Šių metų balandžio 8 d. „Microsoft“ nutraukia kai kurių senesnių produktų palaikymą, tarp kurių ir operacinė sistema „Windows XP“. Nors operacinė sistema sukurta prieš dvylika metų, tačiau naudotojai ją vertino kaip patikimą ir stabilią, puikiai atitinkančią verslo poreikius ir gyvenimo ritmą. Jei tikėsime statistika, tai Lietuvoje „Windows XP“ tebėra įdiegta kas penktame kompiuteryje.
Naujos operacinės sistemos atveria įmonėms galimybes kurti ir diegti sprendimus, kurie leidžia sparčiau vykdyti užsakymus, konkuruoti tarptautinėse rinkose, būti arčiau klientų ir dar geriau suprasti jo poreikius. Tačiau naujų sistemų diegimas visada sukelia ir nemažai iššūkių.
Dažniausiai įmonės būna susigyvenusios su savo technologijomis, sukūrusios savo verslo sprendimus konkrečiai operacinei sistemai, todėl perėjimas nuo vienos operacinės sistemos prie kitos gali būti sudėtingas.
Rekomenduojama kuo tiksliau įvertinti perėjimo į kitą operacinę sistemą specifiką, nes liekant vis mažiau laiko – didėja migravimo į naują operacinę sistemą kaštai ir lieka vis mažiau galimybių išskaidyti juos per ilgesnį laikotarpį.
Pradines investicijas, migravimo kaštus ir laiko sąnaudas sudaro 5 pagrindiniai etapai:
- Įmonės programėlių testavimas ir licencijavimas (pvz. 16-bitų programėlės, DOS programėlės, programėlės, pagamintos konkrečiai įmonės veiklai ir procesams);
- Kompiuterinės įrangos testavimas ir atnaujinimas;
- Programėlių paruošimas ir jų pateikimas galutiniam naudotojui;
- Operacinės sistemos migravimas;
- Darbuotojų apmokymas ir palaikymas.
IT specialistams aukščiau išvardintuose etapuose gali padėti keletas žemiau išvardintų įrankių.
Planavimo procesas:
- „Microsoft Assessement and Planning (MAP) Toolkit“. Įmonės naudojamos kompiuterinės įrangos auditas.
- „Application Compatibility (ACT) Toolkit“. Įmonės naudojamos programinės įrangos auditas.
- „System Center Configuration Manager“ (SCCM). Įmonės naudojamos kompiuterinės ir programinės įrangos auditas.
Migravimo ir diegimo įrankiai:
- „Microsoft Deployment Toolkit“ (MDT). Centralizuotas migravimo procesas.
- „User State Migration Tool“ (USMT). Duomenų migravimas.
- „System Center 2012 Configuration Manager“ (SCCM 2012). Automatizuotas migravimo procesas.
Dažniausiai planavimo procese paaiškėja ar migravimas į naują operacinę sistemą vyks sklandžiai, koks siekiamas rezultatas ir migravimo sėkmė. Gali būti ir taip, kad įmonei migravimas į naują operacinę sistemą ekonomiškai nenaudingas, nes neveiks dalis naudojamų programėlių ar didelis kiekis įrangos nesuderinama su nauja operacine sistema.
Tokiais atvejais „Microsoft“ siūlo papildomas galimybes:
-
Virtuali darbo vieta (angl. Virtual Desktop Infrastructure, VDI)
Virtualios darbo vietos sprendimas leidžia centralizuoti įmonėje naudojamas sistemas. Šiuo atveju galima naudoti esamą kompiuterinę įrangą ir nėra svarbu jos suderinamumas su operacine sistema. -
Programėlių virtualizacija (angl. Application Virtualization, APP-V)
Programėlių virtualizacijos sprendimas transformuoja programėles į centralizuotai valdomą paslaugą, nesukeliant programėlių tarpusavio konflikto. Šis sprendimas leis virtualizuoti įmonėje naudojamas programėles, kurios yra nesuderinamos su nauja operacine sistema.
Pritaikant geriausias operacinių sistemų diegimo, migravimo praktikas įmonės gali sutaupyti laiko ir sumažinti migravimo kaštų. Tačiau tam būtina tinkamai pasiruošti ir numatyti visus būtinus etapus ir, jei reikia kreiptis į kompetentingus konsultantus, kad migravimas į naują operacinę sistemą nesukeltų problemų įmonei veiklai.