Elektronika.lt
 2025 m. sausio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 22 d. 17:21
Gaminančių vartotojų skaičius per 2024 m. išaugo 40 procentų
Sausio 22 d. 14:15
Tyrime apie skaitmenizacijos poveikį psichikos sveikatai – ir Lietuvos jaunimo indėlis
Sausio 22 d. 11:25
„ChatGPT“ darbe: leisti, riboti ar uždrausti?
Sausio 22 d. 08:25
„Xiaomi“ pristatė „Redmi Note 14“ išmaniųjų telefonų seriją – flagmano lygio technologijos tapo prieinamos plačiai auditorijai
Sausio 21 d. 20:18
Maršrutų planavimo modulis – kaip pasirinkti tinkamą sprendimą
Sausio 21 d. 17:39
2024-ųjų kainų svarstyklės elektros rinkoje: nuo 1,83 Eur iki 667,13 Eur už megavatvalandę
Sausio 21 d. 14:16
„Thinkdiag“ diagnostikos sistema – visos funkcijos ir privalumai jūsų automobiliui
Sausio 21 d. 11:30
Internetiniai žaidimai gali ir būti naudingi: psichologė įvardijo, kodėl vaikams jų drausti nereikėtų
Sausio 21 d. 08:53
Kamuoja namuose lėtai veikiantis internetas? Pateikiame 7 paprastus patarimus (1)
Sausio 20 d. 20:25
LG 2025 metais iš naujo apibrėš namų pramogas su pažangiomis naujovėmis
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip teisingai formuoti užklausą „ChatGPT“, kad gautumėte naudingą atsakymą?

Publikuota: 2024-07-17 11:35
Tematika: Programinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Nors po truputį ant kulnų pradeda minti ir varžovai, dirbtinio intelekto (DI) pokalbių robotas „ChatGPT“ vis dar išlieka pažangiausiu ir dažniausiai naudojamu išmaniuoju asistentu. Bet ar tikrai žinote, kaip juo teisingai naudotis? Pasak Luko Keraičio, „Tele2“ Inovacijų eksperto, „ChatGPT“ yra galingas įrankis, tačiau jam tikrai neužtenka tik užduoti paprastą klausimą – svarbu žinoti, kaip tinkamai formuluoti užklausas.

Kaip teisingai formuoti užklausą „ChatGPT“, kad gautumėte naudingą atsakymą?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Svarbu žinoti kelias taisykles

„Užklausų (angl. „prompt“) dizaineris – viena naujausių šių dienų profesijų. Tai žmonės, gebantys profesionaliai užduoti klausimus didelių kalbos modelių (angl. „Large Language Models“) principu veikiantiems pokalbių robotams. Tai reikalauja ir tam tikrų metodų žinojimo, ir nuojautos, ir elementaraus gebėjimo aiškiai mąstyti“, – sako L. Keraitis.

„Tele2“ Inovacijų eksperto teigimu, žinant, kaip teisingai suformuluoti užklausą, galima gauti daugiau naudos tiek darbui, tiek asmeniniams poreikiams. L. Keraitis dalijasi patarimais, pritaikytais „ChatGPT“ programai, bet veiksiančiais ir jos alternatyvose, pavyzdžiui, „Gemini“ ar „Perplexity.ai“. Pasak eksperto, idealiu atveju savo užklausas reikėtų rašyti angliškai, o rezultatą išsiversti į lietuvių kalbą, bet viskas veikia ir klausiant lietuviškai.

Klauskite glaustai, aiškiai ir konkrečiai. Kuo tiksliau užduosite klausimą ar užduotį, tuo geresnis bus rezultatas. Vietoje „Patark, ką pamatyti Romoje“, verčiau prašyti „Pateik rekomendacijas, ką aplankyti ir ką veikti per savaitgalio kelionę į Romą rugsėjo mėnesį, orientuojantis į kultūrinius ir istorinius objektus“. Nepamirškite ir konteksto, pavyzdžiui: „Keliaujame su trimis vaikais. Esame vegetarai ir dviračių ekskursijų mėgėjai. Įtrauk vietinių mėgstamas vietas“.

Suformuokite aiškų tikslą. Pokalbių robotui paaiškinkite, ką norite sugalvoti ar pasiekti. Štai keli pavyzdinių užklausų variantai: „Pateik žingsnių planą, kaip sukurti sėkmingą elektroninės prekybos parduotuvę, nuo rinkos tyrimų iki produktų pardavimo“; „Padėk sugalvoti pavadinimą naujam vaikų darželiui“; „Pateik patarimus, kaip kurti „kapsulinę“ drabužių spintą“.

Suteikite pokalbių robotui rolę. Padėkite robotui suprasti, iš kokios perspektyvos jis turėtų analizuoti situaciją. Užklausą pradėti galima nuo tokio pobūdžio sakinių: „Elkis kaip rinkos analitikas ir…“; „Įsivaizduok, kad esi tekstų kūrimo ekspertas, kurio tikslas yra…“; „Įsivaizduok, kad esi technologijų žurnalistas…“.

Apibrėžkite atsakymo stilių ir auditoriją. Paprašykite „ChatGPT“ iš karto atsakyti tuo stiliumi, kuris jums reikalingas, pavyzdžiui: „Atsakymą pateik Hemingvėjaus stiliumi“, „Paaiškink taip, kad suprastų ir šeštokas“, „Atsakymas turėtų patraukti automobilių remontu užsiimančių žmonių dėmesį“.

Patikslinkite apribojimus ir formatą. Iš karto nurodykite, jei jūsų norimas atsakymas privalo turėti konkrečią formą ar apribojimus: „Biudžetą apibendrink lentelėje“, „Atsakymą turi sudaryti penki žingsniai“, „Atsakymas turi būti ne ilgesnis nei 300 simbolių“, „Atsakyk naudodamas taškinius punktus“, „Atsakymas turi būti tinkamas kopijuoti ir siųsti el. paštu“, „Biudžetą pateik lentelės formatu“.

Pateikite gero atsakymo pavyzdžius. Padėkite pokalbių robotui suprasti, koks atsakymas jus labiausiai tenkintų ir pasidalinkite pavyzdžiais: „Naudok pavyzdžius iš šių šaltinių:..“, „Man patinkantis straipsnis atrodo taip:..“, „Gero produkto aprašo pavyzdys (nekopijuok jo):..“.

„Jei klausimai yra nekompleksiški ir panašūs į tuos, kuriuos užduodame „Google“, gali užtekti ir kelių žodžių. Bet parašius 4–12 sakinių užklausą, jau galima gauti gerokai tikslesnį atsakymą į specifišką užduotį. Žmonės dažnai skuba susirašinėti su „ChatGPT“, nors verta redaguoti pačią pirmąją savo užklausą ir prašyti naujo atsakymo. Tai galima padaryti pele užvedus ant savo žinutės ir paspaudus pieštuko ženkliuką. Jei nepavyksta gauti atsakymo po kelių redagavimų, reikėtų pagalvoti – gal galiu išskaidyti savo klausimą į kelis?“, – rekomenduoja L. Keraitis.

Kaip gauti mažiau šabloniškus atsakymus?

Anot „Tele2“ Inovacijų eksperto, dažnu atveju „ChatGPT“ atsakymai gali skambėti labai abstrakčiai – įrankis puikiai moka kalbėti daug nepasakydamas. Taip yra dėl įvairių saugumo ir etikos ribojimų – technologijų kompanijos nenori rizikuoti leisdamos pokalbių robotams improvizuoti ir pateikti pernelyg vienpusiškus ar tiesmukus atsakymus, nes taip gali atsirasti įsižeidusių ir nepatenkintų žmonių.

Mažiau šabloniški atsakymai gaunami suteikiant pokalbių robotui rolę ir papasakojus jam apie savo poreikius. Kuo mažiau konteksto turi pokalbių programa, tuo bendresni bus jos atsakymai. L. Keraitis siūlo pasinaudoti galimybe individualizuoti savo „ChatGPT“ paskyrą. Tai galima padaryti paspaudus ant jos ikonėlės ir pasirinkus „Customize ChatGPT“. Atsakius į ten esančius kelis klausimus, „ChatGPT“ geriau supras jūsų lūkesčius.

Inovacijų ekspertas taip pat pataria išbandyti „GPTs“ – tai „ChatGPT“ programėlės, kurios jau pritaikytos konkretesniam tikslui, pavyzdžiui, programavimui, straipsnių rašymui ar kitoms užduotims. Nuo pavasario „GPTs“ yra pasiekiami ir nemokamos „ChatGPT“ versijos turėtojams.

L. Keraitis sako, kad dažnu atveju žmonės pasiduoda naudoti „ChatGPT“ vos po kelių nesėkmingų bandymų, nors kokybiškas atsakymas yra visai šalia.

„Reikia nebijoti eksperimentuoti – tai neįtikėtinas įrankis, kurio galia kartais pralenkia mūsų fantazijas. Svarbu nepamiršti, kad DI kartais patiria vadinamąsias haliucinacijas – sugalvoja savo faktus, tad visą informaciją reikia tikrinti, kaip ir kitur internete. Bet jei kalbame apie idėjų generavimą, „ChatGPT“ čia gali sutaupyti daug laiko“, – įsitikinęs „Tele2“ Inovacijų ekspertas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?

„Bleeping Computer“ duomenimis, daugiau nei 2,6 milijono vartotojų neseniai tapo kenksmingų „Chrome“ įskiepių aukomis. Pastarosiomis savaitėmis paaiškėjo, kad dešimtys naršyklės priedų tyliai vogė žmonių duomenis, perimdavo socialinių tinklų paskyras ir net manipuliavo reklaminėmis kampanijomis.

Išmanus Kalėdų senelis: 9 iš 10 vertina DI pagalbą renkantis dovanas

Nuo paprastų idėjų iki personalizuotų rekomendacijų kūrimo dirbtinio intelekto (DI) įrankiai padeda ne tik sutaupyti laiko, bet ir atrasti unikalių sprendimų, kurie anksčiau galėjo likti nepastebėti. Pasaulinio tyrimo duomenimis, didžioji dauguma žmonių vertina DI patarimus, ypač ieškant kalėdinių dovanų.

Gyvenimą socialiniuose tinkluose galėsite pradėti iš naujo: „Instagram“ pasiūlys naują funkciją

Nors visi naudojame tas pačias socialinių tinklų programėles, dėl ten veikiančių algoritmų, jas atvėrę, kiekvienas matome kaip diena ir naktis skirtingą vaizdą. Deja, algoritmų rekomendacijos kartais taip pat gali „šaudyti“ pro šalį, ypač jei laikui bėgant pasikeičia vartotojo interesai. Tad, suvokdama šią problemą, „Instagram“ pristato ilgai lauktą funkciją, kuri gyvenimą socialiniame tinkle leis pradėti nuo švaraus lapo.

2024-11-28 08:27
Vagys savo aukas gali surasti pasitelkiant „Google“ žemėlapių programėlę, tačiau jūs galite užkirsti jiems kelią
2024-11-19 14:39
Kaip sukurti vizualiai patrauklią „Instagram“ verslo paskyrą?
2024-11-04 14:55
Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą
2024-10-22 17:29
„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar
2024-10-16 08:25
Susidūrėte su sukčiais ir praradote savo „Gmail“ paskyrą?
2024-09-30 08:37
Keli mažiau žinomi „iOS“ „Mail“ patogumai
2024-09-25 17:03
Kaip pačiam susikurti internetinę svetainę su „WordPress“: išsamus vadovas
2024-09-23 11:49
Ekspertai pataria: taupyti projektuojant – neapsimoka, nes klaidos kainuoja per brangiai
2024-09-18 14:23
Sulaukiate gausybės erzinančių „WhatsApp“ skambučių? Paprastas triukas, kuris garantuos jums ramybę
2024-09-16 08:11
7 „Facebook“ funkcijos, kurias žino tik patys gudriausi vartotojai
2024-09-11 14:45
5 geriausi būdai „supakuoti“ prisiminimus
2024-09-03 18:36
„Snapchat“ – vaikų mėgstamas socialinis tinklas. Ar jis saugus?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama