Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Vaikams sugrįžus į klases – dėmesys kibernetinėms patyčioms: psichologas patarė, ką svarbu žinoti

Publikuota: 2023-09-20 14:25
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Pernai atliktas vaikų sveikatos ir gyvensenos tyrimas Lietuvoje parodė, kad net 1 iš 4 vaikų patiria patyčias. Tiek realybėje, tiek internete patiriamos patyčios gali sukelti ilgalaikių pasekmių – lemti stresą, nerimą ar net depresiją. Mykolas Kriščiūnas „Jaunimo linijos“ psichologas ir Kauno padalinio vadovas, sako, kad nors kovoti su kibernetinėmis patyčiomis – sudėtinga, atsparumą didina pastovus švietimas, o tėvai gali imtis ir papildomų priemonių.

Vaikams sugrįžus į klases – dėmesys kibernetinėms patyčioms: psichologas patarė, ką svarbu žinoti
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Patyčių nemažėja, keičiasi tik platformos

Anot psichologo, „Jaunimo linija“ sulaukia nemažai skambučių, susijusių su kibernetinėmis patyčiomis. „Šiai sąlyginai naujai patyčių „kultūrai“ didelę reikšmę turėjo pandemijos laikotarpis – žmonės negalėjo gyvai susitikti ir įvairios patyčių formos, kurias dažniau matėme gyvai, persikėlė į kibernetinę erdvę. Niekas nepasikeitė ir po pandemijos“, – sako M. Kriščiūnas.

Psichologas sako, kad nors visuomenė sąmoningėja, tarp vaikų patyčių tendencija vis dar ryški. „Pasakyti, kad dabar vaikai su patyčiomis susiduria rečiau nei anksčiau – negaliu, tačiau šiuo metu yra pačių įvairiausių iniciatyvų, kurių tikslas – kova su šiuo iššūkiu. Tai, kad apie tai vis daugiau kalbama yra geras ženklas“, – sako M. Kriščiūnas.

Kalbėdamas apie kibernetines patyčias psichologas pastebi, kad keičiasi ne jų pobūdis, o platforma. Prieš kelis metus buvo populiaresnis socialinis tinklas „Facebook“, todėl daugiau patyčių vykdavo būtent jame, vėliau patyčios persikėlė ir į „Instagram“, dabar – į „TikTok“ platformą.

Gali sukelti ilgalaikių pasekmių

Psichologas pabrėžia, kad patyčios gali sukelti ilgai išliekančių psichologinių pasekmių: „Patyčios sukuria įvairių emocijų spektrą, kurios vėliau gali virsti stresu, nerimu arba sukelti nenorą būti aplinkoje, kurioje tyčiojamasi, depresiją, izoliaciją netgi mintis apie savižudybę. Kartais įvairūs išgyvenimai gali pasireikšti ir fiziniais simptomais: pilvo, galvos skausmais.“

M. Kriščiūnas pastebi, kad neretai patyčių aukas gali lydėti ir kaltės jausmas – patiriantys patyčias jaučia, kad padarė kažką ne taip. Patyčių kontekste dažna ir vienišumo tematika. „Tokie žmonės dažnai būna atstumti ar patys atsiriboja nuo aplinkos. O juk kiekvieno žmogaus vienas iš bazinių poreikių – socialinis priėmimas ir socialinės erdvės turėjimas. Tai yra labai svarbu“, – sako psichologas.

Jis pastebi, kad žmonės kibernetines patyčias dažnai tam tikra prasme nuvertina. „Uždaryk kompiuterį ir niekas nesityčios iš tavęs – dažnas pajuokavimas išgirdus apie kibernetines patyčias. Vis dėlto, kibernetinė erdvė yra ta, kurioje mes leidžiame daug laiko, ypač jeigu kalbame apie socialinius tinklus. Svarbu suprasti, kad patyčių išvengti nėra lengva. Tai neapsiriboja vien atsitraukimu nuo išmaniųjų prietaisų. Tai yra sudėtingas procesas“, – pabrėžia psichologas.

Būdų padėti – yra

Šių metų pradžioje „Tele2“ Lietuvoje atliktas tyrimas parodė, kad net penktadalis tėvų vis dar nėra kalbėję su savo vaikais apie jokius pavojus, su kuriais jie gali susidurti naršydami internete. Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas, sako, kad tėvai gali imtis ne tik šviečiamųjų priemonių, bet ir tam tikrų apsaugos veiksmų, pavyzdžiui, taikyti limitą socialiniams tinklams vaikų įrenginiuose.

„Vaikai socialiniuose tinkluose praleidžia labai daug laiko, o tikimybė juose susidurti su kibernetinėmis patyčiomis – pati didžiausia. Tad vienas iš būdų apsisaugoti – saikingas jų naudojimas. Tėvai taikyti limitą socialiniams tinklams gali, pavyzdžiui, naudodamiesi specialia interneto apsaugos paslauga“, – sako D. Drakickas.

Anot jo, ši paslauga apsaugo ir nuo kitų internete dažnai pasitaikančių pavojų – kenkėjiškų nuorodų ir svetainių, smurtinio ar pornografinio, kito žalingo turinio. D. Drakickas priduria, kad „Tele2“ interneto apsauga veikia tinklo lygmenyje, todėl nereikia atlikti jokių papildomų įdiegimo veiksmų naudojamoje įrangoje. Interneto apsauga turi turinio filtravimo sistemą, kurioje galima pasirinkti, kokį turinį išmaniuosiuose įrenginiuose norima riboti. Tai galioja ne tik įvairiausioms internetinėms svetainėms, bet ir socialiniams tinklams ar kitam pramoginiam turiniui – pavyzdžiui, žaidimams.

Svarbiausia – švietimas ir aplinkų įvairovė

Pasak M. Kriščiūno, švietimas ir nuolatinis kalbėjimas apie patyčias – itin svarbūs žengiant link saugesnės kibernetinės erdvės.

„Rizikinga galvoti, kad vaikams paskaičius vieną paskaitą apie patyčias jie to nedarys – šviesti vaikus ir kalbėti apie tai reikia nuolat. Tiek namuose, tiek mokykloje. Tėvai turi stebėti savo vaikus ir juos supažindinti, su tuo, kad internetas gali būti ir stebuklinga, ir žalinga vieta. Svarbu stebėti vaikų savijautą būnant internete, socialiniuose tinkluose“, – sako jis.

Psichologo teigimu, svarbu atžaloms paaiškinti, kad jiems reikėtų pasikliauti savo jausmais – jei jie jaučia, kad su jais elgiamasi negražiai, greičiausiai taip ir yra. Be to, jaunuoliams svarbu rasti ir saugią socialinę erdvę. Jaunam žmogui tai turbūt yra pasikalbėjimas su tėvais, sesėmis, broliais, draugais, kartais – skambutis į „Jaunimo liniją“. Taip žmogus gali suprasti, kad saugus kontaktas egzistuoja“, – sako jis.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais

Apsipirkimų karštinė galvas susuka ne vienam. Mirgančios nuolaidos ir pasiūlymai skubina pirkti kuo daugiau ir nedelsiant. Tačiau jūsų atidumo stoka ir skubėjimu nekantrauja pasinaudoti sukčiai. Internete plinta kenkėjiškos nuorodos, kurios veda į kenkėjiškas žymiausių Lietuvos prekybos centrų internetines parduotuves.

Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?

Artėjantis šventinis laikotarpis – Juodojo penktadienio išpardavimai, kalėdinė dovanų karštinė ir pošventinės akcijos – kasmet tampa tikru iššūkiu pirkėjams, nes jų dėmesį siekia patraukti ne tik tikri prekybininkai, bet ir internetiniai sukčiai.

Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo

Yra tikimybė, kad jūsų CV pirmiausia peržiūrės dirbtinis intelektas (DI). Pavyzdžiui, „LinkedIn“ platformoje DI jau naudojamas kaip pirminis filtras, kuris padeda sujungti kandidatus su tinkamiausiomis darbo vietomis. DI galite pasitelkti ir patys, kad padidintumėte savo šansus būti pastebėtiems.

2024-11-17 13:30
Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?
2024-11-10 11:27
Ekspertas pataria, kaip įgalinti produkto komandą: prireiks 4 dedamųjų
2024-11-05 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
2024-10-31 08:25
Prekiaujate internete? Nepamirškite vartotojų teisių
2024-10-30 20:13
Kaip nelikti ir be pinigų, ir be nakvynės: 5 svarbūs žingsniai prieš naudojantis apgyvendinimo platformomis
2024-10-29 14:35
Dėmesio: kitapus ekrano – seksualinis smurtautojas
2024-10-25 14:46
Sukčiavimo atvejai įmonėse: kaip atpažinti netikrus dokumentus ir apsisaugoti nuo nuostolių
2024-10-03 20:25
Vien nuolaidų per „Juodąjį penktadienį“ nebeužtenka: el. prekybininkai vis dažniau atsigręžia į daugiakanalę rinkodarą
2024-09-27 17:38
Reikalavimai auga: finansų įmonėms teks užtikrinti skaitmeninį operacinį atsparumą
2024-09-26 14:11
Teisė atsijungti: Lietuvos darbuotojai turi šią galimybę
2024-09-06 09:22
Sukčių išradingumui nėra ribų: įspėja apie naują taktiką, apgaunančią net patyrusius socialinių tinklų naudotojus
2024-09-03 09:29
Sukčių pinklės el. parduotuvėse – kaip atpažinti piktavalių svetaines?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama