Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 29 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 29 d. 08:23
Suomijoje į miškus išvažiavo ypatingi šarvuočiai: vairuotoją atstojo 5G ryšys
Balandžio 28 d. 20:51
Šokiruojanti tiesa: ar antivirusinės programėlės saugo jūsų telefoną, o gal tik brangiai parduoda baimę?
Balandžio 28 d. 17:38
Ar Europos elektromobilių rinka pasiruošusi amerikietiškiems kalneliams?
Balandžio 28 d. 14:32
Lietuva stokoja inžinerinių profesijų atstovų: nykstantis pasirinkimas grasina šalies konkurencingumui
Balandžio 28 d. 11:12
Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės
Balandžio 28 d. 08:22
Žemėje įžiebs dirbtinę Saulę – turėsime beveik neribotos energijos šaltinį?
Balandžio 27 d. 17:45
Kur palikti nebereikalingą elektroninę įrangą ir baterijas
Balandžio 27 d. 15:51
Tiesa, kurią slepia išmaniųjų laikrodžių gamintojai: sporto režimų tikslumas gali šokiruoti
Balandžio 27 d. 09:20
Europa sugriežtino kibernetinės saugos kontrolę: ką tai reiškia Lietuvos verslininkams?
Balandžio 26 d. 21:05
Centų neliks, sumaišties – taip pat: nauja sistema palengvins atsiskaitymą kasose
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Įmonių įgijimus gali apkartinti kibernetinio saugumo spragos. Kaip apsisaugoti?

Publikuota: 2023-07-23 16:48
Tematika: Programinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Neatsiejama įmonių įgijimo sandorių dalis – patikrinimai. Pirkėjas privalo žinoti, kokia yra perkamo verslo finansinė situacija, mokestiniai įsipareigojimai ir t. t. Kibernetinio saugumo klausimai vis dažniau taip pat patenka į išsamių tyrimų lauką.

Įmonių įgijimus gali apkartinti kibernetinio saugumo spragos. Kaip apsisaugoti?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Neskyrus reikiamo dėmesio perkamo verslo kibernetinio saugumo situacijai patikrinti, sandoris gali apkarsti, nurodo Dr. Juozas Rimas, advokatų bendrijos COBALT partneris, Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikos grupės vadovas.

Milijoninė žala

Advokatas pasidalino pamokančia istorija, kuomet investuotojai „Intera Partners“ Suomijoje nusipirko privačią psichoterapijos kliniką „Vastaamo“.

Klinika naudojo savo sukurtą IT sistemą ir pacientų duomenų bazę. Dėl dažnų techninių gedimų ji reikalavo nuolatinės specialistų priežiūros. Norint supaprastinti technikų darbą buvo sukurta nuotolinė prieiga prie klinikos tinklo. Netinkamai šią prieigą administruojant, programišiams atsivėrė galimybė gauti prieigą prie 30 000 pacientų – politikų, pareigūnų, garsenybių – medicininių įrašų.

Įsilaužimo faktas nebuvo viešai žinomas net kelerius metus. 2019 m. privatus investicinis fondas įsigijo 70 proc. klinikos akcijų. 2020 m. programišiai iš klinikos pareikalavo išpirkos – 450 tūkst. dolerių bitkoinais. Iš pradžių piktavaliai kreipėsi į įmonės vadovą, vėliau šantažavo pacientus, grasindami paviešinti jų duomenis „tamsiajame tinkle“.

„Paaiškėjus apie šį įsilaužimą investuotojas sugebėjo prisiteisti 8 mln. eurų žalos atlyginimą. Ieškovas teisme argumentavo, kad tuometiniai „Vastaamo“ savininkai pažeidė pirkimo-pardavimo sutartį neatskleisdami informacijos apie kibernetinio saugumo pažeidimus ir įsilaužimo incidentus. 2021 metais klinika bankrutavo“, – pasakoja dr. J. Rimas.

