Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
Gruodžio 19 d. 11:15
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
Gruodžio 19 d. 08:14
Gaisrą sukelti gali ir kalėdiniai papuošimai: ekspertai pataria, kaip to išvengti
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip apsisaugoti nuo interneto virusų ir įsilaužėlių

Publikuota: 2014-12-23 13:51
Tematika: Programinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Jei vieną gražią dieną nenorime rasti ištuštintų savo sąskaitų ar sužinoti apie pavogtą savo tapatybę, mūsų vardu paimtus kreditus, turime saugoti savo asmeninius kompiuterius ir išmaniuosius telefonus pirmiausia. Be to, šia apsauga turime pasirūpinti patys. Neseniai priimtas Nacionalinis kibernetinio saugumo įstatymas ar Nacionalinė kibernetinė saugumo programa neapsaugos nei nuo po visą pasaulį internetu platinamų virusų, nei nuo interneto įsilaužėlių.

Ketvirtadalis nesisaugo

IT paslaugų valdymo ir informacijos saugos bendrovės „Synergy Consulting“ vadovo Tyrūno Jokubausko tvirtinimu, IT technologijoms galioja ta pati logika, kaip ir saugant savo turtą ar sveikatą. Tiesiog reikia saugotis pačiam. Kita vertus, daugelis žmonių nesirūpina nei savo, nei jiems tokių svarbių išmaniųjų įrenginių sveikata.

Neseniai „Synergy Consulting“ inicijuotas tyrimas parodė, kad ketvirtadalis apklaustųjų tam neskiria jokio dėmesio.

Tyrimo metu iš viso buvo apklausti 18–75 metų amžiaus 1009 respondentai. Beveik 40 proc. apklaustųjų išmanųjį telefoną dažniausiai apsaugo naudodami slaptažodį ir / ar nustatydami automatinį įrenginio užrakinimą (po 39 proc.). Slaptažodį dažniau naudoja mažesnių miestų / rajonų centrų gyventojai. Automatinį įrenginio užrakinimą dažniau nustato didžiausias pajamas (virš 1500 Lt) turintys respondentai ir kaimo vietovių gyventojai.

Tačiau vos penktadalis diegia patikimas programėles, net 80 proc. neatnaujina telefono programinės įrangos, o 84 proc. – leidžia telefonu naudotis vaikams. Beveik 90 proc. neįsitikina saugumu prieš paspaudžiant gautą nuorodą, neišjungia WiFi ir „Bluetooth“ programų nesinaudodami telefonu ir neužšifruoja telefono. Saugos programinę įrangą turi įsidiegę tik 11 proc. tyrimo dalyvių.

Anot T. Jokubausko, daugelis žmonių tiesiog tikisi, kad grėsmės, apie kurias vis dažniau kalbama žiniasklaidoje, juos aplenks. IT ekspertui taip pat buvo keistas tyrimo atskleistas faktas, kad aukščiausio ir vidutinio lygio vadovai gerokai mažiau rūpinasi savo išmaniųjų telefonų apsauga, palyginus su darbininkais, moksleiviais, studentais. Palyginimui, vadovai dažniausiai naudoja slaptažodį (40 proc.) ir automatinį išmaniojo įrenginio užrakinimą (45 proc.), taip apsaugančių išmaniuosius telefonus studentų, moksleivių ir pensininkų yra atitinkamai beveik 49 proc. ir 46 proc. Rečiau vadovai renkasi instaliuoti patikimas programėles ir atnaujina programinę įrangą telefone (20 proc.), tai daro beveik 21 proc. studentų ir moksleivių ir beveik 30 proc. specialistų ir tarnautojų. Net 95 proc. aukščiausio ir vidutinio lygio vadovų pasitiki nuorodomis, gautomis el. paštu ar sms žinute, ir prieš spausdami, neįvertina, ar tai bus saugu. Studentai, moksleiviai, specialistai, tarnautojai, darbininkai, techniniai darbuotojai, ūkininkai neskuba spausti ant gautų nuorodų ir tai daro rečiau.

Anot „Synergy Consulting“ vadovo, tyrimas atskleidė, kad žmonės apskritai nelinkę apsaugoti išmaniųjų įrenginių ir nors nedidelė dalis žmonių žino ar yra girdėję, kad saugotis yra rekomenduojama, dažniausiai apsiriboja slaptažodžiu ir automatiniu įrenginio užrakinimu.

Pataria, kaip apsisaugoti

Atliekant tyrimą, buvo įvertintos svarbiausios išmaniojo įrenginio apsaugos priemonės. Panašias rizikas mini Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (VRRT) Tinklų ir informacijos saugumo departamento direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Ramonas. Jis vardija apsaugos priemones, kurios galėtų padėti tiek darbdaviui, tiek darbuotojui, tiek privačiai interneto prieigomis besinaudojančiam asmeniui:

  1. nuolat naujinti įrenginio programinę įrangą; rekomenduojama pasirinkti  išmanaus įrenginio nustatymus, kad programinė įranga atsinaujintų automatiškai;
  2. naudoti antivirusines programas;
  3. neatidarinėti programų, dokumentų ar nuorodų iš nepatikimų informacijos šaltinių;
  4. atjungti nenaudojamus ryšio prievadus (pvz., „Bluetooth“, „Wi-Fi“) .
  5. diegti programėles tik per oficialią operacinėje sistemoje naudojamą el. parduotuvę (pvz., „Google Play“, „Apple Store“, „Windows Phone Store“);
  6. nesisiųsti programų iš piratinių programinės įrangos svetainių, nes tokiose programėlėse gali būti įdiegtas kenksmingas programinis kodas, galintis užvaldyti interneto vartotojo įrenginį.

Anot T. Jokubausko, interneto vartotojai privalėtų laikytis elementarios naudojimosi internetu tvarkos, kurią būtų galima pavadinti higiena. Tai labai sumažina riziką. Atsargumas ir keli elementarūs veiksmai galėtų padėti išsaugoti svarbius duomenis. Pavyzdžiui, išmaniajame įrenginyje galima nustatyti, kada įrenginį naudojantis asmuo turi papildomai patvirtinti tapatybę slaptažodžiu.

Be to, pravartu žinoti, kurie slaptažodžiai patikimiau apsaugo prieigą prie Jūsų telefono ar kompiuterio duomenų. Nevertėtų numoti ranka į patarimą rinktis ilgesnį slaptažodį iš 12 simbolių. IT specialistai pataria naudoti iš beprasmių trumpinių, skaitmenų ir specialių ženklų sudarytą slaptažodį.

Ne visi virusai išsiduoda

„Synergy Consulting“ vadovas taip pat primena, kad kompiuteriams ir išmaniesiems skirtų virusų pavojų taip pat nederėtų pamiršti. Kai kuriuos jų galima atpažinti pagal tam tikrus požymius. Deja, ne visi į kompiuterius ar išmaniuosius įrenginius patekę virusai išsiduoda, o pavojingiausias virusų bruožas – tokių požymių nebuvimas.

Vis dėlto galima, anot T. Jokubausko, išskirti keletą požymių, verčiančių įtarti tokio viruso atsiradimą. Keletas tokių, anot IT specialisto:

  1. nustoja veikti pagrindinės funkcijos (pavyzdžiui, nepavyksta per „Ctrl+Alt+Delete“ pasiekti „Start Task Manager“ funkcijos),
  2. įrenginys ima lėčiau veikti, strigti ar savaime persikrauti,
  3. atsiranda arba dingsta tam tikrai failai ar programos,
  4. nebeatsidaro tam tikri failai, kuriuos dar visai neseniai naudojote,
  5. darbalaukyje iššoka įvairios reklamos ir langai,
  6. pastebimos duomenų anomalijos,
  7. išauga tinklo apkrovimas,
  8. duomenys siunčiami nežinomais adresais ir kt.

Norint išvengti bėdų, pasirinkimo nelabai yra: prieš virusus reikia kovoti antivirusais. Be to, organizacijos turėtų įvertinti, kokias antivirusines programas joms įsigyti. „Nėra saugu, kai visa sistema – antivirusinė programa, pašto serveriai ar kitos priemonės – yra to paties gamintojo. Patartina priemones rinktis skirtingų gamintojų, nes jos skirtingai atsparios įvairiems virusams“, – pataria „Synergy Consulting“ vadovas. Be apsaugos antivirusinėmis programomis, patariama tiesiog kaupti rezervines duomenų kopijas. Kita dalis priemonių naudojama, siekiant sumažinti dėl virusų patirtą žalą, greičiau pašalinti pasekmes ir panašiai. „Saugantis nuo virusų, taikytinos tiek vienos, tiek ir kitos priemonės. Nors virusų daugėja, jie įvairėja, pagrindinės kovos priemonės su jais išlieka tos pačios“, – sakė T. Jokubauskas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Išmanus Kalėdų senelis: 9 iš 10 vertina DI pagalbą renkantis dovanas

Nuo paprastų idėjų iki personalizuotų rekomendacijų kūrimo dirbtinio intelekto (DI) įrankiai padeda ne tik sutaupyti laiko, bet ir atrasti unikalių sprendimų, kurie anksčiau galėjo likti nepastebėti. Pasaulinio tyrimo duomenimis, didžioji dauguma žmonių vertina DI patarimus, ypač ieškant kalėdinių dovanų.

Gyvenimą socialiniuose tinkluose galėsite pradėti iš naujo: „Instagram“ pasiūlys naują funkciją

Nors visi naudojame tas pačias socialinių tinklų programėles, dėl ten veikiančių algoritmų, jas atvėrę, kiekvienas matome kaip diena ir naktis skirtingą vaizdą. Deja, algoritmų rekomendacijos kartais taip pat gali „šaudyti“ pro šalį, ypač jei laikui bėgant pasikeičia vartotojo interesai. Tad, suvokdama šią problemą, „Instagram“ pristato ilgai lauktą funkciją, kuri gyvenimą socialiniame tinkle leis pradėti nuo švaraus lapo.

Vagys savo aukas gali surasti pasitelkiant „Google“ žemėlapių programėlę, tačiau jūs galite užkirsti jiems kelią

„Google“ žemėlapiai yra puiki programėlė ir svetainė, nes programėlė ne tik nurodo, kaip greitai ir saugiai nuvykti iš taško A į tašką B, bet ir parodo, kur pavalgyti nuvykus į tašką B. Vienas dalykas, kurio „Google“ jums nepasakys, yra tai, kad „Google Maps“ yra vertinga ir nusikaltėliams.

2024-11-19 14:39
Kaip sukurti vizualiai patrauklią „Instagram“ verslo paskyrą?
2024-11-04 14:55
Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą
2024-10-22 17:29
„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar
2024-10-16 08:25
Susidūrėte su sukčiais ir praradote savo „Gmail“ paskyrą?
2024-09-30 08:37
Keli mažiau žinomi „iOS“ „Mail“ patogumai
2024-09-25 17:03
Kaip pačiam susikurti internetinę svetainę su „WordPress“: išsamus vadovas
2024-09-23 11:49
Ekspertai pataria: taupyti projektuojant – neapsimoka, nes klaidos kainuoja per brangiai
2024-09-18 14:23
Sulaukiate gausybės erzinančių „WhatsApp“ skambučių? Paprastas triukas, kuris garantuos jums ramybę
2024-09-16 08:11
7 „Facebook“ funkcijos, kurias žino tik patys gudriausi vartotojai
2024-09-11 14:45
5 geriausi būdai „supakuoti“ prisiminimus
2024-09-03 18:36
„Snapchat“ – vaikų mėgstamas socialinis tinklas. Ar jis saugus?
2024-07-17 11:35
Kaip teisingai formuoti užklausą „ChatGPT“, kad gautumėte naudingą atsakymą?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama