Atostogų sezonui prasidėjus – sukčiai nesnaudžia. Su apgavystėmis keliautojai gali susidurti ne tik kelionės metu, bet ir planuojant atostogas bei jau grįžus iš jų. „Sukčiai bando išnaudoti visas žmogiškąsias silpnybes, nes žmogus atostogų metu ir besiruošiant joms yra chaose – nori sutaupyti, stinga laiko“, – LRT televizijos laidoje „Labas rytas, Lietuva“ aiškina informacinio saugumo ekspertas Vytautas Krekys.
Neatviraukite apie kelionės planus
Pasak V. Krekio, planuojant kelionę svarbu prisiminti, kad „nemokamas sūris – tik pelėkautuose“.
„Galima padaryti tokią pseudo kelionę per kibernetinio saugumo prizmę. Pirmiausia, turime sekti kokius naujienlaiškius gauname ir, žinoma, jie suaktyvėja atostogų tematika su gerais pasiūlymais laimėti kelionę. Perkant bilietą, kelionę svarbu žiūrėti, ar tai yra patikima svetainė“, – teigia ekspertas.
Anot V. Krekio, socialiniuose tinkluose patariama nesidalinti kelionės detalėmis. O taip pat apie atostogas nereikėtų atvirauti ir su atsitiktinai sutiktais žmonėmis, pavyzdžiui, taksistais. Kaip teigia kibernetinio saugumo ekspertas, užkibti ant sukčių kabliuko galima ir oro uoste tiesiog įkraudami savo mobilųjį įrenginį.
„Kviečiant taksi adresą nurodykite kaimynų namą, kad taksi vairuotojas nežinotų jūsų gyvenamojo namo. Kelionės metu nesidalinkite kur išvažiuojate, kiek laiko jūsų nebus. Atvykus į oro uostą yra tokia sukčiavimo schema, kai norite pasikrauti savo telefoną ir pseudostotelėse yra USB laidai, kuriais gali pavogti jūsų telefone esančią informaciją arba įskiepyti kenkėjišką programinę įrangą. Geriausia turėti savo įkrovimo laidą. Jeigu keliaujate verslo reikalais, stebėkite, kas mato jūsų ekraną, ar girdi jūsų pokalbius telefonu“, – pataria V. Krekys.
Užsienyje svarbu išlaikyti budrumą naudojantis bankomaitais. „Atvykus į svečią šalį ir išsiimant pinigus iš bankomato, fiziškai patikrinkite, ar bankomatas neturi prikabintų specialių prietaisų kaip antroji klaviatūra, kuri nuskaito jūsų PIN kodą.“, – teigia specialistas.
Tačiau, pasak eksperto, įsitikinimas, kad viešose vietose esantys kortelių skaitytuvai gali pavogti jūsų pinigus yra tik gerai išplitęs mitas. „Bankų korteles skaito iki 5 cm esantys skaitytuvai. Kad iš jūsų pavogtų pinigus, turėtumėte būti visiškai šalia skaitytuvo aparato. Įsijunkite atsiskaitymų apribojimus, kad gautumėte pranešimus į savo telefoną, jei įvyksta nuskaitymas“, – aiškina V. Krekys
„Jeigu būsite sukčių taikinys, tai bet koks informacijos trupinėlis, jam yra kelias į sėkmę. Tai vėliau gali būti panaudota prieš jus“, – dėsto V. Krekys.
Parengė Goda Ponomariovaitė