Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 1 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 1 d. 11:28
Pirmasis socialinių tinklų draudimas vaikams Australijoje: efektyvi priemonė ar vyresniosios kartos klaida?
Lapkričio 30 d. 15:24
Atliekose baterijų daugėja, o aiškumo, kaip ir kas jas turi tvarkyti – ne
Lapkričio 30 d. 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
Lapkričio 29 d. 17:47
KTU mokslininkai sukūrė dirbtinio intelekto įrankį depresijos diagnostikai
Lapkričio 29 d. 14:22
Išmanieji telefonai: kaip išsirinkti telefoną, turintį kokybišką ekraną?
Lapkričio 29 d. 11:19
Pajėgiausio prabangaus elektrinio visureigio belaukiant: „Range Rover Electric“ prototipai testuojami ypač karštame ore
Lapkričio 29 d. 08:27
Dirbtinis intelektas kūryboje: partneris ar konkurentas?
Lapkričio 28 d. 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
Lapkričio 28 d. 17:23
Autorių teisių pokyčiai: kas turėtų gauti atlygį už dirbtinio intelekto sugeneruotą paveikslėlį? (1)
Lapkričio 28 d. 14:39
Nuo triukšmo gelbėjatės ausinukais? Vaistininkė – apie tinkamą jų naudojimą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Kompiuterinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

5 patarimai senjorams, kaip išvengti apgavysčių internete

Publikuota: 2019-12-25 18:17
Tematika: Kompiuterinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Ar žmonės, neaugę kartu su internetu ir šiuolaikinėmis technologijomis, turi pakankamai žinių, kaip apsisaugoti nuo kibernetinių grėsmių ir sukčių apgavysčių?

Įprasta manyti, kad vyresnio amžiaus žmonės yra labiau pažeidžiami ir gali lengviau pakliūti į sukčių pinkles, lyginant su jų vaikais ir anūkais. Remiantis Jungtinių Valstijų Senato duomenimis, Amerikoje kasmet iš vyresnio amžiaus žmonių apgaulės būdu išviliojama net 3 milijardai JAV dolerių. Tarp šių apgaulių neretai pasitaiko internetu plintančios grėsmės, apgaulės ir kiti išnaudojimo būdai.

5 patarimai senjorams, kaip išvengti apgavysčių internete
Asociatyvi nuotr.

Dažniausiai tokio tipo statistiniai duomenys atskleidžia tik nedidelę dalį realios situacijos, kadangi nukentėję asmenys nenori ir netgi gėdinasi pripažinti, kad pakliuvo į sukčių pinkles, nenori atskleisti įvykusios nelaimės. Vyresnės kartos asmenys, neaugę su šiuolaikinėmis technologijomis, dažniausiai neturi pakankamai kibernetinio saugumo žinių, kadangi šiems niekuomet neteko jų mokytis.

ESET kibernetinio saugumo specialistai paskelbė penkis patarimus, kurie turėtų padėti senjorams tapti saugesniems, naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis:

Būkite skeptiški

Niekuomet nemanykite, kad nepažįstamasis, kurį sutikote internetinėje erdvėje, yra patikimas žmogus. Elgsitės teisingai, jei kiekvieną iš nežinomo adresato gautą žinutę traktuosite kaip potencialią grėsmę ar bandymą apgauti. Šių dienų kibernetiniai sukčiai taip pat rado būdą, kaip imituoti net ir žinomų kontaktų gaunamus laiškus. Atidžiai reaguokite į net ir iš pažįstamų žmonių gaunamus el. laiškus, socialinės medijos ir mobiliųjų programėlių žinutes.

Atkreipkite dėmesį į neįprastai atrodančias žinutes, kuriose gaunate tam siuntėjui nebūdingus prašymus arba prisegtus dokumentus. Tai gali būti kenkėjiški virusai, bandantys perimti jūsų artimųjų paskyras ir užkrėsti įrenginius kenksmingais virusais. Patariama neatidarinėti tokių pranešimų, į juos neatsakyti ir įtartinas žinutes bei laiškus tiesiog ištrinti ar perkelti į šiukšlių dėžę.

Neperveskite pinigų nepažįstamiems!

„Fišingo“ (angl. Phishing) atakos yra vienas įtaigiausių būdų internetu išgauti aukos duomenis, o neretai ir pinigus. Dažniausiai šį ataka vyksta per gaunamus elektroninius laiškus ar socialinių medijų žinutes, kuriose sukčiai apsimeta įmonėmis ar prekių ženklais, tokiais kaip Facebook ar kiti žinomi portalai. Jeigu šiuose laiškuose svetainės adresas atrodo įtartinas, o naršyklėje URL atpažįstamas kaip nepatikimas – turėtumėte sunerimti. Internetiniai nusikaltėliai gali imituoti žinomų svetainių adresus, naudojant itin panašius pavadinimus.

Suklastotos svetainės bando gauti jautrią informaciją, tokią kaip vartotojo vardai, slaptažodžiai ar el. bankininkystės prisijungimo duomenys. Niekuomet nespauskite ant įtartinų nuorodų ir nesisiųskite prie laiškų prisegtų dokumentų, jeigu laiškas atrodo nepatikimas arba yra gautas iš nežinomo siuntėjo. Toks sukčiavimas apsimetant yra skirtas išvilioti budrumą praradusių žmonių duomenis. Neperveskite pinigų nepažįstamiems – melagingi prašymai pervesti pinigus yra vienas dažniausiai pasitaikančių apgaulės būdų.

Pasakykite „Ne!“ nemokamiems pasiūlymams

„Nemokamas sūris – tik pelėkautuose“ – byloja liaudies išmintis. Tokia taisykle reikėtų vadovautis ir gavus pasiūlymą pasinaudoti per daug gerai atrodančia akcija, kuponu ar kitokiu pasiūlymu. Internetiniai sukčiai dažniausiai yra linkę siųsti elektroninius laiškus, pranešančius apieJūsų laimėtą itin patrauklų prizą. Neretai tokie laiškai yra siunčiami iš konkursų, kuriuose jūs netgi nedalyvaujate, o laiške prašoma nurodyti tokius asmeninius duomenis, kaip vartotojo vardas, slaptažodis, asmens kodas ar el. bankininkystės prisijungimo duomenys. Tokio tipo laiškai gali būti atpažinti iš labai įtaigaus teksto turinio, skatinančio pasiūlymu pasinaudoti čia ir dabar bei nedelsiant paspausti laiške esančią nuorodą, užpildyti asmeninius duomenis ar netgi sumokėti nedidelę pinigų sumą. Dažniausiai jokia patikima loterija iš jūsų nereikalaus jautrių asmeninių duomenų bei neprašys atlikti mokėjimų.

Padėkite telefono ragelį

Vienas iš naujesnių apgaulės būdų yra įmonės pagalbos centro specialistų imitavimas. Tokiu atveju sulaukiama netikėto skambučio iš pagalbos centro atstovo, kuris teigia, kad Jūsų kompiuteris buvo pažeistas duomenis šifruojančio kompiuterinio viruso, o norint atgauti prarastus duomenis būtina suteikti nuotolinį prisijungimą prie Jūsų kompiuterio. Tokių apgavysčių metu iš Jūsų gali būti pareikalauta atsiskaityti už tariamai suteiktas paslaugas, arba prašoma kompiuterio lange atidaryti jautrius duomenis atskleidžiančias svetaines arba el. bankininkystės ir el. pašto paskyras. Tokie sukčiavimo atvejai dar vadinami socialinės inžinerijos principu paremtomis apgaulėmis ir yra itin pažengę, dažniausiai nukreipiami į vyresnio amžiaus išmaniųjų technologijų naudotojus. Gavus tokio tipo skambutį rekomenduojame tiesiog padėti telefono ragelį, o susidūrus su kompiuterio gedimais kreiptis į saugumo specialistus.

Anūkų patarimai – vertingi?

Paskutinis patarimas yra skirtas jaunesniajai kartai. Neretai atviras dialogas su vyresnio amžiaus šeimos nariais bei gerosios patirties pasidalijimas gali užkirsti kelią nelaimėms ateityje. Tačiau naujausi „Better Business Bureau“ tyrimo metu gauti duomenys taip pat atskleidžia, kad tūkstantmečio kartos (angl. millenials) atstovai vis dažniau tampa programišių atakų aukomis. Tiek senjorai, tiek tūkstantmečio kartos jaunimas neretai yra linkę per daug pasitikėti savo turimomis žiniomis ir naršant internete pamiršta imtis atsargumo priemonių. ESET saugumo specialistai pataria nuolat atnaujinti kibernetinio saugumo žinias ir domėtis IT naujienomis.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Paruoškite kompiuterį, kad juo naudotis galėtų vyresnio amžiaus žmonės

Kompiuteriai iš tiesų gali būti šiek tiek sunkiai suprantami vyresnio amžiaus žmonėms, ypač dėl visų nustatymų, funkcijų ir atnaujinimų, kurie gali būti ne visai intuityvūs. Tačiau yra keletas pakeitimų, kuriuos galite atlikti, kad supaprastintumėte patirtį ir užtikrintumėte, kad įrenginiu būtų lengviau naudotis.

Kaip sutaupyti renkantis mokslams tinkamą kompiuterį ar planšetę?

Artėjant rudeniui įsisiūbuoja ir mokyklinių prekių pirkimai. Svarbus pirkinys mokinio prekių krepšelyje – mokslui reikalingas kompiuteris ar planšetė. Ekspertai pataria, į ką atkreipti dėmesį perkant naują elektronikos įrenginį ir kaip sutaupyti, taip pat pabrėžia, kad svarbu tinkamai įvertinti mokinio poreikius.

Kameros švieselė dega, bet vaizdo pokalbyje nedalyvaujate: ar jus šnipinėja? Kaip patikrinti ir apsisaugoti

Lipnia juosta užklijuota kamera vieniems atrodo kaip paranojos ženklas, kitiems – kaip būtina saugumo priemonė. Didėjant kibernetinių grėsmių skaičiui ir vaizdo konferencijų populiarumui, auga ir dėmesys kamerų saugumui. Atlikus kelis paprastus veiksmus, galima veiksmingai apsaugoti savo įrenginio kamerą, išvengiant perdėto nerimo.

2024-06-21 12:46
Karšta, drėgna, vanduo liejasi laisvai: pražūtingi pavojai telefonams ir kompiuteriams
2023-09-23 16:43
Ekspertas pataria, į ką atkreipti dėmesį perkant monitorių studijoms
2023-09-04 17:17
Kad studijos neapkarstų: 5 ženklai, jog atėjo laikas keisti nešiojamąjį kompiuterį
2023-08-31 16:32
Kompiuteriai mokslams: ekspertė įvardijo, kokius geriausia rinktis
2023-08-29 10:23
Labai sulėtėjo mano nešiojamas kompiuteris – ką daryti?
2023-08-19 09:28
Prieš išmesdami savo įrenginį nepamirškite atlikti šių žingsnių
2023-08-17 08:45
Erzina vis garsiau veikiantis ir kaistantis kompiuteris? Paprasti būdai, kaip išspręsti didžiausias kompiuterių problemas
2023-07-24 08:40
10 kibernetinio saugumo taisyklių – ką svarbu prisiminti verslui?
2023-05-10 16:24
Kai pasirinkimų tiek daug, kaip rasti tinkamiausią išorinį SSD diską: įvardijo kelias svarbiausias savybes
2023-04-13 11:40
„TikTok“ išnaudoja mažamečių silpnybes: kaip apsaugoti savo vaikus?
2023-03-08 14:36
Kad vaikas tobulėtų, o ne tingėtų: atskleidė gudrybių, kaip planšetę paversti naudingu pagalbininku
2023-01-11 10:29
Kompiuteriniai žaidimai: kokios vyrauja tendencijos ir naujausi technologiniai sprendimai?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama