Išmaniosios technologijos padeda vaikams kur kas greičiau tobulėti, įgyti žinių bei išmokti naujų dalykų. Kaip pastebi telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“ mobiliųjų technologijų ekspertai, prieš įteikiant vaikui išmanųjį telefoną su mobiliuoju internetu, būtina įrenginį tinkamai paruošti, supažindinti vaiką su pagrindinėmis elgesio su telefonu taisyklėmis ir išmokyti, kaip greitai išsikviesti pagalbą esant pavojui.
„Vaikai išmaniaisiais rengininiais gali atlikti daug smagių ir netgi naudingų dalykų – žaisti žaidimus, ieškoti informacijos ir skaityti naujienas, taip pat bendrauti socialiniuose tinkluose. Tačiau nesuprasdami pasekmių, jie kartais gali pasidalinti jautria asmenine informacija – savo gyvenamąja vieta, žinutėmis apie keliones su tėvais, telefono numeriu ar net tėvų dokumentų duomenimis bei jų kreditinių kortelių numeriais. Deja, socialiniuose tinkluose slypi ir pavojai – pavyzdžiui, tikimybė sutikti negerų kėslų turinčius fiktyvius „draugus“, – pasakoja „Bitė Lietuva“ mobiliųjų technologijų ekspertas Egidijus Adomkaitis.
Vaikus reikėtų supažindinti su interneto taisyklėmis
Pasako eksperto, tai jokiu būdu nereiškia, kad iš vaiko reikėtų atimti išmanųjį įrenginį ar uždrausti naršyti mobiliajame internete. Pradžiai pakaks pasikalbėti ir supažindinti su elgesio internete taisyklėmis.
„Supažindinkite vaikus, kad nevalia su virtualiais draugais dalintis asmeniniais duomenimis (pvz., namų adresu, mokymo įstaigos detalėmis), žinutėmis apie keliones ar naujus pirkinius – juk piktavaliai gali nesunkiai šią informaciją panaudoti blogais tikslais. Kad vaikui būtų lengviau įsivaizduoti situaciją, nupieškite vaizdą, kad internete galioja tokios pat taisyklės kaip ir kieme. Juk nė vienas nenori įžeidinėti savo kiemo draugų ar atsitiktinių praeivių ar kelti nuotraukas, vaizdo klipus, kurie draugus priverstų nemaloniai jaustis“, – teigia E. Adomkaitis.
Anot jo, taip pat būtina pakalbėti ir apie elgesį socialiniuose tinkluose. Pravartu jaunuosius mobiliojo interneto vartotojus pamokyti, kokių nuorodų tinkluose negalima spausti, ir įspėti, jog negalima bendrauti su nepažįstamais žmonėmis. Taip pat būtina susitarti, kad kiekvienu atveju, kai virtualaus pažįstamojo elgesys sukelia įtarimų dėl perdėto smalsumo ar įkyrumo, būtina iškart apie tai informuoti tėvus.
Dar didesniam saugumui – „vaikų kampeliai“, slaptažodžiai ir techniniai sprendimai
„Bitė Lietuva“ mobiliųjų technologijų ekspertas pastebi, kad norint didesnio saugumo, galima pasitelkti ir techninius sprendimus. Pavyzdžiui, didžioji dalis išmaniųjų įrenginių turi vadinamuosius „vaikų kampelius“. Jie leidžia nustatyti, kokiuose tinklalapiuose vaikas gali lankytis, kokias programėles parsisiųsti. Taip pat pravartu įdiegti ir antivirusinę programėlę (pavyzdžiui, „Bitdefender Antivirus“ ar „AVG AntiVirus Security“), kuri apsaugos nuo netikėtų virusų, keliančių grėsmę asmeniniams duomenims.
„Vertėtų nepamiršti nustatyti ir telefono užrakto, t. y. funkcijos, kai telefonas atsirakina tik surinkus tam tikrą slaptažodį. Norint dar didesnio saugumo, galima įdiegti specialias programėles (pavyzdžiui, „Safe Browser – The Web Filter“, „Web Filter with App Control“, „Life 360“), kurios ne tik leis pasirinkti leidžiamus lankyti tinklalapius, naudoti programėles, bet ir suteiks galimybę nustatyti vaiko buvimo vietą arba gauti įvairius pranešimus, įspėjančius kada vaikas grįžta namo ar nukeliauja į mokyklą“, – sako E. Adomkaitis.