Jeigu jūs administruojate internetinę svetainę, puikiai žinote kaip svarbu tinkamai pasirūpinti optimizavimu paieškos sistemoms (angl. search engine optimization). Tačiau šiais laikais ne mažiau svarbu yra pasirūpinti socialine optimizacija. Kas tai yra ir kam to reikia?
Dauguma mano, jog socialinė optimizacija reiškia kelių socialinių tinklų mygtukų ir komentarų funkcijos integravimą į svetainę. Ne. Tai yra daug daugiau. Jei tinkamai pasirūpinsite socialine tinklalapio optimizacija, pritrauksite daugiau vartotojų ir šie bus labiau įsitraukę į turinio kūrimą.
Parinkite tinkamus žodžius
Daugeliui atrodo, kad vartotojai arba dalijasi informacija (nes ji kokybiška), arba ne (nes ji nekokybiška). Iš tiesų dalijimąsi turiniu galima paskatinti tam tikrais būdais, pvz., emociškai kabinančiais žodžiais. Jums reikia parinkti tokius žodžius, kurie reprezentuotų prekės ženklo asmemybę bei skatintų pokalbį.
Internetinė svetainė privalo turėti daugiau emocijų (flickr.com) |
---|
Paprasčiausias pavyzdys – mygtuką „Išbandykite dabar“ pakeiskite į „Ar pasiruošęs išbandyti šią paslaugą?“ Toks užrašas iššaukia veiksmą ir skatina asmeninį įsitraukimą į svetainės veiklą. Naudodami tinkamus žodžius, galite paskatinti vartotojus dažniau reikšti savo nuomonę komentaruose.
Padidinkite turinio kokybę
Išskirtinio, įdomaus ir praktiškai naudingo turinio kūrimas yra esminis sėkmingos internetinės rinkodaros veiksnys. Vargu ar žmonės dalinsis jūsų svetainės adresu su draugais, jei neras toje svetainėje nieko įdomaus bei naudingo. Turinio kokybė yra esmė ir to nederėtų pamiršti!
Ar jūsų rašomi straipsniai, tinklaraščio įrašai bei vaizdo įrašai yra tokie, kuriais verta dalintis? Įsitikinkite, kad straipsnių antraštės yra intriguojančios. Atkreipkite dėmesį į turinio formatą bei apimtį. Paprastai infografikais (angl. infographics), tinklaraščio įrašais bei vaizdo įrašais vartotojai dalijasi dažniau.
Paskatinkite, kai turite galimybę
Internete plinta nauja tendencija – „žaidimizacija“ (angl. gamification). Jos dėka vartotojai skatinami konkuruoti tarpusavyje, tarkim, kolekcionuojant taškus, keliant asmeninį rangą ir pan. Pagalvokite, kaip būtų galima įtraukti vartotojus į veikla pasinaudojant „žaidimizacija“? Kokie veiksmai „uždirbtų“ lankytojams taškų – komentarų rašymas..? Aktyvumas diskusijų forume? Įkeltų nuotraukų skaičius?
Geras pavyzdys yra užsienyje veikianti internetinė drabužių parduotuvė „ModCloth“. Joje pirkėjai kviečiami balsuoti už aprangą, kuria būtu prekiaujama kitą sezoną. Tokiu atveju vartotojai labiau suinteresuoti dalintis drabužių nuorodomis su draugais, kad šie prabalsuotų už mėgstamą aprangą.
Ši programa skatina pirkėjus dažnai patikrinti tinklalapį, peržiūrėti balsų skaičių. To pasekoje didėja svetainės lankomumas ir vartotojų įsitraukimas į šios svetainės turinio kūrimą. Galiausiai, parduotuvė parduoda daugiau drabužių, nes parduoda tai, ko pirkėjai ir nori.
Ieškokite grįžtamojo ryšio
Kada paskutinį kartą teiravotės lankytojų, ko jie norėtų? Galbūt jie galėtų prabalsuoti už naują svetainės funkciją – kurią jie labiau norėtų matyti? Galbūt jie galėtų padiktuoti būsimo produkto funkcijas? Nenuvertinkite grįžtamojo ryšio – jis sukuria abipusius įsipareigojimus.
Neseniai naršydamas viename užsienio portale pastebėjau gražią iniciatyvą. Minėtas portalas taip pat leidžia ir verslo žurnalą, kurio viršelį pasirenka… vartotojai. Pastarieji prabalsuoja svetainėje už vieną iš keturių viršelio variantų (dažniausiai skiriasi tik vizualizacijos) ir laukia ateinančio žurnalo numerio.
Matuokite ir koreguokite
Jums galbūt atrodo, kad kai kurie prekės ženklai turi didesnį socialinį įsitraukimą už kitus, tačiau taip nutinka retai. Sėkmė dažniau aplanko tuos, kurie bando, matuoja, supranta, kad klysta, vėliau koreguoja esamą situaciją ir bando vėl. Po kiek laiko „išlukštenama“ efektyviausia strategija.
Norėdami pagerinti vartotojų įsitraukimą į svetainės turinio kūrimą, testuokite tokius kintamuosius, kaip socialinių mygtukų paspaudžiamumas, kokie straipsniai susilaukia daugiau vartotojų dėmesio. Matuoti šiuos dalykus galima ir „Google Analytics“ įrankiu. Matuokite ir koreguokite!