Kaip nuspręsti, kuri turinio valdymo sistema yra tinkamiausia Jūsų interneto projektui?
Išsirinkti turinio valdymo sistemą – kebli užduotis. Neturint konkrečiai apibrėžtų reikalavimų ar patirties yra sunku palyginti skirtingas sistemas. Dauguma jų siūlo įvairiais funkcijas iš pažiūros tenkinančias Jūsų poreikius. Tačiau tikrieji kiekvienos sistemos privalumai ir trūkumai atsiskleidžia dirbant su ja ilgesnį laiko tarpą.
Kodėl svarbu skirti pakankamai laiko analizei?
- Keičiant TVS paprastai reikia perdaryti visą tinklapį. Net jei turite tvarkingai realizuotą dizainą (xHTML / CSS / JS) TVS diegimas susijęs su papildomomis išlaidomis;
- Informacijos perkėlimas iš vienos sistemos į kitą užima nemažai laiko;
- Pasirinkę TVS, prisirišite prie vienos ar kelių sistemą prižiūrinčių web agentūrų, atitinkamai ir jų teikiamų paslaugų įkainių, aptarnavimo kokybės bei terminų;
- Su sistema dirbsite ilgą laiką, sparčiai tobulėjant technologijoms, svarbu, jog jūsų įsigytas produktas, tobulėjant naršyklėms bei PC operacinėms sistemoms, apskritai veiktų;
- Nuolat atsiranda naujos įdėjos tinklapio tobulinimui – išsiaiškinkite ar TVS atnaujinama greitai ir nesudėtingai.
Toliau pateikiame rekomendacijas, kurios padės Jums palyginti skirtingas turinio valdymo sistemas bei patiems priimti objektyvų sprendimą.
5 svarbiausi žingsniai, renkantis TVS
1. Nuspręskite kam naudosite TVS?
Yra didžiulis skirtumas, kokio tipo tinklapį administruosite. Ar tai naujienų portalas, Blog‘as? Reprezentacinė interneto svetainė ar statinis informacinis tinklapis? Ar jūsų projektas bus skirtas lankytojų tarpusavio bendravimui, pvz. planuojate vystyti socialinį tinklą? Galbūt tinklapis yra išimtinai komercinio pobūdžioir vėliau bus plečiamas iki el. komercijos sistemos?
Nėra universalios sistemos, kuri tinka bet kokiam tinklapiui. Todėl žinokite, kokios paskirties sistemas lyginsite. Ieškokite produkto, kuris būtų orientuotas į Jūsų tipo projektus.
2. Pasirinkite funkcijas.
Turinio valdymo sistemos kaina priklauso nuo jos funkcionalumo – t.y. modulių, kurie suteiks jums papildomas tinklapio administravimo galimybes.
- Nuspręskite, ko jums reikia šiuo metu:
Įvertinkite, kaip dažnai publikuosite naujus pranešimus, ar publikuosite straipsnius, keliomis kalbomis pateiksite informaciją, kaip pristatysite produktus, ar reikalinga nuotraukų bei video galerijos, forumai, kiek žmonių administruos tinklapį ir pan.
- Pagalvokite, kas galėtų palengvinti Jūsų kasdieninį darbą?
Pvz. duomenų importas, automatinis iliustracijų perkėlimas į kitas kalbas, greita informacijos paieška, greitas informacijos grupavimas ir pan.
- Įvertinkite, ko jums reikės ateityje.
Galbūt artimiausiu metu planuojate įsidiegti el. komercijos sistemą, konsultuosite bei bendrausite su klientais internetu, organizuosite tiesiogines video konferencijas bei seminarus, planuojate naudoti video bei multimedia, pristatant savo organizaciją, produktus ir paslaugas.
3. Surinkite informaciją ir palyginkite sitemas
Štai keletas praktiškų klausimų, kuriuos pravartu užduoti TVS kūrėjams:
- Ar TVS yra visos būtiniausios turinio administravimo funkcijos?
TVS privalo turėti šias galimybes: puslapių kūrimas, trinimas, būsenų, pozicijų keitimas, atsarginės kopijos, peržiūra atitinkanti „What you see is what you get“ principus.
- Kokiu teksto redaktoriumi naudositės?
Tai vienas svarbiausių įrankių, su kuriuo nuolat dirbsite, todėl skirkite jo analizei pakankamai laiko. Išsiaiškinkite ar redaktorius palaiko svarbiausiais teksto maketavimo funkcijas, ar yra numatyti dizaino stiliai bei galimybė antraštėms priskirti meta nuostatas (H1, H2, H3), kurios įtakoja jūsų tinklapio pozicijas paieškos sistemose. Ar patogu įkelti bei administruoti paveiksliukus, lenteles, bylas, nuorodas ir „flash“ animaciją? Kaip redaktorius veikia „Flash“ tinklapiuose? Atkreipkite dėmesį, jog senesnės laidos redaktorių nepalaiko dalis naršyklių (IE8, „Safari“).
Pasidomėkite ar TVS leidžia administruoti paveiksliukus: keisti jų dydį, iškirpti paveiksliuko dalį, apsukti ar lygiuoti jį tekste. Ar įkeliamiems failams galite pridėti pavadinimus, aprašymus, ar jie bus indeksuojami paieškos sistemose?
- Kokios galimybės optimizuoti puslapius paieškos sistemoms?
Ar administruojami visų modulių ir puslapių URL adresai bei meta įrašai: antraštės, meta raktažodžiai, meta aprašymas? Ar administruojamos iliustracijų, nuorodų, lentelių antraštės.
- Kaip bendrausite su lankytojais?
Ar svetainėje lengvai įdiegiamas RSS ir Vidgetai? Kokias interaktyvias funkcijas galėsite įsidiegti: forumai, pokalbių kambariai, komentarai, vertinimai, balsavimas, apklausos, vartotojų registracija ir pan.?
- Kaip veikia paieška?
Beveik pusė lakytojų portaluose, pirmiausia pasinaudoja paieška. Išsiaiškinkite ar paieška rekomenduoja tinkamus paieškos žodžius, ar yra galimybė nurodyti, kuriose svetainės dalyse ieškoti informacijos, ar paieškos rezultatai pateikiami aiškiai ir sistemingai?
- Kaip dirbsite su TVS?
Ar jums bus suorganizuoti apmokymai, pateiktos naudojimosi TVS instrukcijos, mokomieji video filmukai - padėsiantys greičiau išmokti dirbti su sistema, ar teikiamos konsultacijos? Per kiek laiko išmoksite dirbsi su TVS?
Ar TVS lengva išversti į kitas kalbas? Kokias administravimo teises gali dalintis skirtingi administratoriai?
- Ar administracinė dalis yra draugiška ir patogi naudotis?
Susipažinkite su TVS demo, atkreipkite dėmesį ar administracinė aplinka yra patogi naudotis, intuityviai suprantate sistemos veikimo principus. Atkreipkite dėmesį ar sistema įvertina jūsų veiksmus, pateikia paaiškinimus.
- Kas liudija sistemos saugumą?
Ar saugomos atsarginės turinio kopijos, ar numatyta apsauga nuo virusų bei nepageidaujamų (SPAM) užklausų, kiek žmonių vienu metu gali dirbti su sistema, kokį didžiausią lankomumą gali pasiekti svetainė ir kt.
- Kokiomis technologijomis realizuota TVS?
Jei turite serverį, kuriame laikysite svetainę, pasitikslinkite ar sutampa TVS techniniai reikalavimai. Jei sistema programuota „MySQL“ / PHP technologijomis -prioritetą teikite naujausioms 5.x.x. versijoms, TVS turi būti suderinta su populiariausiomis naršyklėmis („Opera“, „Safari“, IE6, IE7, IE8, „Mozzilla“) ir interneto standartais (W3С).
- Pasidomėkite, kokiuose projektuose yra įdiegta turinio valdymo sistema, ar klientai gali suteikti rekomendacijas?
4. Išsiaiškinkite ar TVS yra vystoma, kokios suteikiamos garantijos
Ypatingai svarbu užsitikrinti ilgalaikį aptarnavimą bei kokybišką sistemos priežiūrą: kiek laiko yra suteikiamas nemokamas garantinis aptarnavimas, ar sistemos atnaujinimai yra lengvai prieinami, kaip greitai jums bus įdiegti nauji moduliai.
Atkreipkite dėmesį, jog dauguma TVS nėra automašikai atnaujinamos. Norėdami naudotis naujesne TVS versija, turėsite keisti visą sistemą bei mokėti už jos įdiegimą.
5. Palyginkite TVS kainas
Turinio valdymo sistemų kainos yra labai panašios. Bazinė TVS kaina Lietuvoje svyruoja nuo 1000 Lt. iki 1500 Lt. be PVM.
Paprastai nurodoma bazinė kaina už standartines TVS funkcijas bei papildomų modulių kainos.
Nepamirškite pasiteirauti kokie yra papildomi TVS įsigijimo kaštai. Pavyzdžiui:
- apmokymai;
- TVS diegimas;
- informacijos talpinimas;
- TVS perkėlimas į serverį ir pan.
Rizikos renkantis nemokamą turinio valdymo sistemą
Pastaruoju metu populiarėja nemokamos bei atviro kodo turinio valdymo sistemos. Prieš renkantis tokį produktą, įvertinkite sekančius aspektus:
- Ar TVS yra vystoma, atitinka naujausiais technologines tendencijas bei yra pakankamai moderni? Vargu ar ilgai būsite patenkinti pasibaigusio galiojimo produktu.
- Kompanijos kuriančios nemokamas sistemas, leidžia jomis naudotis tikėdamosis uždirbti iš papildomų sistemos atnaujinimo darbų. Įvertinkite ar sistemos atnaujinimai jums nekainuos brangiau nei mokama TVS;
- Nemokamos turinio valdymo sistemos yra universalios, t.y. jose bus begalė jums nereikalingų modulių ir truks specializuotų, jums būtinų funkcijų. Naudotis jomis nėra itin paprasta.
- Dažnai nemokamos TVS apriboja dizaino bei informacijos pateikimo sprendimą;
- Nors nemokamos turinio valdymo sistemos siūlo nemažai funkcijų, dauguma modulių neveikia korektiškai, dažnai aptinkamos klaidos.
Sėkmės, pasirenkant geriausią sprendimą!