Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Perspėja apie naujus finansinio sukčiavimo būdus: kaip nepakliūti į nusikaltėlių pinkles

Publikuota: 2024-06-17 16:22
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Pinigus iš gyventojų išvilioti siekiantys finansiniai sukčiai pastaruoju metu pasitelkė naują metodą: panaudodami svetimus duomenis priverčia gyventojus pasirašyti vartojimo kredito sutartis arba įtikina kreditą pasiimti, o pinigus atiduoti sukčiams, neva taip juos pelningai investuojant. Specialistai ragina gyventojus būti budrius ir nepakliūti į sukčiavimo schemas.

Asociatyvi „iStock“ nuotr.
Asociatyvi „iStock“ nuotr.

Lietuvos bankas skelbia, kad pastaruoju metu padažnėjo atvejų, kai finansiniai sukčiai įkalba gyventojus investuoti į „pelningas investicijas“, dažniausiai – kriptoturtą. Jie iš vartojimo kredito davėjų pasiskolindavo lėšų ir jas tiesiogiai pervesdavo finansiniams sukčiams arba kriptoturto keityklos operatoriams. Skelbiama, kad suaktyvėjo ir sukčiavimo būdas, susijęs su duomenų viliojimu. Sukčiai gyventojui el. laišku arba trumpąja SMS žinute atsiųsdavo nuorodą ir įkalbėdavo ją paspausti, suvesti tapatybę identifikuojančius duomenis. Žala abiem atvejais vienoda – gyventojai patyrė finansinių nuostolių.

Finansų valdymo ir skolinimo platformos „Creditea“ klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė teigia, kad finansiniai sukčiai žino dešimtis ar net šimtus skirtingų taktikų, kaip apgauti nieko neįtariančius žmones. Kartais naudojamos sudėtingos schemos, kartais manipuliuojama emocijomis, o kartais jiems pakanka labai paprastų apgaulių.

„Paskolų bendrovės šiais laikais taiko įvairias saugumo priemones, kad apsaugotų savo klientus nuo sukčių ir kenkėjiškų programų. Deja, net ir taikant maksimalias saugumo priemones sukčiai vis tiek gali pasisavinti jūsų pinigus, jei pateiksite jiems reikalingus duomenis. Dėl šios priežasties labai svarbu, kad savo saugumu rūpintųsi ir patys gyventojai: būtina kuo daugiau žinoti apie sukčius ir dažniausiai pasitaikančias taktikas“, – sako D. Stoškuvienė.

Anot jos, sukčiai dar visai neseniai sugebėdavo apgauti tik mažiausią finansinį raštingumą turinčius ir menkiausiai technoogijas išmanančius asmenis, o šiandien jie yra kaip niekad rafinuoti ir sugeba išvilioti pinigus net iš tų, kurie to niekada nebūtų tikėjęsi.

Sukčiavimo schemos – įvairiausios

„Creditea“ pastebi, kad dažniausiai pinigus iš patiklių žmonių sukčiai vis dar bando išvilioti apsimesdami įvairių valstybinių įstaigų pareigūnais, taip gaudami prieigą prie svetimų bankų sąskaitų.

Dažnai įsilaužimas į kito asmens asmeninius duomenis prasideda nuo skambučio aukai telefonu. Paprastai skambina tariamai valstybinė įstaiga ar net policija. Sukčius paaiškina, kad sistemoje įvyko pokyčių ir kad laikinai negalėsite naudotis savo banko sąskaita, kol neatnaujinsite savo duomenų. Pokalbio metu jie gali atsiųsti jums elektroninį laišką, kuriame prašys prisijungti prie sistemos. Taip iš jūsų bus išvilioti elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenys ir gali būti ištuštinta jūsų sąskaita.

Kita dažnai pasitaikanti taktika – slaptažodžio „žvejojimas“. Žmonės dažniausiai gauna banko el. laišką, kuriame prašoma atnaujinti asmens duomenis. Deja, pateikus prašomus duomenis jie atitenka sukčiams, o šie veikia labai greitai ir svetimus pinigus prisijungę per elektroninę bankininkystę pasisavina.

Tikriausiai labiausiai paplitusi sukčiavimo forma – nepageidaujami el. laiškai, dar vadinami „šlamštu“. Šie el. laiškai siunčiami gavėjo el. pašto adresu labai dideliais kiekiais ir be gavėjo sutikimo. Šie el. laiškai paprastai yra reklaminio pobūdžio, tačiau pasitaiko ir vadinamųjų „Trojos arklių“.

Šiuose el. laiškuose paprastai būna nuoroda, skatinanti ją atidaryti, o kai tik ją atidarote, virusas patenka į jūsų operacinę sistemą, sugadina kompiuterį, pasisavina asmeninius duomenis ir persiunčia tą patį „Trojos arklį“ visiems jūsų kontaktams.

Apsisaugoti nuo šių laiškų gana paprasta – tiesiog neatidarykite laiškų iš įtartinų siuntėjų, su kuriais niekada neturėjote jokių reikalų.

„Sukčiai sugalvojo dešimtis ar net šimtus skirtingų taktikų, kaip apgauti nieko neįtariančius žmones. Kartais naudojamos sudėtingos taktikos, kartais manipuliuojama emocijomis, kartais pakanka labai paprastų apgaulių, kad žmonės patektų į spąstus tam tikrose situacijose. Jie gali siųsti įtikinamus el. laiškus ar žinutes, kurti netikras interneto svetaines arba labai įtikinamai skambinti ir bendrauti telefonu. Norėdami juos atpažinti, visada patikrinkite siuntėjo tapatybę, atkreipkite dėmesį į skubos požymius ar prašymus pateikti asmeninę informaciją ir patikrinkite, ar bendravimas nėra nenuoseklus. Atkreipkite dėmesį, kad mūsų bendrovė niekada neprašo pateikti neskelbtinų duomenų nesaugiais kanalais. Būkite budrūs ir apsisaugokite nuo sukčiavimo“, – sako finansų ekspertė.

Patarimai, kaip netapti sukčių aukomis

D. Stoškuvienė pateikia kelis svarbius patarimus, kurie gali padėti išvengti pinigų praradimo.

Visų pirma, anot ekspertės, negalima spausti ant jokių nuorodų, gautų iš trečiųjų šalių. Jei spustelėjote nuorodą ir puslapyje prašoma pateikti kokią nors informaciją, jos jokiu būdu neteikite.

Niekada svetainėse nepateikite duomenų, naudojamų mobiliajai programėlei susieti su jūsų banko paskyra. Taip pat niekada neprisijunkite prie savo banko sąskaitos naudodami nuorodą, gautą el. paštu ar SMS žinute Atidžiai perskaitykite visas SMS žinutes iš banko arba autorizacijos pranešimus mobiliojoje programėlėje. Niekada nesutikite su operacijomis ir sandoriais, kurių nepažįstate.

Nesileiskite apgaunami – atkreipkite dėmesį į tai, kas iš tiesų su jumis susisiekia. Atminkite, kad finansų įstaigos darbuotojas niekada neprašys jūsų įdiegti programą, pavyzdžiui, „AnyDesk“ ar „TeamViewer Quick Support“ arba bet kokią kitą papildomą programinę įrangą.

Jie taip pat neprašys jūsų prisijungimo vardo ir slaptažodžio, kad galėtų prisijungti prie jūsų paskyros, nereikalaus viso kortelės numerio, jos galiojimo datos arba CVV2/CVC2 kodo.

„Deja, pasitaiko ir taip, kad žmogumi pasinaudoja jo artima aplinka: giminaičiai, draugai, kaimynai. Sukčiai taip pat pasinaudoja žmogaus pažeidžiamumu dėl senyvo amžiaus ar nežinojimo. Apgaulių vis dar pasitaiko, todėl pagrindinis patarimas – išlikti budriems ir neatskleisti jokių asmeninių duomenų net ir artimiems pažįstamiems. Būkite budrūs ir apsisaugokite nuo sukčiavimo“, – perspėja D. Stoškuvienė.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kalėdos – darbymetis sukčiams: kaip galime apsaugoti save?

Artėjančios žiemos šventės – darbymetis nusikaltėliams ir kibernetinėje, ir fizinėje erdvėje. Ekspertų teigimu, apimti kalėdinės karštligės, dažnai prarandame kritinį mąstymą, todėl neatpažįstame fiktyvių elektroninių parduotuvių, spaudžiame kenksmingas nuorodas ir taip patenkame į sukčių spąstus. Kad per šventes būtume kiek įmanoma saugesni, verta prisiminti kelis vertingus patarimus.

Nuotolinis darbas: ginčai, kurių galima išvengti laikantis taisyklių

Pastaraisiais metais darbo ginčų komisijos vis dažniau sprendžia ginčus, susijusius su nuotoliniu darbu. Nuotolinis darbas tampa įprasta praktika, tačiau dėl šios formos ypatumų kyla naujų teisinių iššūkių.

10 sukčiavimo būdų per šventes: kaip atpažinti apgaulę ir ką daryti įkliuvus

Pernai Lietuvoje paskutinįjį metų ketvirtį kibernetinių nusikaltimų aktyvumas buvo didžiausias, ši tendencija išlieka ir šiemet. Internetiniai nusikaltėliai rankoves atsiraitoja prieš žiemos šventes, tad ypač šiuo metu vertėtų būti dar budresniems. Kibernetinio saugumo ekspertas dalijasi patarimais, kaip nenukentėti ir ką daryti, jei visgi nepasisekė.

2024-12-11 20:14
Internetinius sukčius atpažinti vis sunkiau – pasidalijo patarimais, kaip kalėdiniu laikotarpiu apsipirkti be rizikos
2024-12-11 14:05
Tobulos šventės internete: kaip nepasiduoti spaudimui ir mėgautis savo Kalėdomis?
2024-12-03 11:25
Sukčiai šiemet imasi apsukresnių gudrybių – kaip nepasimauti?
2024-11-30 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
2024-11-28 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
2024-11-27 20:30
Didiesiems metų išpardavimams įpusėjus būkite budrūs: populiariausia sukčių schema – įvelti kurjerius ir siuntų tarnybas
2024-11-20 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
2024-11-20 11:49
Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
2024-11-18 14:55
Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo
2024-11-17 13:30
Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?
2024-11-10 11:27
Ekspertas pataria, kaip įgalinti produkto komandą: prireiks 4 dedamųjų
2024-11-05 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama