Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 26 d. 11:22
Prenumeratoms – vidutiniškai 700 eurų per metus: kaip jas pagaliau atšaukti?
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Naujausios technologijos kelia vis didesnę riziką, pateikiami patarimai kaip apsisaugoti

Publikuota: 2023-09-18 18:22
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Dirbtinis intelektas (DI) sparčiai skverbiasi į pačias įvairiausias gyvenimo sritis – šiandien jis pasitelkiamas ne tik surinkti informaciją ar parengti dokumentus, jau pasigirsta ir kalbų apie mėginimą DI įdarbinti įmonės vadovais ar fondų valdytojais.

Naujausios technologijos kelia vis didesnę riziką, pateikiami patarimai kaip apsisaugoti
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Šioje srityje neatsilieka ir nusikaltėliai – jie naujas technologijas pritaiko ir sukčiavimo schemoms įgyvendinti.

Sukčių tekstai – jau be klaidų

Jei iki šiol kalbant apie sukčiavimo prevenciją Lietuvoje viena iš galimybių atpažinti sukčius buvo jų siuntinėjami netaisyklingi tekstai, parengti su klaidomis, nepaisant turtingos ir sudėtingos lietuvių kalbos taisyklių – tie laikai jau pasibaigė. Šiandien DI jau geba parengti puikų lietuvišką tekstą be klaidų.

„Paprastai, kalbant apie sukčiavimą visada yra tarptautinis atspalvis, o sukčių pėdsakai dažnai nuveda už Baltijos šalių ribų. Kadangi laikui bėgant DI panaudojimas leidžia vis tiksliau ir aiškiau parengti tekstus įvairiomis kalbomis, ne išimtis ir lietuvių kalba. Sukčiai paprastai labai „modernūs“, jie aktyviai naudoja naujausias technologijas nusikaltimams, o pareigūnai ne visada spėja juos vytis“, – sako „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.

Ekspertai jau dabar pripažįsta, kad kovojant su kibernetiniais nusikaltimais trūksta ir kvalifikuotų specialistų, ir technologijų, tad ne visose srityse paprasta apsisaugoti nuo sukčių. Nusikaltėlių naudojamos automatizuotos technologijos yra pakankamai lengvai prieinamos, nedaug kainuoja ir yra ganėtinai paprastai valdomos, tad puolimų sulaukia ne tik paprasti gyventojai, kėsinamasi ir į institucijas ar interneto žiniasklaidą.

„Paprastas pavyzdys – „ChatGPT“, kuris per kelias sekundes parašo puikų tekstą, siunčiamą potencialioms aukoms. Taip pat yra įvairių programų, kuriomis, jei tik to norite, galima sukurti sunkiai atpažįstamas sudėtingas klastotes", – pasakoja ekspertas.

Kliento veiklos imitavimas ir sukčiavimo atakų automatizavimas

Ne paslaptis, jog pasitelkdami socialinės inžinerijos metodus sukčiai išvilioja asmeninius duomenis bei prisijungimus prie interneto banko (ar net juos užvaldo). Jei seniau to ir pakakdavo inicijuoti apgaulingus pavedimus, dabar sukčiai turi dar daugiau galimybių – dėl dirbtinio intelekto jie gali automatiškai išanalizuoti didelius kiekius informacijos, susijusios su kliento veikla. Tuomet galima imituoti jo veiklą taip, kad ji nesukeltų įtarimų – pvz., vienas ar kitas veiksmas internete būtų atliekamas tiek pat laiko, kiek jis užtrunka įprastai.

Taip pat DI sukčiams padeda automatizuoti procesus, kuomet duomenys, nutekinti iš vienos platformos, bandomi panaudoti kitose, naudojant slaptažodžių patikrinimo procesus.

DI mato kaip ateities grėsmę

Tuo tarpu Lietuvos policija teigia, kad kol kas DI panaudojimas sukčiaujant nėra labai paplitęs.

„Šiuo metu vyrauja kiti sukčiavimo būdai, dažniausiu atveju – panaudojant socialinę inžineriją, tačiau vertinant dinamišką technologijų vystymąsi, įžvelgtinos su dirbtinio intelekto panaudojimu susijusios grėsmės ateityje. Paminėtina, kad dėl sukčiavimų bei naujų būdų jiems vykdyti aktyviai bendradarbiaujama ir keičiamasi informacija su kitomis ES valstybėmis“, – sako Policijos departamento Komunikacijos skyriaus patarėja Revita Janavičiūtė.

Kaip netapti sukčiavimo auka?

„Luminor“ ekspertas L. Sadeckas sako, kad sukčiams išradingai naudojant DI savo sukčiavimo schemose, panikuoti vis tik nereikėtų. Apsisaugoti padės kritinis mąstymas, informacijos tikrinimas ir asmeninių duomenų (prisijungimai prie internetinio banko, banko kortelės duomenys) saugojimas.

Nepasitikėjimą turėtų sukelti tokie dalykai:

  1. Jeigu kas nors atrodo pernelyg gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai taip ir yra – venkite įsivelti į tokias istorijas.
  2. Skubinimas priimti sprendimus ir reikalavimas gautą informaciją slėpti nuo kitų. Jei į atsiųstą pasiūlymą reikia reaguoti greitai, nes kitaip gresia pavojus jį prarasti, tikėtina, kad jus kalbina sukčiai, siekiantys, kad taip pat greitai iš banko sąskaitos dingtų jūsų pinigai.
  3. Jei staiga suvokėte, kad nepažįstamu asmeniu pasitikite labiau nei draugu ir dalijatės su juo duomenimis, kurių nežino net jūsų artimieji, verta pergalvoti savo veiksmus.

Kad netaptumėte potencialia sukčių auka, taip pat turėtumėte peržiūrėti duomenis, kurie apie jus laisvai prieinami internete ar socialiniuose tinkluose. Juose rasta informacija gali būti raktas ieškant jūsų pažeidžiamumo.

Taip pat niekada neturėtumėte su trečiaisiais asmenimis dalytis savo PIN kodais, kortelių numeriais ar slaptažodžiais. Prieš dalindamiesi bet kokia informacija, pirmiausia pagalvokite, kokių pasekmių jums gali turėti šių duomenų panaudojimas.

Policija taip pat pataria ne tik atidžiai ir kritiškai vertinti informaciją, bet ir atkreipti dėmesį į neįprastą jums pažįstamų asmenų elgesį – neretai pasitaiko įsilaužimų į asmenines paskyras, gautą informaciją vėliau panaudojant nusikalstamiems tikslams. Taip pat rekomenduojama socialiniuose tinkluose kuo mažiau viešinti informacijos apie asmeninį gyvenimą, rūpintis savo kompiuterių ar mobiliųjų įrenginių saugumu.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Prenumeratoms – vidutiniškai 700 eurų per metus: kaip jas pagaliau atšaukti?

Pritrūkote pinigų kalėdinėms dovanoms? Prie to galimai prisidėjo prenumeratos. Daugelis prenumeratų net nepateisina lūkesčių, tačiau jas nutraukti trukdo dirbtinės kliūtys. Ekspertai pataria, kaip artėjant Naujiesiems atsisakyti šių finansinių „parazitų“ ir atlaisvinti biudžetą svarbesnėms išlaidoms.

Kalėdos – darbymetis sukčiams: kaip galime apsaugoti save?

Artėjančios žiemos šventės – darbymetis nusikaltėliams ir kibernetinėje, ir fizinėje erdvėje. Ekspertų teigimu, apimti kalėdinės karštligės, dažnai prarandame kritinį mąstymą, todėl neatpažįstame fiktyvių elektroninių parduotuvių, spaudžiame kenksmingas nuorodas ir taip patenkame į sukčių spąstus. Kad per šventes būtume kiek įmanoma saugesni, verta prisiminti kelis vertingus patarimus.

Nuotolinis darbas: ginčai, kurių galima išvengti laikantis taisyklių

Pastaraisiais metais darbo ginčų komisijos vis dažniau sprendžia ginčus, susijusius su nuotoliniu darbu. Nuotolinis darbas tampa įprasta praktika, tačiau dėl šios formos ypatumų kyla naujų teisinių iššūkių.

2024-12-12 11:41
10 sukčiavimo būdų per šventes: kaip atpažinti apgaulę ir ką daryti įkliuvus
2024-12-11 20:14
Internetinius sukčius atpažinti vis sunkiau – pasidalijo patarimais, kaip kalėdiniu laikotarpiu apsipirkti be rizikos
2024-12-11 14:05
Tobulos šventės internete: kaip nepasiduoti spaudimui ir mėgautis savo Kalėdomis?
2024-12-03 11:25
Sukčiai šiemet imasi apsukresnių gudrybių – kaip nepasimauti?
2024-11-30 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
2024-11-28 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
2024-11-27 20:30
Didiesiems metų išpardavimams įpusėjus būkite budrūs: populiariausia sukčių schema – įvelti kurjerius ir siuntų tarnybas
2024-11-20 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
2024-11-20 11:49
Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
2024-11-18 14:55
Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo
2024-11-17 13:30
Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?
2024-11-10 11:27
Ekspertas pataria, kaip įgalinti produkto komandą: prireiks 4 dedamųjų
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama