„Slaptažodis yra kaip dantų šepetukas: neleiskite juo naudotis kitiems ir keiskite kas šešis mėnesius“, – JAV astronomas ir knygų autorius Klifordas Stolas
Kad ir kiek daug kompiuterių saugumo specialistai rašytų apie saugaus slaptažodžio pasirinkimą, dauguma vartotojų ir toliau aplaidžiai naudoja nepatikimus slaptažodžius.
Dar svarbiau patikimais slaptažodžiais „apginkluoti“ savo verslą. Vertingos ir konfidencialios informacijos praradimas gali padaryti didžiulę žalą įmonei ir jos darbuotojams.
Kiekvienas vartotojas ir kiekviena įmonė nesunkiai gali apsisaugoti nuo piktų ketinimų turinčių žmonių. Pirmiausia reikia suprasti, jog slaptažodžių vagys yra protingi ir aukšto intelekto žmonės, besinaudojantys sudėtinga ir organizuota programine įranga.
Saugaus slaptažodžio sukūrimas
Visų pirma, atsisakykite lengvai atspėjamų slaptažodžių, antai „vytautas25“, „myliugiedre“, „biznierius“ ir pan. Kiti dažnai pasitaikantys slaptažodžiai yra tėvų, vaikų, augintinių vardai. Šiuos slaptažodžius atspėti lengviausia tiems, kurie jus pažįsta.
Antra, minimalus slaptažodžio ilgis turi būti 8 simboliai, pageidautina – nuo 12 iki 15 simbolių. Kuo didesnė simbolių įvairovė – didžiosios ir mažosios raidės, skaičiai ir skyrybos ženklai – tuo sunkiau „nulaužti“ jūsų slaptažodį, juolab – atspėti.
Norėdami susikurti saugų slaptažodį, pasinaudokite nemokamu slaptažodžių generatoriumi. Norėdami patikrinti ar jūsų dabartinis slaptažodis yra saugus, apsilankykite svetainėje „HowSecureIsMyPassword.net“.
Tarkim, slaptažodis „lxNNg0eAc“ (9 simboliai) yra nei atspėjamas, nei sugeneruojamas kenkėjiškų programų. Vis dėlto, norėdami būti tikri dėl slaptažodžio patikimumo, naudokite bent 12–15 simbolių.
Saugaus slaptažodžio vartojimas
Nenaudokite visur to paties slaptažodžio. Siūlome susikurti mažiausiai tris: 1) prisijungimui prie svetainių, kuriose nėra saugoma asmeninė informacija (paprastas, lengviau įsimenamas slaptažodis); 2) prisijungimui prie svetainių, kuriose saugoma asmeninė informacija (vidutinio sunkumo slaptažodis); 3) prisijungimui prie svarbių sąskaitų, pvz., el. bankininkystė, el. paštas ir pan. (sudėtingas ir ilgas slaptažodis).
Antras būdas yra susikurti vieną bendrą slaptažodį, tarkim, „TwXu5uEh“, tačiau skirtingiems prisijungimams naudoti skirtingas galūnes: „TwXu5uEhGMAIL“ (el. paštui), „TwXu5uEhBANK“ (el. bankininkystei), „TwXu5uEhFB“ (soc. tinklui „Facebook“) ir t. t.
Vis dėlto, daugelis vartotojų numoja ranka į šį patarimą ir naudoja vieną slaptažodį. Problema ta, jog išsiaiškinus vienos paskyros slaptažodį, pavojus iškyla ir kitoms paskyroms. Tad jei ir toliau ketinate naudoti vieną slaptažodį – įsitikinkite, jog jis tikrai unikalus.
Saugaus slaptažodžio išlaikymas
Kyla pagundų užsirašyti ir palikti savo slaptažodžius ant darbo stalo ar matomose vietose. Tokių poelgių pasekmės tokios pačios, kaip ir turint virusų savo kompiuteryje. Tačiau ką daryti verslui, kuriame dirba daugiau nei 100 darbuotojų ir atitinkamai yra sugeneruota mažiausiai 100 unikalių slaptažodžių? Atsakymas – slaptažodžių valdymo programos. Jų yra sukurta labai daug, tad aptarsime tik keletą geriausių.
„1Password“ (39,95; 59,95 dol.). Tai puikus sprendimas „Windows“ ir „Mac OS X“ aplinkose dirbantiems vartotojams. Naudojantis šia programine įranga, jūs ne tik saugiai sutalpinsite daug slaptažodžių vienoje vietoje, bet ir galėsite juos pasiekti naudojant vidinį įmonės tinklą.
„LastPass“ (12,00; 24,00 dol.). Ši programinė įranga dirba daugelyje platformų, su visomis didžiausiomis interneto naršyklėmis, atlieka visas svarbiausias patikimų slaptažodžių funkcijas – juos generuoja, talpina ir kt. Galima rinktis vieną iš dviejų planų: asmeninį ir verslo.
„Passpack“ (nemokamas; 1,50; 4,00; 12,00; 40,00 dol.). Labai lankstus įrankis, kadangi yra galimybė pasirinkti kurie slaptažodžiai bus prieinami kuriems vartotojams. Visi slaptažodžiai talpinami vienoje vietoje. Beje, itin paprasta pasidalinti slaptažodžiais ir juos atnaujinti.
Apibendrinus galima teigti, jog slaptažodis – labai svarbus saugos elementas, užtikrinantis asmeninių duomenų saugumą. Niekas kitas nepasirūpins jūsų saugumu, jei to nepadarysite patys. Tinkamai sukurti, vartojami ir laikomi slaptažodžiai padės apsisaugoti nuo finansinių apgaulių ar asmens tapatybės vagystės.