Elektronika.lt
 2025 m. sausio 5 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 5 d. 17:38
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
Sausio 5 d. 11:46
LINPRA: priešingai europinėms tendencijoms, Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonei 2024-ieji buvo geri metai
Sausio 4 d. 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
Sausio 4 d. 11:40
KTU mokslininkas: kaip išmanieji laikrodžiai gali užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms?
Sausio 3 d. 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
Sausio 3 d. 14:29
„Vilnius Tech“ įkurtas Skaitmeninės gynybos kompetencijų centras: netradicinis požiūris skatins ilgalaikį atsparumą
Sausio 3 d. 11:26
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?
Sausio 3 d. 08:38
Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją
Sausio 2 d. 17:25
Kibernetinio saugumo ekspertas atskleidė, kaip pats apsaugo savo telefoną
Sausio 2 d. 14:27
Elektromobilių baterijos: pigesnės, efektyvesnės ir tvaresnės technologijos keičia rinką
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?

Publikuota: 2024-11-05 08:22
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Asmeninių duomenų vagystės, pavyzdžiui, pavogti slaptažodžių kodai, įsilaužimai į el. paštus ar socialinių tinklų paskyras, intymių nuotraukų siuntimas, pokalbiai su nepažįstamais asmenimis ir jų manipuliacijos – vaikai internete gali susidurti su įvairiomis nesaugiomis situacijomis, rašoma „NRD Cyber Security“ pranešime žiniasklaidai.

Kibernetinio saugumo specialistai ir psichologai pataria, kaip padėti vaikams atpažinti kibernetinius pavojus ir apie gyvenimą virtualioje erdvėje kalbėtis jau nuo mažų dienų bei rodant praktinius pavyzdžius formuoti kasdienius įpročius.

Asociatyvi bendrovės nuotr.
Asociatyvi bendrovės nuotr.

„Pokalbiai apie virtualų pasaulį turėtų tapti mūsų kasdienio gyvenimo dalimi ir apie tai rekomenduojama kalbėtis nuo mažų dienų, taip kuriant patikimą ryšį su vaiku. Svarbu suvokti ir priimti internetą ne kaip grėsmę, o kaip tokį pasaulį, kuriame egzistuoja panašios taisyklės, kaip ir realiame. Taip augs vaikų pasitikėjimas, temos apie internetą bus natūralios, vaikai patys vėliau noriau dalinsis, kaip jiems sekėsi žaidžiant žaidimą ar kokie iššūkiai iškilo socialiniuose tinkluose“, – pasakoja Eglė Tamulionytė, Vaikų linijos projekto „Be patyčių“ koordinatorė.

Jai pritaria ir kibernetinio saugumo ekspertas dr. Vilius Benetis. „Virtualiame pasaulyje galimi tokie patys pavojai, kaip ir realiame. Jeigu tai vaikai suvoks, tuomet natūraliai pradės saugotis, kalbėtis. Kitaip tariant, augs kritinio mąstymo įgūdžiai, kils daugiau klausimų, kokį sprendimą priimti vienoje ar kitoje situacijoje, ar aš nenukentėsiu, o tai yra svarbu siekiant išvengti pavojų kibernetinėje erdvėje. Juk nusikaltėliai specializuojasi atjungti kritinį mąstymą, pasinaudoti žmonių emociniu pažeidžiamumu ir gauti finansinės ar kitokios naudos“, – teigia „NRD Cyber Security“ vadovas.

Kibernetinio saugumo ekspertas pastebi, kad vaikai yra smalsūs, patiklesni, todėl dažnai negali numatyti, kokios pasekmės laukia.

„Nepažįstamas žmogus paprašė nuotraukos ir vaikas ją išsiuntė. Fiziniame pasaulyje vaikai žino, kaip elgtis su nepažįstamaisiais, o virtualioje erdvėje suvokimas kiek kitoks, nusikaltėliams lengviau apsimesti kitu asmeniu ir taip apgauti. Tad tiek tėvams, tiek vaikams verta prisiminti, kad virtualiame pasaulyje galioja tos pačios saugumo taisyklės“, – atkreipia dėmesį dr. V. Benetis.

Internete ne visi žmonės yra tokie, kokiais prisistato

Vienas iš didžiausių virtualaus pasaulio pavojų – asmeninės informacijos vagystės. Pasak Aurimo Rudinskio, „Vinted“ kibernetinio saugumo eksperto, socialiniai tinklai, tokie kaip „Instagram“, „TikTok“ ir „Snapchat“ – ypač populiarūs tarp vaikų, todėl būtent šiose platformose reikia būti ypač budriems ir kritiškiems.

„Instagram“ ir „Snapchat“ išsiskiria tuo, kad čia vaikai dalijasi nuotraukomis ir asmenine informacija. „TikTok“ vilioja dėl pramoginio turinio, taip pat skatina dalyvauti pavojinguose iššūkiuose ar skleisti klaidingą informaciją. Nusikaltėliai gali siekti iš vaikų išgauti prisijungimo duomenis prie tėvų elektroninės bankininkystės, naudoti juos kaip tarpininkus atlikti įvairias nusikalstamas veikas“, – kylančius pavojus vardija A. Rudinskis.

Eksperto teigimu, tėvams svarbu paaiškinti, kad ne visi žmonės internete yra tokie, kokiais prisistato, ir kodėl negalima dalintis asmenine informacija ar nuotraukomis su nepažįstamaisiais.

„Rekomenduoju padėti vaikams suprasti, kaip veikia privatumo nustatymai socialiniuose tinkluose ir kaip svarbu naudoti stiprius slaptažodžius bei dviejų veiksnių autentifikavimą. Tėvai turėtų parodyti pavyzdį, kad patys laikosi saugaus elgesio taisyklių internete, ir skatinti savo atžalas naudotis internetu atsakingai, paaiškinant, kokios yra per ilgo naudojimo pasekmės“, – teigia A. Rudinskis.

Visuomet galvoti, kokią informaciją viešinti

Kibernetinio saugumo specialistai atkreipia dėmesį, kad patys tėvai turėtų su vaikais kalbėti apie virtualų pasaulį ir padėti racionaliai įvertinti jo grėsmes.

„Virtuali erdvė tėvų paaiškinimuose neturėtų pavirsti nesuprantama ir mistifikuota. Juk galima vaikams parodyti pavyzdį: „štai gavau tokią keistą žinutę, bet jos nespaudžiu“. Tuomet vaikui gali būti smalsu paspausti ir pasižiūrėti, kas nutiktų. Galima kartu pagalvoti ir pasiaiškinti, kas blogiausio nutiktų paspaudus nuorodą. Pažintį su virtualia erdve galima paversti žaidimu, pavyzdžiui, kas pirmas pamatys scamą, gaus sutartą prizą“, – pataria „NRD Cyber Security“ vadovas.

Dr. Vilius Benetis rekomenduoja naršant internete visuomet galvoti, kokią informaciją reikia pateikti ir viešinti. Ar tikrai visur reikia nurodyti telefoną, įvesti gimimo dieną, siųsti atvaizdą, ar tikrai visos programėlės naudingos ir reikalingos.

Su tėvais kalbėtis nedrąsu

Vaikų linija sulaukia įvairiausių klausimų apie virtualioje erdvėje iškilusius iššūkius. Itin dažnai pasitaikanti tema – patyčios. „Pasitaiko atvejų, kai vaikai pasitikėdami draugu ar drauge pasidalija intymiomis nuotraukomis, o nutrūkus santykiams jos paviešinamos virtualioje erdvėje, socialiniuose tinkluose. Tada vaikai kreipiasi ir dėl jausmų po nutrukusių santykių, ir dėl prasidėjusių patyčių mokykloje“, – pasakoja Vaikų linijos atstovė. Pasak jos, vaikai iš bendraamžių sulaukia ir šokiruojančių nuotraukų. Tuomet kreipiasi, nes nežino, kaip į jas reaguoti.

Kitos su virtualia erdve susijusios temos – santykiai internete. Pavyzdžiui, klausiama patarimo, kaip bendrauti su žmogumi, su kuriuo susipažino internete ir nežino, ar juo galima pasitikėti, ar jis tikras. Vaikams taip pat kelia nerimą ir įvairūs tėvų nustatyti interneto ribojimai – pavyzdžiui, kaip susitarti su tėvais dėl žaidimų laiko internete ar naršymo socialiniuose tinkluose.

E. Tamulionytės teigimu, Vaikų linija – vieta, kur rašoma ar skambinama, kai nedrąsu pasikalbėti su tėvais. „Vaikai gali nenorėti kalbėtis su tėvais jautriomis temomis ir tai normalu. Galvojama, kad suaugę nežino, kokius žaidimus jie žaidžia ar kaip veikia tam tikri socialiniai tinklai. Kita priežastis – baimė, kad tėvai pasmerks. Pavyzdžiui, kaip pradėti kalbėtis apie paviešintas intymaus turinio nuotraukas, kokios bus tėvų reakcijos“, – sako „Be patyčių“ koordinatorė.

Pasak ekspertės, vaikai baiminasi, kad tėvai puls skambinti klasiokų tėvams, mokytojams ir taip dar labiau pablogins esamą situaciją. Arba, jei jie prisipažins, tėvai uždraus naudotis kompiuteriu, telefonu, nebeleis žaisti kokio nors žaidimo, kuris vaikui atrodo labai svarbus. Todėl nutaria nekalbėti su tėvais apie nutikusias patirtis ir stengiasi išbūti, o tai gali turėti neigiamų pasekmių.

Vaikų linijos savanoriai konsultantai išklauso besikreipiantį vaiką, padeda susivokti, kas nutiko, jei reikia – padrąsina kreiptis artimųjų pagalbos ir gali padėti sugalvoti, kaip su jais pradėti pokalbį apie susiklosčiusią padėtį.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką

VDI atkreipia dėmesį į naujausią LAT praktiką, kurioje pabrėžiama aiškios ir nedviprasmiškos nuotolinio darbo organizavimo tvarkos būtinybė.

Prenumeratoms – vidutiniškai 700 eurų per metus: kaip jas pagaliau atšaukti?

Pritrūkote pinigų kalėdinėms dovanoms? Prie to galimai prisidėjo prenumeratos. Daugelis prenumeratų net nepateisina lūkesčių, tačiau jas nutraukti trukdo dirbtinės kliūtys. Ekspertai pataria, kaip artėjant Naujiesiems atsisakyti šių finansinių „parazitų“ ir atlaisvinti biudžetą svarbesnėms išlaidoms.

Kalėdos – darbymetis sukčiams: kaip galime apsaugoti save?

Artėjančios žiemos šventės – darbymetis nusikaltėliams ir kibernetinėje, ir fizinėje erdvėje. Ekspertų teigimu, apimti kalėdinės karštligės, dažnai prarandame kritinį mąstymą, todėl neatpažįstame fiktyvių elektroninių parduotuvių, spaudžiame kenksmingas nuorodas ir taip patenkame į sukčių spąstus. Kad per šventes būtume kiek įmanoma saugesni, verta prisiminti kelis vertingus patarimus.

2024-12-15 17:30
Nuotolinis darbas: ginčai, kurių galima išvengti laikantis taisyklių
2024-12-12 11:41
10 sukčiavimo būdų per šventes: kaip atpažinti apgaulę ir ką daryti įkliuvus
2024-12-11 20:14
Internetinius sukčius atpažinti vis sunkiau – pasidalijo patarimais, kaip kalėdiniu laikotarpiu apsipirkti be rizikos
2024-12-11 14:05
Tobulos šventės internete: kaip nepasiduoti spaudimui ir mėgautis savo Kalėdomis?
2024-12-03 11:25
Sukčiai šiemet imasi apsukresnių gudrybių – kaip nepasimauti?
2024-11-30 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
2024-11-28 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
2024-11-27 20:30
Didiesiems metų išpardavimams įpusėjus būkite budrūs: populiariausia sukčių schema – įvelti kurjerius ir siuntų tarnybas
2024-11-20 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
2024-11-20 11:49
Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
2024-11-18 14:55
Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo
2024-11-17 13:30
Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama