Savaime aišku, kad jūsų motininės plokštės našumas daug kuo priklauso nuo SETUP BIOS nustatymų. Priminsime, kad punktų pavadinimai, kuriuose reguliuojami nustatymai, gali skirtis, tai priklauso nuo jūsų BIOS tipo. Skirtingi BIOS tipai, suteikia vartotojui skirtingas galimybes nustatymams: tokiuose kaip Award ar AMI galimybių daugiau nei reikia, bet kituose (pvz.: Phoenix) tokių galimybių išvis nesuteikiama. Žinokite, kad netinkamai nustačius kai kuriuos pakeitimus, gali nestabiliai dirbti visa sistema, daugeliu atveju gali neužsikrauti kompiuteris. Bet nereikia pulti į paniką. Užtenka tik vėl įeiti I SETUP BIOS ir paspausti Setup defaults po to išsaugojus šiuos pakeitimus ir perkrovus kompiuterį jūs galite būti tikri, kad kompiuteris vėl veiks. Parametrų keitimas BIOS’e negali sugadinti jūsų kompiuterio, tačiau standartiniai nustatymai maksimaliai neišnaudos visų jūsų sistemos galimybių. Šis straipsnis ne apie motininių plokščių BIOS informaciją, čia pateikta informacija apie tai – kaip paspartinti jūsų kompiuterio darbą, neatidarius kompiuterio dangčio.
Advanced Chipset Setup nustatymas
Viskas kas liečia užlaikymo ciklų trukmę aprašyta žemiau, arba galima rasti skyriuje Advanced Chipset Setup Jūsų BIOS setup’e. Žemiau aprašytos šio skyriaus opcijos, kurios turi įtakos Jūsų kompiuterio našumui.
Auto Configuration
Jei jūs norėsite ką nors keisti BIOS sistemoje, tai šią funkciją reikia išjungti. Jos išjungimas suteikia galimybę pačiam nustatyti BIOS konfiguraciją ir taip paspartinti sistemos darbą.
DRAM Read Timing
Žinokite, kad algoritmai Pipeline Burst Cache parašyti taip, kad geriau paskeitimus vykdytų atmintyje ne baitais, o grupėmis iš keturių arba aštuonių nuosekliai išdėstytų dvigubų žodžių. Diagramose užlaikymas, kai keičiamasi atmintyje keletu dvigubų žodžių atrodo kaip x-y-y-y kai yra paprastas kreipinys ir x-y-y-y-z-y-y-y kai su atgaliniu įrašymu. Čia pirmas skaičius reiškia procesoriaus taktų skaičių, reikalingą pirmam dvigubo žodžio skaitymui, o kiti skaičiai-procesoriaus taktų skaičių,reikalingą sekančių dvigubų skaičių skaitymui. Pvz.: dėl Pipeline Burst Cache RAM atrodytų taip 3-1-1-1 arba 3-1-1-1-1-1-1-1. Paprastai pagrindinei atminčiai šie skaičiai gali būti ir nevienodi jie priklausytų nuo jos tipo, greičio ir t.t. Todėl Jūs naudodamiesi BIOS Setup galite keisti x,y,o kai kuriais atvejais ir z parametrus, kad padidintumėte posistemės atminties našumą. Iš to galime padaryti išvadą, kad procesorius galėtų greičiau dirbti su atmintimi, jūs turėtumėte sumažinti aukščiau nurodytas reikšmes. Leistinos reikšmės kreipimosi ciklams atminčiai EDO RAM-x222 arbax333, FPM RAM-x333 arba x444, SDRAM-x111 arba x222. Štai šiuos parametrus Jūs ir galite pakeisti savo Setup BIOS parametruose. Pagal tuos parametrus matyti, kad pati greičiausia atmintis ir yra SDRAM.
Mažinkite laukimo ciklų reikšmes! Tai pagreitins Jūsų PC darbą. Bet Žinokite, kad sumažinus parametrus reikia patikrinti sistemos darbo stabilumą. Geriausia šią patikrą atlikti aktyviai dirbant su atmintimi, pavyzdžiui vienu metu paleidus pora žaidimų Quake2 ir juos aktyviai perjunginėjant.
DRAM Write Timing
Šiuo nustatymu galima reguliuoti duomenų įrašymo į atmintį laiką. Vienintelis skirtumas, tai kad sulaikymo reikšmė EDO ir FPM nustatoma vienoda, todėl kad kreipimosi greitis šio tipo atmintims skiriasi tik skaitant (EDO greičiau skaito). Kaip ir ankstesniu atveju, nustatykite mažiausias leistinas reikšmes stabiliai dirbant sistemai.
RAS to CAS Delay
Čia irgi reikėtų nustatyti mažiausias reikšmes, bet žinokite, kad ne visi tipai atminties su jomis dirbs, padarius pakeitimus reikia tikrinti ar sistema stabiliai veikia.
DRAM Leadoff Timing
Tai tas pats ”x”, apie kurį jau šnekėjom. Ši reikšmė priklauso nuo esamos mikroshemos. Pvz.: Maksimumas ką gali skaitant Triton FX, tai 7-y-y-y, o Triton TX ar HX leidžia nustatyti 5-y-y-y. Todėl paskutinės mikroschemos dirbs greičiau. Rašant FX leidžia nustatyti 5-y-y-y,o HX ir TX gali dirbti prie 4-y-y-y, bet Intel rekomenduoja šiuos nustatymus esant išoriniam dažniui 50 arba 60 MHz. Geriausia nustatyti mažiausias reikšmes, patikrinti sistemos darbą. Bet sistema dirbs prie reikšmės 5, tada jei naudojama atmintis su kreipimosi laiku 50 ns (arba greitesnė), įdėjus EDO, arba 10ns esant SDRAM.
Turbo Read Leadoff
Keičiant šią reikšmę “x” sumažinti galima dar daugiau, bet atmintys kurios palaiko šią opciją pasitaiko retai. Žinoma Jūs galite pabandyti pakeisti šią reikšmę, bet kažin ar Jūsų sistema veiks stabiliai, jei ji išviso veiks. Jei jums pasisekė gerai patikrinkite sistemos darbą.
Turbo Read Pipelining
Šios opcijos pakeitimas keičia ”z” reikšmę aprašytą aukščiau. Jeigu norite, kad kompiuteris dirbtų greičiau pamėginkite įjungti šią funkciją, nors negalime būti tikri, kad po to sistema dirbs.
Speculative Lead Off
Įjungus šią opciją, DRAM kontroleris gali pradėti skaitymą anksčiau negu bus dekoduotas adresas, kuriame randasi reikalingi duomenys. Tai gali pagreitinti atminties darbą. Kaip ten bebūtų įjungus šią opciją sistemos darbas pagerėja Bendrai atminties posistemės pagreitinimas - kūrybinis darbas, kurį galima atlikti nieko nežinant kas parašyta aukščiau. Tereikia parsisiųsti kokį nors utilitą, prižiūrintį atminties darbą ir su juo eksperimentuoti.
Tikiuosi, kad aukščiau aprašytos rekomendacijos truputį padės “advanced user’iams”.