Šiuo atveju pirkėjas, atlikdamas patikrinimo procesą, nesugebėjo identifikuoti tikros IT sistemų būklės. Potencialūs trūkumai, kuriuos buvo įmanoma nustatyti, buvo techniniai tarnybinių stočių nustatymai, nuotolinės prieigos procedūros, geriausios praktikos reikalavimų nesilaikymas, nepakankamas duomenų šifravimas ir anonimizavimas, pernelyg ilgas pacientų duomenų saugojimas, nepakankamas slaptažodžių saugumas, ilgą laiką vykstantys bandymai įsilaužti į sistemas.

Pasverti kainą ir potencialią naudą

„Šis atvejis aiškiai iliustruoja, kad kibernetinio saugumo problema įmonių susijungimo ir įsigijimo sandoriuose nėra vien teorinė. Nors Lietuvoje jautrių duomenų nutekėjimo atvejų taip pat buvo – prisiminkime „CityBee“, „Grožio chirurgijos“ pavyzdžius – „Vastaamo“ atvejis svarbus ir įmonių įsigijimo aspektu“, – akcentuoja dr. J. Rimas.

Advokato teigimu, jis parodo, jog vykdant įmonių įsigijimus ar susijungimus visuomet reikia bent pagalvoti apie kibernetinį saugumą kaip apie verslo atsparumo aspektą. „Reikia įsivertinti, kiek kainuotų išsamus saugumo patikrinimas. Bet kuriuo atveju turėtų būti aiškus, apmąstytas investuotojo sprendimas: vykdyti tokį patikrinimą ar ne. Jei perkamos bendrovės veiklos profilis yra susijęs su jautriais duomenimis, motyvacija vykdyti tokį tikrinimą turi būti didesnė“, – teigia COBALT įmonių įsigijimų ir susijungimų grupės vadovas.

Tiesa, advokato teigimu, net ir gamybinėse įmonėse, kurios, atrodytų, nesaugo jautrios klientų informacijos, gali būti duomenų, kurių praradimas būtų nuostolingas. Dar daugiau, kartais svarbu įvertinti ir gamybinės įmonės tiekėjo, subrangovo padėtį: nesirūpindami savo kibernetine sauga, jie gali sukelti žalą prarasdami kliento (gamybinės įmonės) informaciją apie gamybos technologijas ar kitas jo komercines paslaptis.

Sodybos apžiūra

Anot dr. Viliaus Benečio, kibernetinio saugumo įmonės „NRD Cyber Security“ vadovo, klasikinė užduotis, leidžianti sumažinti įgyjamų ar jungiamų bendrovių kibernetinį pažeidžiamumą – IT saugumo auditas, apimantis tiek dokumentacijos, tiek ir sistemų saugumo patikrą. Ji investuotojui leidžia turėti aiškų supratimą, kiek ir kokių darbų reikės IT sistemas apjungiant pagal reikiamus IT saugumo standartus.

Šį auditą jis siūlo lyginti su sodybos, kurią ketinama pirkti, apžiūra. „Vos užėję į kiemą jau galime daryti išvadas, koks yra visos sodybos tvarkingumas. Panašiai IT saugumo specialistai gali pastebėti, ar ūkiškai prižiūrimos IT sistemos, ir teikti įžvalgas apie saugumo lygį. Priklausomai nuo daugelio veiksnių, auditas gali būti gilus, nuoseklus arba tik paviršutinis. Tačiau visada reikia įvertinti, kad paviršutiniškai sodyboje viskas gali atrodyti gražiai, bet, štai, kažkoks apipelijęs kampas gali rodyti stogo ar sienos brangias bėdas. Todėl yra situacijų, kai tą sodybą norisi ir su termovizoriumi peržiūrėti“, – pasakoja „NRD Cyber Security“ vadovas.

V. Benetis taip pat ragina kuo kruopščiau peržvelgti visas perkamo verslo naudojamas skaitmenines sistemas ir debesijos paslaugas.

„Įsivaizduokime didelę technologijų kompaniją, kuri aktyviai supirkinėja mažesnes įmones. Kuomet perkama kompanija naudojasi nesudokumentuotomis debesijos paslaugomis, po perėmimo šios gali tapti nebeprižiūrimomis, nebevaldomomis, neatnaujinamomis. Tai tampa potencialiu įsilaužimo keliu į perkančiosios organizacijos informacines sistemas. Taip nudegė net tokios įmonės kaip „Adobe“, – sako V. Benetis.

Jo teigimu, toks IT auditas, atliekamas profesionalų, dažnai kainuoja tarp 5 ir 50 tūkst. eurų. Kainą lemia tikrinamos įmonės infrastruktūros sudėtingumas ir IT saugumo auditui keliami uždaviniai.

Sistemų ir kultūrų sujungimas

Įprastai besijungiančių įmonių sistemų integravimas priklauso nuo strateginio veiksmų plano. Pavyzdžiui, Lenkijos kompanijai „Asseco“ įsigyjant Lietuvos bendrovę „Sintagma“ 2007 metais buvo pasirinkta strategija pradžioje verslus integruoti labai paviršutiniškai.

„Galimi ir įvairūs hibridiniai variantai. Efektyviausias modelis – užmauti visus ant vieno procesų ir technologijų kurpalio. Nors pradinė tokio jungimo kaina gali būti didesnė, nes reikia daug ką perdaryti, ilgalaikis valdymas būna efektyvesnis. Sumažėja palaikymo sąnaudos“, – įmonių susijungimo technologinius aspektus dėsto V. Benetis.

Jo teigimu, dažnai akcininkai pageidauja, kad įmonės technologiškai susijungtų per metus ar netgi greičiau, išlaikant apsijungimo projektų apimtis ir greitį.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.

DI žaidimų meškos paslauga arba lengviau asmeninių duomenų neišviliosi

Pastarosiomis savaitėmis visame pasaulyje žaibiškai plintanti pramoga pasitelkiant dirbtinį intelektą susikurti savo virtualų herojų ar lėlę nėra toks jau nekaltas žaidimas. Kad sukurtų norimą rezultatą, DI technologijos prašo pasidalinti savo nuotraukomis, taip pat nurodyti asmeninių duomenų. Kur jūsų duomenys nukeliauja toliau ir kas juos naudoja?

Balso žinutės „Apple Messages“ aplikacijoje

Jei dažnai siunčiate balso žinutes, ko gero susidūrėte su keistais momentais, kai įrašinėdami žinutę tiesiog nutylate, nes pamiršote ką norėjote pasakyti ar galvojate kaip geriau suformuoti mintį, kurią norite pasakyti.

2025-03-03 08:27
Internete gausu pavojų: ekspertas pataria, ko imtis tėvams, kad vaikai savo laisvalaikį leistų saugiai
2025-02-05 17:25
Vedate „Smart-ID“ kodą? Įsitikinkite, kad tvirtinate savo, o ne sukčių operaciją
2025-01-12 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
2024-12-12 17:29
Išmanus Kalėdų senelis: 9 iš 10 vertina DI pagalbą renkantis dovanas
2024-12-04 11:39
Gyvenimą socialiniuose tinkluose galėsite pradėti iš naujo: „Instagram“ pasiūlys naują funkciją
2024-11-28 08:27
Vagys savo aukas gali surasti pasitelkiant „Google“ žemėlapių programėlę, tačiau jūs galite užkirsti jiems kelią
2024-11-19 14:39
Kaip sukurti vizualiai patrauklią „Instagram“ verslo paskyrą?
2024-11-04 14:55
Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą
2024-10-22 17:29
„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar
2024-10-16 08:25
Susidūrėte su sukčiais ir praradote savo „Gmail“ paskyrą?
2024-09-30 08:37
Keli mažiau žinomi „iOS“ „Mail“ patogumai
2024-09-25 17:03
Kaip pačiam susikurti internetinę svetainę su „WordPress“: išsamus vadovas
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama