Dvi pagrindinės sąsajos yra ATA (paprastai vadinama IDE arba EIDE) ir SCSI. Kiekviena jų jungia kompiuterį su diskiniu kaupikliu ir kontroliuoja duomenų srautus tarp jų. Daugeliui vartotojų tinkamiausi yra EIDE kaupikliai. Jie pigesni nei SCSI įrenginiai, jiems nereikia SCSI suderintuvo, juos paprasčiau įdiegti. Be to, daugeliui atvejų EIDE kaupikliai veikia beveik ta pačia sparta kaip ir SCSI įtaisai. Tačiau jei reikia ypač didelės spartos, rinkitės SCSI kaupiklį.
Kokios spartos reikia?
Ypač didelės spartos diskiniai kaupikliai naudingi vartotojams, kuriems reikia greitai perskaityti ar įrašyti didelius duomenų kiekius - dideles duomenų bazes, garso ar vaizdo įrašus. Tačiau toks kaupiklis beveik nepadidins bendros darbo spartos naudojant tekstų redaktorių ar nedideles lentelių apdorojimo programas. Kita vertus, didelės programos įsikraus sparčiau.
Labiausiai paplitęs būdas diskų spartai įvertinti yra maksimalios jų duomenų perdavimo spartos (transfer rate) palyginimas. Tačiau turėkite galvoje, kad tai yra tik teoriniai maksimumai. Tikroji perdavimo sparta priklauso nuo kitų veiksnių. SCSI procesas ypač naudingas naudojant daug įrenginių vienu metu arba nepertraukiamam duomenų srautui. Pavyzdžiui, CD-ROM ar CD-R įrašymas reikalauja tolygaus iš kompiuterio į CD patenkančio duomenų srauto. SCSI kaupiklis būtent tokį duomenų srautą pateikia į CD-R įtaisą, tuo leisdamas procesoriui "susitelkti" ties CD kūrimu. Naudojant EIDE įrenginius, procesorius turi persijunginėti tarp šių užduočių. Taip atsiranda trukiai, galintys pažeisti įrašymo procesą.
Kam skirtas IDE?
Įdiegti EIDE kaupiklį yra nesunku, nes dauguma pagrindinių plokščių turi vieną ar du EIDE valdiklius. Pakanka įjungti kabelį iš diskinio kaupiklio į pagrindinės plokštės lizdą. Iš kiekvieno lizdo galima pasiekti du prie to paties kabelio prijungtus įrenginius - pagrindinį (master) ir pagalbinį (slave) kaupiklius. Tačiau EIDE kaupiklis neveiks maksimalia sparta, jei nebus prijungtas prie valdiklio, atitinkančio tokią pačią ATA specifikaciją.
ATA specifikacijos: ATA (IDE). ATA oficialiai vadinama originalioji IDE specifikacija, nors IDE iš tikrųjų reiškia diskinio kaupiklio elektronikos prijungimą prie paties kaupiklio. ATA turi vieną lizdą pagrindinėje plokštėje, ji gali aptarnauti pagrindinį bei pagalbinį kaupiklius, kurių kiekvienas gali būti 528MB talpos.
ATA našumas priklauso nuo duomenų perdavimo metodo, vadinamo programuojamu įvesties / išvesties režimu (PIO mode). Visi ATA įrenginiai gali dirbti "PIO mode 0" režimu, o kai kurie - 1 ar 2 režimu.
Jei jūsų kompiuteris senesnis nei trejų metų, tai, ko gero, jis turi ATA sąsają. ATA-2 jei įsigijote kompiuterį per pastaruosius trejus metus, galima drąsiai teigti, kad jis yra su ATA-2 ar geresne sąsaja. Norėdami tai patikrinti, ieškokite "Logical Block Address (LBA)" arba "Cylinder, Head, Sector (CHS)" parametrų nustatymo programos (setup) "Hard Disk Setup" dalyje.
ATA-2 gali aptarnauti kaupiklius, kurių dydis iki 8,1 GB. Taip pat ji leidžia prijungti keturis įtaisus per du kanalus, kurių kiekviename yra vienas pagrindinis ir vienas pagalbinis įrenginys. Vienas kanalas vadinamas pirminiu (primary), kitas - antriniu (secondary). Prie pirminio kanalo reikia jungti sparčius diskinius kaupiklius, o prie antrinio - lėtesnius įrenginius, pavyzdžiui, CD-ROM įtaisus ar senesnius kaupiklius. Ši prijungimo tvarka ypač svarbi 468 ir ankstesniems "Pentium" kompiuteriams, nes pirminis kanalas ten prijungtas prie sparčios PCI magistralės, o antrinis - prie gerokai lėtesnės ISA magistralės.
SCSI įrenginiai?
Daugumoje pagrindinių plokščių nėra SCSI valdiklių. Norėdami įdiegti SCSI kaupiklį, prieš tai turėsite įsigyti ir įdiegti SCSI valdiklio plkštę. Yra trys oficialūs SCSI standartai: SCSI-1, SCSI-2, SCSI-3 ir daug tarpinių variantų. Kaip ir EIDE atveju, norint pasiekti geriausią spartą, reikia, kad kaupiklio SCSI versija sutaptų su valdiklio SCSI versija, tačiau dauguma kaupiklių ir valdiklių yra suderinami su ankstesnėmis versijomis, todėl tinka įvairios versijų kombinacijos. SCSI versijų pavadinimai atspindi didžiausią perdavimo spartą ir didžiausią magistralės dažnį. Kaip ir EIDE, bet kuris SCSI kaupiklis gali perduoti duomenis sparčiau nei 8 MBps, todėl turi būti naudojamas kartu su PCI SCSI valdikliu.