Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 5 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 4 d. 20:23
„Hyundai“ pristato „Initium“ – naujos kartos vandenilio kuro visureigį
Lapkričio 4 d. 17:23
KTU mokslininkas apie DI ir automatizacijos paradoksą: pakeisdamos žmogų, jos kuria naujas darbo vietas
Lapkričio 4 d. 14:55
Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą
Lapkričio 4 d. 11:33
„NanoAvionics“ palydovas nufotografavo Lietuvą iš kosmoso – skriejo aukščiau nei Tarptautinė kosminė stotis
Lapkričio 4 d. 08:23
„Volvo Trucks“ pristato naujos kartos saugumo sistemas pėstiesiems ir dviratininkams apsaugoti
Lapkričio 3 d. 17:23
Žaliasis vandenilis pramonėje: Lietuvos ir Vokietijos mokslininkai siūlo aplinkai nekenksmingą technologiją
Lapkričio 3 d. 11:29
Patarė, kaip išsirinkti EV įkrovimo stotelę: efektyvumą garantuoja tinkama elektromobilio ir įkroviklio kombinacija
Lapkričio 2 d. 17:35
Lietuvos ateities transportas: nuo skraidančių automobilių iki 240 km/h lekiančių traukinių
Lapkričio 2 d. 11:19
„Adobe“ vieną iš savo programų padarė nemokama
Lapkričio 1 d. 17:43
Tikroji energetinė laisvė – globaliai konkurencingos kainos
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga   | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą

Publikuota: 2024-11-04 14:55
Tematika: Programinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Dirbtinis intelektas šiandien – jau neatsiejama kasdienybės dalis ne tik kiekvieno iš mūsų gyvenimuose, bet ir versle. Kartais atlikdamas asistento, o kartais – ir finalinio sprendimų priėmėjo vaidmenį, DI puikiai geba apdoroti didelį duomenų kiekį, generuoti idėjas, pasiūlyti automatizavimo sprendimus, verslui leidžiančius veikti greičiau, efektyviau ar net kokybiškiau. Bet ar kada susimąstėte, kokią kainą mainais už šią pagalbą mokame? O kiek saugūs išlieka mūsų duomenys, kuriuos lengva ranka atiduodame DI įrankiams?

Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą

Pokalbyje su prekių ženklo „Laikas plėstis“ atstove, verslo procesų konsultante Egle Tankevičiene – apie nematomas grėsmes, kurios kyla kiekvienai dirbtinį intelektą savo veikloje naudojančiai įmonei. Ekspertė dalinasi, kaip suvaldyti šiuos pavojus, ir atskleidžia vieną įrankį, daugeliui verslų padedantį suderinti ir informacijos saugumą, ir efektyvią draugystę su DI įrankiais.

Kaip dirbtinis intelektas keičia verslo aplinką? Ryškiausios grėsmės

Dirbtinis intelektas sparčiai veržiasi į verslo pasaulį žadėdamas automatizuoti procesus, pagreitinti sprendimų priėmimą ir auginti veiklos efektyvumą. Tiesa, čia netrūksta ne tik naujų galimybių, bet ir rizikų, apie kuriuos dažnas DI įrankių kūrėjas nutyli. Vienas didžiausių iššūkių – duomenų tikslumo problemos. DI naudotojai pastebi, kad net ir nepriekaištingai valdomi įrankiai gali pateikti iškreiptą informaciją, o klaidingi duomenys neretai lemia ir neteisingus verslo sprendimus.

Dar viena aktuali rizika – originalumo praradimas. Verslas, pernelyg pasikliaudamas DI kuriamu turiniu, rizikuoja savo unikalumu, galiausiai tampa panašiu į kitus rinkos žaidėjus. Tikėtis, kad dirbtinis intelektas padės sukurti unikalų įmonės veidą, būtų naivu – šiandien varžytis galėtume nebent dėl to, kas šio pagalbininko visiškai nepasitelkia.

Visgi kone ryškiausia problema, neaplenkianti nė vieno DI įrankių naudotojo, yra duomenų saugumas. Dažnai dirbtinio intelekto įrankiams nejučia atiduodame net ir jautriausius duomenis: pavyzdžiui, įmonės „know-how“, informaciją apie klientus, partnerius, tiekėjus. Nemokamos DI įrankių versijos mūsų suteikiamų duomenų ne tik nesaugo, bet ir iš jų mokosi, tad pavojus, kad svarbi informacija taps prieinama tam, kam prieinama neturėtų būti, yra itin realus.

Kai kurios įmonės jau pradeda galvoti apie dirbtinio intelekto keliamas duomenų saugumo rizikas, tačiau Eglė Tankevičienė pastebi, kad didžiausią dėmesį į tai kreipia tos, kurios ir iki šiol aktyviai rūpinosi duomenų apsauga – pavyzdžiui, diegdamos informacijos saugumo standartus tokius kaip ISO 27001: „Dažniausiai šiuo metu dėl dirbtinio intelekto įrankių naudojimo taisyklių kreipiasi klientai, kurie diegiasi Informacijos saugumo valdymo standartą ISO 27001 arba jau šį standartą valdo kurį laiką. Tokie klientai supranta, kad dirbtinio intelekto įrankiai yra ne tik pagalba verslui, bet ir rizika informacijos saugumui.“

Kas padės suvaldyti naujųjų technologijų keliamas rizikas?

Ar reikėtų skubėti atsisakyti dirbtinio intelekto įrankių ir grįžti į laikus, kai apie juos buvo girdėjęs retas? Tikrai ne. Tačiau žingsnis, kurį žengti privalu – tai atsakingas pasirengimas. E. Tankevičienė kiekvienam verslui rekomenduoja susikurti gaires, kurios apibrėžtų saugų dirbtinio intelekto naudojimą organizacijoje. Nuo ko pradėti? Ekspertė dalijasi pagrindiniais žingsniais, kurie padės išvengti DI keliamų rizikų:

  • Anot E. Tankevičienės, vienas svarbiausių žingsnių saugiai bendradarbystei su dirbtiniu intelektu – komandos edukavimas. Ekspertė siūlo pradėti nuo darbuotojų mokymo, nes tinkamas pasirengimas kiekvienam komandos nariui leidžia suvokti tiek dirbtinio intelekto naudą, tiek jo keliamas grėsmes. Verslo procesų konsultantė pabrėžia: „Paskutinių metų praktika parodė, kad pirmiausia įmonė pradeda nuo darbuotojų mokymų, ugdymo proceso, nes tai viena svarbiausių dalių – sąmoningumo, susijusio su DI įrankių naudojimo nauda ir galima grėsme, ugdymas.“
  • Verslai vis dažniau kuria taisykles, apibrėžiančias, kada ir kaip DI įrankiai gali būti naudojami, o kada ne. Tačiau ekspertė primena, kad svarbu ne tik apsvarstyti situacijas, kuriose gali praversti dirbtinio intelekto pagalba, bet ir nustatyti informacijos, kuri gali būti perduota, ribas. „Šiuo metu įmonės pradeda nuo vidinių taisyklių kūrimo. Jose nurodo, kokiais atvejais galima naudoti dirbtinį intelektą. Tačiau dar daugiau dėmesio reikėtų skirti konkrečios informacijos apibrėžimui – kitaip tariant, ką dirbtiniam intelektui galime sakyti, o ko nereikėtų. Čia kyla didelė grėsmė informacijos nutekinimui,“ – įspėja Eglė. Pasiteiravus, kokiais duomenimis dalintis su dirbtiniu intelektu nerekomenduotų, ekspertė atsako: „Visais duomenimis, kuriais nenorėtumėte dalintis su konkurentais. Iš esmės, dirbtinis intelektas yra kaip šnipas, kuris kaupia informaciją ir vėliau panaudoja kitose užklausose.“
  • Galutinio rezultato kontrolė – žmogaus rankose. E. Tankevičienė rekomenduoja neautomatizuoti finalinio sprendimo – svarbu peržiūrėti DI pateikiamus rezultatus, atlikti kokybės kontrolę ir užtikrinti, kad informacija būtų tiksli. Ekspertė pataria išlikti atsargiems ir naudotis DI tik kaip pagalbiniu įrankiu, o ne galutinių sprendimų priėmėju.

Panacėja efektyviai veikiančiam, bet jautrius duomenis saugančiam verslui

Dirbtinis intelektas vis labiau įsilieja į verslo procesus, tačiau kartu kelia naujų iššūkių, susijusių su duomenų saugumu ir valdymu. E. Tankevičienė pastebi tendenciją – norėdamos užtikrinti, kad DI būtų naudojamas saugiai ir efektyviai, įmonės vis dažniau renkasi tarptautinius ISO standartus. Tokie standartai kaip ISO 27001 (kuris skirtas informacijos saugumui) ar naujasis ISO 42001, sukurtas dirbtinio intelekto sistemų valdymui, siūlo patikrintas metodikas ir procedūras. Vadovaudamiesi šiais standartais, verslai gali efektyviau valdyti savo duomenis, apsaugoti juos nuo neteisėto naudojimo ir užtikrinti jautrių savo, savo partnerių ar klientų duomenų saugą. Kaip teigia E. Tankevičienė, šiandien didžiausią dėmesį informacijos saugumui skiria IT srities įmonės, bet šios grėsmės neaplenkia nė vieno verslo: „Mano praktikoje 90 proc. ISO standartus27001 standartą pasitelkiančių verslų – IT įmonės. Tačiau, mano nuomone, visos įmonės, kurios nori saugiai ir valdyti duomenis bei pasitelkti darbo procesuose DI, turi būti įsidiegusios šiuos abu standartus, pradedant ISO 27001 bendram informacijos ir kibernetiniam saugumui, o tuomet pereiti prie dirbtinio intelekto įrankių valdymo pagal ISO 42001.“

Atsakingas DI naudojimas versle: ekspertės rekomendacijos trimis žingsniais

  1. Prieš dalindamiesi bet kokia informacija su DI, įvertinkite, ar ji tikrai būtina norimam rezultatui pasiekti. Bet kokie konfidencialūs duomenys turėtų likti už dirbtinio intelekto įrankio ribų.
  2. Leiskite dirbtiniam intelektui atlikti rutinines, daug laiko užimančias, tačiau ne itin reikšmingas užduotis – pavyzdžiui, duomenų analizę, idėjų generavimą ar pasiūlymų teikimą. Visgi žmogaus kūrybiškumas ir gebėjimas vertinti situaciją kompleksiniu požiūriu užtikrins, kad rezultatas išliktų ne tik efektyvus, bet ir unikalus.
  3. Kaip dirbtinio intelekto galimybės, taip ir šių įrankių keliamos rizikos bei galimybės nuolat kinta. Ypač svarbu nuolat peržiūrėti ir atnaujinti DI įrankių naudojimo gaires, o taip pat – domėtis, kokius jūsų duomenis renka ir kokiais tikslais naudoja jūsų pasirinkti įrankiai.

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą

Dirbtinis intelektas šiandien – jau neatsiejama kasdienybės dalis ne tik kiekvieno iš mūsų gyvenimuose, bet ir versle. Bet ar kada susimąstėte, kokią kainą mainais už šią pagalbą mokame? O kiek saugūs išlieka mūsų duomenys, kuriuos lengva ranka atiduodame DI įrankiams?

„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar

Siekdama tobulinti savo paslaugas, trumpų vaizdo įrašų platforma taip pat gausiai renka vartotojų asmeninius duomenis. Tačiau ne visi žino, kur ir kaip ši informacija yra naudojama. Ką galite padaryti, kad išsaugotumėte savo privatumą?

Susidūrėte su sukčiais ir praradote savo „Gmail“ paskyrą?

Internautai dažnai susiduria su įvairiausiais sukčiais, o tarp populiarių užklausų rasime ir klausimą, susijusį su įsilaužimu į „Gmail“ elektroninio pašto paskyras ir kaip ją susigrąžinti.

2024-09-30 08:37
Keli mažiau žinomi „iOS“ „Mail“ patogumai
2024-09-25 17:03
Kaip pačiam susikurti internetinę svetainę su „WordPress“: išsamus vadovas
2024-09-23 11:49
Ekspertai pataria: taupyti projektuojant – neapsimoka, nes klaidos kainuoja per brangiai
2024-09-18 14:23
Sulaukiate gausybės erzinančių „WhatsApp“ skambučių? Paprastas triukas, kuris garantuos jums ramybę
2024-09-16 08:11
7 „Facebook“ funkcijos, kurias žino tik patys gudriausi vartotojai
2024-09-11 14:45
5 geriausi būdai „supakuoti“ prisiminimus
2024-09-03 18:36
„Snapchat“ – vaikų mėgstamas socialinis tinklas. Ar jis saugus?
2024-07-17 11:35
Kaip teisingai formuoti užklausą „ChatGPT“, kad gautumėte naudingą atsakymą?
2024-06-25 16:29
Jei nespėjote atsidaryti „Shazam“, paniūniuokite patys: nauja funkcija padės lengviau atrasti patinkančią dainą
2024-05-28 14:12
Kaip įjungti „Lossless“ garso formatą „Music“ aplikacijoje „Apple TV“
2024-05-17 11:09
Neseniai kalbėjote su rusakalbiais „Google“ atstovais? Pasitikrinkite, ar neatidavėte savo duomenų sukčiams
2024-05-09 08:38
Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama