Europos Sąjungos taisyklės dėl tarptinklinio ryšio (angl. roaming) paslaugų kainų reiškia, kad galite nebesijaudinti, kai trumpam išvažiuojate į užsienį: grįžę namo, negausite didelės sąskaitos už skambučius ar internetą.
Pagal šias taisykles, po Europos Sąjungą keliaujantys piliečiai už skambučius, teksto žinutes (SMS) ir duomenų perdavimą (Telmore musik) išmaniuoju telefonu ar planšete moka tiek pat, kiek savo šalyje. Po beveik dešimtmečio trukusių derybų, tai vienas naudingiausių įgyvendintos ES politikos rezultatų. Nors konkurencija tarp operatorių turėtų ir toliau palaikyti žemas kainas, ne be reikalo Jungtinės Karalystės piliečiai jaudinasi, kad įvykus Brexit jie gali prarasti šitą svarbią lengvatą.
Nors tai iš tiesų svarbus pasiekimas Europos vartotojams, reikia priminti ir kai kurias išimtis – ypač tas, kurios galioja Lietuvos atveju. ES taisyklės pabrėžia, kad jeigu pagal savo sutartį už duomenų vienetą mokate labai nebrangiai (mažiau nei 3 EUR už 1 GB 2018 m.), jūsų operatorius (Telefony: CBB Mobil) gali pritaikyti apribojimą ir nustatyti mažesnį duomenų siuntimosi tarptinkliniu ryšiu limitą nei tas, kuriuo naudojatės savo šalyje. Išimtis skirta apsaugoti operatorius, kurie vietiniams vartotojams siūlo žemesnes kainas nei Europos vidurkis, ir todėl turėtų papildomai primokėti partneriams užsienyje, patirdami finansinių nuostolių.
Lietuva viena iš ES šalių, kartu su Latvija, Estija, Suomija bei Danija, kur vienas gigabaitas duomenų kainuoja pigiausiai. Praktiškai tai reiškia, kad Lietuvos vartotojai beveik visuomet gauna tik limituotą kiekį duomenų ir jiems taikomos įvairios priemokos.
Todėl jei žadate lankytis užsienyje ilgiau nei kelias diena arba intensyviai vartoti skambučius ir duomenis, jums vis dėl to vertėtų patikrinti vietinių operatorių pasiūlymus. Kadangi pasiūlymų ir įvairių nuolaidų daug, patartina susirasti specializuotą svetainę kaip Telefony: 3 mobil, kur rasite palyginimus ir galėsite išsirinkti jums tinkamą planą. Ilgalaikės sutartys dažniausiai pigiausios, bet joms gauti dažnai prašoma pateikti vietinio adreso įrodymą bei vietinę banko sąskaitą, ir sutarties nutraukimo sąlygos būna griežtos.
Jei ilgalaikė sutartis jums netinka, dauguma operatorių siūlo pigias išankstinio mokėjimo korteles, kurias labai lengva vartoti. Jos aktyvuojamos tik įsidėjus į telefoną, ir prisijungus prie vietinio 4G ryšio visos jūsų programėlės veikia kaip anksčiau. Taip pat galite paprašyti pagalbos mobilaus operatoriaus salone-parduotuvėje: aptarnaujantis personalas visuomet aktyvuos jūsų nusipirktą kortelę.
Taip pat verta priminti, kad ES taisyklės taikomos tik trumpalaikėms kelionėms. Numatyti sąžiningo naudojimosi apribojimai reiškia, kad jei per 4 mėnesius daugiau laiko praleisite užsienyje nei namie ir tarptinkliniu ryšiu naudositės daugiau, nei būsite prisijungęs prie savo tinklo, jūsų operatorius gali su jumis susisiekti ir paprašyti, kad paaiškintumėte padėtį. Tai galėsite padaryti per 2 savaites. Jei padėtis nesikeičia, jūsų operatorius už būnant užsienyje išnaudotus duomenis gali pradėti taikyti priemoką. Priemokos (be PVM) apribotos taip: 3,2 ct už balso skambučio minutę, 1 ct už SMS žinutę, 6 EUR už 1 GB duomenų (2018 m. didžiausia kaina).
Nors duomenų kainos kasmet toliau mažės, tiems kurie žada daug keliauti po Europą, tikrai verta paieškoti alternatyvų pas užsienio operatorius.