Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 5 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 5 d. 17:37
Ateities pasaulio vizija inžinerijos studentų akimis – robotai geresnei emocinei sveikatai
Lapkričio 5 d. 14:50
Kaip nufotografuoti visą interneto svetainės puslapį „iPhone“ ir „iPad“
Lapkričio 5 d. 11:11
„Metų automobilio 2025“ elektromobilių testas: 200 km įveikė visi
Lapkričio 5 d. 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
Lapkričio 4 d. 20:23
„Hyundai“ pristato „Initium“ – naujos kartos vandenilio kuro visureigį
Lapkričio 4 d. 17:23
KTU mokslininkas apie DI ir automatizacijos paradoksą: pakeisdamos žmogų, jos kuria naujas darbo vietas
Lapkričio 4 d. 14:55
Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą
Lapkričio 4 d. 11:33
„NanoAvionics“ palydovas nufotografavo Lietuvą iš kosmoso – skriejo aukščiau nei Tarptautinė kosminė stotis
Lapkričio 4 d. 08:23
„Volvo Trucks“ pristato naujos kartos saugumo sistemas pėstiesiems ir dviratininkams apsaugoti
Lapkričio 3 d. 17:23
Žaliasis vandenilis pramonėje: Lietuvos ir Vokietijos mokslininkai siūlo aplinkai nekenksmingą technologiją
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip tapti „usability“ profesionalu?

Publikuota: 2005-12-29 07:12
Tematika: Programinė įranga
Autorius: Jakob Nielsen
Aut. teisės: ©Kriause.com – internetinė komunikacija
Inf. šaltinis: Kriause.com – internetinė komunikacija

Tam kad naujas technologijas laiku pritaikyti žmonių poreikiams per pastaruosius 20 metų pasaulyje prireiks pusės milijono žmonių dirbančių patogios aplinkos (usability) kūrimo srityje. Kuo greičiau prasidės jų ruošimas – tuo geriau.

Dažnai užduodamas klausimas, kaip tapti „usability“ profesionalu ir kaip šios profesijos žmonėms surasti darbą? Atsakymas slypi trijų patogios aplinkos specialisto savybių sąraše:

  • Tarpusavio sąveikos (interaction theory) ir vartotojų tyrimų metodologijos (user-research methodologies) žinojimas. Vartotojų testavimo pagrindų supratimas.
  • „Šviesi galva“.
  • Dešimt metų patirtis testuojant vartotojus ir atliekant kitus testus tinkamumo (usability) srityje.

Deja, išmokti galima tik pirmosios iš šių savybių. Aplinkos pritaikymo vartotojams (usability) menas yra daugiau paremtas žmogaus talentu ir patirtimi negu teorinėmis žiniomis. Didžioji šios srities specialisto darbo dalis yra surasti dėsningumus tarp atskirų veiksmų. Štai kodėl šiam darbui reikia „šviesios galvos“ ir didelės patirties. Kai tik pastebite vartotojo veiksmuose problemos užuominą, iškart turite daryti atitinkamus sisteminius pakeitimus.

Blogas „usability“ specialistas savo ataskaitoje parašys, kad vartotojui nr. 1 vartotojo sąsaja patiko, o vartotojui nr. 2 nepatiko. Sutikite, kad iš tokios informacijos dizainerių komandai naudos nebus. Tikrasis šios srities specialistas į vartotojus žiūri kaip į visumą, iš stebėjimų daro išvadas ir pateikia rekomendacijas dizaino kūrimui (keitimui).

Neteigiame, kad jums visiškai nereikės žinoti teorijos. Juk yra rašomos „usability“ knygos ir tikimą, kad patirtį galima perduoti tokiu būdu. Jums nereikia daryti tų pačių klaidų, kurias darė knygų autoriai prieš jas parašant. Jei jūs jau nusprendėte tapti „usability“ specialistų pradžiai perskaitykite kelias knygas.

Kartu su teorinėmis ypatybėmis pasidomėkite ir atliekamų tyrimų metodologija, ta patirtimi, kuri susikaupė per keletą darbo metų. Jei jūs darysite bandymus besiremdami neteisingais metodais, nieko neišmoksite. Kiekvieno metodo panaudojimo išmokimas kels jūsų kvalifikaciją, o kitų specialistų darbų nagrinėjimas jums leis su minimalioms pastangoms pasiekti aukštus rezultatus.

Mokymasis per praktiką

Nors tai gali atrodyti kaip uždaras ratas, tačiau norint tapti geru „usability“ specialistu teks pradėti nuo praktinių užsiėmimų. Norint pasiekti tikrų aukštumų jums daugelį metų teks stebėti vartotojus įvairiose situacijose:

  • Nagrinėkite kiek galima daugiau skirtingų žmonių: jaunus ir senus, visiškus „kopūstus“ ir patyrusius vartotojus, Linux specialistus, pardavėjus, daktarus, techninius darbuotojus, administratorius, viršininkus, įvairių tautybių žmones.
  • Stebėkite kaip šie žmonės atlieka skirtingas užduotis: perka, vykdo paiešką, planuoja atostogas, nagrinėja savo pomėgius, vadovauja naftos verslui.
  • Stebėkite kaip šie vartotojai dirba su skirtingomis aplinkomis ir stiliais. Ideali vartotojo sąsaja turi leisti išspręsti užduotį keliais būdais. Tam kad jūs galėtumėte įvertinti tuos būdus, nuspręsti kuris geresnis ir kaip skiriasi aplinkų dizainai.
  • Eksperimentuokite su įvairiomis sąsajų platformomis, būtų tai sieniniai ekranai ar delniniai kompiuteriai. Ypatingai įdomu stebėti kaip žmonės elgiasi tekstinėje aplinkoje. Taip pat nepamirškite žvilgtelėti į įvairias ateities technologijas (pavyzdžiui „virtuali realybė“), kurios dabar gali atrodyti nenaudingos, tačiau jums pasufleruoti kelias idėjas.

Atkreipkite dėmesį kaip šiame sąraše dažnai akcentuojamas skirtingumas. Dėką tyrimo platumo jūs galėsite sakyti, kad ir tai, jog vartotojai paprastai šioje situacijoje elgiasi vienaip, bet padarius tam tikrus dizaino pakeitimus galime pakeisti jų elgseną ir taip išspręsti šią problemą. Vartotojo sąsajos tyrinėjimuose nėra visiškai aiškaus atsakymo į klausimą. Kuo ilgiau tyrinėsite tuo greičiau surasite atsakymus naujose situacijose.

Nuo ko pradėti?

Tam kad pradėti vartotojo aplinkos tyrimus reikia įveikti tik kelias užduotis:

  • Baimę būti nesuprastam.
  • Norą siekti idealą.

Pirma užduotis neramina, bet žinoma jums viskas pavyks. Pradžioje stenkitės išvengti tipinės pradedančiųjų klaidos: bendravimo su vartotoju, kuris įtakoja pastarojo elgseną. Sėdėkite tyliai ir tik klausykite ką sako vartotojas.

Antra užduotis labai reali. Jūsų pirmas tyrimas bus tolimas nuo idealo. Tačiau jeigu jus lauksite kol jūsų tyrimai taps idealus, niekada nieko nepasieksite. Todėl, kad tapti geru „usability“ specialistu galima nuolatos vis geriau stengiantis užsiimti „usability“ tyrinėjimu.

Pradėkite nuo mažo projekto, kurį paprasčiau apdoroti. Jūs turite gerai pažinoti šio projekto dizainerį bei kūrėją, arba pats juo būti. „Usability“ metodai labai galingi, todėl net neteisingai atliktas tyrimas jums duos rezultatus, kuo remiantis galėsite pakoreguoti dizainą. Be to, geriau susimauti dirbant su mažu projektu nei su dideliu.

Po kelių testavimo etapų ir dizaino tobulinimų Jūs pastebėsite:

  • Jūs geriau suvokiate „usability“ principus.
  • Jūsų valdžia pastebės produktų dizaino tobulėjimą.

Čia ir bus galimybė pereiti prie stambesnio projekto. Jei jūs dirbate interneto svetainių kūrimo srityje, išsirinkite svetainę, kuri populiari tarp visų įmonės darbuotojų. Jei jums pavyks pagerinti šios svetainės vartotojo sąsają, tai tikrai bus naudinga visiems aplinkiniams.

Išmokti testavimo pagrindus ne taip ir sudėtinga. Sunkiausia analizuoti duomenis ir juos tinkamai apibendrinti. Tam kad duomenis galėtumėte vertinti optimaliai gali praeiti apie 10 metų apmastymams. Žmonės turintys penkerių metų patirti gan tiksliai formuluoja tyrimų išvadas, o žmonės su vienerių metų praktika dažnai praleidžia esminius dalykus. Tačiau jums vis tiek teks kurį laiką būti pirmus metus užsiimančiu šia veikla. Bet kuo ankščiau pradėsite tuo greičiau tapsite tikru specialistu.

Kritinis balsas

Ko gero reiktų perspėti, kad jei tapsite geru „usability“ specialistu ir norėsite nuolat tobulėti teks dirbti ir gyventi ne Lietuvoje. Kadangi tokių tyrimų mūsų šalyje reikia vos kelioms svetainėms. Taigi, savo krašte pranašu nebūsi.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą

Dirbtinis intelektas šiandien – jau neatsiejama kasdienybės dalis ne tik kiekvieno iš mūsų gyvenimuose, bet ir versle. Bet ar kada susimąstėte, kokią kainą mainais už šią pagalbą mokame? O kiek saugūs išlieka mūsų duomenys, kuriuos lengva ranka atiduodame DI įrankiams?

„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar

Siekdama tobulinti savo paslaugas, trumpų vaizdo įrašų platforma taip pat gausiai renka vartotojų asmeninius duomenis. Tačiau ne visi žino, kur ir kaip ši informacija yra naudojama. Ką galite padaryti, kad išsaugotumėte savo privatumą?

Susidūrėte su sukčiais ir praradote savo „Gmail“ paskyrą?

Internautai dažnai susiduria su įvairiausiais sukčiais, o tarp populiarių užklausų rasime ir klausimą, susijusį su įsilaužimu į „Gmail“ elektroninio pašto paskyras ir kaip ją susigrąžinti.

2024-09-30 08:37
Keli mažiau žinomi „iOS“ „Mail“ patogumai
2024-09-25 17:03
Kaip pačiam susikurti internetinę svetainę su „WordPress“: išsamus vadovas
2024-09-23 11:49
Ekspertai pataria: taupyti projektuojant – neapsimoka, nes klaidos kainuoja per brangiai
2024-09-18 14:23
Sulaukiate gausybės erzinančių „WhatsApp“ skambučių? Paprastas triukas, kuris garantuos jums ramybę
2024-09-16 08:11
7 „Facebook“ funkcijos, kurias žino tik patys gudriausi vartotojai
2024-09-11 14:45
5 geriausi būdai „supakuoti“ prisiminimus
2024-09-03 18:36
„Snapchat“ – vaikų mėgstamas socialinis tinklas. Ar jis saugus?
2024-07-17 11:35
Kaip teisingai formuoti užklausą „ChatGPT“, kad gautumėte naudingą atsakymą?
2024-06-25 16:29
Jei nespėjote atsidaryti „Shazam“, paniūniuokite patys: nauja funkcija padės lengviau atrasti patinkančią dainą
2024-05-28 14:12
Kaip įjungti „Lossless“ garso formatą „Music“ aplikacijoje „Apple TV“
2024-05-17 11:09
Neseniai kalbėjote su rusakalbiais „Google“ atstovais? Pasitikrinkite, ar neatidavėte savo duomenų sukčiams
2024-05-09 08:38
Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama