Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 14 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 13 d. 20:29
KTU mokslininkų ir partnerių kuriamas VR įrankis padės vilkikų vairuotojams įvaldyti stresines situacijas
Lapkričio 13 d. 18:23
Kas yra kibernetiniai nusikaltėliai ir 4 būdai, kaip juos pačius apgauti
Lapkričio 13 d. 16:23
Ar „ChatGPT“ meta iššūkį „Google“? Nauja paieškos funkcija ir kaip ja naudotis
Lapkričio 13 d. 14:19
Labas, „Siri“, pasitark su „ChatGPT“: „Apple“ balso asistentui pribrendo laikas pokyčiams
Lapkričio 13 d. 12:29
Dauguma vartotojų nebepasitiki nuo sukčių nukentėjusiomis įmonėmis
Lapkričio 13 d. 10:49
Pasitikrinkite, ar jūsų telefone įjungti saugos pranešimai
Lapkričio 13 d. 08:50
Technologijos miegamajame – naujausios inovacijos gali padėti pagerinti miego kokybę
Lapkričio 12 d. 20:23
Jau 2025 m. vidutinio ir smulkiojo verslo laukia svarbūs pokyčiai – ar verta baimintis duomenų teikimo į i.EKA? (2)
Lapkričio 12 d. 18:14
Kaip „Mac“ kompiuterio garsą mažinti ar didinti mažesniais žingsneliais
Lapkričio 12 d. 16:42
KTU mokslininkų kūrinys: efektyvesnė reabilitacijos sistema po traumų, sumažinanti jų galimybę ateityje
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Žaidžiame slėpynių (el. pašto adreso slėpimas)

Publikuota: 2007-05-16 07:42
Tematika: Programinė įranga
Autorius: Rimas Abromavičius
Aut. teisės: el. paštas ©Lietuvos Rytas, UAB
Inf. šaltinis: el. paštas Kompiuterija – PC World

Visi žinome, kiek daug el. pašto šiukšlių kasdien patenka į elektronines jūsų (ir mūsų!) pašto dėžutes. Nepageidaujamų laiškų siuntėjai nuolat skenuoja internetinius puslapius ir savo duomenų bazes papildo naujais el. pašto adresais. Taigi šįkart slėpynių žaisime su piktaisiais el. pašto adresus renkančiais robotais.

Norint apsaugoti įmonės ar asmeniniame tinklalapyje pateiktą elektroninio pašto adresą, jį reikia pateikti taip, kad normalūs lankytojai ir jų naudojamos naršyklės tą adresą sugebėtų perskaityti, o šiukšlintojų robotai – ne.

Su šia nelengva užduotimi susiduria beveik kiekvienas internetinių puslapių kūrėjas. Nors „sidabrinė kulka“ kol kas neišrasta (ir vargu ar kada nors bus išrasta), gudriai derinant šiame straipsnyje pateiktus el. pašto adresų slėpimo būdus galima pasiekti išties gerų rezultatų. Jei pats neišmanote HTML, PHP ir „JavaScript“ programavimo, parodykite šį „Kompiuterijos“ straipsnį tinklalapių kūrėjams, o jie tikrai žinos, ką ir kaip daryti.

„@“ keitimas

Tai paprastas būdas, nereikalaujantis jokių techninių žinių. Dažniausiai rašomas paprastas tekstas (nėra aktyvios nuorodos): „mikeATpukuotukasDOTbiz“, „mike[*AT*]pukuotukas[*.*]biz“ ar pan. Tačiau būkite kūrybingi keisdami „@“ ir „.“ simbolius – kai kurie robotai gali iššifruoti dažniausiai naudojamus „AT“ ir „DOT“. Pavyzdžiui, Petras Kudaras savo svetainėje rašo: „petras PRIE kudaras TAŠKAS lt“, o internautas, pasivadinęs „Stebuklu“, komentaruose palieka tokį savo el. pašto adresą: „stebuklas[slyva]irklavimas[taskas]lt“.

Trying to find my email address? Well, you know my first name, and my domain name... I'm hoping you can figure it out before the spambots do! ;)

Paul Harvey, www.paulsjourney.com

Adreso gadinimas

Kitas apsaugos nuo šiukšlintojų būdas – papildomų žodžių įterpimas į el. pašto adresą, pavyzdžiui, „mike@REMOVETHISpukuotukas.biz“, „mike@pukuotukasDELETETHIS.biz“ ir t.t. Ekrane tokius sugadintus adresus galima atvaizduoti perbraukus išimtiną žodį (naudojamos <del></del> direktyvos): „mike@REMOVEpukuotukas.biz“. Toks parašymas turėtų būti aiškesnis daugeliui vartotojų.

Svarbu, kad „gadinant“ el. pašto adresą būtų iškraipoma domeno, o ne vartotojo vardo dalis. Žinodami el. pašto domeną, šiukšlių siuntėjai gali atspėti tikrus adresus (info@, web@, mail@, admin@, postmaster@ ir pan.).

Abu šie būdai yra paprasti ir aiškūs, tačiau reikalauja papildomų laišką norinčio parašyti lankytojo pastangų. Nesuprasdamas, ką daryti, nepatyręs žmogus gali nesugebėti išsiųsti laiško norimu adresu.

Nepastebimi adresų iškraipymai: simbolių kodavimas

Šis metodas veikia visose naršyklėse ir yra pagrįstas tuo, kad retas el. pašto adresus renkantis robotas tinkamai interpretuoja specialiu būdu užrašytus Unikodo simbolius. Vietoj įprastai rašomų simbolių galima pateikti jų atitikmenis Unikodo lentelėje. Užkoduotas tekstas „mike@pukuotukas.biz“ 10-aine sistema atrodytų taip:


<a href="&#109;&#97;&#105;&#108;
&#116;&#111;&#58;&#109;&#105;
&#107;&#101;&#64;&#112;&#117;
&#107;&#117; &#111;&#116;&#117;
& #107;&#97;&#115;&#46;&#98;
&#105;&#122;">nuoroda</a>

šešioliktaine sistema:


<a href=„mailto:%6d%69%6b%65%40%70%75%6b%75%6f%
74%75%6b%61%73 %2e%62%69%7a“>nuoroda</a>

Toks adresų šifravimas nėra labai patikimas – pažangesni robotai gali nesunkiai iškoduoti užrašytą tekstą. Nepaisant to, daugybėje el. pašto adresus renkančių sistemų Unikodo simbolių konvertavimo funkcijų nėra dėl to, kad milijonus puslapių naršanti programa naudotų mažiau serverio išteklių.

Didžiausias tokio adresų slėpimo privalumas tas, kad jo nepastebi normalus vartotojas. Nuorodos teksto vietoje taip pat galima naudoti 10-aine sistema užkoduotus simbolius.

Paprastą tokio konvertavimo priemonę rasite tinklalapyje http://htmlfixit.com/cgi-bin/tools/uni.cgi.

Norintiems el.pašto adresų slėpimo funkcijomis papildyti savo kurtas internetines sistemas pateikiame mažytę PHP funkciją. Pirmuoju funkcijos argumentu perduodama norimo užkoduoti teksto eilutė, antruoju – to teksto koduotė (jei ji ne UTF-8). Tipiniu atveju funkcijos rezultatas spausdinamas taip:

echo unicodestr2ord('mike@pukuoutkas.biz ');

Nepastebimi adresų iškraipymai: HTML elementų įterpimas

Žinant tai, jog el.pašto adresus renkantys robotai supranta tik reikalingiausias HTML dalis, galima į el.pašto nuorodas įterpti lankytojams nematomas, tačiau robotus klaidinančias direktyvas. Pavyzdžiui:

Turbūt pastebėjote, kad šiuose pavyzdžiuose yra ir keletas anksčiau išmoktų triukų.

Nuorodos teksto apvertimas

CSS (Cascading Style Sheets) leidžia nurodyti, kad elemento tekstas yra parašytas kalba, kuri turi būti skaitoma iš dešinės į kairę. Šiuo funkcionalumu galima pasinaudoti siekiant apgauti pašto adresus renkančius robotus.

Aprašius CSS klasę „apversta“:

span.apversta {unicode-bidi:bidi-override; direction:rtl;}

el. pašto adresą galima užrašyti taip:

mike@<span class="apversta“>sakutoukup </span>.biz

Tada net HTML elementus gebantys pašalinti, bet CSS tinkamai nesuprantantys robotai paštą siųs neegzistuojančiu adresu mike@sakutoukup.biz.

Tačiau tokiais būdais galima iškraipyti tik nuorodos tekstą. Pačią nuorodą (href="mailto:" reikšmę) teks maskuoti tik keičiant simbolius jų Unikodo atitikmenimis. Susipažinkite su dar vienu efektyviu būdu.

Tikrų el. pašto nuorodų neatskleidimas

Iš tiesų nuorodos į el. pašto adresą tekste neprivalo būti el. pašto adreso su „mailto:" priešdėliu. Galima sukurti nuorodą į pusprogramį (script), kuris nukreiptų vartotoją teisingu adresu. Toks „email.php“ pusprogramis gali būti itin paprastas:


<?php
  header (Location: "mailto:mike@pukuotukas.biz");
  exit();
?>  

Tačiau prieš nurodant tikrąjį adresą naudinga patikrinti, ar jo prašo realus žmogus. Tam galima naudoti slapukus (cookies), vartotojo sesijos (session) duomenis, taikyti išradingus triukus pasitelkus „JavaScript“ ir pan. El. pašto adresus renkantys robotai paprastai nepriima slapukų ir nesugeba vykdyti „JavaScript“ komandų.

Vienintelis šio metodo trūkumas – vartotojui paspaudus nuorodą ir pasirinkus „copy link location“ ar „copy shortcut“, į atmintinę nukopijuojama „pukuotukas.biz/email. php“ eilutė, o ne tikrasis el. pašto adresas. Tokiu atveju nuorodos tekste būtina pateikti tikrą adresą, nes daug lankytojų norės jį nukopijuoti į pašto programą (ypač gmail, hotmail, yahoo mail), o ne spragtelėti aktyvią nuorodą.

„JavaScript“ triukai

Manoma, kad kiekvieną robotą įmanoma apgauti pasitelkus „JavaScript“. Jau sukurta šimtai įvairiausių būdų šia programavimo kalba slėpti el.pašto adresus. Iš tikrųjų dauguma robotų nesupranta „JavaScript“, nes tai jiems per daug komplikuota ar paprasčiausiai neapsimoka, eikvojama daug serverio išteklių.

Galima pasitelkti itin sudėtingą http://automaticlabs.com/products/enkoderform generuojamą kodą, paprastesnį http://jodrell.net/projects/mailto arba pačiam parašyti elementarią JavaScript funkciją. Pavyzdžiui, Bronislovo Burgio svetainėje www.burgis.lt el.paštas slepiamas taip:

Pirmoje eilutėje padidinamas „String“ objekto funkcionalumas sukūrus reverse() metodą, o vėliau email() funkcijai perduoti argumentai apverčiami į kitą pusę ir grąžinamas tinkamai suformuotas el.pašto adresas.

Verta pastebėti, kad „JavaScript“ nesuprantantys robotai seks nemodifikuota nuoroda ir pateks į specialiai jiems sugeneruotą puslapį burgis.lt/users. Jame iš atsitiktinių žodžių paspendžiami spąstai robotams ir jų duomenų bazės užteršiamos neegzistuojančiais el.pašto adresais. Paieškos sistemų robotai nuo šių spąstų apsaugomi į puslapį įterpus <meta name="robots" content="noindex,nofollow" /> direktyvą. Tinkamai įgyvendintas kovos su šiukšlintojais būdas yra gana efektyvus.


Asmeninėje svetainėje Burgis.lt įrengti spąstai el.pašto adresus renkantiems robotams.

Burgis.lt svetainėje šiems puslapiams generuoti naudojamas modifikuotas „PHP Spam Poison“ variklis.


Elektroninį laišką kriu.lt kolektyvui galima siųsti pasitelkus puslapyje pateiktą formą

Paveikslėliai ir „Flash“

Užrašius adresą paveikslėlyje arba įkėlus jį į „Flash“ objektą, robotai nesugebės šio rasti. Tai paprastas ir efektyvus, tačiau problemų eiliniams lankytojams galintis kelti būdas. Paveikslėlyje parašyto teksto neįmanoma nukopijuoti, „Flash“ objektai nematomi mobiliuosiuose telefonuose, kyla nemažai suderinamumo ir kitų problemų.

Taikant jau aprašytus metodus, galima pasiekti ne prastesnių rezultatų, nei naudojant lankytojus erzinančius paveikslėlius.

Formos

Saugiausia niekam neatskleisti el.pašto adreso – kontaktinės formos. Lankytojui pateikiami laukeliai, kuriuos užpildžius nežinomu adresu automatiškai nusiunčiamas elektroninis laiškas.

Vartotojas negali naudotis savo pamėgta el.pašto programa, tačiau žinutę gali siųsti anonimiškai. Atsižvelgiant į situaciją, šie aspektai gali būti ir privalumai, ir trūkumai.

Kiekvienas minėtų būdų turi savų trūkumų – kai kurie netinkami aktyvioms nuorodoms kurti, kiti neleidžia kopijuoti nuorodų teksto ar reikalauja „JavaScript“ variklio, tad senais mobiliaisiais telefonais naršantys lankytojai gali susidurti su netikėtomis problemomis. Nepaisant to, protingai derinant įvairius el.pašto slėpimo būdus galima pasiekti labai gerų rezultatų. Tačiau svarbiausia – būti išradingiems ir kūrybingiems. Piktieji robotai iš tiesų nėra labai gudrūs, tad nuo jų tikrai įmanoma pasislėpti.



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą

Dirbtinis intelektas šiandien – jau neatsiejama kasdienybės dalis ne tik kiekvieno iš mūsų gyvenimuose, bet ir versle. Bet ar kada susimąstėte, kokią kainą mainais už šią pagalbą mokame? O kiek saugūs išlieka mūsų duomenys, kuriuos lengva ranka atiduodame DI įrankiams?

„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar

Siekdama tobulinti savo paslaugas, trumpų vaizdo įrašų platforma taip pat gausiai renka vartotojų asmeninius duomenis. Tačiau ne visi žino, kur ir kaip ši informacija yra naudojama. Ką galite padaryti, kad išsaugotumėte savo privatumą?

Susidūrėte su sukčiais ir praradote savo „Gmail“ paskyrą?

Internautai dažnai susiduria su įvairiausiais sukčiais, o tarp populiarių užklausų rasime ir klausimą, susijusį su įsilaužimu į „Gmail“ elektroninio pašto paskyras ir kaip ją susigrąžinti.

2024-09-30 08:37
Keli mažiau žinomi „iOS“ „Mail“ patogumai
2024-09-25 17:03
Kaip pačiam susikurti internetinę svetainę su „WordPress“: išsamus vadovas
2024-09-23 11:49
Ekspertai pataria: taupyti projektuojant – neapsimoka, nes klaidos kainuoja per brangiai
2024-09-18 14:23
Sulaukiate gausybės erzinančių „WhatsApp“ skambučių? Paprastas triukas, kuris garantuos jums ramybę
2024-09-16 08:11
7 „Facebook“ funkcijos, kurias žino tik patys gudriausi vartotojai
2024-09-11 14:45
5 geriausi būdai „supakuoti“ prisiminimus
2024-09-03 18:36
„Snapchat“ – vaikų mėgstamas socialinis tinklas. Ar jis saugus?
2024-07-17 11:35
Kaip teisingai formuoti užklausą „ChatGPT“, kad gautumėte naudingą atsakymą?
2024-06-25 16:29
Jei nespėjote atsidaryti „Shazam“, paniūniuokite patys: nauja funkcija padės lengviau atrasti patinkančią dainą
2024-05-28 14:12
Kaip įjungti „Lossless“ garso formatą „Music“ aplikacijoje „Apple TV“
2024-05-17 11:09
Neseniai kalbėjote su rusakalbiais „Google“ atstovais? Pasitikrinkite, ar neatidavėte savo duomenų sukčiams
2024-05-09 08:38
Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama