Turbūt daugeliui nešiojamąjį kompiuteri turinčių skaitytojų teko susidurti su problema – sutrumpėjęs (arba išvis išnykęs) baterijos darbo laikas, nors pačią bateriją, atrodo, naudojate retai. Kodėl taip yra? Laikas.lt IT konsultantas Pranas Šišla pataria, kaip elgtis tokiais atvejais.
Baterijos darbo laikas dažniausiai sutrumpėja dėl kelių priežasčių:
- baterija susinaudojo dėl nuolatinio naudojimo;
- baterija buvo nenaudojama visai ir dabar arba neveikia iš viso, arba veikia tik kelioliką minučių.
Pirmoji pagalba – baterijos kalibravimas
Ką galite padaryti savarankiškai ir kas nekainuos visiškai nieko – pamėginkite sukalibruoti bateriją. Kaip tai padaryti? Pirmiausia kompiuterį su pilnai pakrauta baterija atjunkite nuo maitinimo taško ir išjunkite energijos taupymo režimus bei automatinį „užmigimą“, bei naudokite tol, kol kompiuteris visiškai išsijungs.
Palikite kompiuterį įjungtą dar kelioms valandoms, kad jis išsikrautų pilnai, ir prijunkite pakrovėją, bei kraukite ne mažiau kaip 4–6 val. iki pilno pasikrovimo. Jei baterijoje liko nors kiek „gyvybės“ – ji turėtų pasirodyti. Jei ir po kalibravimo baterija tokios pat blogos būsenos kaip iki tol, bandykite toliau aprašytus varianatus.
Garantinis baterijos keitimas
Jei kompiuteriui nėra daugiau nei vieneri metai (arba dar galioja gamyklinė garantija) galima bandyti kreiptis į autorizuotą servisą arba pardavėją dėl baterijos keitimo. Tiesa, dažniausiai baterijoms (skirtingai nei pačiam kompiuteriui) suteikiama trumpesnė garantija – 6–9 mėn, tačiau kai kurie gamintojai baterijai suteikia tokia pat garantiją kaip ir visam kompiuteriui (pasitikslinti galite kompiuterio įsigijimo dokumentuose, garantiniame pase arba gamintojo interneto svetainėje). Šiuo atveju nauja baterija neturėtų nieko kainuoti ir turėtumėte gauti visiškai naują ir puikiai veikiančią.
Naujos baterijos pirkimas
Jei kompiuteriui ar jo baterijai garantinis laikotarpis pasibaigė, keliai į „mobilumo rojų“ yra tik keli – įsigyti naują bateriją arba atnaujinti baterijoje esančius elementus (celes).
Perkant naują bateriją, reikia išsiaiškinti baterijos modelį bei kainą ir pasirinkti pardavėją. Nauja originali gamintojo parduodama baterijos kaina paprastai svyruoja 200–600 Lt ribose (priklausomai nuo kompiuterio gamintojo, modelio, baterijos tipo).
Tuo pačiu galite pagalvoti apie talpesnės baterijos (su daugiau „celių“) pirkimą, kuri prailgina darbo laiką nuo standartinių 2–4 val. iki 8–12 val. Paprastai tokios baterijos vadinamos „Extended battery“ (pratęsto veikimo) ir yra gan gremėzdiškos bei brangesnės už standartines. Ar pratęsto veikimo baterija yra tinkama jūsų kompiuteriui, reiktų pasidomėti pas pardavėją arba gamintoją.
Privalumai:
- užtikrinta kokybė,
- 100 proc. suderinamumas (nebus staigmenų, jog jūsų pakrovėjas nekraus baterijos).
Trūkumai:
- didesnė kaina.
Neoriginalių baterijų pirkimas
Taupesnis variantas – bandyti pirkti OEM (neoriginalias) baterijas, kurias gamina įvairios kompanijos ir kurių kaina dažnai būna gerokai mažesnė. Jas galima įsigyti ir didžiuosiuose IT technikos pardavimo vietose, kompiuterine įranga prekiaujančiuose kontorose, internetu (el. parduotuvės, „eBay“ ir pan).
Privalumai:
- mažai kaina,
- didelis gamintojų pasirinkimas.
Trūkumai:
- dėl neoriginalios baterijos naudojimo įvykus kompiuterio gedimui, nebus taikoma garantija,
- prastesnė kokybė.
Baterijos atnaujinimas
Baterijos atnaujinimas – gan sudėtinga procedūra, ir pačiam namų sąlygomis tai atlikti bus sunkoka, taip pat reikėtų gerai apskaičiuoti ar atnaujinti apsimoka labiau nei pirkti naują (ar neoriginalią). Atnaujinant bateriją, paprastai yra keičiamos baterijoje esančios celės (elementai, laikantys įkrovą), ir perprogramuojamas baterijos mikroprocesorius. Taigi, baterijos „vidus“ pakeičiamas nauju.
Privalumai:
- keičiant celes paprastai dedamos talpesnės bei naujesnės, taigi akumuliatoriaus talpa padidėja palyginti su standartinio naujo,
- kainuoja pigiau, nei pirkti originalų akumuliatorių.
Trūkumai:
- kokybė priklauso nuo įmonės / techniko atliekančio darbus,
- gali nukentėti kompiuterio estetinis vaizdas (baterijos nepritaikytos ardymui), gali lūžti, likti klijavimo, litavimo žymių ir t. t.
Baterijos naudojimo atmintinė
- venkite ekstremalių temperatūrų pasikeitimų (atėję iš šaltos aplinkos į šiltą, neskubėkite įjunginėti kompiuterio, luktelėkite 15–20 min.),
- naudokite bateriją! (nenaudojamoje baterijoje, kuri yra kompiuteryje, visuomet prijungtame prie el. tinklo, po tam tikro laiko pradeda mažėti talpa, taigi, bent kartą per mėnesį dar geriau kas savaitę, pasinaudokite kompiuteriu „be laido“, nuo baterijos),
- kraukite bateriją, nelaukite, kol pasirodys pranešimas jok baterija visiškai išsikrovė, jei turite galimybę, bateriją pakraukite net jei išnaudota tik 10 ar 35 proc. talpos. Pilnas baterijos išsikrovimas / pakrovimas (ciklas) irgi turi įtakos baterijos gyvybingumui ir naudojimo amžiui,
- nenaudojamą bateriją, pakrautą apie 70–60 proc., išimkite iš kompiuterio ir padėkite saugoti.