Kiekvienas mūsų kasdien kišenėje nešiojamės kone visą fotolaboratoriją – išmaniųjų įrenginių kameros pasiekė tokį lygį, kad net profesionalūs fotografai pripažįsta kartais paliekantys daug sveriančią profesionalią įrangą namuose ir pasikliaujantys savo išmaniuoju telefonu, rašoma pranešime spaudai. Dažnai mobiliuoju telefonu užfiksuoti kadrai keliauja tiesiai į jiems skirtą socialinę platformą „Instagram“, tačiau ne visi jie yra vienodos kokybės: į ką atkreipti dėmesį, kad jūsų nuotrauka susilauktų socialinio tinklo vartotojų simpatijų?
1. Išnaudokite kameros nustatymus
Nors dažniausiai esame įpratę fotografuoti automatiniu režimu, profesionalias nuotraukas nuo mėgėjiškų skiria platesnis kameros nustatymų išnaudojimas. Išmėginkite profesionalų režimą, keiskite spalvų ir apšvietimo parametrus. Pavyzdžiui, tam tikri kameros jautrumo šviesai (ISO) nustatymai gali padėti išgauti geresnį rezultatą patalpoje ar tamsiuoju paros metu, o nuo užrakto greičio (angl. shutter speed) nustatymų priklausys judančių objektų ryškumas.
Nesibaiminkite nepavykusių kadrų – juk juos galite bet kada ištrinti. Rankinė tinkamų nustatymų paieška padės geriau suprasti fotografijos paslaptis, mokytis iš savo klaidų ir nuolat tobulėti. O pavykusius kadrus saugokite RAW formatu – jis leis išsaugoti daugiau vaizdo informacijos ir papildomai apdoroti nuotraukas redagavimo programėlėmis, neprarandant jų kokybės.
2. Įsiminkite tris raides: HDR
Nuotraukos išskirtinumą kuria dėmesys net smulkiausioms detalėms – drugelio sparnų raštams, suknelės klostėms ar senovinių baldų medienos tekstūrai. Dar rinkdamiesi telefoną, ieškokite įrenginio, turinčio HDR, arba didelio dinaminio diapazono (angl. High Dynamic Range), funkciją. Ji keičia nuotraukos apšvietimo ir kontrasto parametrus ir randa geriausią balansą – įprastoje fotografijoje tai sukuria įspūdžio efektą, o makro nuotraukose aiškiai pabrėžia kontrastą tarp pirmo ir antro plano.
3. Skirkite dėmesio antram planui
Netinkamas fonas labai greitai gali tapti tuo deguto šaukštu, sugadinančiu puikų jūsų užfiksuotą kadrą. Dar prieš nuspausdami fotografavimo mygtuką, įsitikinkite, ar antrame plane nėra nereikalingų, blaškančių detalių, kurios „paskandins“ jūsų fiksuojamą objektą. Pabandykite pakeisti fotografavimo kampą ar atstumą – galbūt to užteks puikiam kadrui.
Įprastai fonas sudaro 60 proc. „Instagram“ nuotraukų kompozicijos – taigi, didesniąją kiekvieno kadro dalį. Stenkitės, kad nuotraukų fonas būtų kuo vientisesnis: tai gali būti medinės lentos, senos knygos, žurnalai ar neįprastas audinys.
Galiausiai, išnaudodami portretinio fotografavimo (angl. Bokeh) funkciją, kurią turi dauguma šiuolaikinių telefonų, galite foną sulieti, taip pašalindami jo potencialiai keliamą triukšmą. Tai sukurs kontrastą tarp pirmo ir antro plano, padės išryškinti fiksuojamą objektą, o nuotraukos primins profesionalų kūrinius.
4. Ieškokite tinkamo apšvietimo
Jau pati fotografijos sąvoka reiškia „rašymas šviesa“, tad nenuostabu, kad ši aplinkybė yra pagrindinė gero kadro sudedamoji dalis. Svarbiausia taisyklė – visada ieškoti galimybių savo kadrą užfiksuoti natūralioje dienos šviesoje, nes tai garantuoja geriausius rezultatus.
Profesionalai siūlo fotografuoti vadinamosiomis „auksinėmis valandomis“ – valandą po saulėtekio ir valandą prieš saulėlydį. Šiuo laiku užfiksuoti kadrai turės natūralų auksinės spalvos efektą, kuris praturtina nuotrauką. Ieškantys daugiau paslaptingumo, gali palaukti momento po saulėlydžio, arba vadinamosios „mėlynosios valandos“.
Prisiminkite – natūralus apšvietimas atstoja dešimtis filtrų, kurias siūlo nuotraukų redagavimo programėlės. O jei fotografuojate esant dirbtiniam apšvietimui, visa atsakomybė tenka jums – pabandykite pakeisti šviesos kritimo ar nuotraukos fiksavimo kampą ir nebijokite eksperimentuoti.
5. Nepamirškite skaitmeninių pagalbininkų
Vienas didžiausių išmaniųjų telefonų fotografijos privalumų – vos keliais paspaudimais pasiekiamos nuotraukų redagavimo programėlės. Be redagavimo neapsieina net didžiausi profesionalai, tad net ir geriausiems jūsų užfiksuotiems kadrams gali prireikti nežymių pokyčių.
Influenceriai ir fotografai išskirtiniams „Instagram“ kadrams siūlo rinktis „VSCO“, „Unfold“ ir „Lightroom“ programėles. Jų siūlomas įrankių „arsenalas“ pakankamai platus, tačiau neskubėkite apkrauti užfiksuoto kadro begale filtrų. Verčiau išmėginkite konservatyvių nustatymų – šviesos ir kontrasto – pokyčius, mat reikalingoms detalėms pabrėžti gali užtekti ir švelnių pokyčių.