Elektronika.lt
 2025 m. sausio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 24 d. 20:23
Mokslininkas: „DI nereikia priešintis, jį reikia išnaudoti“
Sausio 24 d. 17:27
„Airvolve“ pradėjo išskirtinio orlaivio patentavimo procesą
Sausio 24 d. 14:33
Jūros dugnu keliaujantis internetas: ar Lietuva vieną dieną gali likti be ryšio?
Sausio 24 d. 11:21
„Kauno energija“ – pirmoji šilumos tiekėja įdiegusi ORC turbiną: elektrą gamina iš šilumos
Sausio 24 d. 08:41
Suomijos mokslininkas: „Atradę, kaip žmonėms ir robotams saugiai dirbti kartu, sukelsime naują pramonės revoliuciją“
Sausio 23 d. 20:20
„Samsung“ pristatė „Galaxy S25“ flagmanų seriją: suasmenintą ir kaip niekad intuityvų DI pagalbininką
Sausio 23 d. 17:21
ANBO metų proga „Vilnius Tech“ kurs pirmąjį elektrinį lėktuvą Lietuvoje
Sausio 23 d. 14:21
Įmones šiandien „laužia“ net visiški mėgėjai: 5 verslui pavojingiausios kibernetinės atakos
Sausio 23 d. 11:52
Kai rodos, kad galva „neišneša“: kaip priimti sprendimus informaciniame triukšme?
Sausio 23 d. 08:12
„Xiaomi“ išmaniųjų įrenginių asortimente – nauji įrenginiai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kompiuterinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Sudie, kompiuteri, lik sveikas, telefone: 5 patarimai saugiam atsisveikinimui

Publikuota: 2019-01-29 14:36
Tematika: Kompiuterinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Dažnai girdime, kaip svarbu yra saugoti asmeninius duomenis ir kad koją gali pakišti netinkamas elgesys naudojantis internetu. Daugelis šventai tiki, kad atsijungti nuo interneto tolygu užsirakinti ir kad tokiu atveju duomenys lieka saugūs. Deja. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė primena, kad asmeninių duomenų nutekėjimo pavojai ir su tuo susijusios pasekmės gali grėsti netinkamai atsisveikinant su kompiuteriu, telefonu ar kitais skaitmeniniais įrenginiais.

Sudie, kompiuteri, lik sveikas, telefone: 5 patarimai saugiam atsisveikinimui

Užmiršti seną – pavojinga

„Įsigijus naują, išmanesnį įrenginį, daugeliui yra svarbiausia sklandžiai tęsti įprastą veiklą, naudojantis naujo įrenginio privalumais. Senasis kompiuteris ar telefonas atidedami į šalį kartu su visais jame esančiais asmeniniais duomenimis. Kai pagaliau nusprendžiama atsisveikinti su senuoju įrenginiu – jį parduoti, padovanoti ar išmesti, visi arba bent dalis tokių asmeninių duomenų taip jame ir palieka. Toks elgesys – tik žingsnis iki didelių bėdų“, – sako I. Baltrūnaitė. Pasak EPA atstovės, labai daug žmonių nesusimąsto, kad į netinkamas rankas pakliuvę asmeniniai ar įmonių duomenys gali atsiliepti gana skaudžiai – pavogta tapatybė, ištuštinta banko sąskaita, paimta paskola, sudaryta įpareigojanti sutartis.

Duomenys gali būti atkurti iš liekanų

„Parduodami ar išmesdami bet kurį elektroninį įrenginį – kompiuterį, telefoną, planšetinį įrenginį, skaitmeninį fotoaparatą, kuriame buvo talpinami dokumentai, nuotraukos, slaptažodžiai, banko duomenys, namų adresai, kontaktai ar prieiga prie jų, paliekame galimybę jais pasinaudoti piktavaliams. O tai jau gresia ateityje susidurti su pražūtingomis pasekmėmis. Nereikia didelių įgūdžių siekiant išgauti duomenis iš elektroninių įrenginių“, – pastebi kibernetinio saugumo sprendimus Lietuvoje siūlančios įmonės ESET informacinių technologijų (IT) inžinierius Ramūnas Liubertas.

Jis atkreipia dėmesį, kad kompiuterio darbalaukyje keliant svarbius dokumentus į šiukšliadėžę duomenų saugumas irgi nėra užtikrinamas. Taip yra todėl, kad skaitmeninė informacija dažnai palieka duomenų „trupinius“, arba liekanas, pagal kurias su tam tikra įranga galima visiškai atkurti ištrintus duomenis.

Elektroninis paštas – tarsi atviros durys

Anot R. Liuberto, laiku nepasirūpinę senu skaitmeniniu įrenginiu rizikuojame. Po kurio laiko galime užmiršti, kad seniai stalčiuje dulkančiame įrenginyje yra užsilikusi asmeninė informacija, ir padovanoti kam nors įrenginį su visais duomenimis. Nesaugiai laikant toks įrenginys gali būti ir netgi pavogtas, o vėliau parduotas – pereiti per daugelio asmenų rankas. Tokiu atveju kyla didelė rizika, kad kas nors susidomės jūsų duomenimis.

IT specialistas ir EPA atstovė tikina, kad patingėti ištrinti asmeninę informaciją yra neabejotinai klaidinga elgsena. Labai dažnai pasirūpinama iš mobiliojo įrenginio išimti SIM kortelę, tačiau dažnai mobiliuosiuose telefonuose nerūpestingai paliekamos micro-SD atminties kortelės.

„Mums yra žinomi atvejai, kai parduodamuose ar išmetamuose telefonuose paliekamos netgi prieigos prie elektroninio pašto paskyrų. Tokiu būdu piktavaliams paliekame kone raktus nuo buto durų: prisijungę prie elektroninio pašto paskyros jie gali pakeisti prisijungimus visose kitose paskyrose, nes dažniausiai elektroninis paštas ir yra pagrindinė internetinių paskyrų slaptažodžių atkūrimo priemonė. Analogiškai nepakanka iš telefono įprastu būdu ištrinti telefono numerius, elektroninius laiškus ir senas nuotraukas, nes su specializuotomis komercinėmis programomis juos galima atkurti“, – aiškina R. Liubertas.

Saugumui užtikrinti – specialūs konteineriai

Anot IT inžinieriaus, elektroniniai įrenginiai įrašo mūsų asmeninius duomenis naudodami „flash“ atmintį ar kietąjį diską, t. y. išsaugojus informaciją telefone ar kompiuteryje, jis įrašo žymą, kad surastų tam tikrus duomenis, kai to reikia. Kai ištriname informaciją, iš tikrųjų pašaliname tik žymas, o ne duomenis, kurie vis dar saugomi „flash“ atmintyje ar kietajame diske.

Pasak EPA projektų vadovės I. Baltrūnaitės, sugedę skaitmeniniai įrenginiai, kurių nusprendėme nebetaisyti, gali grėsti ne vien asmeninių duomenų praradimu, bet ir tapti aplinkai bei žmonių sveikatai pavojinga atlieka. Elektronikos sudėtyje esančios medžiagos gali tapti toksiškos, jei savo skaitmeninius įrenginius laikysime netinkamomis sąlygomis ar išmesime į bendrąjį atliekų konteinerį.

Anot I. Baltrūnaitės, mūsų šalyje užtenka galimybių saugiai išmesti elektros ir elektronikos įrangos atliekas. Baterijas bei smulkiąją elektroniką galima palikti prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur – iš viso yra apie 4 tūkst. tokių vietų. Jeigu kas nors sumanys pasiimti kieno nors į specialų EPA konteinerį išmestą įrenginį, tai bus vertinama kaip vagystė. Nuo elektronikos išmetimo momento toks daiktas tampa EPA nuosavybe, o EPA atsakingą už tai, kad šis įrenginys neterštų aplinkos ir netaptų pavojingas žmonėms.

5 patarimai išmetant ar perleidžiant kitiems skaitmeninį įrenginį

  1. Pasidarykite atsarginę duomenų kopiją. Tik turėdami tokią kopiją galite pradėti duomenų trynimo ar sunaikinimo procedūrą.
  2. Mobilieji telefonai ir planšetiniai įrenginiai neturi tradicinių kietųjų diskų, todėl visa, ką galite su jais atlikti, tai paleisti įrenginio gamyklinių nustatymų atkūrimo funkciją (angl. „factory reset“).
  3. Jei tai įrenginys, turintis kietąjį diską, pasvarstykite apie galimybę sunaikinti duomenis tiesiog susmulkinant kietąjį diską. Yra įgaliotų perdirbimo įmonių, kurios gali sunaikinti visus jūsų skaitmeninius diskus. Jos įdės jūsų įrenginius į smulkintuvą, todėl niekas negalės iš jo atkurti jokios informacijos.
  4. Verslo įmonės taip galėtų įsigyti specializuotą programinę įrangą, įgalinančia negrįžtamai, be galimybės atkurti, ištrinti bet kuriame elektroniniame įrenginyje esamus duomenis. Specializuota programinė įranga naudoja algoritmą, kuriuo ištrina ne žymą į failą, o keliolika kartų vykdo atsitiktinių simbolių įrašymo ir trynimo procedūrą visam įrenginiui tol, kol duomenų visiškai neįmanoma atstatyti.
  5. Jei savo kompiuterį, telefoną, planšetę, skaitmeninį fotoaparatą ar kitą panašų prietaisą nutarėte išmesti, ištrynę iš jų asmeninius duomenis susiraskite smulkiajai elektronikai skirtą konteinerį.

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Iš viso rasta:
1 (1–1)
[1]
 cghdfgh 2019-01-29 16:09 
plaktuko pagalba viskas išsitrina
Atsakymai (0)
Iš viso rasta:
1 (1–1)
[1]

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama