Gruodžio mėnesį „Facebook“ įvedė kelis drąsius, prieštaringas diskusijas sukėlusius pakeitimus, susijusius su vartotojų privatumu bendravimo svetainėje. Kompanija, kuri pačioje pradžioje išskirtinai gynė privatumą („Facebook“ buvo sukurtas kaip koledžo studentų svetainė, į kurią niekas kitas negalėjo įeiti), dabar tikriausiai nori konkuruoti su atviresniais socialiniais tinklais, kaip mikrotinklaraščių rašytojų pamėgtasis „Twitter“.
Tiems iš jūsų, kurie pakeitėte privatumo nustatymus prieš pakeitimus gruodį, nebėra reikalo nerimauti, t.y. jei jūs atnaujinote privatumo nustatymus, kai „Facebook“ to reikalavo. Paskutinį mėnesį prisijungus prie „Facebook“ iššokdavo lentelė, kurioje buvo paaiškinti pakeitimai ir nurodyti rekomenduojami nustatymai.
Deja, dauguma vartotojų pasirinko nurodytuosius nustatymus, į juos nesigilindami, todėl dabar gali labai nustebti sužinoję, kad patys neapdairiai suteikė „Facebook“ teisę viešai skelbti privačią informaciją, tokią kaip statusas, atnaujinimai, nuotraukos ar nuorodos, rašo „New York Times“.
Norite pakeisti nustatymus? Štai keletas patarimų:
1. Kas gali matyti jūsų informaciją (atnaujintą statusą, nuotraukas, vaizdo medžiagą ir pan.)
Tikriausiai pavojingiausias iš visų „privatumo“ (taip, kabutės vartojamos sarkastiškai) pakeitimų yra statuso atnaujinimo pakeitimas. Nors statuso pakeitimo laukelyje galima pasirinkti, kas gali matyti pakeitimus, naujasis „Facebook“ nustatymas yra „Everyone“ („Visi“). Ir tikrai, pakeistą statusą gali matyti absoliučiai visi.
Jei patvirtinote rekomenduojamus nustatymus, jūs savo noru suteikėte „Facebook“ teisę rodyti jūsų skelbiamą informaciją visiems svetainės lankytojams ar skelbti visose programose. Jei patvirtinote paieškos nustatymus, suteikėte „Facebook“ teisę rodyti jūsų informaciją taip pat ir paieškos sistemose.
Norėdami pakeisti šį nustatymą, kad turėtumėte daugiau privatumo, atlikite šiuos žingsnius:
- Puslapio „Profile“ viršutiniame dešiniajame kampe paspauskite nuorodą „Settings“ ir atsiradusiame sąraše pasirinkite „Privacy Settings“.
- Kitame puslapyje atsiradusiame pasirinkimų sąraše spustelkite „Profile Information“.
- Raskite nustatymus „Posts by Me“. Tai apima visą jūsų skelbiamą informaciją, įskaitant statuso atnaujinimą, nuorodas, žinutes, nuotraukas ir vaizdo medžiagą.
- Pakeiskite šį nustatymą naudodamiesi dešinėje esančioje drop-down lentele. Rekomenduojame rinktis nustatymą „Only Friends“ – kad jūsų skelbiamą informaciją galėtų matyti tik tie žmonės, kuriuos jūs įtraukėte į draugų sąrašą.
2. Kas gali matyti jūsų asmeninę informaciją
„Facebook“ tinklalapyje yra skiltis „Personal info“, bet joje yra tik informacija apie jūsų pomėgius, veiklą ir mėgstamiausius dalykus. Kita, be abejonės, daug privatesnio pobūdžio informacija nėra nurodyta „Personal info“ skiltyje, yra tinklalapio „Privacy settings“ skiltyje. Ta kita informacija yra jūsų gimimo data, jūsų religinės ir politinės pažiūros ir socialinis statusas.
Po praėjusį mėnesį padarytų privatumo taisyklių pakeitimo „Facebook“ nustatė naujus apribojimus šiai informacijai, kurią gali matyti arba kiekvienas („Everyone“) (informaciją apie šeimą arba socialinį statusą, arba kitaip „relationship status“), arba draugų draugai („Friends of Friends“) (informacija apie jūsų gimimo datą, religines ir politines pažiūras). Priklausomai nuo jūsų pasirinkimo, jūs galite, kaip jums atrodo tinkama, atnaujinti informaciją kiekvienoje iš šių kategorijų. Vis dėlto, galime lažintis, jog dauguma vartotojų norėtų, kad tokią informaciją matytų tik jų draugai („only friends“). Tai galite padaryti štai taip:
- Puslapio „Profile“ viršutiniame dešiniajame kampe paspauskite nuorodą „Settings“ ir atsiradusiame sąraše pasirinkite „Privacy Settings“.
- Iš kitame puslapyje siūlomo sąrašo pasirinkite „Profile Information“.
- Sąraše esantis trečias, ketvirtas ir penktas punktas yra tokie: „birthday“, „religious and political views" ir "family and relationship". Apriboti informaciją apie savo gimimo datą tik draugams („Only friends“) yra protingas sprendimas, ypač turint omenyje, kad tokio pobūdžio informacija dažnai pasinaudoja vagys.
- Jūs galite jaustis saugus dalindamasis informacija apie savo socialinį statusą ir religines bei politines pažiūras su visiškai nepažįstamais žmonėmis. Vis dėlto atsiminkite, kad esant bet kokiems kitiems nustatymams, išskyrus „Only Friends“, informaciją gali matyti visi. Nors siūlomas variantas draugų draugams („Friends of Friends“) skamba ganėtinai saugiai, tai reiškia, kad bet kuris, kurį jūsų draugai identifikavo kaip savo draugą, t. y., šimtai ar net tūkstančiai žmonių, kurių jūs nepažįstate, gali matyti informaciją. Pakanka vieno mažiau išrankaus draugo tinkle, kad šią informaciją galėtų sužinoti abejotinos reputacijos asmuo.
3. Kas rodoma „Google“. Neleiskite naudoti jūsų duomenų paieškos mechanizmuose (Search Engines)
Atsidarius „Facebook“ svetainėje puslapį „Search Engines“ (Paieškos mechanizmai), iššoka įspėjamasis pranešimas. Norima išsiaiškint, kokią informaciją indeksuoja „Google“. Pranešimas tokio turinio:
„Pastaruoju metu ėmė sklandyti gandai, kad „Facebook“ indeksuoja visą jūsų informaciją „Google“ svetainėje. Tai netiesa. 2007 m. „Facebook“ sukūrė viešos paieškos sąrašus (public search listings), kad žmonės galėtų įvesti į paiešką jūsų pavardę ir pamatyti nuorodą į jūsų profilį „Facebook“ svetainėje. Tiesa, jiems bus matoma tik pagrindinė informacija.“
Tai iš dalies tiesa. Antrasis nustatymas „Search Settings“ (Paieškos nustatymai) puslapyje nurodo, ką leidžiate indeksuoti „Google“. Jei šalia žodžio „Allow“ (Leisti) esantis langelis pažymėtas, tai reiškia, kad suteikiate paieškos mechanizmui (search engine) prieigą ir leidžiate indeksuoti visą informaciją, kuri pažymėta kaip prieinama „Everyone“ (Visiems).
Kaip matyti iš anksčiau aptartų nustatymų, jei tam tikruose laukeliuose neįvedėte pakeitimų, suteikiate paieškos mechanizmams gana nemenką prieigą ir veikiausiai leidžiate naudotis didesniu kiekiu informacijos, nei norėtumėte. Kad išsaugotumėte savo duomenų privatumą ir apsaugotumėte juos nuo paieškos mechanizmų, atlikite šiuos žingsnius:
- Puslapio „Profile“ viršutiniame dešiniajame kampe paspauskite nuorodą „Settings“ ir atsiradusiame sąraše pasirinkite „Privacy Settings“.
- Kitame puslapyje atsiradusiame pasirinkimų sąraše spustelkite „Search“.
- Iššokusiame pranešime spustelkite „Close“.
- Šiame puslapyje nuimkite varnelę nuo langelio prie užrašo „Allow“ (Leisti), esančio šalia antrojo nustatymo „Public Search Results“ (Viešos paieškos rezultatai). Tai padarius visa jūsų viešai prieinama informacija (duomenys, nustatyti taip, kad būtų matomi „Everyone“ (Visiems) pašalinama iš paieškos mechanizmų. Jei norite pamatyti, kaip atrodo galutinis rezultatas, spustelkite mėlyną eilutę „see preview“ nustatymo apačioje.
Skirkite penkias minutes ir apsaugokite savo privatumą.
„New York Times“ nuomone, šie nustatymai svarbiausi ir kelia didžiausią pavojų privatumui, tačiau ne tik juos reikia peržiūrėti.
Dabar gali pasirodyti, kad neverta gaišti laiko dėl tokių dalykų, tačiau ateityje galite prarasti darbą, nes vadovas pamatys „Facebook“ svetainėje dviprasmiškų jūsų nuotraukų ar kokį netinkamą draugo parašytą komentarą. Tik kam laukti, kol atsitiks kas negero?
Kadangi „Facebook“ jūsų nebeapsaugo, metas imtis iniciatyvos ir apsisaugoti patiems. Kelios minutės, skirtos peržiūrėti visiems privatumo nustatymams ir išsiaiškinti, ką jie reiškia, vėliau gali pasirodyti be galo svarbios. Na, nebent sutinkate su „Facebook“ nuostata, kad pasaulis tampa vis atviresnis, todėl ir jūs turėtumėte taip elgtis.