Elektronika.lt
 2025 m. sausio 7 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 7 d. 11:30
Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu
Sausio 7 d. 08:48
Priklausomi nuo kompiuterinių žaidimų vaikai – alfa kartos realybė
Sausio 6 d. 20:12
Lietuvių mokslininkai kuria inovatyvias nanodaleles ankstyvajai odos vėžio diagnostikai
Sausio 6 d. 17:25
„Solet“ įrengė penkias saulės elektrines Armėnijoje
Sausio 6 d. 14:21
Kaip garsios kompanijos paslydo dėl BDAR – keletas vertingų pamokų
Sausio 6 d. 11:25
Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus
Sausio 6 d. 08:21
Lietuviškos saulės elektrinės – Armėnijos švietimo įstaigoms, klinikoms, muziejui
Sausio 5 d. 17:38
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
Sausio 5 d. 11:46
LINPRA: priešingai europinėms tendencijoms, Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonei 2024-ieji buvo geri metai
Sausio 4 d. 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Nors visi naudojame tas pačias socialinių tinklų programėles, dėl ten veikiančių algoritmų, jas atvėrę, kiekvienas matome kaip diena ir naktis skirtingą vaizdą. Deja, algoritmų rekomendacijos kartais taip pat gali „šaudyti“ pro šalį, ypač jei laikui bėgant pasikeičia vartotojo interesai. Tad, suvokdama šią problemą, „Instagram“ pristato ilgai lauktą funkciją, kuri gyvenimą socialiniame tinkle leis pradėti nuo švaraus lapo. „Telia“ pasakoja, kaip veiks ši naujovė ir kam ji gali būti naudinga.

Gyvenimą socialiniuose tinkluose galėsite pradėti iš naujo: „Instagram“ pasiūlys naują funkciją
Pranešimo autorių pateikta nuotr.

„Jei kas dieną valgytume tą patį maistą, net skaniausias patiekalas netruktų pabosti ar net pradėti kenkti mūsų sveikatai. Panaši situacija ir su socialinių tinklų turiniu. Algoritmai suinteresuoti vartotojus „maitinti“ juos labiausiai dominančia informacija. Tačiau šios „dietos“ poveikis dažnai yra monotonija, informacinė izoliacija ir, blogiausiu atveju, priklausomybė. Laimė, su „Instagram“ algoritmo „atstatymo“ funkcija pagaliau taps lengviau susikurti „šviežią“ naujienų srautą ir išplėsti savo akiratį“, – teigia „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas Marijonas Baltušis.

Algoritminio burbulo formavimasis – iššūkis vartotojo laisvei

Niekam ne paslaptis, kad tokie socialiniai tinklai kaip „Facebook“, „Instagram“ ar „TikTok“ mums rodo neatsitiktinį turinį. Jis kiekvienam žmogui parenkamas individualiai pagal identifikuotus jo pomėgius, atliktus paspaudimus, parašytus komentarus, įrašų pasidalinimus ir vaizdo įrašų žiūrėjimo trukmę. Šį darbą atlieka pažangūs, dirbtiniu intelektu paremti algoritmai, kurių tikslas mus kaip įmanoma ilgiau išlaikyti atitinkamoje platformoje, rodant kuo patrauklesnį turinį.

Nepaisant to, kad tokia sistema padeda greitai pasiekti aktualią ir mus dominančią informaciją, ji turi vieną rimtą nepageidaujamą efektą – informacinių burbulų formavimą. Pavyzdžiui, jei asmuo domisi tam tikra politine ideologija, algoritmas stengsis siūlyti vien tik tuos įrašus, kurie atitinka jo įsitikinimus. Taip pamažu, matydamas vien bendraminčių turinį, žmogus nebetenka sąlyčio su realybe.

„Nesusidurdamas su skirtingomis nuomonėmis ir prieštaravimais, vartotojas praranda kritinį mąstymą. Antra, informacinė izoliacija didina visuomenės poliarizaciją ir skatina ypač aršius konfliktus tarp skirtingų jos grupių. Dar blogiau, kad algoritmai pirmenybę dažniausiai teikia melagienoms bei ginčytinos kokybės turiniui, nes tai žmones skatina komentuoti, spausti patiktukus ir taip platformoje praleisti daugiau laiko“, – aiškina M. Baltušis.

Vis dėlto algoritmų poveikis pavojingiausias jaunimui. Įvykdžiusi eksperimentą, britų nevyriausybinė organizacija „Kovos su skaitmenine neapykanta centras“ (CCDH) nustatė, kad „TikTok“ profilio vardą iš „Sarah“ pakeitus į „Sarah, mesk svorį“ socialinis tinklas jame talpinamą turinį kitiems vartotojams pradeda rodyti net dvylika kartų dažniau. Kitas tyrimas nustatė, jog keturiolikmečių vaikinų sraute kur kas dažniau bus atvaizduojami moterų diskriminacija ir agresija jų atžvilgiu pagarsėjusio Endriu Teito vaizdo įrašai. Toks informacinis fonas paaugliams formuoja klaidingą vertybinį stuburą, kenkiantį tolimesniam jų asmenybės vystymuisi.

„Instagram“ leis skaitmeninę aplinką formuoti patiems

Ilgą laiką buvo kalbama, kad vienintelis būdas ištrūkti iš ne visada mūsų naudai veikiančių socialinių tinklų algoritmų, yra apskritai nebesinaudoti socialiniais tinklais. Tačiau prieš kelias savaites lyg perkūnas iš giedro dangaus pasirodė žinios, kad „Meta“ jau testuoja funkciją, leidžiančią atstatyti ir iš naujo apmokyti „Instagram“ algoritmą. Naujos instrukcijos paveiks algoritmo rekomenduojamą turinį visoje platformoje, įskaitant naujienų srautą, „Explore“ skiltį ir „Reels“ vaizdo įrašus. Kol kas ši galimybė dar nėra pasiekiama visai socialinio tinklo bendruomenei, tačiau kompanijos atstovai mini, jog jos laukti liko nebedaug.

„Socialiniai tinklai ilgą laiką veikė „juodosios dėžės“ principu – vartotojams nebuvo atskleidžiama, kaip priimami sprendimai jiems parodyti vieną ar kitą įrašą. Bet netrukus žmonės galės ne tik atsikratyti turinio, kuris juos erzina, bet ir sąmoningai pasirinkti, ką nori matyti ateityje. Pavyzdžiui, jei prieš dešimtmetį jus domino vakarėliai, mada ir garsenybių gyvenimas, „atstatę“ „Instagram“ algoritmą galėsite pasirinkti dabartines jūsų gyvenimo aktualijas atitinkančius interesus – keliones, sveiką gyvenseną ir asmeninį tobulėjimą“, – atskleidžia „Telia“ atstovas.

Tiesa, ekspertas įžvelgia keletą galimų problemų. Visų pirma, kyla klausimas, ar vartotojai tikrai bus pakankamai sąmoningi, kad ryžtųsi atsisakyti jiems įprasto socialinių tinklų turinio ir skirti pastangų savo naujienų srauto „perkalibravimui“. Taip pat kol kas nežinia, ar tokie „Meta“ užmojai nėra tik akių dūmimams, bandant įtikti reguliuojančioms institucijoms, ir ar iš naujo perkrovus algoritmą, jis po kiek laiko mūsų vėl negrąžins prie abejotinos vertės turinio.

Kita vertus, net jeigu tai tebuvo „Meta“ bandymas pagerinti savo pozicijas, bandant atlaikyti kritikos bangą dėl socialinių tinklų daromos žalos paaugliams, algoritmo perkrovimo laisvė yra žingsnis link skaidresnių socialinių tinklų. Tikėtina, kad iniciatyva suteikti žmonėms daugiau atsakomybės už savo skaitmeninę patirtį paskatins platesnius pokyčius visoje technologijų industrijoje ir pastūmės „TikTok“ ar „YouTube“ bei kitus žaidėjus taip pat permąstyti savo algoritmų veikimo principus.

Kaip kitaip ištrūkti iš informacinio burbulo?

Kol laukiame algoritmo perkovimo funkcijos, „Telia“ pateikia keletą patarimų, kokių veiksmų imtis jau dabar, kad socialinių tinklų dirbtinis intelektas darytų kuo mažesnį poveikį mūsų pasaulėžiūrai.

1. Peržiūrėkite sekamų puslapių ir profilių sąrašą socialiniuose tinkluose

Sekamų turinio kūrėjų visuma yra viena pagrindinių jūsų naujienų srauto formavimo priemonių. Reguliariai atsisakykite profilių, kurių turinys jums nebeaktualus arba kelia neigiamas emocijas. Juos keiskite įvairiapusiais informacijos šaltiniais, atstovaujančiais skirtingoms nuomonėms, kultūroms ir interesams. Tai padės algoritmams atpažinti jūsų susidomėjimą įvairesnėmis temomis.

2. Sąmoningai rinkitės, ką mėgstate ir komentuojate

Kiekvienas paspaustas „patinka“ ar paliktas komentaras yra signalas algoritmams, kokio tipo turinį jie turėtų rodyti dažniau. Jei nenorite sraute matyti prieštaringų įrašų, ignoruokite juos, net jei kyla noras jų absurdiškumą parodyti draugams ar patiems kūrėjams pranešti, ką neigiamo manote apie jų kūrybą. Dalinkitės tik tuo turiniu, kuris skatina įsigilinti į naujas temas ar siūlo naują perspektyvą į mus supančią aplinką.

3. Ribokite laiką, praleidžiamą socialiniuose tinkluose

Vienas iš paprasčiausių būdų sumažinti algoritmų poveikį yra apriboti laiką, kurį praleidžiate socialinėse platformose. Naudokite išmaniuosiuose esančius ekrano laiko stebėjimo įrankius arba nustatykite konkrečius laiko limitus programėlėms. Trumpesni ir tikslingesni apsilankymai socialiniuose tinkluose leidžia išvengti pasyvaus turinio vartojimo ir mažina informacinės izoliacijos riziką.

4. Diversifikuokite savo informacinius kanalus

Be socialinių tinklų, į savo kasdienybę įtraukite ir kitus informacijos šaltinius. Naujienas skaitykite algoritmų nenaudojančiuose specializuotuose portaluose, pabandykite savarankiškai surasti įdomių tinklalaidžių, vakarais laiką socialiniuose tinkluose keiskite į dokumentinių filmų peržiūrą. Tai padės įgyti platesnį požiūrį ir sumažins priklausomybę nuo algoritmų pateikiamo turinio.

5. Ugdykite kritinį mąstymą

Socialiniai tinklai dažnai pateikia tendencingą informaciją, todėl labai svarbu mokėti ją analizuoti. Kilus abejonių dėl matomo turinio, pasitikrinkite faktus naudodamiesi patikimais šaltiniais. Kritinis mąstymas padeda ne tik atpažinti melagingą informaciją, bet ir sąmoningai formuoti savo požiūrį.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama