Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 21 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
Gruodžio 19 d. 11:15
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
Gruodžio 19 d. 08:14
Gaisrą sukelti gali ir kalėdiniai papuošimai: ekspertai pataria, kaip to išvengti
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?

Publikuota: 2024-11-20 11:49
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Artėjantis šventinis laikotarpis – Juodojo penktadienio išpardavimai, kalėdinė dovanų karštinė ir pošventinės akcijos – kasmet tampa tikru iššūkiu pirkėjams, nes jų dėmesį siekia patraukti ne tik tikri prekybininkai, bet ir internetiniai sukčiai. Pastarieji itin aktyviai vilioja vartotojus netikromis akcijomis, siūlydami neįtikėtinai mažas kainas tokioms populiarioms prekėms kaip „iPhone“ ar kiti gerai žinomi prekių ženklai. Šiaulių banko Finansinių nusikaltimų prevencijos departamento direktorė Simona Urbanavičiūtė perspėja: „Sukčių taktikos tampa vis išradingesnės, o jų reklamos – labai tikroviškos. Todėl šventiniu laikotarpiu vartotojams svarbu išlikti budriems ir atsargiems.“

Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Nuostoliai auga

Statistika atskleidžia nerimą keliančią tendenciją – vien su Juoduoju penktadieniu susijusių apgaulių skaičius kasmet didėja, o dėl jų patiriami nuostoliai pernai pasaulyje išaugo net 22 proc., lyginant su ankstesniais metais. Pasak S. Urbanavičiūtės, šie skaičiai rodo, jog sukčiai puikiai išnaudoja šventinį pirkimo bumą ir žmonių polinkį pasitikėti patraukliais pasiūlymais: „Šventinis laikotarpis yra tarsi aukso amžius sukčiams, todėl svarbu išlikti budriems ir imtis papildomų apsaugos priemonių apsaugoti ne tik save, bet ir kitus.“

Populiariausi sukčių metodai

Dažniausiai sukčiai vilioja nerealistiškai patraukliomis kainomis, kurios skatina vartotojus manyti, kad jiems pasitaikė reta proga. Tokios reklamos dažnai pasirodo patikimose platformose, pavyzdžiui, „Vinted“ ar „Facebook Marketplace“, o tai sukuria klaidingą pasitikėjimo jausmą. Be to, sukčiai aktyviai naudoja ir paieškos sistemų reklamas, neteisėtai pasitelkdami žinomų asmenų vardus. Pavyzdžiui, reklamoje gali būti teigiama: „Elonas Muskas naudoja naują „iPhone“, kurį galite įsigyti vos už 199 eurus.“

Pasak S. Urbanavičiūtės, sukčiai taiko ir psichologinio spaudimo metodus: „Reklamos dažnai skatina skubėti priimti sprendimą – matomi laikmačiai, rodantys, kad akcija greitai baigsis, arba pabrėžiamas mažas likusių prekių kiekis. Toks spaudimas sumažina vartotojų budrumą, todėl jie neatlieka reikiamų patikrinimų ir pasitiki apgaulingomis svetainėmis.“

Dar vienas plačiai naudojamas metodas – netikrų interneto puslapių kūrimas. Sukčiai kartais sukuria labai panašias svetaines į tikrų pardavėjų ar bankų puslapius ir reklamuoja jas paieškos sistemose. Ieškodami, pavyzdžiui, oficialaus banko tinklalapio, vartotojai gali netyčia atsidurti apgaulingame puslapyje, kurio tikslas – surinkti jų prisijungimo duomenis.

Apgaulėms pasitelkia ir dirbtinį intelektą

Anot S. Urbanavičiūtės, suklastotos svetainės gali būti ganėtinai įtikinamos realių prekybininkų ar kitų organizacijų svetainių kopijos, o fišingo laiškai taip pat – pakankamai realistiškai imituoti tikrus ir patikimus siuntėjus. Anksčiau apgaulę daugeliu atveju išduodavo netaisyklingos tokių laiškų formuluotės, gramatinės klaidos, o šiandien pasitelkdami dirbtinio intelekto (DI) technologijas sukčiai vis tiksliau atkartoja tikrų laiškų ir svetainių stilių. Jau netgi pasitaiko atvejų, kai sukčiavimui pasitelkiamas DI sugeneruotas balsas, kuris leidžia telefoniniams sukčiams apsimesti aukų artimaisiais ar kitais asmenimis.

„DI technologijos leidžia sukčiams ne tik sukurti itin tikroviškas apgaulingas svetaines ir laiškus, bet ir geriau prognozuoti vartotojų elgesį. DI stebi paieškos įpročius, analizuoja vartotojų elgseną ir sukuria

asmeniškesnius, tikroviškesnius apgaulės scenarijus. Tai leidžia sukčiams greitai užvaldyti aukų dėmesį ir manipuliuoti jų sprendimais, taip padidinant apgaulės sėkmės tikimybę“, – pabrėžia S. Urbanavičiūtė.

Kaip apsisaugoti?

Norint išvengti sukčių pinklių, ypač šventinio laikotarpio metu, kai netikros akcijos ir apgaulingos reklamos pasiekia didžiausią aktyvumą, būtina laikytis kelių pagrindinių taisyklių. Visų pirma, svarbu rinktis tik oficialius tiekėjus. Gerai žinomų prekių ženklų, tokių kaip „Apple“, produktus verta pirkti tik iš oficialių prekybos atstovų ar mobiliųjų operatorių, turinčių fizines parduotuves. Tai ne tik užtikrina prekių kokybę, bet ir suteikia galimybę spręsti garantinius klausimus, jei kiltų kokių nors problemų.

Be to, reikėtų atsargiai vertinti visas nuorodas, gautas el. paštu ar per žinutes. Geriausia jas ignoruoti ir patiems įvesti tinklalapio adresą naršyklėje. „Jeigu kyla bent menkiausių abejonių dėl pardavėjo patikimumo, sustokite ir dar kartą patikrinkite, ar tikrai lankotės oficialiame tinklalapyje“, – pabrėžia S. Urbanavičiūtė.

Dar viena svarbi taisyklė – niekada neatskleisti savo prisijungimo duomenų. Bankai niekada neprašo pateikti prisijungimo slaptažodžių ar mokėjimo kortelės informacijos. Jei sulaukiate tokių prašymų, jie turėtų iškart kelti įtarimą.

Galiausiai, būtina patikrinti pardavėjo registraciją. Patikimi prekybininkai paprastai yra registruoti Lietuvoje ir savo svetainėse aiškiai nurodo kontaktinius duomenis. Šie veiksmai gali padėti išvengti ne tik finansinių nuostolių, bet ir apsaugoti jūsų asmeninius duomenis nuo sukčių kėslų.

Pavojai tyko ir socialiniuose tinkluose

Anot S. Urbanavičiūtės, prieš didžiuosius išpardavimus sukčiai suaktyvėja ir socialiniuose tinkluose. Čia aukų dažnai taip pat tykoma apsimetant žinomais prekės ženklais, skelbiant turinį apie ypatingus pasiūlymus, rengiant konkursus, kuriuose laimėti įtartinai lengva. Žinoma „laimėtojų“ prašoma pateikti tam tikrus asmeninius duomenis arba sumokėti prizo atsiėmimo mokestį.

„Taktikų yra įvairių, tačiau tikslas visuomet yra tas pats – išvilioti banko kortelių, el. bankininkystės ar įvairių kitų paskyrų prisijungimo duomenis arba įtikinti auką nusikaltėliams pervesti tam tikrą pinigų sumą. Tad socialiniuose tinkluose galioja ta pati taisyklė – nespausti nežinomų nuorodų, atidžiai tikrinti, su kokiomis paskyromis sąveikaujama, nepamiršti, kad, jei kažkas atrodo per gerai, jog būtų tikra, dažniausiai taip ir yra. Sukčiai savo nešvariems darbams dažnai siekia išnaudoti gerai žinomus prekės ženklus, apgavysčių schemas sieti su įvairiomis aktualijomis, naujais produktais ir tendencijomis. Pavyzdžiui, pasirodžius naujiems „iPhone“ telefonams, kilo juos laimėti ar įsigyti už itin gerą kainą siūlančių apgaulingų pasiūlymų banga“, – pažymi S. Urbanavičiūtė.

Sukčiavimo pasekmės – kur kas didesnės nei finansiniai nuostoliai

Nors sukčiavimo schemos dažnai prasideda nuo nedidelių sumų praradimo, rizika gali būti kur kas didesnė. Duomenų pateikimas netikrose svetainėse gali suteikti sukčiams visišką prieigą prie jūsų banko sąskaitų. Pasak ekspertės, pasekmės gali būti ilgalaikės: „Sukčiai ne tik ištuština sąskaitas, bet ir gali pasinaudoti jūsų duomenimis, kad paimtų greituosius kreditus ar kitus finansinius įsipareigojimus jūsų vardu.“

Kaip elgtis, jei tapote sukčių auka?

Jei supratote, kad patekote į sukčių pinkles, svarbu nedelsti. Pirmiausia susisiekite su savo banku, kurio specialistai padės užblokuoti jūsų sąskaitas ar mokėjimo priemones. Taip pat būtina kreiptis į policiją ir pranešti apie sukčiavimo atvejį.

Skubus vartotojų švietimas – geriausia prevencija

Nors socialiniai tinklai ir reklamos platformos atsisako prisiimti atsakomybę už melagingas reklamas, vartotojai gali prisidėti prie saugumo pranešdami apie pastebėtus netikrus skelbimus. „Kiekvienas pranešimas apie sukčiavimo atvejus padeda apsaugoti kitus vartotojus. Tik bendromis pastangomis galime užkirsti kelią sukčių veiklai“, – sako S. Urbanavičiūtė.

Šventinio laikotarpio prekybos karštinė sukuria daugybę galimybių ne tik pirkėjams, bet ir sukčiams. Vis dėlto sąmoningumas, atsargumas ir pagrindinių taisyklių laikymasis gali tapti geriausia gynyba prieš apgavikus.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kalėdos – darbymetis sukčiams: kaip galime apsaugoti save?

Artėjančios žiemos šventės – darbymetis nusikaltėliams ir kibernetinėje, ir fizinėje erdvėje. Ekspertų teigimu, apimti kalėdinės karštligės, dažnai prarandame kritinį mąstymą, todėl neatpažįstame fiktyvių elektroninių parduotuvių, spaudžiame kenksmingas nuorodas ir taip patenkame į sukčių spąstus. Kad per šventes būtume kiek įmanoma saugesni, verta prisiminti kelis vertingus patarimus.

Nuotolinis darbas: ginčai, kurių galima išvengti laikantis taisyklių

Pastaraisiais metais darbo ginčų komisijos vis dažniau sprendžia ginčus, susijusius su nuotoliniu darbu. Nuotolinis darbas tampa įprasta praktika, tačiau dėl šios formos ypatumų kyla naujų teisinių iššūkių.

10 sukčiavimo būdų per šventes: kaip atpažinti apgaulę ir ką daryti įkliuvus

Pernai Lietuvoje paskutinįjį metų ketvirtį kibernetinių nusikaltimų aktyvumas buvo didžiausias, ši tendencija išlieka ir šiemet. Internetiniai nusikaltėliai rankoves atsiraitoja prieš žiemos šventes, tad ypač šiuo metu vertėtų būti dar budresniems. Kibernetinio saugumo ekspertas dalijasi patarimais, kaip nenukentėti ir ką daryti, jei visgi nepasisekė.

2024-12-11 20:14
Internetinius sukčius atpažinti vis sunkiau – pasidalijo patarimais, kaip kalėdiniu laikotarpiu apsipirkti be rizikos
2024-12-11 14:05
Tobulos šventės internete: kaip nepasiduoti spaudimui ir mėgautis savo Kalėdomis?
2024-12-03 11:25
Sukčiai šiemet imasi apsukresnių gudrybių – kaip nepasimauti?
2024-11-30 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
2024-11-28 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
2024-11-27 20:30
Didiesiems metų išpardavimams įpusėjus būkite budrūs: populiariausia sukčių schema – įvelti kurjerius ir siuntų tarnybas
2024-11-20 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
2024-11-20 11:49
 Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
2024-11-18 14:55
Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo
2024-11-17 13:30
Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?
2024-11-10 11:27
Ekspertas pataria, kaip įgalinti produkto komandą: prireiks 4 dedamųjų
2024-11-05 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama