybių daugiau nei suaugusieji. Tačiau, ar kiekvienas išmano apie duomenų apsaugą bei kaip saugiai naudotis savo išmaniuoju telefonu? Kaip jaunajai kartai apsisaugoti nuo galimų virtualaus pasaulio grėsmių?
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com
Didžiausi pavojai tyko nesilaikant saugumo taisyklių
Šių dienų didžiausi ir dažniausiai pasitaikantys nuostoliai kibernetinėje erdvėje yra asmeninės informacijos, slaptažodžių ir banko duomenų netekimas. Tokių duomenų tyko kibernetiniai nusikaltėliai, tačiau, anot „Samsung“ technologijų eksperto Artūro Erbreiderio, kartais patys vartotojai sudaro palankias sąlygas piktavaliams juos pasiekti.
„Viskas prasideda nuo mūsų pačių. Nesilaikymas saugumo taisyklių dažniausiai pasitaiko naudojant nesaugų slaptažodį, keliant ar siunčiantis įvairius duomenis per viešą „Wi-Fi“ ryšį, atidarant kenkėjiškus elektroninius laiškus ar naršant nepatikimuose tinkluose“, – pasakoja A. Erbreideris.
Pagrindinė prevencinė priemonė – sustiprintas privatumas
„Samsung“ inicijuotos skaitmeninių įgūdžių lavinimo programos, skirtos, 14-18 m. moksleiviams, „Skaitmeninis moksleivio IQ“ atliktos apklausos duomenimis, didžioji dalis Lietuvos jaunuolių žino pagrindines taisykles, kaip apsaugoti savo įrenginius.
67 proc. apklaustųjų telefoną užrakina su PIN kodu, o beveik 70 proc. yra įsitikę, kad naudoja stiprius slaptažodžius. Tačiau visgi tik keturi iš dešimties moksleivių savo įvairioms paskyroms naudoja skirtingus slaptažodžius.
Technologijų ekspertas sako, kad naudojamas slaptažodis turėtų būti pakankamai ilgas, sudarytas iš mažųjų, didžiųjų raidžių ir skaičių. Kuo sudėtingesnį derinį pasirinksite – tuo geriau apsaugosite savo duomenis. A. Erbreideris ragina išnaudoti technologijų gamintojų siūlomus pažangius užraktus – pirštų atspaudų jutiklį, akies rainelės skaitytuvą ar 3D veido atpažinimo funkciją, kurie gerokai apsunkina norinčiųjų įsilaužti į jūsų telefoną dalią.
Pakenkti gali neatsakingas naršymas
Sau pakenkti galite ir neatsakingai naudodamiesi internetu. Dėl šios priežasties patartina lankytis tik saugiose, HTTPS adresu pažymėtose svetainėse ir neatidarinėti įtarimą keliančių nuorodų, po kuriomis gali slėptis kibernetiniai sukčiai.
„Norint saugiai naršyti, reikia atkreipti dėmesį prie kokio tinklo jungiatės. Jungtis prie viešų „Wi-Fi“ tinklų nėra itin saugu, tačiau kartais, ypač keliaujant, tai yra neišvengiama. Tuomet svarbu nedaryti jums pavojingų operacijų: nedaryti bankinių pavedimų ir nesiųsti konfidencialios, asmeninės informacijos“, – patarimais dalinasi technologijų ekspertas.
Papildomos saugumo priemonės
Viena iš pagrindinių didesnį saugumą suteikiančių priemonių – antivirusinės programėlės. Jos veiksmingai padeda užkirsti kelią kenkėjiškoms programoms ir pašalina veikimo spragas, tačiau prieš jas įdiegiant, svarbu pasitikrinti, ar tokia programėlė jau nėra integruota telefone. Kitu atveju, kelios antivirusinės programėlės gali lėtinti įrenginio veikimą.
„Kiekvieną savo programėlę galima apsaugoti parsisiųstu „App lock“ užraktu, kurį žinosite tik jūs. Taip pat tokios programėlės, kaip „Bouncer app“ išjungia jūsų buvimo vietos sekimą arba prieigą prie kontaktų, kai programa nėra naudojama“, – naudingomis saugumo programėlėmis dalinasi A. Erbreideris.