Nepriekaištingai papuoštos eglutės, dovanų krūvos ir linksmai nusiteikusių šeimų kadrai neretai paskatina save lyginti su kitais. Soc. tinklai per šventes gali tapti tiek įkvėpimo šaltiniu, tiek spaudimo ir savikritikos priežastimi. Tai gali virsti emociniu ir fiziniu pervargimu. Pasak Agnės Semėnaitės, klinikinės psichologės ir „Jaunimo linijos“ savanorės, svarbiausia išsigryninti prioritetus ir atsisakyti nebūtinų užduočių. Justina Antropik, „Tele2“ skaitmeninio turinio vadovė, pataria peržvelgti sekamų žmonių ir puslapių sąrašus.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Skirkite dėmesio tikroms patirtims
„Savęs lyginimą su kitais soc. tinklai perkėlė į naują lygį. Nors lyginimasis tarp žmonių natūralus, tačiau dažnai žalingas procesas. Jis gali sumenkinti pasitenkinimą savo gyvenimu ir piršti mintį, kad darote nepakankamai, net jei realybėje viskas klostosi sklandžiai. Kad išvengtumėte šio poveikio, ribokite laiką soc. tinkluose. Tai padės susitelkti į dabartį ir taip priartėti prie džiaugsmo potyrio. Svarbu atminti, kad tobuli vaizdai nėra realybė, o neretai – reklamų dalis“, – pastebi psichologė.
Lietuvos didžiųjų universitetų mokslininkų atliktas tyrimas 2021 m. parodė, kad suaugusieji laisvadieniais vidutiniškai praleidžia net iki 4 valandų per dieną naršydami internete. Per ilgas laiko leidimas internete yra siejamas su blogesne psichologine ir emocine savijauta bei gyvenimo kokybe. Mažinti laiką prie ekranų yra rekomenduojama ir vaikams, ir suaugusiems.
„Šventinis laikotarpis suteikia puikią progą perkelti dėmesį į veiklas, kurios stiprina ryšius: tiek su artimaisiais, tiek su savimi. Tad skirkite daugiau dėmesio bendravimui, žaidimams ar net paprastiems pasivaikščiojimams. Jie kuria šventiškumo jausmą, kurio visi taip siekia“, – patarimu dalijasi A. Semėnaitė.
Ne viskas privalo būti tobula
Šventės neturėtų tapti tobulumo siekimo maratonu. A. Semėnaitė teigia, kad džiaugsmas ir bendrumo jausmas atsiranda, kai žmogus sąmoningai skiria laiko sau ir artimiesiems, pasirenka užsiėmimus, kurie teikia malonumą ir prasmę.
„Šventinis dovanų pakavimas ar namų puošimas gali būti malonus ritualas, jei į jį įtraukiate jaukumo elementus, pavyzdžiui, klausote muzikos ar darote tai su šeimos nariais. Tačiau tai lengvai gali virsti dar vienu darbu, jei krūvis pasidaro nesuvaldomas“, – sako „Jaunimo linijos“ savanorė.
Anot jos, šiuo laikotarpiu svarbu atsakyti sau į klausimą – kas man svarbiausia šventėse? Galbūt tai ne tobulai papuošta eglutė ar begalė dovanų, o ramus Kalėdų rytas. Prioritetų išgryninimas padeda nusistatyti, kur verta investuoti savo laiką ir energiją, o kur galima būti labiau nerūpestingu – juk ne viskas privalo būti tobula.
Drąsiai spauskite „unfollow“
Technologijų perteklius gali sukurti jausmą, kad esate tarsi užstrigę. Tai ypač pastebima, kai gaunate daug žinučių, stengiatės reaguoti į įvairias šventines užklausas ar naršote tarp nesibaigiančių šventinių pasiūlymų internetinėse parduotuvėse. Justina Antropik, „Tele2“ skaitmeninio turinio vadovė, teigia, kad švenčių metas yra puikus laikas peržiūrėti, ar visos jūsų telefone naudojamos programėlės iš tikrųjų yra reikalingos.
Daugelis susižavi naujomis programėlėmis, tačiau laikui bėgant jų taip ir nepanaudoja. Mažinant skaitmeninių įrankių kiekį galime ne tik padidinti produktyvumą, bet ir geriau išnaudoti šventinį laikotarpį, daugiau laiko skirti realiam gyvenimui. Svarbiausia susikurti tokią skaitmeninę erdvę, kurioje jaustumėtės pozityviai, gautumėte įkvėpimo ir motyvacijos.
„Kada paskutinį kartą peržiūrėjote, kokius puslapius sekate? Jei pastebite, kad kažkurio influencerio ar puslapio turinys kelia jums neigiamus jausmus, svarbu nebijoti to pripažinti sau pačiam. Tai gali būti ir jūsų pažįstamų žmonių paskyros, kurios šiek tiek erzina. Jei kieno nors turinys kerta jums per savivertę, drąsiai spauskite unfollow“, – sako J. Antropik.
Svarbu periodiškai peržiūrėti, ar tikrai norite gauti visų programėlių pranešimus (angl. notifications). Aplikacijų siunčiami pranešimai gali kelti nereikalingo šurmulio, kurio šventiniu laikotarpiu ir taip netrūksta. Nereikalingus pranešimus išjungti galite savo išmaniojo telefono nustatymuose. Tai padės sumažinti nereikalingos informacijos srautą ir suteiks jums daugiau kontrolės.
J. Antropik priduria, kad skaitmeninės priemonės turėtų tarnauti žmogui, o ne atvirkščiai: „Rinkitės tik tas programėles ir įrankius, kurie padeda siekti ramybės ir neapkrauna papildomomis užduotimis. Kalėdos skirtos mėgautis, o ne konkuruoti su kitais soc. tinkluose, kieno šventinėje nuotraukoje šiemet spalvos ryškesnės, o šypsenos – platesnės“, – apibendrina „Tele2“ atstovė.