Pasak Konfucijaus, radus mėgstamą darbą niekada nereikės dirbti. Tačiau, kaip tokį darbą rasti, ypač jaunam žmogui, tik apšylančiam kojas darbo rinkoje? Kaip elgtis po metų, dviejų ar dešimties supratus, kad darbas vis dėlto ne toks ir mėgstamas?
Asociatyvi DI sugeneruota „Pixabay“ nuotr.
Drąsos reikalaujantis, tačiau ilgainiui daugiausiai džiaugsmo suteikiantis sprendimas – keisti karjeros kryptį. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie įgūdžiai padės lengviau priimti pokyčius bei kaip efektyviausiai pakeisti karjeros kryptį.
Ar mano įgūdžių pakanka?
Įgūdžius galime skirstyti į dvi dalis: profesinius ir asmeninius. Bet kokie profesiniai įgūdžiai yra vertingi ir gali pasitarnauti net kardinaliai skirtingoje naujoje profesijoje. Net jeigu tiesiogiai nebus panaudoti, jie ugdo profesionalumą, lavina profesinę komunikaciją bei turtina organizaciją.
Gyvename informaciniame amžiuje, kur visa ko pagrindas – duomenys, todėl šiais, 2024-aisiais, metais vienu iš svarbiausių įgūdžių įvardinti galime gebėjimą analizuoti duomenis. Taip pat negalime nuvertinti dirbtinio intelekto (AI) įtakos mūsų kasdienybei (ne paslaptis, kad įtaka tik auga), todėl šiais metais darbo rinkoje vertinami specialistai, susipažinę su AI veikimu bei besidomintys naujienomis. Kitais vertingais sugebėjimais ir toliau išlieka programavimas ir kiti IT srities įgūdžiai.
Sprendimas kardinaliai pakeisti karjeros kryptį reiškia daug mokymosi, dažnai – naują darbovietę, naujas taisykles bei kolektyvą, naujoko laikotarpį, galimai, bent pradžioje ir mažesnį atlyginimą. Dėl šių priežasčių svarbios yra ir asmeninės savybės bei gebėjimai: pirmiausia, ryžtas ir motyvacija dirbti mėgstamą darbą, taip pat organizuotumas, galiausiai – sugebėjimas prisitaikyti ir pozityvus požiūris.
Kaip pakeisti karjerą?
Baigti studijas aukštojoje mokykloje, atlikti praktiką, įsidarbinti įmonėje, kaupti darbinę patirtį ir augti toje pačioje įmonėje arba jas keisti – toks yra ilgą laiką visuomenėje buvo įprastas karjeros scenarijus, todėl atsiradus poreikiui kardinaliai pakeisti karjeros kryptį, kyla klausimas, kur gauti naujų žinių bei įgūdžių? Neretai dėl finansinio stabilumo naujai profesijai ruoštis pradedama dar nepasitraukus iš dabartinės įmonės, todėl norisi kiek įmanoma greičiausio, efektyviausio, labiausiai laiką ir pinigus taupančio būdo. Tai galioja ir kvalifikacijos kėlimo atveju.
Populiariausias būdas yra kursai internetu. Platus temų pasirinkimas, profesionalūs dėstytojai, kokybiška ir profesinėje kelionėje reikalinga informacija leidžia greitai įgyti naujų įgūdžių, o baigus kai kuriuos kursus dalyviams net pasiūloma atlikti profesinę praktiką arba iš karto įsidarbinti. Kursai labiausiai tinka dirbantiems ir tuo pačiu metu keliantiems arba keičiantiems kvalifikaciją.
Tiems, kurie pokyčių metu nedirba ir koncentruojasi tik į karjeros krypties keitimą, efektyvus būdas yra praktika įmonėje, idealiu atveju su asmeniniu mentoriumi. Didžiausia šio būdo nauda – darbas su realiais atvejais, praktiniai įgūdžiai ir, greičiausiai, užtikrinta darbo vieta įmonėje pabaigus praktiką.
Lengvatos ir Užimtumo tarnybos finansavimas
Viena iš priežasčių, kodėl darbuotojai atsisako minties kardinaliai keisti karjerą yra finansai. Pirmiausia, gąsdina galimai mažesnis atlyginimas vėl tampant naujoku įmonėje ir, apskritai, profesijoje. Antra, dažnai kursai objektyviai vertinant kainuoja gan brangiai, o neapmokama praktika (ypač ilgesnė, nei mėnesio trukmės) yra sudėtingai įgyvendinama didelių santaupų neturintiems asmenims.
Sumažinti finansinę naštą padeda lengvatos, pavyzdžiui, UŽT finansavimas programavimo kursams. UŽT suteikia mokymosi biudžetą, į kurį gali pretenduoti kiekvienas Lietuvos gyventojas, norintis kelti kvalifikaciją arba keisti karjeros kryptį technologijų srityje, nepriklausomai nuo to, ar šiuo metu jis yra dirbantis, ar ne.
Patvirtinus mokymosi biudžetą, UŽT suteikia mėnesinę 272 EUR/mėn. stipendiją dirbantiems pagal darbo sutartį arba 453 EUR/mėn. – bedarbiams. Kiekvienas pretendentas į UŽT finansavimą turi atitikti šiuos kriterijus:
- Gyventi Lietuvoje;
- Būti 18-67 metų amžiaus;
- Per pastaruosius 3 metus būti nesinaudojęs UŽT finansavimu;
- Būti baigęs profesinę mokyklą, kolegiją ar universitetą.
Susidomėjusieji turi susirasti profesinius kursus, kurie gali būti finansuojami UŽT, atlikti reikalingus žingsnius patekti į tą programą ir gauti mokymosi vietą. Tada kreiptis į UŽT, sulaukti teigiamo atsakymo dėl finansavimo ir pateikti UŽT finansavimo dokumentus kursų organizatoriams.
Sėkmingai pabaigę kursus turite per 6 mėn. įsidarbinti pagal naują kvalifikaciją arba per 1 mėn. pradėti vykdyti individualią veiklą. Dirbti pagal įgytą kvalifikaciją turite ne mažiau kaip 6 mėn.
Puiku, jeigu iš pirmo karto pataikėte į profesinę sritį, kuria mėgaujatės net ir po daug metų, tačiau iš tiesų taip pasiseka vienetams. Kiti susitaiko ir lieka ten, kur yra, o ryžtingiausi keičia karjeros kryptį. Šiandien tokią galimybę suteikia kursų gausa arba įmonės, įsileidžiančios praktikantus ir suteikiančios jiems asmeninius mentorius, o finansinę naštą nuo pečių nuimti gali Užimtumo tarnyba. Jeigu esate motyvuotas, lengvai prisitaikantis prie naujovių, o ypač jeigu domitės IT ir technologijomis – 2024-ieji gali būti jūsų naujo karjeros pradžia.