„Google“ sukurta ir plėtojama „Android“ operacinė sistema yra populiariausia pasaulyje ir su ja veikia milijonai išmaniųjų telefonų ir kitų įrenginių. Tačiau milžiniškas populiarumas ir faktas, jog tai atviro kodo sistema sukelia ir nemažai problemų. Niekam ne paslaptis, jog apkrėsti savo telefoną virusais ar kenksmingomis programėlėmis nėra sudėtingas procesas ir tai gali įvykti akimirksniu.
Telefonai.eu Jums pateikia keletą labai paprastų patarimų, kaip apsaugoti savo išmanųjį telefoną ar kitą įrenginį, kuris veikia su „Android“ operacine sistema. Kaip tikriausiai jau žinote, „Google“ deda didžiules pastangas pašalinti kenksmingą turinį iš savo „Play Store“ parduotuvės, tačiau sėkmingiems rezultatams reikalingas ir Jūsų atsargumas.
Pirmas žingsnis – visuomet atnaujinkite savo telefono sistemą
Vienas svarbiausių ir paprasčiausių dalykų, kurį Jums būtina atlikti – nuolat atnaujinti savo telefone naudojamą operacinės sistemos versiją. Žinoma, jeigu telefono gamintojas nenoriai pateikia atnaujinimus, tai Jūs jų nepriversite to padaryti. Tačiau jeigu gavote naują operacinės sistemos versiją – būtinai atsinaujinkite.
Su sistemos naujiniais Jūs gaunate ne tik gamintojo siūlomas papildomas funkcijas, bet ir saugumo atnaujinimus, kuriuos pats „Google“ išleidžia kiekvieną mėnesį. Viskas ką Jums reikia padaryti, tai nukeliauti į Nustatymai ir susirasti Apie telefoną skiltį bei pasirinkti Sistemos naujinimas punktą. Žinoma, dėl skirtingų „Android“ modifikacijų kelias iki šio punkto gali skirtis ir nebūtinai atitiks iliustraciją aukščiau.
Antras žingsnis – naudokite antivirusinę įrangą
„Android“ išmanieji telefonai turi ne vieną antivirusinę aplikaciją, kuri padės apsaugoti Jūsų įrenginį. „Google Play“ parduotuvėje galite rasti gausybę variantų, tačiau mes rekomenduotumėme rinktis tarp „Avast Mobile Security“, AVG, „McAfee Security & Power Booster Free“ ar „Kaspersky Mobile Antivirus“.
Renkantis antivirusinę programėlę rekomenduotumėme atsižvelgti į jos reitingą ir peržiūrėti kitų vartotojų atsiliepimus. Jeigu renkatės mažai žinomą ar prastai vertinamą produktą – rizikuojate negauti norimo varianto, todėl šis pasirinkimas yra pakankamai svarbus.
Trečias žingsnis – neįsirašinėkite programėlių iš nežinomų šaltinių
Internete galima rasti daugybę aplikacijų, kurios nebus randamos „Google Play“ parduotuvėje. „Google“ tokias programėles vadina „nežinomomis“ (unknown apps – ang.). Standartiniai nustatymai neleidžia įdiegti tokių programėlių, tačiau Jūs galite leisti jas įrašinėti rankiniu būdu.
Kaip bebūtų, mes nerekomenduojame įsirašinėti programėlių, kurios nėra patalpintos „Google Play“ parduotuvėje. Galbūt tam yra kažkokia saugumo priežastis kodėl Jūsų norima įrašyti aplikacija nepateko į oficialią parduotuvę? Tokioms įrašomoms programėlėms nėra atliekamas joks papildomas patikrinimas, todėl taip rizikuojate užkrėsti kenksmingomis aplikacijomis savo įrenginį. Ketvirtas žingsnis – neleiskite atsiuntimų be slaptažodžio
Jeigu Jūsų telefonu ar kitu „Android“ įrenginiu kartais naudojasi kiti asmenys – įjunkite slaptažodžio apsaugą naujiems parsisiuntimas. Tai itin svarbu jeigu Jūsų įrenginiu naudojasi vaikai, o dėl jų žinių trūkumo į telefoną galima įsirašyti programėlių, kurių Jūs galbūt visai nenorėjote, įskaitant ir kenksmingas aplikacijas.
Aktyvuoti šį nustatymą labai paprastą. Jums tereikia atsidaryti „Google Play“ parduotuvę ir viršutinėje dalyje paspausti ant trijų juostelių mygtuko, kuris atidarys papildomą langą bei ten pasirinkti Nustatymai punktą. Tuomet einame į apačią ir pasirenkame Reikalauti pirkimo autentifikavimo bei pasirinkame pirmąją opciją.
Penktas žingsnis – perskaitykite ir supraskite kokių prieigų reikalauja programėlės
Iš „Google Play“ parsisiųstos programėlės dažnai prašo prieigos prie tam tikrų telefono dalių. Kai kurioms jų riekia priėjimo prie visų Jūsų failų, kontaktų, interneto ar pačių įvairiausių kitų komponentų. Žinoma, dažnai tai reikalinga tam, jog programėlė galėtų sklandžiai veikti.
Vertėtų žinoti, jog kai kurios jų prašo prieigos dar prieš įdiegiant ją, tačiau taip yra tikrai ne su visomis. Kokių prieigų reikia Jūsų pasirinktai programai galite rasti programėlės puslapyje ir paėję šiek tiek žemiau ir peržiūrėję Apie informaciją.
Jeigu kyla abejonių dėl tam tikrų leidimų – rekomenduojame paieškoti panašios alternatyvos.
Šeštas žingsnis – pasikliaukite savo nuojauta ir nespauskite kur papuolė
Jūs galite turėti geriausią antivirusinę sistemą, pasirinkti geriausius nustatymus saugumui užtikrinti, tačiau jeigu patys nesistengsite išvengti kenkėjiško turinio ar programėlių – Jums galimai nepadės niekas.
Labai svarbu ir patiems pasirūpinti savo saugumu – nespausti nuorodų, kurios sukelia įtarimų, neįdiegti programėlių, kurių Jums nereikia ar kurios sukelia įtarimų. Visai tai padės Jums apsaugoti ne tik savo „Android“ įrenginį, tačiau ir dauguma kitų įrenginių, kurie veikia su kitomis operacinėmis sistemomis.